Šta je novo?

UPS dilema

premijer

Poštovan
Učlanjen(a)
14.01.2014
Poruke
683
Poena
69
Moze li neko da mi objasni kakav je problem FIZICKI ako se na UPS koji ima 4 standardna šuko izlaza veze neki kvalitetan produzni kabl i na njega se skopcaju dva laksa potrosaca tipa lcd i risiver?! Posto sam na sajtu apc mustek itd i na par foruma vidio da to nije preporucljivo?!
 
Kontam da može ako ćeš da koristiš običan produžni kabl koji nema nikakvu zaštitu.
 
Kontam da može ako ćeš da koristiš običan produžni kabl koji nema nikakvu zaštitu.

Pa bas taj ne bi trebao tamo stoji da ne treba da se koristi surge supressor na izlazu od ups niti power strip (klasicni produzni), e sad poslozio sam tako stvari da oba kompa idu do njega normalno pozadi ali LCD TV nedostaje nekih 15ak cm i to nema sanse bolje uklopiti. Produzni mi je jedino resenje ili da sam napravim rucno tih 15ak cm produznog. Mislim da je jedini razlog zasto proizvodjac preporucuje da se ne kaci produzni na izlazu taj sto se boje da ljudi ne natrpaju svega i svacega na taj produzni i tako uniste taj izlaz na ups ili da sve plane.
 
Ne znam konkretno za Mustek, ali generalno nema nikakvih problema da koristiš neki normalan produžni kabl. Ono što je važno da ukupno opterećenje uređaja koji su zaštićeni UPS-om koji imaš, ne prelazi snagu UPS-a. S APC UPS uređajima koje sam imao/imam nikakvih problema nema.
 
Ne znam konkretno za Mustek, ali generalno nema nikakvih problema da koristiš neki normalan produžni kabl. Ono što je važno da ukupno opterećenje uređaja koji su zaštićeni UPS-om koji imaš, ne prelazi snagu UPS-a. S APC UPS uređajima koje sam imao/imam nikakvih problema nema.

Upravo to i mislim. Kod mene je Mustek 2012 2000VA i nije opterecen gotovo nikad preko pola. Koristim ga nekih pola godine mozda vise. U pocetku je mogao da drzi i do pola sata 40min kad nema struje a sad sa skoro identicnim opterecenjem duplo manje vremena, pa sam kontao da mu nekako ovaj produzni ne pravi nekakav otpor na izlazu ili nekakvo opterecenje pa da mu je zato smanjena autonomija baterije. Posto cisto sumnjam da su mu bat vec pocele da otkazuju.
 
Baterije (akumulatore) ćeš uskoro morati da zameniš. Moj APC je radio bez prolema prve 4 godine, da bi pete godine baterije naglo oslabile. Sad druge baterije nisu izdržale ni pune 2 godine. Ubačen 3 komplet 2 *15Ah pa ću videti dokle će trajati.
 
Upravo to i mislim. Kod mene je Mustek 2012 2000VA i nije opterecen gotovo nikad preko pola. Koristim ga nekih pola godine mozda vise. U pocetku je mogao da drzi i do pola sata 40min kad nema struje a sad sa skoro identicnim opterecenjem duplo manje vremena, pa sam kontao da mu nekako ovaj produzni ne pravi nekakav otpor na izlazu ili nekakvo opterecenje pa da mu je zato smanjena autonomija baterije. Posto cisto sumnjam da su mu bat vec pocele da otkazuju.
Baterije su potrošni deo UPS i posle nekog vremena potrebno ih je zameniti kao što je pdetlic već napisao.

Ukoliko hoćeš da proveriš i da budeš sigurna da ti produžni kable ne pravi problem, testiraj vreme koliko UPS može da daje energuju kada koristiš produžni kabl i kada ga ne koristiš. Naravno opterećenje treba da bude isto, dakle privremeno priključiš uređaje koji su povezani preko produžnog kabla direktno na UPS. Vreme bi trebalo da bude isto.
 
Pa bas taj ne bi trebao tamo stoji da ne treba da se koristi surge supressor na izlazu od ups niti power strip (klasicni produzni), e sad poslozio sam tako stvari da oba kompa idu do njega normalno pozadi ali LCD TV nedostaje nekih 15ak cm i to nema sanse bolje uklopiti. Produzni mi je jedino resenje ili da sam napravim rucno tih 15ak cm produznog. Mislim da je jedini razlog zasto proizvodjac preporucuje da se ne kaci produzni na izlazu taj sto se boje da ljudi ne natrpaju svega i svacega na taj produzni i tako uniste taj izlaz na ups ili da sve plane.

Zato sam i napisao običan produžni kabl (ja sam tako koristio dok sam imao UPS) ;)
 
Skraticu ovaj produzni na metar i videcu kako ce se onda ponasati. Koji tip baterija da nabavim koje su najdugotrajnije ili je to cista lutrija.
 
Ono što je važno da ukupno opterećenje uređaja koji su zaštićeni UPS-om koji imaš, ne prelazi snagu UPS-a. S APC UPS uređajima koje sam imao/imam nikakvih problema nema.
Da li se to odnosi samo kad je računar na bateriji (nema struje), ili se uvek treba pridržavati toga? Da li je onda bolje ići na jeftinije proizvođače (Mustek, Njoy) veće snage, pa da UPS bude opterećen 50-60%, ili na npr. APC koji će biti opterećen 90-100%
 
Uvek treba da je tako. Ako je opterećenje veće od snage UPS-a, u trenutku kada nestane struje sve će da se ugasi jer UPS nema dovoljno snage, pa je to onda isto kao i da nema UPS-a. Zavisi šta ti treba od funkcionalnosti samog UPS i koliko želiš da UPS može da napaja uređaje kada nema struje. Kada je UPS opterećen blizu njegove maksimalne snage, tada je vreme rada kada nema struje svega par minuta. Lično uvek koristim UPS uređaje koji su pouzdani i po meni je bolji izbor da se uzme uređaj koji će da funkcioniše kako treba i koji je pouzdan nego da u odsudnom trenutku UPS zakaže, pa čak i ako je opterečenje blizu maksimuma.
 
Nazad
Vrh Dno