Šta je novo?

Fotografije - 2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Deuse kako si zadovoljan objektivom? Čuo sam da je oštar :).
 
@DeuS.Mikelle
Stvarno ti je vreme smetalo idi begaj heheh, svaka ti je fotka dobra sto je i normalno :)

Evo jedne u ekstremnim uslovima za ovu kameru i ovaj objektiv ss1/50. iso5000, f1/2 fotkano sa stativa, isto kao predhodna B&W samo je na predhodnoj iso 1600 i fotkano iz ruke. Nesto sam probao vezano za neku diskusiju na zoni, al mi se fotka svidela pa sam je obradio do kraja... Jo kaze da je stresena i omasen fokus, mada tesko da je fokus omasen posto ima jos 8 istih i dve sa omasenim fokusom, proba sam i ranije u ovakvim uslovima da fotkam i rezultati su slicni, iso preko 6400 pojede ostrinu na ovih 50mpx :p Kad spustim na 24mpx druga je prica, isto sve kao sa mk3, na netu kazu da su fotke cak i bolje sa 5Ds nego sa mk3 kada se smanji na 24mpx...

Untitled by Nenad Ristic, on Flickr
 
Hvala drugari, drago mi je ako vam se dopada. Ona je jako fina devojka i stvarno jako lepo pise, ako nekog ne mrzi neka procita ona tekst..

Sama se obukla tako, po nekom predjasnjem dogovoru, da obuce kako se bude osecala taj dan, a dok smo setali sam video taj camac koji je zardjao sav, pa se sjajno uklopio sa njenon garderobom, kao i cela pozadina.

Sto se tice Sigme, ja sam stvarno toliko odusevljen, ovakav objektiv nisam imao, i stvarno izvlaci iz ovog D800 najbolje, najbolji objekitiv koji sam probao na njemu. Ako imate priliku, idite u neku radnju i probajte, rezultati su neverovatni, nisu za dzabe onoliko pisali i testirali istu :)

Zajebani, ova crno bela ti je najbolja fotka do sada, i stvarno sa svakom si sve bolji. Nemam nista da dodam, sve radis kako treba, vremenom ces biti jos bolji :)

Sto se tice fokusa, mislim da ti to nije toliko bitno. Ne bi je primili na stock sajtove zbog stresenosti i fokusa koji nije ostar na 100%, ali je za to nisi ni pravio. Fotka ti je super, lep ti je kadar, naravno lepa ti je zena i lepo si to obradio :)
 
Jo kaze da je stresena i omasen fokus
Untitled by Nenad Ristic, on Flickr
Da li je omasen fokus, ne znam, da li je stresena, ne znam, a nisam ni zagledao... Zasto? Zato sto nije poenta fotografije uhvatiti tehnicki savrsenu fotku da svaki pixel bude ostar. Ovde si napravio super kadar, u super momentu, i prosto sve se uklopilo. Odlicna fotka!
 
Jedna je stvar da li nas ili fotografa briga da li je strešena, a druga je stvar da li on ne vidi da je strešena. Kao što se očigledno vidi. Dakle trebalo bi to da zna, čak i kada nije bitno. Što se tiče fokusa, teže je reći.

Međutim ova fotografija otvara nekoliko pitanja :). Prvo jeste 1/50s, f1.2 i ISO5000. To je na pola koraka od mrklog mraka. Fotografisanje u tim uslovima ima smisla kada se recimo demonstrira kako nova tehnologija omogućava rezultate koji su nekada mogli da se sanjaju ili recimo kada nije moguće birati lokaciju fotografisanja i svetlo - recimo intiman nastup nekog muzičara u manjem, zatvorenom, mračnom prostoru. U slučaju fotografije koja je u potpunosti kontrolisana, takav mrak nije neophodan i zapravo ne doprinosi ničemu. Da nema sijalica u bokehu, obzirom da je crno bela, ovakva fotografija bi mogla da se napravi i u sred bela dana. Krajnji rezultat nije pokazao potrebu za 1/50s, f1.2 i ISO5000, što je uslovilo šum i strešenu fotografiju. Krajnje mogućnosti opreme se i dalje najviše koriste u dokumentarno/reportažnim situacijama, a u ovako kontrolisanim mogu da daju više problema, nego koristi, što se u ovom slučaju može videti.

Sa 1/50 bi i iz ruke bilo dovoljno da se u većini slučajeva napravi oštra fotografija na 85mm. Strešena fotografija sa stativa na 1/50 je baš početnička greška. Osim ako Canon kod novog modela nije napravio neki propust sa zavesicom. Do sada kod Canona nisam primetio probleme da zavesica ponekada neobjašnjivo napravi strešenu fotografiju, čak i na bržim ekspozicijama (kao u slučaju D610, recimo). To naravno ne znači da oni koji rade 50mpx pejzaže za stock ili ozbiljne štampe neće da učine sve što je moguće da ne rizikuju vibraciju. Tu je još jedan problemčić sa obradom. Insistiranje na oštrini je ostavilo dosta šuma čim se fotografija malo zumira. Ne znam da li je lice dodatno sređivano, ali ISO5000 dovoljno umekša fotografija, da bi žrtvovanje generalno nepotrebne oštrine pri f1.2 i bolje čišćenje šuma rezultiralo usput i ispeglano lice.

Sama fotografija izgleda dosta dobro ovako dok se gleda na širini foruma, ali čim se malo zumira pokazuje da fotograf uzaludno nosi stativ (koji se za ljude stvarno retko koristi, osim u policiji), testira low light mogućnosti aparata koji za to nije napravljen i insistira na oštrini čak i na 1.2/5000 setovanjima, a sve ove stvari u praksi ne prave bolje fotografije. Na sve to treba dodati i trošenje vreme na obradu. Ne bih fotografiju obrisao. Sredio bih je nekako, eksportovao u 1024px i to bez exifa, a onda obrisao original. Čisto da se skupi neki lajk na fejsbuku :).
 
Poslednja izmena:
@DeuS.Mikelle
Hvala druze, i ja isto tako mislim da je najbolja do sada, a nisam jedini citaj celu poruku pa ces videti na sta mislim :)

@ n1tr0
Hvala nitro razmisljamo na isti nacin :) Ovaj deo foruma bavi se i tim tehnickim detaljima fotografije, tako da sam smatrao da je korisno pomenuti kako se oprema ponasa u datim okolnostim...

@Bane R
Vredi ova fotgrafija vise nego za facebuk, barem tako kazu neki ljudi koji sigurno ne fotkaju za fejzbuk posto se nasla medju 606 najboljih na ovom forumu koji ima 400.000 registrovanih clanova i ko zna koliko postavljenih fotografija. Koliko sam uspeo da vidim, sve ostale nagradjene fotografije pripadaju profesionalnim fotografima (kada to kazem mislim na ljude koji zive od fotografije), to se vidi na osnovu ostalih fotografija koje su postavili dobitnici nagrade, i zamisli tu je moja stresena fotka koju treba srediti za fejzbuk, fotka jednog amatera totalnog pocetnika :) (inace nemam fejzbuk)

Vidi Bane, ja ispitujem limite opreme, meni to znaci, a kada ce nastati dobra fotka to se nikad ne znam, samim tim bitno mi je da znam sa opremom u datim okolnostima, sto nikako ne znaci da fotkam u tim okolnostim zato sto nesto ne znam, a to sto ispitujem ne znaci da skljocam bezveze, ustvari uvek se trudim da napravim dobar kadar sa dobrim svetlom, i trud je kao sto vidis verifikovan od nezavisnog tela hehehe :D

http://photography-on-the.net/forum/bestofgallery.php?page=1
111.jpg 222.jpg

Da se razumeo ne smatram ja ovo za neki uspeh posto mi ovako nesto i ne treba, ja sam hobi fotograf ne trebaju mi priznanja, vise mi znaci sta ce da mi kazu dobronamerni ljudi poput iskusnih kolega sa foruma @DeuS.Mikelle @maldena @Martija @n1tr0 @Micka i mnogih drugih manje iskusni poput @hunder i @Gizmo... Meni ovo znaci samo kao jos jedna potvrda da je moj pravac ispravan, a to je pravac u kome kreativnost uvek ima najvise prostora a pravila postoje samo da bi mi pomogla da tu kreativnost kanalisem, svakako je ne sputavaju ni pravila ni druga razna tehno mambo dzambo masturbiranja i robovanje svemu tome, to je najbitnije i sa te strane ja sam zadovoljan onim sto sam do sada postigao, a uglavnom se moj pristup razlikuje od svega sto mi je savetovano i ovde i na drugim mestima. Sta da radim kada sam svojeglav (volim da mislim svojom glavom :p) i eto po ko zna koji put u zivotu to se isplatilo makar zbog cistog zadovoljstva :D

Pozdrav kolege i hvala na kometarim dosta mi pomazu, a ja cu se i dalje truditi da budem sve bolji i bolje, ka i do sad po svim pitanjima :)
 
Poslednja izmena:
Fotkao sam jednu devojku, koja je pisac, takodje drzi jedan blog i jako mi se dopadaju njeni tekstovi, tipa ovo, koga ne mrzi, moze da procita, mnogo lepo pise...
Pa da podelim sa vama neke fotke :)
Meni se dopada kako je ispalo, mada nisam imao srece sa vremenom, uhvatio sam trenutak kada nije padala kisa.
I dalje sam apsolutno odusevljen objektivom Sigma 35mm 1.4, neverovatan objektiv stvarno, u svakom smilu :)

Meni se ovo svidja. U onom stocksy/hipster/umetnickom fazonu, tj potrefio si ono nesto :D E sad, sto se tice vremena, garantujem da ovo ne bi bilo to da je bilo sunce, i jake senke sto ti inace volis. Za ovu vrstu fotki, meni ovo svetlo mnogo vise lezi.

35-icu sam probao pre neki dan, bas pre nego sto je Deus isao da fotka ovu devojku, i ono ubija kako radi. Probao sam i jednu na svom 6D, i bio isto tako odusevljen. Vrlo ozbiljan objektiv, i sto kaze Deus, neverovatan objektiv.

Evo jedne u ekstremnim uslovima za ovu kameru i ovaj objektiv ss1/50. iso5000, f1/2 fotkano sa stativa,

Dobra fotka, ali iskreno, smeta ta, vec spomenuta, stresenost. Catchlight u oku bas ima sizofrenicni odsjaj zbog toga i na prvi pogled mi to bas iskace, tj ubija mirnocu fotografije, a mislim da bas ta smirenost i zamisljenost je poenta ove fotke.


Nazalost nemam vremena za fotkanje za dusu poslednjih mesec, dva, ali ipak stavljam tri fotke, cisto sam malo izasao da testiram novi objektiv.

Ari

Pako

Ari
 
Poslednja izmena:
@s16
Hvala druze... Pa nije da bas jurim ovako lose uslove po pitanju kolicine svetla, kako je Bane komentarisao u svojoj poruci pokusavajuci da docara sta znam a sta ne znam i za sta sam sposoban :p Svakako treba sve probati i to je poenta, mozda nekad ne planirano bude neka interesantna prilika u slicnim uslovima, makar cu znati kako sa opremom, a bez probe ne moze da se zna. Rekoh vec imali smo malu diskusiju na zoni vezano za iso i 5Ds pa sam iz tog razloga napravio fotku sa iso 5000, mislio sam da cu uspeti sa ss1/50 kao na predhodnoj a da ne bude stresena, medjutim tek kada sam dosao kuci video sam da mi to i nije bas poslo za rukom, medjutim fotka je ispala bas dobro sem te stresenosti pa sam resio da je sredim i eto na kraju ispade jedna od najboljih koju sam do sada napravio :) Za 50mpx 1/50 nije dovoljno i sve je lutrija, 1/160 je prava mera, a sve preko 1/250 idealno...

Inace fotke kao i uvek vise nego dobre :)
 
Poslednja izmena:
Fotkao sam jednu devojku, koja je pisac, takodje drzi jedan blog i jako mi se dopadaju njeni tekstovi, tipa ovo, koga ne mrzi, moze da procita, mnogo lepo pise...
Pa da podelim sa vama neke fotke :)
Meni se dopada kako je ispalo, mada nisam imao srece sa vremenom, uhvatio sam trenutak kada nije padala kisa.
I dalje sam apsolutno odusevljen objektivom Sigma 35mm 1.4, neverovatan objektiv stvarno, u svakom smilu :)

Jako lepo piše devojka! Hvala ti na linku. Što jedna osoba iz komentara posle napisanog teksta kaže: "... ja bih voljela da je ovo istinita priča, jer je zaista predivna ..."; ja kažem, ako nije - još vrhunskiji rad! :) Pozdravi Tijanu ako je ste u kontaktu!

A za Sigmu i fotke +1. Negde sam pomenuo da koristim Sigmu Art 60mm 2.8 na Sony NEX-u - jednom rečju, oduševljen! Sigurno ne mogu da se porede, o aparatima i da ne pričam, ali im je izgleda Art serija odlična. Pozz
 
Ajd i ja da odpozdravim :)


IMG_3909 (2).jpg
 
Fotke iz banata.

17036294833_9a66906b65_b.jpg



17614612915_b75fce5f26_b.jpg



17426151048_162feec221_b.jpg
 
@ Atm0
@mickk
Jedan odpozdrav i od mene, iz Spanije :)))))
Sve dobre fotke pocev od moje poslednje poruke u ovoj temi, bravo kolege...

@ Bane R
Ma svi smo na nuli, ne znam kako to nismo do sada primetili :p

Untitled by Nenad Ristic, on Flickr
Untitled by Nenad Ristic, on Flickr
 
Poslednja izmena:
@zajebani Lepa ta spanija, nema sta. :D Ja sam trebao sa drugaricom da idem al ne docekah njen odmor u septembru pa otisao malo na Taru.

20998110335_aeb419db6b_c.jpg


Inace sta vi fotografi i koji ste proputovali evropu kazete... prag ili budimpesta na 3 dana? Sta je bolje i lepse videti i gde ima boljeg piva za testiranje :p
 
Prag :)
 
Prag :)
 
@DeuS.Mikelle
Vala bas uzivanje onako full :) Steta sto za 15 dana moramo kuci :p Sve je lepo i gradovi i predeli oko gradova, inspirativno, a najvise mi se svidja mir i tisina, nam nigde da se cuje muzika po lokalima ili tako nesto...

@Don Workinson
Steta sto nisi :) Razmisljam da se preselim ovde :D
 
Na 3 dana Budimpesta. Za Prag je malo, i za toliki put samo 3 dana...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno