Šta je novo?

Fioka za HDD i formatiranje

Packy

Slavan
Učlanjen(a)
30.06.2008
Poruke
1,123
Poena
360
Nameravam da kupim fioku za interni HDD od 3.5 inča. Hteo bih da u nju stavim jedan HDD u kućištu koji je već popunjen do pola. Da li je prilikom kačenja HDD-a u fioku potrebno formatiranje ili se sve svodi na plug and go?
 
Bice isto kao da si ubacio hard u komp... Ako je neformatiran (a rekao si da nije),moraces da formatiras.... Ako je formatiran,prikazace se normalno kao ranije,nebitno sto je u fioci... Ona je samo sata na usb adapter.
 
Zadatak fioke za interni hard disk je da omogući vađenje i stavljanje hard diska bez potrebe da se otvara kućište. Sve ostalo je apsolutno isto kao i da fioke nema.
 
Kako da formatiram 2,5 HDD koji ce ici u eksterno kuciste pa na USB3 da bih mogao da citam i pisem po njemu na Linuxu, MacOS i Win?
Hvala
 
NTFS radi na linuxu, nisam siguran za mac, mada bi me cudilo da ne radi.

edit: sad vidim na guglu da cita mac po defautlu,a pisanje mora da se ukljuci naknadno.
 
Poslednja izmena:
Zadatak fioke za interni hard disk je da omogući vađenje i stavljanje hard diska bez potrebe da se otvara kućište. Sve ostalo je apsolutno isto kao i da fioke nema.

nije bas sve isto. recimo tesko ce ocitati S.M.A.R.T sa hdd-a na USB-u.
takodje, dosta je vece kasnjenje, sto se oseti prilikom kopiranja veceg broja malih fajlova ili kod defragmentacije. (bar na USB2)
zato mislim da je eSATA obicno bolje resenje.
 
Kako da formatiram 2,5 HDD koji ce ici u eksterno kuciste pa na USB3 da bih mogao da citam i pisem po njemu na Linuxu, MacOS i Win?
Hvala

NTFS, ali ako hoćeš da ti radi kako treba read/write pod OSX-om moraćeš da instaliraš neki od dva drajvera koji na žalost nisu free, ali rade posao kako treba: Paragon NTFS for Mac ili Tuxera NTFS.
Pod Linux-om i Win-om NTFS radi native read/write.
 
Takodje, ako ti ne smeta ogranicenje od 4GB po fajlu mozes koristiti FAT32 bez dodatnih drajvera ili exFAT bez tog ogranicenja.
 
Da li je svejedno koji od ova dva NTFS drajvera instaliram? Verovatno cu kupiti neki od ova dva.
Hvala jos jednom.

edit:
@marxista
mislim da Ubuntu nece se slozi sa exFAT
 
Poslednja izmena:
U principu oba rade posao, imaš one koji su za Tuxeru i one koji su za Paragon (ja spadam u ovu grupu).
Mislim da je i cena tu negde, a imaš i "narodnu" verziju na net-u, pa izaberi.
 
Razlika je 5$, nije problem u ceni. Ako oba rade posao verovatno cu pazariti jeftiniji.
Hvala
 
Uvek nesto zaboravimo. :D
@dzena ja sam vise nekako kao dobacivo sa susednog stola a u stvari i sam mislim da je NTFS najprihvatljivije resenje. Za razliku od Ringeraje ja navijam za tuxeru ...ne znam bas na kojoj temi, ali driver i ja smo prijavili da smo svojevremeno zbog Paragonove greske pogubili fajlove. Taj gubitak fajlova se meni desio pre nekih 3 godine i mozda je to u medjuvremenu ispeglano u Paragonu ali ja to ne znam jer ga od tada nisam koristio. Inace, bar tad kad sam ja donosio odluku nekakvo opste mesto po forumima je bilo da je Paragon brzi a Tuxera temeljitija.
 
nije bas sve isto. recimo tesko ce ocitati S.M.A.R.T sa hdd-a na USB-u.
takodje, dosta je vece kasnjenje, sto se oseti prilikom kopiranja veceg broja malih fajlova ili kod defragmentacije. (bar na USB2)
zato mislim da je eSATA obicno bolje resenje.
Radi S.M.A.R.T preko USB-a a USB3 je za mehaničke diskove sasvim dobar kao i eSATA. I praktičniji je jer može da se konektuje i sa kompjuterima bez eSATA i samo sa USB2 a takvih ima puno.
 
@RingeRaja
pretpostavio sam da ext nije problem za OSX jer je slican Linux-u (barem vise nego Windows).

@CountMike
meni nije nikad radio S.M.A.R.T preko USB-a, doduse koristio sam stare, IDE fioke.
bilo bi interesantno da neko testira brzinu i kasnjenje preko tog USB3 i uporedi sa SATA brzinama.
obzirom da nema preterano velike razlike izmedju eSATA i SATA, moze se na tim starim kompjuterima nabudziti eksterni konektor na interni.
mana je sto obicno treba dodatni kabl za napajanje za eSATA.
 
@RingeRaja
pretpostavio sam da ext nije problem za OSX jer je slican Linux-u (barem vise nego Windows).

Prepostavka ti je na mestu, ali kao što vidiš, nije baš sve logično.:d
I jednom i drugom jeste zajednički "roditelj" UNIX, ali su im partition map sistemi potpuno različiti.
Ja sam odsustvo EXT4 rešio kupovinom još jednog drajvera od pomenutog Paragona (dobio sam popust, zato što već imam njihov NTFS) i sada OSX može da čita/piše sve živo: nativni HFS+, NTFS, FAT/FAT32, exFAT, EXT2/3/4
 
USB 1.1 = 12 Mbit/s
Firefire 400 = 400 Mbit/s
USB 2.0 = 480 Mbit/s
FireWire 800 = 800 Mbit/s
USB 3.0 = 5 Gbit/s
eSATA = Up to 6 Gbit/s
Thunderbolt = 10 Gbit/s × 2 (2 channels)
Thunderbolt 2 = 20 Gbit/s
 
mislio sam na kasnjenje odnosno one 'random' brzine, ne te sekvencijalne.
 
mislio sam na kasnjenje odnosno one 'random' brzine, ne te sekvencijalne.
To su maksimalne teoretske kontinualne brzine tih portova, bez obzira šta je zakačeno na njih. Nekih kašnjenja (latencija) od koji milisec mora da bude to je sigurno, sve mora da se "prevede" nekoliko puta tamo amo. Zato je što direktnije povezivanje bolje. To sve najviše zavisi od kvaliteta uređaja.
 
Nazad
Vrh Dno