Šta je novo?

Google vs Ad blockeri

kovacm

Čuven
Učlanjen(a)
28.01.2005
Poruke
8,607
Poena
570
Sad citam temu u Apple sobi o adblockerima, tj problemu sa malwerima na Mac OS Xu link

Ja sam tek od skora instalirao ABP. Instaliram sam ga na Safari nekon sto sam u roku od 5 dana dobio 20 windows laptopova koji su svim imali isti problem: popup prozori sa reklamama na sve strane - pre toga nisam ni razmisljao o Ad Blockeru u browseru.

Pogledao sam i anketu na benchu: 75% posetilaca koristi ad-blocker.


Ono sto me interesuje da li Ad Blockeri na Windowsu sklanjaju i Google Ads? Ovaj ABP na OS Xu sklanja.

Ako ad blockeri sklanjaju i Google Ads, od cega ce onda Google da zivi? :D


Ako mislite da preuvelicavam ovde ima lep pie-char :) Where does the money come from? (kao sto svi znamo preko 90% Google profita dolazi samo iz jednog izvora: online reklama)

a nesto precizniji grafikon, tj ono sto pokazuje trend vezano za ad blockere se vidi iz "prihoda od Network Sites" (kako Google zove sajtove koji objavljuju njihove reklame):

GoogleQ1SiteNetRev.png


"The bulk of the company's ad revenue comes from its own sites, like Google.com search pages, and continues to see strong growth.
But revenue from Google's network of third-party sites on which it serves ads has downshifted in the past year."


Moguce da Ad Blockeri nisu jedini razlog za pad profita od raklama sa tudjih sajtova ali ja prosto ne mogu da vidim sta bi drugo moglo da bude. Ono sto je meni najinteresantnije je da je npr. ABP (AdBlock Plus) delo JEDNOG coveka a da njegov rad moze da utice na poslovanje multibilionske kompanije sa destinama hiljada zaposlenih.

Ovo je samo brzinsko opazanje, mrzi me da trazim konkretne brojeve ali sam siguran da je instaliranje Ad Blokera trend koji ce se samo nastaviti.
Ili ce google morati da se dogovara i da da deo profita posrednicima li ce imati negativne grafikone u buducnosti :D
 
Poslednja izmena:
Evo suza mi krenula sto google gubi pare
 
Pa uzorak sa ovog foruma nije reprezenativan, ipak je ovo it forum. Cenim da 95% korisnika u Srbiji nije culo za adb. Zanimljivo je da su na telefonima skinuli sa gp a na chrome-u nisu...
 
Ovaj forum ne predstavlja prosek, tako da 75% clanova foruma koji koriste ad blockere su kap u moru u odnosu na sve one koji nisu culi za ad blockere.

Da sajtovi nisu previse agresivni sa reklamama, ne bih ni koristio AD Blockere. Ovako, previse pixela su rasprodali i prosto guse korisnike. Neoptimizovane reklame usporavaju citanje sajta i unistavaju reputaciju.
Najvise mrzim kada ubace reklamu na levoj i desnoj margini, pa ako slucajno kliknes otvara se nova strana. Novi trend je da se ubaci JS pop-up reklama ili poziv za registraciju.. Odmah gasim tab, ne zelim ni da procitam sta je na sajtu pisalo.
 
^+1
 
Ja sam tek od skora instalirao ABP. Instaliram sam ga na Safari nekon sto sam u roku od 5 dana dobio 20 windows laptopova koji su svim imali isti problem: popup prozori sa reklamama na sve strane - pre toga nisam ni razmisljao o Ad Blockeru u browseru.
Flamer.
 
ABP po defaultu ne uklanja Google oglase ("acceptable ads") - to se uključuje naknadno.

Ja koristim AdBlock Edge (u Firefoxu) i AdMuncher Free (on radi na nivou Windowsa, ne pojedinačnih programa).

U svakom slučaju, verujem da je broj običnih korisnika koji koriste neki "ad-blocker" relativno zanemarljiv.
 
Ja ga ne koristim, prosto ne idem na sajtove koji imaju previse reklama.
 
Meni je YouTube dovoljan razlog da koristim Ad Block. :)
 
Ja koristim adblock svuda sem ovde na forumu.
 
Kao sto si napisao na pocetku, dobio si 20 laptopova gde nije bilo adblock-a a ni ti sam nisi koristio adblock. Tako da procenat ljudi na ovom forumu koji koristi adblock ne mozes uzeti kao reprezentativan jer je ovo forum koji se bavi IT pa je vecina korisnika makar u globalu kompjuterski pismena sto se ne moze reci za ostatak populacije. Dakle uzorak nije reprezentativan da odrazava stanje u opstoj populaciji.

a nesto precizniji grafikon, tj ono sto pokazuje trend vezano za ad blockere se vidi iz "prihoda od Network Sites" (kako Google zove sajtove koji objavljuju njihove reklame):

GoogleQ1SiteNetRev.png


"The bulk of the company's ad revenue comes from its own sites, like Google.com search pages, and continues to see strong growth.
But revenue from Google's network of third-party sites on which it serves ads has downshifted in the past year."

Moguce je da im opada prihod od reklama a moguce je i nesto drugo. Na tom grafikonu sa leve strane je oznacen procenat od prihoda. Dakle novac koji dobijaju od reklama moze biti isti ili cak mozda i nesto veci ali njegov udeo u ukupnom profitu Gugla se smanjuje jer se Gugl razmahao na sve strane.
 
koristim ga je mi se je** za ljude koji bi leba bez motike, iskren da budem. A i surf je uzivancija
 
Moguce je da im opada prihod od reklama a moguce je i nesto drugo. Na tom grafikonu sa leve strane je oznacen procenat od prihoda. Dakle novac koji dobijaju od reklama moze biti isti ili cak mozda i nesto veci ali njegov udeo u ukupnom profitu Gugla se smanjuje jer se Gugl razmahao na sve strane.

moguce naravno, sve je moguce... ali cinjenica jeste da Google zaradjuje novce samo iz jednog biznisa tako da to sto se razmahao znaci da samo dize prasinu :d

bitno je, kao sto sam vec napisao, da koriscenje ad blocker-a sigurno nece opadati u buducnosti: link
- Adblock usage grew by nearly 70% between June 2013 – June 2014.
- Growth is driven by Google Chrome, on which adblock penetration nearly doubled between June 2013 – June 2014. (srecom pa google uvek moze da ih zabrani u Chromu ;))
- Adblock usage is driven by young internet users. 41% of 18-29 year olds polled said they use adblock.

Na tom grafikonu sa leve strane je oznacen procenat od prihoda.
nije oznacen procenat od prihoda vec promena prihoda na godisnjem nivou.

zaboravio sam da ostavim link ka tekstu odakle sam uzeo grafikon: http://adage.com/article/digital/google-profit-misses-estimates-search-ad-prices-decline/292678/ (krastavac kad nemamo Xanadu Space)
 
moze chrome da zabrani addon, ali ne moze skriptu ;)
 
Ovo je za sve system admine: ABP for IE Installer for Active Directory ;)


eto, sad jednostavnim klikom mozete da rasirite Adblock Plus na citavu mrezu, da svi zaposleni uzivaju blagodeti browsovanja bez reklama;
pardon! bez "napadnih" reklama (ko je rek'o *placenih*)?!? :d
 
Poslednja izmena:
Ja konkretno koristim Adblock plus na Firefoxu, ali nekad brljavi, propušta reklame, pa sam instalirao i par pop-up blockera da budem siguran :D
 
Ukupan broj korisnika AD blokira je tako mali da je to zanemarljivo. Takođe ne sećam se kad mi je stigao neki komp na servis a da nisu imali tonu nekih tabova i sličnog smeća.
Slažem se da je "AD Block" sukob interesa između korisnika i vlasnika sajta, i da će u budućnosti morati biti nekih promena.
Video sam negde da su probali "novi vid" sajtova, bez reklama, koliko se sećam održava se donacijama, gde doniraš neku siću ako ti se dopada sajt, npr kao što na "Twitch TV" rade.
 
Evo da vise broj korisnika ne bude zanemarljiv pobrinuo se Apple :d

iOS 9 content blocking will transform the mobile Web: I’ve tried it

"The next version of iOS comes with a major new feature called ‘content blockers’ which will allow users to install apps that block trackers, advertisements and other unwanted content for the first time.

...
I’ve been skeptical about content blockers on iOS; I don’t block advertisements on desktop, since I find the browser to be fast enough for it to not be necessary. I do block trackers, because I worry about the information such networks are gathering on me.

Mobile Safari, however, is another story. It can feel slow, bulky and unstable at times as it tries to handle the ever-growing piles of cruft that sites pile on to try and show relevant advertising.

Over the last few days I’ve been testing an experimental content blocker called Crystal, which promises to speed up browsing on iOS. I’ve been particularly impressed by the results and taken aback by how much removing trackers, ads and other scripts makes a difference over a cellular connection."

Screen-Shot-2015-08-24-at-1.59.39-PM.jpg


http://thenextweb.com/apple/2015/08...g-will-transform-the-mobile-web-ive-tried-it/
 
Probaj Ghostery na Chrome-u.
 
Nazad
Vrh Dno