Šta je novo?

Freelancing kroz Upwork, Elance - ko je tu, sta radite, kakvi su vam rezultati?

Nije bas tako, na iznose preko 500$ uzimaju 10%. Ko dugo radi sa istim klijentom, moci ce da odrzava portfolio i koristi usluge za 5%, samo dug je put dotle.

Ja recimo trenutno ulazim u novu oblast, i bitno mi je da izgradim portfolio da bi neki buduci klijenti mogli da bace pogled i kazu "a ha, nije prevarant i ok su radovi, meni dovoljno".

20% uzimaju na iznose do 500$, i nekako mi se cini da zele te male poslove da prebace na konkurentske sajtove posto tu odlazi brdo administracije a zarada je relativno mala.
 
Negde moras da platis :). Ja sam imao finog klijenta (Indijac) i sve je bilo ok na upworku, a onda smo krenuli da mi placa van upworka... E tu je krenulo nizbrdo, jurnjava za pare, laganja, cimanja...
 
Verovatno si u pravu negde moras da na****s, logicno zvuci :D .Inace kad si spomenuo indijca, moje iskustvo i jos par ljudi koje znam da rade na upworku- nikako i nikada ne raditi za afrikance,kineze(filipince i ostale meni su svi isti),indijce. Naravno postoje izuzetci normalni ljudi ali generalno ove nacije bi da vas izmuzu za sve pare i da plate 5$ nesto sto kosta 100$,i to ako plate uopste,tako da ih zaobilazim i uvek odbijam ponude cim vidim zemlju.
 
+1

Mada imam jednog Indijca sa kojim godinama sarađujem, kuću sam renovirao zahvaljujući njemu :D.

Dobro, živi u Australiji, ne u Indiji.

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
 
Carlos potpuno u pravu. Vreme koje ti je potrebno za neki posao i ne gledaju, nego lupe neku mizernu cifru.

Dok mi je trajao rising talent dobijao sam dosta intervjua, da li je upwork to automatski nesto slao ili su me ljudi pronasli nisam siguran. U svakom slucaju, zavrsio sam 3 web research poslica za 3 dana. Sad mi je istekao ovaj bedz, a svi poslodavci ga traze, plus 90% job success score.
Cini mi se da uslovi koji se dozvoljavaju poslodavcima da postave za entry level retardirani. Likovi stavljaju neke enormne sate iskustva na upworku, pa onda rising talent, top rated i ostale gluposti.
Uglavnom, ne znam da li cu uopste ikad dobiti posao kada ja posaljem proposal, jer ako bi poslao ponudu za posao sa rising talent zahtevom taj me nece ni pogledati(preci ce na sledeceg).
Mogli bi dosta da poboljsaju sajt sa nekim sitnim promenama.
 
Poslednja izmena:
Ja se prijavim samo za ono u sta sam 100℅ siguran da mogu da odradim kako treba. OK mi ide za sada, job success mi je 100℅ uzimam samo sitnije fixed rate poslove. Opekao sam se sa par poslova van upworka, ali svaka skola se placa, bice i dobrih poslova sa strane :)

Sent from my JY-S3 using Tapatalk
 
E jel zna neko koja je fora sa job success-om, ja sam mislio da je to postotak uspesno zavrsenih poslova. Imam 8 odradjenih poslova i svih 8 su 5.0 ocena sve pozitivni feedback. Stoji mi success score 100% nonstop i odjenom upwork pederi mi spuste na 98% bez ikakvog razloga. Zalim se pitam zasto poceli da kenjaju ovo ono ne zavisi samo od client feedbecka, znaci ako ti klijent da 5 zvezdica i zadovoljan je uradjenim oni nalaze za shodno da njima to nije za 5 zvezdica i sami smanjuju job success score.Ja sam na upwork manje od 6 meseci, pa ako ima neko iskusniji da mi pojasni o cemu se radi sa tim scorom njihovim
 
A kog tipa su poslovi? Ja sam za 4 meseca nekih 12 odradio i i dalje je 100℅

Sent from my JY-S3 using Tapatalk
 
E jel zna neko koja je fora sa job success-om, ja sam mislio da je to postotak uspesno zavrsenih poslova. Imam 8 odradjenih poslova i svih 8 su 5.0 ocena sve pozitivni feedback. Stoji mi success score 100% nonstop i odjenom upwork pederi mi spuste na 98% bez ikakvog razloga. Zalim se pitam zasto poceli da kenjaju ovo ono ne zavisi samo od client feedbecka, znaci ako ti klijent da 5 zvezdica i zadovoljan je uradjenim oni nalaze za shodno da njima to nije za 5 zvezdica i sami smanjuju job success score.Ja sam na upwork manje od 6 meseci, pa ako ima neko iskusniji da mi pojasni o cemu se radi sa tim scorom njihovim

Kakve klosarcine, pa samo ako 'leba ne budem imao da jedem ici cu na upwork.
 
A gde si inace? Daj neki predlog sta još ima.

Sent from my JY-S3 using Tapatalk
 
Ma nisam na tim platformama, samo sam se registrovao misleci da posao moze da se dobije bez ulaganja ogromnog vremena u kreiranje profila i cenjkanje. Bidovao par puta kad mi je stigla pozivnica, i naravno nista od toga.
 
E pa bez truda ne moze. Ali činjenica je da posla ima i da moze da se zaradi.

Sent from my JY-S3 using Tapatalk
 
Samo sam se registrovao misleci da posao moze da se dobije bez ulaganja ogromnog vremena u kreiranje profila i cenjkanje.

Divna očekivanja imaš. Prosto samo tebe čekaju da ti ubace jedno 10 poslova odmah na keca :)

Ne znam kako je na ostalim sajtovima, ali, ako ti je Upwork ulaganje ogromnog vremena onda ne znam koji termin da upotrebim za freelancer, guru i ostale sajtove...
 
Ako niste spremni da uložite makar 7-8 sati u pravljenje profila, sređivanje portfolija i polaganje testova, onda Upwork i generalno freelancing nije za vas.

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
 
Ako niste spremni da uložite makar 7-8 sati u pravljenje profila, sređivanje portfolija i polaganje testova, onda Upwork i generalno freelancing nije za vas.

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока

Kao i u svakom drugom poslu :) Jednostavno, čovek mora oko toga da se iscima, jer kako će drugačije da dobije posao!? Jedna drugarica koja radi u HR-u mi je pričala kako ona baci pogled na CV i odmah ga ili "primeti" ili eliminiše. Tako i ovi poslodavci sa upwork-a, ako tebe mrzi da napišeš Cv kako treba i kreiraš profil - što bi te on zaposlio? Prosto, ljudi tako funkcionišu
 
Kao i u svakom drugom poslu :) Jednostavno, čovek mora oko toga da se iscima, jer kako će drugačije da dobije posao!? Jedna drugarica koja radi u HR-u mi je pričala kako ona baci pogled na CV i odmah ga ili "primeti" ili eliminiše. Tako i ovi poslodavci sa upwork-a, ako tebe mrzi da napišeš Cv kako treba i kreiraš profil - što bi te on zaposlio? Prosto, ljudi tako funkcionišu
xe1ssxqwsj
Kao i u svakom drugom poslu :) Jednostavno, čovek mora oko toga da se iscima, jer kako će drugačije da dobije posao!? Jedna drugarica koja radi u HR-u mi je pričala kako ona baci pogled na CV i odmah ga ili "primeti" ili eliminiše. Tako i ovi poslodavci sa upwork-a, ako tebe mrzi da napišeš Cv kako treba i kreiraš profil - što bi te on zaposlio? Prosto, ljudi tako funkcionišu


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
^Macka ti se igrala telefonom?
 
Pored 4 random fb statusa, 2 poslata zahteva za prijateljstvo, par uslikanih fotografija, okrenutog broj iz imenika, ladno sam uspeo i ovde da kvotujem.
Sve to sa telefonom u dzepu.
 
Evo jedno pitanje koje moze da ohrabri ili pokoleba nove freelancer-e. Mene ovo isto zanima jer sam samo mesec dana na upworku.

Koliko vremena u proseku treba da prodje i koliko poslova/sati treba biti odradjeno da bi postali uspesni u svojoj bransi?
Ovde ima dosta po meni uspesnih i iskusnih freelancer-a, pa bi mozda mogli da podele sa nama svoja iskustva.

Dakle, koliko je trebalo da prodje vremena dok poslodavci nisu poceli da vas cimaju svaki cas?

U biznusu se kaze da firma moze da pocne sa ostvarivanjem vecih prihoda nako 2 godine rada. Ovo je nesto drugacije od biznisa, ali verujem da su principi razvoja slicni...
 
Meni je trebalo 3-6 meseci da mi se poslovi ustale i da mogu da počnem da živim od freelancinga.

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
 
Ja sam planirao godinu dana da se razvijam, medjutim ide dosta brze. Sto kaze Exodus, vec bih mogao da zivim od toga.

Sent from my JY-S3 using Tapatalk
 
radio sam web dizajn, jer nisam znao da mogu da se rade mreze i onako napamet resio neki xp testi i prosao sa skorom 3.4 od 5, zeznuo sam se nesto za windows home i neke foldere. drzim neku vecu cenu namerno dok ne usavrsim windows 2003 i novije windowse. resavao sam test o poznavanju browsera i prosao sa neki prosecnim skorom cisto iz zezanja ne vidi se na profilu.
 
Poslednja izmena:
Evo jedno pitanje koje moze da ohrabri ili pokoleba nove freelancer-e. Mene ovo isto zanima jer sam samo mesec dana na upworku.

Koliko vremena u proseku treba da prodje i koliko poslova/sati treba biti odradjeno da bi postali uspesni u svojoj bransi?
Ovde ima dosta po meni uspesnih i iskusnih freelancer-a, pa bi mozda mogli da podele sa nama svoja iskustva.

Dakle, koliko je trebalo da prodje vremena dok poslodavci nisu poceli da vas cimaju svaki cas?

U biznusu se kaze da firma moze da pocne sa ostvarivanjem vecih prihoda nako 2 godine rada. Ovo je nesto drugacije od biznisa, ali verujem da su principi razvoja slicni...

Zavisi koju uslugu nudis, da li si dobar u tome, da li imas srece sa klijentima, itd. Dakle, nema pravila.
 
Kao neko ko je poduze na odesku i freelanceru neka moja iskustva:
1. Testovi su nebitni- uradio sam neke čisto reda radi ali to nigde nije nosilo nikakvu prevagu.
2. Poznavanje Engleskog jezika je presudno, govor i pisanje. Mnogi čak zovu da bi se što bolje razumeli.
3. Šta god da radite uradite ga kako valja, čak i najbezazleniji poslić može da vam da odskočnu dasku za mnogo veće i unosnije projekte. Uvek imajte na umu krajnjeg korisnika, možda klijent ima neku ideju ili pristup koji je skroz pogrešan; ukažite mu na greške argumentovano ponudite rešenje (sve i da ga više košta) i on će uglavnom to prihvatiti.
4. Budite u toku sa svim dešavanjima na internetu, webu, tehnologiji, itd. Non stop se dešavaju inovacije i uvek nešto može da se nauči.
5. Ne plašite se da pucate visoko. Klijent hoće izvesno rešenje ali u ogromnom broju slučajeva on bas i ne zna šta hoće. Gledajte greške koje pravi i nudite nova rešenja.
Nema veze da li iza sebe ima 5, 10 ili 100 uspešnih projekata, bitno je da se suštinski razume problem i u skladu s tim ponude odgovarajuća rešenja.
6. Izbegavajte one kojima nije verifikovan payment method i koji nisu potrošili neke bitnije svote novca.

Ukratko, da bi neko uspeo na netu mora bolesno da bude radoznao.
Ja ovako radim godinama i uopšte se ne žalim.

Edit:

Ovaj lik je vrlo dobro objasnio kakav treba biti da bi se uspelo ne samo na netu već i u današnjem vremenu generalno
http://raymmar.com/7-reasons-youll-never-do-anything-amazing-life/
Sent from mTalk
 
Poslednja izmena:
@Miskonius, vecinu ovih stvari radim. Ne mogu da bas biram koliko je klijent potrosio, mada vidim rezon za zabrinutost. Nikad nisam i necu raditi za neverifikovane klijente, uvek trazim pre dodele posla da se verifikuju. Nikad se ne prijavljujem na poslove za koje nisam siguran da cu uspesno obaviti. Posto se bavim data entry/web research/va, konkurencija je velika. Pokusacu da se prebacim na granu arhitekture, jer poznajem dobro neke od potrebnih programa, a i samu nauku.

Medjutim, trenutno imam 9 poslova koje cekam vec nedelju dana, a niko nije intervjuisan. Povratak connect-ova je mizeran, ne znam ni od cega zavisi.
Sem verifikacije, ima li jos nekih parametara na koje treba obratiti paznju? Tekst posla, attachments i slicno...
 
Obrati pažnju na to koliko kandidata intervjuišu za jednu poziciju - ako intervjuišu npr. 30 kandidata, najverovatnije je u pitanju neki spam ili prevara.

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
 
Neko je spominjao da opada potraznja tj manje poslova ima sve do septembra. Cisto me zanima kakvo je generalno stanje sa ponudom poslova u zimskom periodu npr okt-feb? Tada kad je vec lose vreme napolju nije lose raditi malo vise poslova nego inace, pa me zanima iskustvo nekoga ko je vise od godinu dana na upu.
 
Nazad
Vrh Dno