Šta je novo?

Pitanje: brzina memorije

urospo

Slavan
Učlanjen(a)
08.03.2005
Poruke
197
Poena
319
Uzeo sam skoro komp iz potpisa i opet ona stara nedoumica u vezi brzine memorije. Na slikama je bios i ocitavanje iz cpuz-a (koje me buni) i dakle na kojoj brzini mi sada radi kingston? (fabricki je 4gb 1866mhz-po preporuci zbog integrisane grafike) i da li je zaista brzina mem veoma bitna kod ovih amd-eovih integrisanih grafika?
 

Prilozi

  • 9999.jpg
    9999.jpg
    77.4 KB · Pregleda: 145
  • 22oooo.jpg
    22oooo.jpg
    53.9 KB · Pregleda: 167
  • 1333.jpg
    1333.jpg
    67.1 KB · Pregleda: 164
Vidi sta pise pod tabom Memory, pa DRAM Frequency. Pomnozi puta dva i to je tacna vrednost odnosno brzina na kojoj ti trenutno radi.


Brzina jeste donekle bitna kod integrisanih grafika, ali samo za igre jer se moze dobiti poneki frejm vise sto opet i nije od velikog znacaja.
 
Poslednja izmena:
Za sta konkretno, osim za poneki frejm u igrama?
 
Da, pod DRAM Frequency pise 931, puta dva = oko 1866mhz.

Ono sto zbunjuje je ta razlika izmedju ocitavanja u bios-u i cpuz-a (i ostalih programa). Zasto ti programi ne ocitavaju 1866mhz kao bios. I da li postoji neki program koji moze da ocita pravu brzinu bez tog mnozenja puta dva.
 

Prilozi

  • Untitled9999.jpg
    Untitled9999.jpg
    44.4 KB · Pregleda: 97
Ma ne bre, to je normalno, tako treba da ocitava. Stvarna i efektivna brzina zbog Double Data Rate (DDR), pa zato puta dva. :D
 
Poslednja izmena:
Stvarno radi na 931 MHz, ali je efektivno 1862 MHz.

DDR ->Double data rate.
 
Sad je jasnije, hvala vam. Predpostavljam da je onda netacan podatak koji sam dobio, da tek kad uzmem jos jedan isti modul i kad bude radila mem u dual-channel-u cu dobiti brzinu 1866mhz?

p.s kad smo vec tu, jel je bolje za ovu konf uzeti jos jedan modul od 4gb ili jedan modul od 8 gb iste brzine?
 
dual channel mu nista ne treba,narocito za APU.ono sto mu je trebalo je joos brzi ram i vise istog.latencije su nebitne,dakle trebao si neki 2133mhz da uzmes i da probas da ga nacepis na 2400mhz.nista ti ne brani i da ovaj nacepis,a i trebalo bi da moze kad se olabave latencije oko 13 - 13 - 13 - 34 - 1T,ovako ofrlje.nema druge bez da sam malo uzmes i cackas,jer je kao i svaki overklok sve stvar lutrije i cackanja dok ne ubodes kombinaciju podesavanja koja ce da radi.
 
10tak-15tak posto,plus je lakse posle dokupiti ram nego prodavati stari itd...ali sve je to nebitno,posto je on vec uzeo ram,sad samo treba izvuci maksimum iz njega overklokom.
 
Poslednja izmena:
U pravu si, nisam imao APU.
Zato pokusavam da dobijem odgovor na pitanje sta konkretno dobijas u praksi, osim u igrama koji frejm vise?
 
Poslednja izmena:
Evo jedan link.

I sam sam testirao svoj prvi APU A10-5700, tamo 2012. godine, od DDR3-800 do DDR3-1866, (5800K do DDR3-2133) razlika je očigledna u F1 2012. Nisam single probao.

Ono što zaista meni upada u oči, što celo vreme pišeš:"po koji frejm". Jednostavno, za APU svaki frejm je bitan (kao i u bilo kojoj drugoj situaciji, npr. 4K gaming), samim tim i RAM (da me se ne uhvati za reč, na APU mislim, ne na 4K). Nažalost, RAM danas nije jeftin i to je problem. Predator sam uzeo za oko 5000 din, pre dve-tri godine. Suština je da je APU više nego dovoljan da se završi, ono što ljudi vole da kažu: "računar za sve pomalo", sve to u jednom pakovanju.
 
Poslednja izmena:
Koliko frejmova vise dobijas na istim podesavanjima u igrama, kada koristis 1333 ili 2133Mhz memoriju? Cenim da je 3-10 frejmova, pa zato kazem po koji frejm vise.
Evo upravo to, kao sto je na ovom testu (sve na low) sto si okacio. Pa kada se stavi na neka srednja ili visa podesavanja verovatno ne bude ni toliko.

Ovo oko igara nisam ni dovodio u pitanje. Vec sta se dobija konkretno u praksi? (ostali standardni kucni poslici, igre ne racunamo) A na to nisam dobio odgovor. :)
 
Poslednja izmena:
Da, ovaj i jos neki slicni testovi koje sam nasao pokazuju koliko je bitna brzina mem za apu.

Nisam mogao da nadjem uporedne testove za single i dual channel istog apu-a. Ako neko ima neka okaci, bilo bi korisno za ovu tematiku.
 
Uzeo sam skoro komp iz potpisa i opet ona stara nedoumica u vezi brzine memorije. Na slikama je bios i ocitavanje iz cpuz-a (koje me buni) i dakle na kojoj brzini mi sada radi kingston? (fabricki je 4gb 1866mhz-po preporuci zbog integrisane grafike) i da li je zaista brzina mem veoma bitna kod ovih amd-eovih integrisanih grafika?

Bitno je, i to bas je bitno , a postavio si pravo pitanje i to na pravo mesto . Ide i do 30 procenata. Probaj da u biosu podesis tvoj ram na 2400MHz ako je Kingston genesis onda opusteno . I da nabavis jos jedan modul radice bolje . imas na forumu od ranije iste podatke , pa prelistaj malo jer ima mnogo dobrih postova vezanih za APU seriju.
 
Pa trebalo bi osjetno da popravi performanse u igrama posto memorijski kontroler single meoriju vidi kao jedan 64 bitni uredjaj a u dual kanalu memoriju vidi kao jedan 128 bitni uredjaj a u igrama je to velika razlika jer se ta memorija koristi kao graficka memorija.
 
Nazalost moja ploca podrzava samo do 2133mhz, tako da sam resio da uzmem jos jedan isti modul (ako nadjem skroz isti) da bar imam dual channel
 
nije pod moranje da mora isti,bitno je da su isti (ili manji) klokovi,i da je isti napon i brzina.sigurnan sam da ces moci da klokujes to da izvuces jos koji frejm ako ustreba.
 
Probao sam od kolege istu memoriju, istu brzinu i napon samo drugaciji model (moja je kingston 4 GB HyperX KHX1866C9D3/4GX) i nije htela nikako da mi radi u dual channelu, zato predpostavljam da mora da bude skroz isti model

Inace ovo mi je rezultat passmarka 8 sa mojom konf tj 4gb 1866
 

Prilozi

  • test.jpg
    test.jpg
    394.9 KB · Pregleda: 66
pre ce biti da je bio problem druge vrste,nepravilna montaza u 99 posto slucajeva,ne udje modul do kraja u slot i svakakve se gluposti desavaju...
 
Nazad
Vrh Dno