Šta je novo?

i5 4670k OC problem

MurDock

Slavan
Učlanjen(a)
04.09.2004
Poruke
231
Poena
320
Pozdrav ljudi,

Probah da OC svoj 4670k i krenuh sa prvim testom da vidim hoce li se bootovati na 4,6GHz na 1.2V da proverim kakav primerak mi je zapao (naleteh na info da ukoliko boot-uje na 4,[email protected] trebalo bi da je jedan od boljih primeraka). Bez problema boot-uje Win i stabilan je sve dok ne poteram Prime95 Blend test. Kako startujem Blend istog momenta komp se restartuje bez BSOD. Probao sam 1.25V i ista prica. Cudna stvar je da se isto desava i na 4.4GHz na 1.25V pa kontam da nesto ne radim kako treba.

Od postavki u BIOS-u menjao sam:

CPU Ratio (44-46)
CPU Cache ratio ostavio na Auto
Spread Spectum (disabled)
CPU Voltage Mode (Overide)
vCore(1.200-1.250V)
CPU Input Voltage (Fixed 1.750V)
Ostale postavke su stock.

Ploca je ASRock Z97 Anniversary, 2x4GB Geil Enhance Veloce 1333, CM G650M napajanje.

Ima li neko ideju sta radim pogresno? Unapred hvala...

Pozz
 
CPU cache stavi na 35, ne daje nikakve performanse.
CPU voltage mode stavi na manual.

Cpu input voltage ti je ok. (eventualno da probas sa 1.8V)

4670k su poznati da ima veoma krsh primeraka kojima treba i 1.3V za 4.4ghz. Mozda ti je zapao los primerak.
Stavi LLC u biosu na lvl 6 npr. Da ne ides bas do kraja.

Try again :)
 
Hvala na odgovoru Erik... Ista prica.. Sve je cool dok ne poteram Prime. Nije hteo da prodje ni na 4GHz sa 1.25V. Ono sto je suludo je da kada sam spustio na 1.2V prolazi prime pola cuke na 4GHz. Sad naleteh na neku pricu kako prime nije optimizovan za Haswell i da je bolje testirati koristeci Aida64. Vidim da su temperature drasticno manje u Aida64. Prime ga je nagurao na 91c na (4GHz, 1.2V) dok Aida64 nije presla 68c(4.1GHz, 1,2V).
 
Ni za zivu glavu ne koristi Linx sa i5-4670K i Hyper 212+. Za sve preko 1,25V videces 100C dok trepnes. Preim 95 28.1 je optimizovan za Haswell i przi ih dobro sa Small FFT testom :) Aida 64 mi nije verodostojna, jer je znalo da prodjes vise sati aide, a posle da pukne cim pokrenem neku igru. Radis ti su sve kako treba. Digni input voltage na 1,8V i stavi 1,25V za 4,2GHz. Ako je stabilan na 1,25V i 4,2GHz to je to, ne mozes dalje da ides sa tim hladjenjem. Mozes podesavati koliko hoces i sta hoces, ali bez skalpiranaj i jaceg hladjenja ( NH-D14, Phanteks 14PE, neki jaci AiO ) neces videti vise od 4,2GHz.
 
pa jeste to za temperature,ali ako hoce da izvuce stabilno sa tim kulerom,neka ide do 1.2v i to je plafon... videce i na 1.2v 100 stepeni,samo ispod toga neka ide.
 
212 push-pull stock, 4.2GHz 1.2V Prime95 10min.jpg

4.2GHz, 1.2V za sada je stabilan. Nisam probao Blend. Ovaj put sam poterao Small FFT. Videcu hoce li izdrzati. Temperature su ocekivane. Jedno jezgro mi je dosta toplije od drugih. Na stock-u su bile ujednacene. Mozda bih mogao da proverim lezi li cooler dobro. Cudno je takodje da je nestabilniji sa vecom voltazom...
 
Cudno da je nestabilan toliko sa vecom voltazom. Koje napajanje imas?
 
Cooler Master G650M. Napajanje sigurno nije problem jer furam jednu grafu i ssd sto za 650W nije nista.

Inace sat vremena Small FFT je prosao bez gresaka.. Max temp 93 na jednom jezgru. Peglao sam Witcher 2 pola cuke i nije presao 60c. Sad cu da probam sa Blend-om.
 
Poslednja izmena:
U kom smislu je nestabilniji sa vecim naponom ?
EDIT: Zar ne moze vent na Hyper 212+ da ide bar na 1900+ rpm ?
 
Poslednja izmena:
U smislu da je na 1.25V pucao i na 4.0GHz cim pokrenem Prime95 Blend test. Igleda da je LLC pravio problem. Kod mene na ploci ne postoji opcija za postavljanje odredjenog nivoa LLC-a vec samo Enable/Disable. Bio je setovan na Disable po default setovanjima. Od kada je ukljucen ne puca Prime. Sad je prosao cuku Blend-a na [email protected].

Nemam blage koja je max za Hyper 212. Imam 2 venta na njemu u push-pull kombinaciji (stock + Cooler Master SickleFlow). Setovani su na Auto ali mogu da prverim na koliko ce ici kada setujem Full Speed mode. Na zalost SpeedFan ne podrzava AsRock Anniversary fan control pa cu ga poterati kroz BIOS. Mislim da nije temperatura problem jer se gasio bukvalno sekud nakon sto bih pokrenuo Prime Blend test.
 
Digni VCCIN (input votage ) na 1,9V i probaj 1,25V i 4,2GHz. Podesi cashe voltage na istu vrednost kao i core voltage ili 0,2V nize. Nisam jos vidjao procesor koji je nestabilniji sto je napon visi osim ako ne moze da se ohladi pa throttluje , osim extremne situacije i jednom kada je moja ploca zveknula 1,92V za cashe na procesoru, i dalje ne znam kako je ostao citav. Mogao bi skinuti taj sickle flow, samo odmaze jer ima manji protok od Blade Master-a koji je stock na njemu. U punoj brzini Hyper 212+ sa stock ventilatorom i dobrim kucistem drzi i5-4670K na 1,25V na 88-90C u prime 95 28.1.
 
Digni VCCIN (input votage ) na 1,9V i probaj 1,25V i 4,2GHz. Podesi cashe voltage na istu vrednost kao i core voltage ili 0,2V nize. Nisam jos vidjao procesor koji je nestabilniji sto je napon visi osim ako ne moze da se ohladi pa throttluje , osim extremne situacije i jednom kada je moja ploca zveknula 1,92V za cashe na procesoru, i dalje ne znam kako je ostao citav. Mogao bi skinuti taj sickle flow, samo odmaze jer ima manji protok od Blade Master-a koji je stock na njemu. U punoj brzini Hyper 212+ sa stock ventilatorom i dobrim kucistem drzi i5-4670K na 1,25V na 88-90C u prime 95 28.1.

Ma ne mora uopste da dira cache voltage s obzirom da mu je cache na 35. (ako je stavio po mom predlogu)

Sickle Flow ima veci protok vazduha ja mislim, iako mnogo losiji static pressure. Kao pull ce raditi posao, iako je uvek bolje imati 2 ista za push/pull.
U svakom slucaju ne odmaze.
 
Digni VCCIN (input votage ) na 1,9V i probaj 1,25V i 4,2GHz. Podesi cashe voltage na istu vrednost kao i core voltage ili 0,2V nize. Nisam jos vidjao procesor koji je nestabilniji sto je napon visi osim ako ne moze da se ohladi pa throttluje , osim extremne situacije i jednom kada je moja ploca zveknula 1,92V za cashe na procesoru, i dalje ne znam kako je ostao citav. Mogao bi skinuti taj sickle flow, samo odmaze jer ima manji protok od Blade Master-a koji je stock na njemu. U punoj brzini Hyper 212+ sa stock ventilatorom i dobrim kucistem drzi i5-4670K na 1,25V na 88-90C u prime 95 28.1.

Mislim da nema potrebe da podizem napon ako je vec na [email protected] stabilan. Kao sto rekoh mislim da je LLC bio problem. Verovatno je napon pri startovanju Prime-a dropovao i destabilizovao CPU. Na zalost pucao je instant pa nisam mogao da ispratim sta se desava sa naponom ali vidim da od kada sam ukljucio LLC nema vise pucanja Prime-a.

Sto se tice brzine ventova. Na zalost ne idu preko 1500RPM i pored toga sto je u BIOS-u setovan full speed. Vidim da oba venta imaju deklarisanu maksimalnu brzinu od 2000RPM ali ne prelaze 1500RMP i pored full speed-a setovanog u BIOS-u.

EDIT: Koristim Prime95 verziju 28.5 tako da je moguce da malo vise stresira CPU. Vidim da se maksimalne temperature dosta razlikuju od verzije do verzije Prime-a.
 
Poslednja izmena:
Novije verzije prime 95 podrzavaju AVX instrukcije koje najvise greju haswell procesore. LLC na Z97 plocama utice samo na VCCIN, ne na VCORE i VRIN, zato sam ti i savetovao da podignes na 1,9V ili bar na 1,8V bas zbog mogucnosti blagog pada napona i da uvek VCCIN bude baz za 0,5V veci od VCORE.
 
Hvala Kasa za info. Nisam znao tacno na sta utice LLC. Vodio sam se nekim logickim razmisljanjem jer nisam toliko duboko zasao u materiju. Stvari su se dosta promenile od kada sam se poslednji put bavio OC pre jedno 10ak godina.. :D

U svakom slucaju. Input Voltage mu je bio setovan na 1.850V ali se isto ponasao kao i sa 1.750V sve dok nisam enable-ovao LLC.
 
Postoji opcija da testiras stabilnost pomocu x264 encodera koji koristi avx instrukcije. Ne greje procesor kao prime i linx, a pouzdan je, samo mu treba više vremena. Mora da se pusti Da radi bar sat vremena. Ako je nestabilan dobiješ bsod 101,124 i slicne za vise vcore-a.
 
Evo ja malo da osvežim temu sa par pitanja.

Viđam poprilično različite informacije vezane za Ring Bus frekvencije. Kada ovu fiksiram na 35 multiplier, mogu da klokujem CPU bez problema na 4600 Mhz na 1,25 V, temperature su u proseku 66, maksimalno 72 ponekog jezgra u nekim momentima (hlađenje je NZXT Kraken 62). U principu je ovo sve što sam menjao (s tim što sam povećavao multiplier za core):

1. Set "All Core" CPU Multiplier to 44X
2. Set CPU cache Multiplier also called the Ring bus multiplier to 35
3. Set Fixed CPU Vcore to 1.25 -1.30v
4. Set CPU Cache Voltage also could be called Ring Bus voltage to 1.20v -1.25vv
5. Set Vrin also called "CPU Input Voltage" To 1.9v - 2.1v

Čim malo povećam CPU cache Multiplier, sistem je vrlo brzo nestabilan i puca.

Dakle interesuje me:

1. Da li Ring Bus frekvencija treba da bude što bliža CPU frekveniji?
2.Da li nešto dobijam sa povećanjem Ring Bus frekvencije?
3. Da li da fiksiram još neke voltaže od sledećih?

Vccin
Vccsa
Vccioa
Vcciod
DRAM Voltage
 
1)ne
2)malo, mahom za benchmarke.
3) oko +0.5v od vcore.
 
Nazad
Vrh Dno