Šta je novo?

OPREZ! Procitajte ukoliko ste zamenili originalan harddisk u Mac-u

kovacm

Čuven
Učlanjen(a)
28.01.2005
Poruke
8,606
Poena
570
Ukoliko ste zamenili originalni hard disk u svom MacBook, MacBook Pro, iMac-u... mozda ste u problemu!

Ja do veceras nisam primetio da se 2.5" WD od 1TB u mom MacBookPro-u gasi na svakih cca. 5 sekundi!


Pogledam u S.M.A.R.T. i imam sta da vidim! Load Cycle Count: 633.502 (nakon ukupno 8244 sati rada)

Pogledam u specifikaciju harddiska: link Reliability/Data Integrity: Load/unload cycles - 600,000

Divota!

Dakle WD disk odlazi u spindown BEZ OBZIRA na to kako ste podesili parametre u System Preference > Energy Saver (nema veze da li je uklj/isklj opcija "Put hard disk to sleep..." odnosno kako je setovan pmset iz terminala)!


resenje bi trebalo da bude na: http://mckinlay.net.nz/hdapm/


...idem da probam.


(vise detalja o tome kako funkcionise "Energy Saver" u OS X-u za hard diskove: http://www.thexlab.com/faqs/harddrivesleep.html)
 
Poslednja izmena:
Kako nisi primetio po performansama da se gasi? I trebao bi da se cuje karakteristicno caktanje?

:wave:
 
nisam ga cuo jer 90% vremena je zatvoren pored stola zakacen na externi monitor a uz to je izuzetno tih - ne cuje se uopste krckanje glave vec se cuje samo kako se pali i gasi motor!

a po performansama nisam primetio jer pored njega imam i SSD u macbooku na kome je sve (aplikacije, system i ceo user library folder) osim mojih fajlova tako da nisam mogao da primetim koliko PhotoShopu treba da snimi sliku ili Papyrusu da snimi text :)
 
radi http://mckinlay.net.nz/hdapm/

vise se ne gasi! sad ce taman da radi non stop da nadoknadi sva ona gasenja :d


i sad da znate da ne kupujete od mene polovan WD 2,5" 1TB disk :d

- "koliko je star disk?"

- "ma nije mnogo, mozda godinu dana, malo je radio" :)
 
i nakon sto instalirate hdApm mozete ili u System Preference ukljuciti opciju "Put hard disk to sleep..." koja ce po defaulte setovati vreme na 10 min

ili mozete u terminalu podesiti tacno posle koliko minuta da se gasi harddisk sa komandom: sudo pmset -a disksleep 10 (10 minuta)

sa pmset -g mozete videti trenutna podesavanja.
 
Fala Milanče. ;)

Ali sad ima i drugi problem. Eksterni WD koji mi je nakačen preko FW ima load cycle count oko 670k… :zgran::zgran::zgran: A na njega ovo ne djeluje...
 
Poslednja izmena:
nisam siguran da li radi i sa externim (book ili kako se vec zovu) diskovima ali trazi na googlu: wdidle3

ili kucaj: wd firmware load cycle count



provericu i moje wd greendiskove da vidim sta kazu ali i kad se koriste, koriste se u kontinuitetu jer sluze za backup i filmove.
 
Toshiba, Hitachi isto imaju podesen agresivan APM, ~10 sekundi, i uopste ne moze da se promeni APM level.
 
Toshiba, Hitachi isto imaju podesen agresivan APM, ~10 sekundi, i uopste ne moze da se promeni APM level.

ne kapiram zbog cega rade to? da brze crkne hard? :D

ako su stvaili da se WD 2.5" 1TB gasi na svakih 7,5 sekundi a u isto vreme ga deklarisu na 600.000 startovanja onda to nema nikakvog smisla.

zar nije najlogicnije da OS sam kontrolise kad ce staviti harddisk u sleep?
 
mislim da to nije isto, odnosno 'startovanje' je paljenje motora, a load/unload je parkiranje glave.
eksterni (green) diskovi verovatno mogu da se nakace interno, pa wdidle (sumnjam da radi preko usb), ili preko esata.
 
@orange
u pravu si: ne znam sta znaci "load cycle count": da li je to parkiranje glave ili paljenje motora - ja bih rekao da je paljenje motora jer sam na mom harddisku mogao da cujem kad se harddisk zavrti.


ali poenta je da SMART prijavi 630.000 "load cycle count" (na 8244 sati rada tj. "load cycle count" ! da na svakih 47 sekundi)

a da je harddisk deklarisan na 600.000 "load cycle count" !!!
 
da sad videh da je na to deklarisan.
inace, ko zna gde sve mogu da se koriste ti diskovi, mozda u nekim uredjajima nema klasicnog OS-a.
ako onaj wdidle ne pomaze, trebalo bi da postoji mogucnost u OS-u da ne pise/brise svaki cas ili tako nesto.
 
Ranije verzije ubuntua su imale taj problem. Proguglajte malo o tome, da vidite kakva su rešenja.
 
A jel ima neki program, opcija, sta god koji ce da onemoguci da se HDD pali kada ga iskljucim (eject). OSX mi je na SSD a Win (Bootcamp) na ceo HDD i dok sam na OSX uopste mi ne treba HDD, ali on se svremena na vreme pali iako ga ne koristim, i izmedju ostalog smeta mi buka.
 
ako je SATA, mozes da mu iskljucis napajanje nekim prekidacem, ima ih na ebay.
 
Inace je iMac u pitanju tako da solucija sa prekidacem nemoguca.
 
^ Ima neko programce sto baca HDD u "sleep" kad se isiti nekoristi, to je on sto bi trebao naci?!
 
da ne zaboravim.

MacMini mid-2010 originalni Toshibin harddisk za 4 godine napravio 650.000 Load Cycle Count ali se nije gasio 4 godine (sluzi kao server) :/ tako da ne znam da li se i on gasio na svakih par sekundi...
 
Da li je ovo OK:

screen-shot-2015-02-24-a.png


Prošlo je petnaestak dana korišćenja Mac minija od kupovine.
 
imas: 21672 ciklusa
za 15 dana.

- harddiskovi su deklarisani izmedju 300.000 i 600.000
- ti dnevno imas 1444 ciklusa
- za 415 dana ces ovim tempom stici do 600.000 ciklusa i harddisk ce najverovatnije poceti da otkazuje

nije mi jasno zasto Apple ovo radi cak i sa najnovijim masinama?
planed oboslesence ?
 
Poslednja izmena:
Kovac, ovo nije start stop count, on nije zdrav kad ga je puno, a load cycle count cifra ne bi trebala toliko da brine.
 
Kovac, ovo nije start stop count, on nije zdrav kad ga je puno, a load cycle count cifra ne bi trebala toliko da brine.

znam da nije start / stop; pretpostavljam da je to parkiranje glave.*
U svakom slucaju harddiskovi su deklarisani izmedju 300.000 i 600.000
Mislim da sam na prethodnoj strani napisao da je Toshibin harddisk sa 650.000 poceo da trokira (u system logu se lepo vidi da kernel ceka na harddisk po par minuta!)


*sa druge strane, u mom MBP-u se lepo culo kako se ploce zaustavljaju i ponovo zavrte i po nekoliko puta u minutu (WD od 1TB)!
 
Poslednja izmena:
Nisam rekao da mi radi 24/7 Mac mini i da je od kupovine možda dva-tri puta urađen restart (ni sam ne znam zašto :p).
 
Pretpostavljam da proizvodjac hardova zeli sto manji power on time, posto u teoriji sto manji power time to bolje, medjutim to u praksi bas i nema mnogo veze, imam toshibu 30 dana power on time, i start/stop katastrofalno velik, i sada mu je random access time 3x veci, sledece je da se pojave pending sectori, i da ide u kantu. Glavni problem je kada su to sekundarni diskovi, jer onda se zapravo disk gasi totalno (start/stop), dok kod sistemskih diskova zbog aktivnosti nema fore da se gasi tako cesto, pa se onda desava samo parkiranje (load cycle).
 
Poslednja izmena:
Ja imam jedan hdd koji ima 2200 dana pwr on time i start stop 17 :d radi ko zmaj ;)
 
^
ma mehanika je to :d

negde sam kacio i statistiku trajanja harddiskova u zavisnosti od okolne temperature... ;)


ali ovo je totalno nepotrebno pravljenje sumanute kolicine Load Cycle Count sto dovodi na kraju do havarije.
 
Da, los pwr managment, nije reseno nesto kako treba.
 
Ja uopste nemam load cycle count :)
Kako to mogu da proverim?
Screen Shot 2015-03-15 at 10.55.30 AM.png
 
Kako se uopste proverava smart ili bilo sta od toga na externim hardovima USB/Thunderbolt ?
 
Nazad
Vrh Dno