Šta je novo?

Marketing plan sajta - prodaja banera, email marketing...

Ultimo

Čuven
Učlanjen(a)
27.11.2003
Poruke
1,816
Poena
660
Posedujem 3 domaca sajta koja su par godina online, broj mesecnih poseta je 6.000 na jednom, 11.000 na drugom ( i konstantno raste ) i 13.000 na trecem. Sva tri sajta imaju isti niche ali druge podkategorije/korisnike i medju top 3 su na google za glavne kljucne reci. Jedan sajt poseduje forum sa 4300 registrovanih clanova, drugi poseduje 1100 registrovanih clanova ali nije forum.

Znaci trenutno posedujem:

  • 30.000 poseta mesecno
  • 5500 page views-a dnevno
  • 5500 registrovanih clanova

Kao sto sam rekao ciljana grupa korisnika je ista, ali opet sva 3 sajta su razlicite podkategorije tako da korisnici koji ih pregledaju nisu isti, tako da bih mogao da ponudim nekome paket reklame na sva 3 sajta. Jedino sto predstavu nemam koliko je realno to da se naplati. I kako se naplacuje, po danu, nedelji, broju prikaza, mesecu?

Predpostavljam da je praksa da se postavi vise razlicitih banera i svaki od njih da ima drugu cenu.

Svakako cu malo da istrazim i vidim ponude na drugim domacim sajtovima, ali svaki info je dobrodosao.


Pozdrav
 
Standardni modeli su CPM (Cost-per-thousand impressions) i CPC (Cost-per-click). Opisi sami za sebe govore dosta. Koliko sta kosta zavisi od mnogo parametara, a oni su striktno vezani za sajtove koje vodis, tj. ciljne grupe, koliko je ona drugima zanimljiva za oglasavanje, brzine tvog sajta, njegove optimizovanosti, sta mozes da ponudis i sl. Tvoja puka poseta koju si naveo ne vredi nista i ne znaci nista (ne zelim da te omalovazavam, ali ja kao neko ko zakupljuje oglasni prostor nikad u zivotu ne bi na osnovu tih parametara pristao da dam pare).

Monetizacija sajta je vrlo ozbiljna stvar koju 99% nasih "internet marketing strucnjaka" dozivljava kao gomilu nacickanih banera koji moraju da donesu neku zaradu. Vreme kada se to tako radilo je proslo i niko ko iole ima razuma i zeli da izvuce pare iz svoje reklame (dakle dai ma neki ROI) nece glupo utuci pare u neki sajt. Ako zelis da prodajes oglasni prostor na svom sajtu, moraces da se potrudis da obezbedis adekvatne uslove za to.

Za pocetak, statistika. Ako samostalno prodajes prostor, a ja sam tvoj klijent, kako ces da mi kazes statistiku broja prikaza, CTR, demografiju i sl. (ja znam ali da li ti znas)? Takodje, imaj u vidu da prodaja oglasnog prostora znaci da se on prodaje po nekim standardizovanim velicinama (info imas ovde: https://support.google.com/adwords/answer/6080597?rd=1). Drugim recima, posto je u igri novac, a ti zelis da zaradis, moras da imas i adekvatnu platformu da zadovoljis potrebe klijenata.

Medjutim, ako to ne zelis da radis, mozes svoj oglasni prostor da prodas domacim oglasavacima (tj. mrezi) ETarget ili tako nekome ili Google-u kroz AdSense mrezu, gde onda mi koji radimo Display network oglasavanje kroz Google AdWords mozemo da zakupimo prostor od tebe, direktno ili indirektno. Iskreno, mislim da je potonja opcija za sam start odlicna za tebe uz vrlo malo glavobolje.

I na kraju cene - to je ono sto tebe, siguran sam, najvise zanima. Odmah da znas cenovnika nema. Cene zavise opet od uzasno velike kolicine parametara i variraju od modela do modela naplate. Recimo da po CPC modelu mozes da zaradis izmedju 0.1 i 1.5 EUR, dok po CPM modelu mozes da zaradis nesto vise, opet zavisi od tematike, konkurentnosti oko zadate kljucne reci i sl.

Eto to je za pocetak, pa sad ako te jos nesto zanima, izvolte pitati :) Ja (moja firma) radimo Google oglasavanje jako dugo, Google partneri smo vec vise od godinu dana, a ja sam radio i advertising za Vip i prvi sam u Srbiji koji je zakupio reklamu na tadasnjem Facebooku, daleke 2008. godine, tako da mi advertising nije nimalo stran (ne hvalim se niti hocu da se reklamiram, samo zelim da ti pokazem da znam o cemu pricam).
 
Poslednja izmena:
Svaka cast na odgovoru.

Imam dosta pitanja ali cu prvo malo da prostudiram to sto si rekao pa cu onda da pitam.

To sto sam naveo je bilo cisto da se ima neki okvir, stvarno sam slab na tom polju pa sam zato i pisao ovde. Ja za statistiku koristim Google Analitiku, da li je to dovoljno ne znam.

Nije mi problem nista da uradim, od optimizacije samog sajta do podrske svih vrsta preporucenih banera, responsive...

Sva 3 sajta sam ja napravio, i siguran sam da na svakom od njih ima nesto da se unapredi, ali napravio sam ih iz zabave/vezbe i pustio ih da rastu sami od sebe. Bukvalno nista nisam radio na njima od kada su napravljeni. Sto opet ne znaci da su losi, nego samo da ima prostora za napredak.

Sutra cu da pitam, i bas mi je drago sto imam koga.
 
Google Analytics je za 99% ljudi samo jedan fensi alat koji crta strava grafikone i ima krdo opcija. Za one koji se bave analizom malo dublje, to je izuzetan alat ali ga treba znati koristiti. O Internet marketingu bih mogao da ti pricam danima ali odmah da znas - sve pocinje od tvojih sajtova, bio oglasivac ili onaj ko prodaje oglasni prostor i nacickani baneri ne znace ama bas nista. Danas ljudi mnogo pametnije trose svoje pare, svi moji klijenti na preciznu vagu mere svoj ROI, svi zele konverzije, vise nema nista na lepe oci.
 
Poslednja izmena:
Pa nisam expert, ali ne gledam na GA samo kao na fensi grafikone. Postavio sam tracker na neke konverzije i jos par sitnica sam uradio, ali sam svestan da nije ni blizu onoga sto zapravo moze da se uradi sa njim i koliko duboko moze da se udje u materiju.
 
Apsolutno :) on ti moze dosta toga reci kakve navike imaju tvoji posetioci i ko su oni, odakle dolaze, sta vole i gde se gube, a to su stvari koje i ja zelim da znam kada kupujem prostor od nekoga. Upravo zato sam ti i rekao da sve zavisi od kvaliteta tvojih sajtova i sadrzaja koji generises na njima. U svakom slucaju, savetujem da procitas Google AdWords / AdSense KB, tamo ima mnogo toga lepo napisanog i dace ti dobru ideju o tome kako to sve radi (nebitno je da li ces na kraju dana da prodajes sam ili kroz njih, abstraktno to funkcionise na taj nacin).

I naravno, ako imas pitanja, pucaj :)
 
Ja cu ti samo reci iz visegodisnjeg iskustva da se sa domacim sajtovima neces nesto usreciti, osim ako nisu usko specijalizovani i ako ne nabijes jos mnogo poseta.
Primera radi - ako uporedim 2 sajta koja sam imao - domaci i strani, u principu ista ciljana grupa ljudi. Domaci je imao oko 2000 posetilaca dnevno i zaradjivao je oko 0.05$ dnevno, dok je strani sa 20000 posetilaca dnevno bio na oko $3-4. Razlog tome je sto vise ljudi konkurise na tvoj reklamni prostor i samim tim cena reklame je veca.
Takodje ti mogu reci da nekad ni sa 200.000 unique visitors dnevno neces nesto znacajno zaraditi - to zavisi i od tematike sajta, ljudi koji dolaze (da li klikcu na reklame, da li koriste AdBlock i slicno). Primera radi - taj isti sajt koji mi je imao 20 000 posetilaca dnevno je imao peak-ove od po 200.000 - 300.000. Zarada nije bila 10 puta veca, vec mozda 3 puta, jer su u peak-ovima masovno dolazili ljudi sa AdBlock-om.

Moj savet ti je ako hoces bilo sta da zaradis od reklama moras prvo napraviti nesto viralno, pa tek onda razmisljati o tome. Ovako je sve samo gubitak tvog vremena...
 
Svakako da ne pisem ovo iz ocekivanja da cu da mlatim pare od ovih sajtova, to sam hteo onako u letu da odradim i da naucim nesto novo. Dobio sam 70e od Google Adsa na tim sajtovima, al period je veliki bio, kontam bar godinu dana.

Znaci nije mi primarni cilj zarada nego cisto da vidim da li moze da se iskoristi ono sto trenutno imam, ovo radim prvenstveno iz radoznalosti a ne iz zelje za zaradom, jer sam svestan da je jako tesko postici nesto od domacih sajtova, ja imam znanje da napravim polovneautomobile ili kupujemprodajem al pretekose me :)

A evo vec sam naucio nesto novo a jos nisam ni krenuo u pricu...
 
Ja sam ekonomista bavim se marketingom sa te strane tako da ti tehnicki ne mogu puno pomoci ali ako te interesuje nesto vezano za poslovni plan i marketing mozes slobodno da pitas. Ima nas ovde koji se ne bavimo tehnikom :D
 
Ima dosta dobrih informacija koje su postavljene ovde i nadam se da cu moci da doprinesem. Supruga i ja vec 5 godina drzimo sajtove na engleskom jeziku i dugo se vec bavimo monetizacijom. Stvari koje mislim da bi mogao da dodam na ovo gore receno su:

Postoji CPC (placa se kad neko klikne na link + potencijalno se placa dodatno ako taj neko ko je kliknuo na link i kupi ili se registruje na sajtu na ciji link je klikuno), CPM (za 1000 pageviews se placa odredjena suma) i affiliate (placa se ako covek klikne i kupi neki proizvod kod firme koja se reklamira) modeli.

Cena reklame zavisi od pozicije (da li je above the fold - tj. da li se vidi odmah kad se ucita stranica ili mora da se skroluje dole), vrste reklame (da li je standardna 300x250, 728x90, 160x60 ili je neki veci format tipa site skin, 940x250, 300x600 ili neki drugi nestandardni format) kao i u kojoj zemlji se reklama prikazuje.

Ono sto je vazno znati jeste da se reklame za razlicite svetske regione placaju razlicito. US ima najbolji CPM za standardne banere i on se krece od 0.50USD+. Velika britanija i Nemacka su tu negde oko 0.5$. Svi ostali su uglavnom ispod 0.2$ CPM. Za posetioce iz nase zemlje neretko ces CPM imati izmedju 0.01 i 0.05USD.

Ovo su sve cene koje mozes da ocekujes za standardne display bannere i za strane advertisere. Ako nadjes nekoga u lokalu koji prodaje nesto ili pruza usluge koje imaju veze sa temom tvog sajta onda su cene drugacije i ja ne bih prodavao ispod 1USD CPM.

Zasto stalno pominjem CPM? Ako se i radi CPC kampanja ona ima neke svoje statisticke pravilnosti. Svetski prosek jeste da na 1000 pageviews imas 1 klik. Sve advertising agencije u svetu bez obzira da li su CPC ili CPM kampanje racunaju da ce broj klikova na 1000 pregleda da bude izmedju 0.02 i 0.2 posto. Za site skin i velike ad formate ovaj prosek ide i do 2% mada tu ima dosta missclick-ova. Statisticki ispada da i CPC sistem u stvari ima neku svoju CPM cenu. Nama je CPM u prethodnih 30 dana za US,UK i DE bio 0.25 a za sloveniju npr. bio 0.05USD. Ovo su cifre sa Google Adsense koji je CPC ad provajder.

Primetio sam da mnogi webmasteri koji imaju sajtove za odredjenu nishu ili nemaju veliki broj posetioca se odlucuju za affiliate marketing. To je kada stavis reklamu ka nekom proizvodu na nekom webshop-u koji je vezan za tvoju nisu i postoji velika mogucnost da ce neko nesto da kupi ako je posetio tvoj sajt i voli tu tematiku. Ovde je vazno naglasiti da postoji cela nauka oko toga gde na sajtu postaviti affiliate reklame i koje proizvude nuditi tako da za ovu vrstu marketinga moras da optimizujes izgled sajta tako da je skoncentrisan oko ove reklame. U inostranstvu veliki broj ljudi uspesno koristi Amazon affiliate marketing a Webgains je isto cuven za internacionalne publike i imaju veliki broj affiliate kampanja za ceo svet.

Kod nas je jako tesko zaraditi veliku paru osim ako nisi medju top 300 sajtova u Srbiji. Tu onda sve reklame idu direktno sa domacim firmama i ugovori potpuno ispadaju iz gore navedenih cifara. CPM koji placaju strane advertising agencije za nase posetioce je veoma nizak u poredjenju sa zapadnom evropom i amerikom tako da treba da imas milionsku publiku da bi stvarno zaradio. Iz naseg iskustva Google adsense nije nista narocito losiji ili bolji od ostalih advertising agencija. Tek kada smo usli medju top 10.000 sajtova na internetu smo uspeli da nadjemo agencije koje ce da prodaju nas inventar znacajno bolje od adsense. Kada udjes medju top 100.000 mozes da nadjes za strani saobracaj agencije koje ce biti do 50% bolje od adsense. Od 50.000 do 10.000 rank otvara vise takvih mogucnosti. Iznad 10.000 ocekujem da ce da bude jos vece ludilo.

P.S. Video reklame se trenutno placaju izmedju 3-5USD CPM i idu na video content. Ako pravis vieo ili planiras da pravis video treba imati i ovo na umu ali i dalje postoji prica o ovim gore pravilima (pozicija, odakle dolazi publika, klikovi)
 
Evo mene posle 11 meseci ovde, naime sajt je utrostrucio posete za ovo vreme, ali od adsensa naravno nema nista, jedva nekih 70e za godinu dana, hocu da napravim ponudu za banere na sajtu kod poznatijih proizvodjaca hrane za kucne ljubimce, jos nisam trazio neki marketing plan pa ako neko ima ideju gde da ga iskopam... :)
 
Nazad
Vrh Dno