Šta je novo?

maticna ploca izbor

voki88

Cenjen
Učlanjen(a)
08.11.2014
Poruke
1,645
Poena
110
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 12400f,noctua nh14
Matična ploča
MSI B660M BAZOOKA
RAM
2X8 DDR4 3200mhz viper
GPU
Gigabyte rtx 2080 super
Storage
1tb nv2 m.2 kingston,ssd 240 kingston,1tb toshiba
PSU
Cooler master 750w
Kućište
MS titan pro
Monitor
AOC CQ27G2U/BK 2K 144HZ ADAPTIV SYNC
Mobilni telefon
a52
Pristup internetu
  1. Optički internet
usput,"sta da kupim..." podforum se nalazi nize na forumu.
 
Nije maticna ploca jedini faktor koji utice na dobar OC.
Tu je pre svega napajanje, hladjenje, a ne smemo ni zaboraviti kakve si srece sto se tice primerka procesora. Mozes imati najbolju plocu, i da budes ekspert, ako si ubo los primerak procesora.

Sto se tice tvog slucaja, ja bih izbegao obe ploce za neki iole ozbiljan OC. Takodje izbegao MSI.
Zasto?
Verovatno se vecina nece sloziti, no imao sam raznoraznih MSI ploca, i kod mene su valjano radile samo one iz najnizih serija. Sve skuplje i bolje = Problemi.
Ili Asus ili Gigabyte. Barem je kod mene tako bilo.

No, ako vec bira izmedju te 2, neka uzme Z97 model svakako, a sto se tice procesora, moja preporuka 4690K. Noviji je od 4670K, i pripada novijoj seriji. Da li je i kod njega poboljsavano nesto oko prenosa toplote sa jezgra na IHS, kao kod 4790 u odnosu na 4770, ne znam, nisam nasao tacnu informaciju.
Bilo bi lepo ukoliko neko poseduje neku informaciju, da je napise ovde, bio bih mu zahvalan. U slucaju da je jedina razlika frekvencija, a cena je znacajno visa, ostao bih mozda na 4670K.
 
Poslednja izmena:
Ako overclock nije neophodan, za slican novac idi na obicni i7 i jeftinu B85 plocu.
 
usput,"sta da kupim..." podforum se nalazi nize na forumu.

izvinjavam se sto sam ovde stavio nisam se setio.
kom bi mu sluzio uglavnom za igranje
on sve kupio samo plocu i procesor nije, za plocu koliko znam izdvojio bo oko 12000 a za cpu oko 30000.
 
izvinjavam se sto sam ovde stavio nisam se setio.
kom bi mu sluzio uglavnom za igranje
on sve kupio samo plocu i procesor nije, za plocu koliko znam izdvojio bo oko 12000 a za cpu oko 30000.
U tom slucaju moze da uzme cak i neku solidnu H97 plocu i i7 CPU.
 
h97 ploce nemaju nikakvog smisla,sem one jedne kokanove koja moze da klokuje lepo,i ako se stavlja samo jedna grafa,inace ali apsolutno h97 ploce nemaju nikakog smisla.skuplje su od b85 a ne pruzaju nista za te pare vise.
 
Sve zavisi od modela do modela.

No, sam H97 chipstet ima nativno jedan par USB 3.0 portova vise, i nesto je noviji. Naravno da je razlika izmedju najjeftinije B85 i neke H97 ploce, ali ako uzmes da uporedis neki bolji B85 model i H97, dodje ti na isto skoro, a opet H97 ima prednost zbog dva dodatna USB 3.0 porta, i nesto novijeg datuma proizvodnje.

Ja bih to licno uzeo za razliku koja je vredna tih 1000 dinara mozda, nekome to mozda nije presudno.

EDIT: Zaboravio sam da H97 ima vise SATA 3 portova podrzanih takodje.
 
Poslednja izmena:
Ako dolazi u obzir isključivo novo i sa garancijom u Srbiji, onda najjači i5 sa "k" + Z97.
Ako mu odgovara da pazari preko ljudi koji donose robu iz HU, nek vija i7 4770k za ~275E, i ASROCK Fatal1ty Z97 Killer za ~115E.
 
Ako dolazi u obzir isključivo novo i sa garancijom u Srbiji, onda najjači i5 sa "k" + Z97.
Ako mu odgovara da pazari preko ljudi koji donose robu iz HU, nek vija i7 4770k za ~275E, i ASROCK Fatal1ty Z97 Killer za ~115E.
Ne vidim sta ce mu 'K' procesor za igranje.

Takodje, ako vec uzima i7, onda 4790 model, ispravljene su neke greske sa 4770 modela, pisao sam gore o tome.
 
da li bi onda bolje bilo i5 4690 samo da uzme posto su i7 dosta skuplji?
 
Poslednja izmena:
k procesor za igranje za starije igre koje su slepe na vise od dva procesa opet ima itekako logike.a da se da 1k+ (a najcesce je i mnogo vise) dinara na dva vise usb porta na maticnoj,i eventualno koji sata port vise...

suma sumarum,napucavaj post count nekim drugim nacinom,ovo ti bas i ne ide nesto.
 
overclockerski (K) i5 + Z97 ploca = obicni (non-K) i7 + B85 ploca

Za slican novac je ovo sa i7 bolja i pametnija kupovina.
 
@nerven
Zasto ne? Pa onda bi morao i z97 plocu a to je vec mnogo para. + dobar kuler.

Edit: Ja da sam na vasem mestu i7+b58 mnogo bolje nego i5k+z97+kuler.
 
Poslednja izmena:
zavisi od igara koje planira da igra,i od toga dal' planira ili ostavlja mogucnost da apgrejduje komp u skorije vreme.primera radi ako se bakce sa WOT-om otkljucani i5 ima itekako vise logike uzeti.sacekajmo fidbek,pa da razglabamo dalje,pozeljno na odgovarajucem podforumu.
 
zavisi od igara koje planira da igra,i od toga dal' planira ili ostavlja mogucnost da apgrejduje komp u skorije vreme.primera radi ako se bakce sa WOT-om otkljucani i5 ima itekako vise logike uzeti.sacekajmo fidbek,pa da razglabamo dalje,pozeljno na odgovarajucem podforumu.
Ne verujem da je uzeo 970 zbog wot-a pa to i ja pokrecem na ultra ~40fps.
 
govorim primera radi,necemo znati zasigurno dok ne ostavi fidbek.
 
uglavnom igra sto i ja a to su novi naslovi.
 
Ne vidim sta ce mu 'K' procesor za igranje.

Takodje, ako vec uzima i7, onda 4790 model, ispravljene su neke greske sa 4770 modela, pisao sam gore o tome.

K procesori se za to i uzimaju... fps dobitak vecom frekvencijom je daleko veci nego time sto imas HT u 99% igara.

Dosta MMO naslova je jako CPU heavy, i tu se oseti ogromna razlika izmedju 3.5ghz i 4.5ghz.


@OP: Moj predlog ti je 4690k + Asrock z97. extreme4

Druga opcija ti je 4790 (bez k, jer mu je base clock 4.0) + bilo koja ploca.
 
Poslednja izmena:
i7 za gejming je tesko bacanje para

bolje neka uzme bolju i kvalitetniju plocu i i5
 
Ne moze da bude bacanje para ako je trenutno u igrama isti kao i5, a prekosutra, za tri meseca ili dve godine sigurno nece biti... i7 je najpametnija dugorocna investicija.

Odluka treba da ide - menjas komp na svake 2-3 godine, svejedno; menjas komp na 5-6 godina, obavezno i7.
 
Zbog nizeg kloka i7 vrlo cesto losije u igrama radi nego i5.

Ne treba mu ht za igranje igrica i za 3 do 4 godine kada i7 bude MOZDA bolji bice znatno jeftiniji.
Bolje da za te dve tri godine ima bolju i kvalitetniju plocu vise overklokovan procesor itd.

i7 po meni nije za gejemre osim ako se ne uzima ultimativna masina za suroud 4k gejming ili STREAMING itd a vi kako hocete :D
 
Dobro, ti kazes 3-4, ja kazem dve godine. :d
Samo da se odjednom ne iznenadimo, kao sa 2GB vrama...
 
Nazad
Vrh Dno