Šta je novo?

Fotografije - 2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Tekman - hrana, curi... pobeze sa stola, suvise plitak dof za tu vrstu fotografije, podeksponirano, kompozicija losa, guzva u kadru totalno nepotrebna...
 
@Tekman - hrana, curi... pobeze sa stola, suvise plitak dof za tu vrstu fotografije, podeksponirano, kompozicija losa, guzva u kadru totalno nepotrebna...
Nista ne pitaj, tako su trazili, znam sve. Kada bude sajt pokazacu ti. Ceo koncept je takav, na kraju je to OK ispalo. Posto su sve fotke na sajtu dosta male pa se taj dof ne vidi toliko. Ovo je samo jedna random, ima mnogo boljih od ove a svako jelo je fotkano iz vise uglova.
 
Traze ljudi svasta ali nazalost klijente uglavnom moras da edukujes kako i sta treba da ispadne na kraju.
Moja uobicajena taktika je da kada gazda/kuvar/menadzer krenu da se mesaju u to kako treba da ispadne fotka, ja uradim jednom kako oni traze a jednom kako ja mislim da treba. Pokazem i ljudi najcesce, 9/10 slucajeva, izaberu ono sto sam ja rekao da je dobro.
Ono sto je najbitnije kod hrane, a to moras stalno da ponavljas pomenutoj gospodi, je da je tekstura hrane nesto sto coveka odlucuje da li je jelo ukusno ili nije. U plitkom dofu tekstura je cesto u trecem planu. Ljudi se pale na bokeh a ti kao fotograf moras da im objasnis da to nije kljucna stvar itd itd....
 

Prilozi

  • 1905tuna.jpg
    1905tuna.jpg
    35.2 KB · Pregleda: 228
Poslednja izmena:
Ali zasto bih to radio?

Besplatno je, ne košta ništa.

Koža je lepša na f1.4, nego na f2, manje treba da se šminka i pegla. Vinjeta je lepšta i prirodna. 3D i isticanje subjekta u odnosu na pozadinu valjda ne treba da se objašnajva.

Nije blenda samo odnos oštrine i DOF-a, nego jednostavno na najvišem otvoru blende objektiv ostavlja svoj lični pečat, a kako se zatvara, tako slika postaje više generička.
 
Koža je lepša na f1.4, nego na f2, manje treba da se šminka i pegla

Zato volim f1.2, pa malo i preterujem sa tim posto ne moze bas uvek f1.2 :p

Zezate me, ja sam mislio da je to poznata stvar :trust: Sad vidim da ni Deus nije znao. Onda ozbiljno trebam da poradim na selfpromotion-u :D Verovatno dosta forumaša takođe i ne zna da sam urednik Benchmarka skoro pa pet godina, mada i nije baš da to često spominjem na forumu gde sam zaposlen, provuče se tu i tamo retko...

Ja nema pojma sta radis vezano za benchmark, sta uredjujes ??? Inace fotke su stvarno dobre :) Jedna besplatan savet na temu selfpromotion :p Napravi sajt, nesto kao @DeuS.Mikelle, osmisli lepo koncept i vremnom ga popunjavaj fotografijama, za sad ovim sto ti najbolje ide tako da mozes klijentima da prezntujes svoje radove putem svog sajta, i kako to izgleda na benchmark sajtu u praktiocnoj primeni, ostavlja utisak ozbiljnosti i povecava sanse da pogodis dobar posao ;) Selfpromotion je nesto najbitnije za samostalan rad...
 
Poslednja izmena:
Ja nema pojma sta radis vezano za benchmark, sta uredjujes ??? Inace fotke su stvarno dobre :) Jedna besplatan savet na temu selfpromotion :p Napravi sajt, nesto kao @DeuS.Mikelle, osmisli lepo koncept i vremnom ga popunjavaj fotografijama, za sad ovim sto ti najbolje ide tako da mozes klijentima da prezntujes svoje radove putem svog sajta, i kako to izgleda na benchmark sajtu u praktiocnoj primeni, ostavlja utisak ozbiljnosti i povecava sanse da pogodis dobar posao ;) Selfpromotion je nesto najbitnije za samostalan rad...

Ček bre, stvarno ne znaš? :) Zaposlen sam u Benchmarku kao Mobile i Multimedia urednik, testiram i pišem tekstove o smartfonima, tabletima, televizorima, monitorima, projektorima, video plejerima, home theater sistemima, razne članke, itd, itd. Sve što je pisano na Benchmark sajtu u proteklih pet godina iz ovih kategorija, ja sam to pisao, ako pratiš ko su autori koji pišu i vidiš ime Dragoljub Radovanović - taj sam :D Dakle, trećina ako ne i više Benchmark sadržaja dolazi od mene. Verovatno više ljudi iz Mobile sobe zna čime se bavim, tamo sam ipak najviše aktivan. Definitivno onda moram da se bacim u promet, da se manim skromnosti, nije dobra za prepoznatljivost i posao koliko vidim :) Razmisliću o tom sajtu kada budem imao više radova, pa ću tad da osmislim nešto.

U današnje vreme stvarno mora tako, marljiv rad, da pokušaš da se istakneš kvalitetom u onome što radiš i onda da to lepo izreklamiraš što više možeš. Nikad nisam imao tu sklonost da ističem svoj rad previše, sve mi to nekako delovalo nebitno i imao stav "šta ja imam tu da se eksponiram i talasam"... Verovatno je to pogrešan stav danas, imam veliko interesovanje i solidno znanje u raznim sferama tehnike, kao i mnogi odavde verujem, ali eto ja sam imao sam tu sreću da počnem da radim za Benchmark početkom 2011-e. Interesantno je kako sam uopšte počeo da radim za Bench, baš zahvaljujući forumu zapravo, u to vreme sam imao ogromno interesovanje za televizore, pratio sam sva dešavanja oko modela i tehnologije vezanih za iste, i pisao o svemu tome ovde po forumu. Videli da se razumem u sve to i jedan dan dobijam poruku na forumu "zainteresovani smo da te zaposlimo da pišeš testove televizora", ja rekao što da ne, našao se sa Pecom i Filipom, prodiskutovali o poslu i od tad sam deo Benchmark ekipe :) To sa televizorima se kasnije nije razvilo kako smo planirali, mnogi nisu bili zainteresovani da ih ustupaju na test, pa sam počeo da pokrivam razne sekcije sajta, pa kad je krenula smartfon ludnica posle iPhone-a, prebacio sam interesovanje na tu kategoriju, pa sam kasnije preuzeo i Mobile sekciju sajta.

Ja se stvarno izvinjavam na offtopicu-u, došlo mi tako da se raspišem :)
 
Poslednja izmena:
Evo obrisani su postovi, al ajd nemojte sad da ovo bude members only gej tema, kao do sada, gde se sve kače iste fotke svaki dan i gde se ljudi hvale samo da bi od istih, preko veze, kasnije dobili pohvale.
 
Prekid vatre :D

Kao sto sam i obecao postavljam fotke posle kratkog odmora :)

Kodak Ektar 100 , Nikon F2 /FM + Nikkor 28mm f:2.8 Ais. Sve fotke su cisti skenovi bez ikakve dorade. Ostale filmove tek treba da razvijem. A za slajdove prvo moram da nabavim hemiju :S:

000057 by Delevic, on Flickr

000041 by Delevic, on Flickr

0000491 by Delevic, on Flickr

0000641 by Delevic, on Flickr
 
Poslednja izmena:
@Gizmo
Imas PM...

@delevic
Profi :) Inace fotografija ti je profesija ili hobi ?
 
Poslednja izmena:
@Delevic - prva je zaista sjajna, ostale odlicne takodje. Eh ta dubina boja na dobrom filmu... :)
 
@Delevic, meni ovo bas kul! U poslednje vreme sam se bas napalio na film, arcim Yashicu Lynx 14E i Zorki 4 i uzivam.



@Gizmo, tudje radove uglavnom ne komentarisem sem onih koji mi se svidjaju. Kritiku ne dajem, sem ako bas nisam siguran u nju, sto je retko, jer se ovim bavim relativno kratko, i dalje ucim i smatram da nemam dovoljno iskustva da nekom dajem kritiku. Rado cu pomoci ako neko to hoce od mene.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa eto ja volim da je fotografija što prirodnija znači onako kako i ja vidim svojim okom, to veštačko zacrnjivanje baš nevolim. Ok mi je kad se blago jačom oštrinom dođe do crne u slici jer to onda ne uništi prirodnost ali veštačko crnilo mi se nesviđa.
 
Pa eto ja volim da je fotografija što prirodnija znači onako kako i ja vidim svojim okom, to veštačko zacrnjivanje baš nevolim. Ok mi je kad se blago jačom oštrinom dođe do crne u slici jer to onda ne uništi prirodnost ali veštačko crnilo mi se nesviđa.

@ Misko 78Ovo nije do filma, ovo je loš sken tj. auto mod prilikom inverzije negativa. Po boji i kontrastu rekao bih da liči na sken iz radnje u staklencu...

Uprvo su tamo radjenje :D . Istina je da su lose odradili , ali sam i ja naglasio da su sve sirovi skenovi. Uz osnovnu korekciju nestalo je crnilo a detalji su isplivali :) Moze to jos bolje, ovo je brzinska korekcija :) . Odradicu i nove skenove pa cu okaciti cisto da se vidi kolika je razlika. I da se razumemo , nikada sken nece bit dobar kao direktno povecanje :)

0000572 by Delevic, on Flickr

0000412 by Delevic, on Flickr

0000492 by Delevic, on Flickr

0000642 by Delevic, on Flickr

@zajebani

Nisam profi, amater sam kao i ti :)
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Koji skener koriste tamo u staklencu i ima li negde gde moze bolje? Citam nesto o drum skenerima i wet skeniranju, pretpostavljam da to nema nigde kod nas u zemlji?
 
^Što ne pazariš skener, pa sam odradiš negative i zadovoljstvo i kvalitet budu krajnji? :) - Radnju u Staklencu treba zaobići u širokom luku, zbog nekvalitetnog rada - jednostavno. Moje iskustvo.

Marti, da li su ovo zaista odlične, odnosno dobre fotografije, kako kažeš, ili je to rečeno više u znak pozdrava i podrške kolegi sa foruma koji se zanima za film fotografiju? Interesuje me konačno mišljenje, jer kao laik, a kao neko ko se takođe zainteresovao za fotografiju i film fotografiju kao amater, mislim da fotografije nemaju dovoljnu oštrinu, da neke "cure", kao što bi iskusni rekli, da su boje neusaglašene i da su kontrasti i senke vrlo nekonkretne. Delevic je rekao da nije radio nikakvu obradu i da je skenirao na mestu koje pominje, pa pitam da li je autentičnost film fotografije kao takve vrednija od "kvaliteta" iste/istih, što u smislu tehničkih karakteristika, što u smislu subjektivnog doživljaja.

Mislim da su delevic-eve fotografije dobar primer da se ova granica pokuša da odredi, jer nisu u pitanju momenti, već pejzaž, grad, vrlo konkretni, tehnički kadrovi. Dobro je što ih je postavio i što mogu da posluže za analizu.

Bez namere da pokrećem ikakvu raspravu, zaista bih voleo da čujem pravo mišljenje o fotografijama. Ništa od znanja koje drugi budu podelili ne mogu da iskoristim u materijalnom smislu, jer sam apsolutni amater, a fotografija me je zainteresovala u jednom krajnje opštom smislu - možda više tehničkom nego umetničkom, pa bih voleo svoj Olympus sistem ponekad da iskoristim kako valja :) Delevic je ipak koristio bolji aparat, fini objektiv i vrlo cenjen film danas. Ja koristim OM-4Ti i plejadu objektiva, što OM, što third party, filmove na koje naiđem, od DM, preko Fuji do Ilford, blic Metzablitz, itd. Rezultati, naravno, variraju. Skeniram u Svetogorskoj, nije uvek savršeno, naravno, ali nije loše. Sve više i ja razmišljam da kupim neki od Epson Perfection skenera, na sav HW u radnoj sobi i svu tehniku.

Poslednje film fotografije, koje me nisu ostavile ravnodušnim i koje moja malenkost uzima za "odlične" na Forumu i temi su misko78-ve. Bio bih zahvalan ako bi neko postavio paralelu i dao još neki koristan komentar. Tnx!

Pozz svima!

P. S. I još jedna stvar - da li čoveku treba da bude glupo da minimalno dotera svoju film fotografiju u nekom od rasprostranjenih editora, tipa ekspozicija, nivo šuma, boje, kontrast, itd., tj. da li je to BIG no-no?
 
Poslednja izmena:
Marti, da li su ovo zaista odlične, odnosno dobre fotografije, kako kažeš, ili je to rečeno više u znak pozdrava i podrške kolegi sa foruma koji se zanima za film fotografiju?
Nema to veze sa podrskom filmadzijama ili ne. Da li je moglo da bude ostrije, jeste. Da li je moglo da bude bolje obradjeno, jeste ali nije. Da li to sve umanjuje lepotu ovih fotografija? Ne.
Nazalost na srpskim forumima se uglavnom diskutuje, do imbecilnosti, o tehnickim aspektima fotografije. Estetika, likovnost, neki drugi, tehnicki nemerljivi aspekti su ili zaboravljeni ili uopste nisu u vidnom polju 90% korisnika sokocala. Ove fotke imaju shmek, mozda sam ja nostalgican ili me ova kisha napolju cini melanholicnim ;) ali one su meni skroz dobre.
Eh da je vise ljudi naucilo nesto o fotografiji u vreme filma, bilo bi nam svima bolje...
 
Zamolio bih da se vise ne nastavlja rasprava.
IMate pm, pa resite sta treba ili kako god zelite, samo ne ovde.
 
Nema to veze sa podrskom filmadzijama ili ne. Da li je moglo da bude ostrije, jeste. Da li je moglo da bude bolje obradjeno, jeste ali nije. Da li to sve umanjuje lepotu ovih fotografija? Ne.
Nazalost na srpskim forumima se uglavnom diskutuje, do imbecilnosti, o tehnickim aspektima fotografije. Estetika, likovnost, neki drugi, tehnicki nemerljivi aspekti su ili zaboravljeni ili uopste nisu u vidnom polju 90% korisnika sokocala. Ove fotke imaju shmek, mozda sam ja nostalgican ili me ova kisha napolju cini melanholicnim ;) ali one su meni skroz dobre.
Eh da je vise ljudi naucilo nesto o fotografiji u vreme filma, bilo bi nam svima bolje...

Jedan od rethih ovde sa normalnim pogledima, sve sto si naveo apsolutnih 100% u pravu.

Hajde da se u buduce raspravlja o temi vase fotografije a ne o tehnickim karakteristikama, ne interesuje mene sa cim si je napravio vec poruka koju nosi...

@Delevic, lepe turisticke fotografije, jedna koju sam zapazio je ona gde pretpostavljam "bolja polovina" gleda u daljinu prema horizontu a preko panorame Pariza, ostalo je moglo mnogo bolje! Pozdravljam upotrebu filma i cenim to iz razloga sto je plugandplay, PS postprodukcije mi je muka...
 
Poslednja izmena:
Ovo je ipak tehnicki forum, a ne fotografski/umetnicki.
 
Naravno, ali to ne znači da treba da gledamo samo tehničku stranu i ništa više, treba neki balans da postoji. Da se manemo više prepirki, ajmo da kačimo više fotki i o njima normalno da diskutujemo - evo jedan momenat iz Kelna.


Street Painter by Dragoljub Radovanović, on Flickr
 
^
Odlican momenat, cak si uhvatio i ekspresiju umetnika, jasno se vidi osmeh na njegovom licu :) Dobra je i obrada, lepe boje, mozda nesto i nije tako dobro al ja to ne umem da vidim, valjda zato sto u svakoj fotografiji zelim da vidim nesto lepo...

@delevic
Treca je meni najbolja, na mene je ostavila utisak, ostale su isto tako dobre, na drugoj mi se u ceo kadar ne uklapa ono drvo po sredini... Sve ostalo @Marti Misterija je mnogo bolje definisao i objasnio.

Evo i od mene jos jedna sa letovanja...
Untitled by Nenad Ristic, on Flickr
 
Poslednja izmena:
Ovo je ipak tehnicki forum, a ne fotografski/umetnicki.

Ovo je tema u kojoj se raspravlja o fotografiji, dakle svi aspekti bi trebali biti uključeni, svi. Ako ne znaš šta je fotografija a ti lepo edukacija. To nije ružna reč.
Reci da se samo raspravlja o tehničkim aspektima jer je forum o tehnici je toliko neozbiljan i predstavlja divan primer uskog, da ne upotrebim drugaciji izraz, gledanja na stvari o kojima očigledno jako malo znaš.
 
Poslednja izmena:
Ovo je tema u kojoj se raspravlja o fotografiji, dakle svi aspekti bi trebali biti uključeni, svi. Ako ne znaš šta je fotografija a ti lepo edukacija. To nije ružna reč.
Reci da se samo raspravlja o tehničkim aspektima jer je forum o tehnici je toliko neozbiljan i predstavlja divan primer uskog, da ne upotrebim drugaciji izraz, gledanja na stvari o kojima očigledno jako malo znaš.
NIgde nisam napisao da SAMO treba raspravljati o tehnickim aspektima, vec da je pre svega tehincki forum i da su tehnicki aspekti u prvom planu.

Pravilo broj jedan glasi:

1. Ova tema će prvenstveno služiti za pokazivanje tehničkih mogućnosti Vaših digitalnih fotoaparata. Fotografsko umeće je poželjno, ali je u drugom planu.

Pravila su pisali zajedno vise moderatora i moje znanje od fotografijama je nebitno, vec znanje o pravilima foruma.

Tako da ti lepo edukacija o pravilima foruma. To nije ružna reč.
 
Poslednja izmena:
@Gizmo, dobra fotka, dobar momenat, dobra obrada. Ako cepidlacimo, kadar bi mogao biti malkice bolji, nit mi vamo, nit mi tamo, hocu reci il je trebalo malo sire, ili malo uze.
 
@zajebani da ne planiras prelazak na sony A7R II!? Definitivno pogled u drugu stranu sto se fotke tice.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno