Šta je novo?

Freelancing kroz Upwork, Elance - ko je tu, sta radite, kakvi su vam rezultati?

Ja se od septembra do kraja godine pokidam od posla, svake godine :)

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
 
Moze mala pomoc ljudi. Elem, devojka je dobila freelance gig, sve provereno sad treba da potpise ugovor i da odabere nacin isplate. Prvi nacin ide preko jedne drzave i tamo se njihov porez racuna na cifru od ~30%. Drugi nacin preko druge drzave koja nema taj porez ide direktno na devizni racun kod nas i ovo stoji u mailu:

You can issue a simple invoice and receive payment directly on your bank account. You will receive gross amount since there are no taxes to be deducted from your payment in Austria, but you must report your income and pay taxes by yourself in your country of residence.

Dakle ovaj boldovani deo... kako to funkcionise kod nas? Ja sam primao novac iz inostranstva i potpisivao onu izjavu o poreklu novca, toliko znam, ali kada je zarada u pitanju, kako to funkcionise i da li iko od vas obavlja naplatu po ovom principu?
 
Opusteno, nema nikakve prijave kod nas, osim za iznose preko (cini mi se) 1.500.000RSD godisnje - mada ce se verovatno uskoro dosetiti i da to "uvedu u red".
 
Najpametnije bi bilo, ako su Amerikanci, da uzme Payoneer i poveže ga na PayPal. Naravno, USA PayPal. Pretpostavljam da bi to odgovaralo i njima ako im se predloži.
 
Nisu Ameri, u pitanju je SE EU. I ja sam mislio na payoneer ili pp, ali ne moze :(

@Jericho, to bi bilo super ako je tako :)
 
Nismo pitali, imam ja skrill, a nisam odavno koristio, bas cu da ispitam. Dobro si me podsetio.
 
Opusteno, nema nikakve prijave kod nas, osim za iznose preko (cini mi se) 1.500.000RSD godisnje - mada ce se verovatno uskoro dosetiti i da to "uvedu u red".
Netačno (i uz to jedna od najčeśćih zabluda) - ti i 1000din da zaradiš putem freelancinga, po slovu zakona moraš da platiš porez državi. Odokativno bi ti ostalo dve trećine iznosa, a jedna trećina bi otišla na porez.

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
 
Teoretski si u takodje u obavezi i za bilo kakvo placanje na ruke platis porez, ali govorio sam o praksi. Cak sam i pitao u banci za to, rekli su da ne treba nista. Ali verujem da ce uskoro potraziti nacin da oglobe sve koji na bilo koji nacin prihoduju, treba nahraniti armiju botova i zaposlenih u javnoj administraciji.
 
Teoretski si u takodje u obavezi i za bilo kakvo placanje na ruke platis porez, ali govorio sam o praksi. Cak sam i pitao u banci za to, rekli su da ne treba nista. Ali verujem da ce uskoro potraziti nacin da oglobe sve koji na bilo koji nacin prihoduju, treba nahraniti armiju botova i zaposlenih u javnoj administraciji.

Exodusbgd je (na zalost) u pravu!

@Jericho prevideo si jednu razliku, a to je da za novac "na ruke" ne postoji nikakav pisani trag, dok ce informacije o transakcijama koje su prosle kroz racune i banku biti dostupne i za 100god;
U banci si dzabe pitao - nemaju pojma, a i nije njihovo da znaju sta su tvoje obaveze kao "poreskog duznika" - njihovo je samo da izvrse transakciju.
 
Ne kazem da nije u pravu, samo da se ne treba (jos uvek) opterecivati placanjem poreza. Vec 5 godina primam uplate na racun, i u bankama ne postoji sistem koji to prati. Dok npr. za americke gradjane po zahtevu USA postoji pracenje, kako ne bi tajili porez.
Naravno da moze (relativno lako) da se napravi i za nas sistem pracenja, ali zasad ga nema. Ako postoji alternativa gde se uplatama ne moze uci u trag (Skrill, Payoneer), svakako je dugorocno gledano sigurnije resenje.
 
^Ne znam zasto si toliko siguran da taj sistem vec ne postoji kod nas.. Nece banke to da prate, vec na nalog PU dostavljaju kompletne izvode.
 
Momci, jedno pitanje za vas koji ste na Upworku.

Ako frilenser naplacuje na nedeljnom nivou (po satu) kada ocekuje isplatu?

Na kraju nedelje ili na pocetku ili da mu se prvo uplati novac pa tek onda da radi?

Hvala puno.
 
Posle dve nedelje valjda.

Sent from mTalk
 
Da, odradiš posao i onda klijent ima nedelju dana da pregleda šta si radio. Sledeće nedelje, u sredu valjda, ti se uplaćuje keš na upwork.

Sent from mTalk
 
Skrill je najjeftiniji za manje isplate. Novac leže na račun 10 dana nakon završetka radne nedelje (novac za prošlu nedelju će npr. leći sledeće srede).

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
 
Povukao 70$ za probu na paypal i leglo 69, znaci samo upwork uzeo svoj 1$ a paypal 0$.I naravno leglo instant.



upwork paypal.PNG
 
Poslednja izmena:
I ostali su instant, ali sada sa PP kosta :)

Sent from my JY-S3 using Tapatalk
 
Sta kosta, ovo povlacenje je bilo pre 2 dana.
 
To je svakako ako ne manje onda bar slicno kao skrill podizanje na bankomatu ili povlacenje na bankovni racun ili odrzavanje na payoneer.

p.s. Jos na sve to bar nisi u prekrsaju sa posedovanjem racuna u inostranstvu, sto u slucaju posedovanja kartice bilo kojeg od gore navedenog provajdera jesi.
 
Poslednja izmena:
Nisi u prekrsaju ni za jednog od njih, jer nije na tvom bankovnom racunu, vec racunu za e-novac.

A Skrill povlacenje je skuplje sada.
 
Ne mogu sada da nadjem ali mislim da po nasem zakonu provajder e-novca prestaje tako da se tretira onog trenutka kada posedujes karticu tog provajdera.Mislim da je to pojasnio Milan Trbojevic prilikom nekog gostovanja u Polarotoru ili webinaru.
 
Poslednja izmena:
Zanima me koliko realno mozes zaraditi sa oko 25 h nedeljno na upwork, radeci wordpress development ?
Recimo da imam solidno razradjen profil sa dobrim ocenama, oko 2 godine star.
Znam da niko ne zeli da generalizuje i prica napamet, pitam ugrubo, neka iskustva ?
 
Nazad
Vrh Dno