Šta je novo?

Fotografije - 2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mnogo bolje, pravi Macro objektiv je prava stvar. Kad se vrnem iz Barse, obavezno da se vidimo i isprobam sve te nove objektive koje si uzimao :)
 
Poslednja izmena:
Ona prva sa muhom je fantazija. I ova sa kafom je takodje vrlo dobra. Ostale mi nisu nista specijalno.
 
Добра мувара Hunder.
 
Hvala.Koliko sam skontao iz ovog mog skromnog poznavanja i upoznavanja sa macro fotografijom je da nikakve tube i cuda ne mogu da zamene pravi macro objektiv. Jeste 50mm i tube najbolja kombinacija ali je u nekim situacijama sizifov posao. Prvu muvu sam napravio iz 20 pokusaja i sa zavrnutom blendom na f13. Sa ovim macro je pun otvor blende na f2.8 i iz drugog pokusaja. Svetlost je bila identicna. Zelja mi je da nadjem jos neke tube koje imaju kontakte pa da mogu sve da podesim bez akrobacija skidanja objektiva i zatvaranja blende.
 
Poslednja izmena:
Makro ćeš teško da slikaš sa potpuno otvorenom blendom. Na f2.8 je fokus zona užasno tanka.
 
Evo ova muva je na f2.8. I ubodena u fokus. Cisto sam dao primer u odnosu na 50mm i macro tube gde je nemoguce dobiti cistu sliku a da je ispod f11. Tek krecem cim bube izadju u ozbiljnije poduhvate.
 
Pa ne kažem da je nemoguće, samo je teško i sa dedicated makro objektivom, a nekada i ne želiš baš toliko plitak DOF.
 
Lepo dete :)
 
@hunder: iznecu svoju kritiku ako mi ne zameras, a sad iskusniji neka me isprave:
- dete gleda na desno, a nalazi se u desnom delu fotke - po meni bi isao u levi deo (ne previse levo od centra, ali dovoljno da se stekne neki bolji balans da kazem)
- tesan kadar, cak i za moj ukus
- cudan ugao
- osoba koja ga pridrzava je veoma problematicna pozadina :D
- zbog macro blica imas ostro svetlo, sto jako retko izgleda dobro na deci
- white balance/skin tone je po meni omasen - cini mi se da nekako vuce na zuckasto
Jednostavno mi deluje kao snapshot deteta sa DSLR-om, mada opet znam da su deca problematicna za fotkanje, ali probaj npr. nekad da isplaniras malo kako ces ga fotkati :)

edit: samo da dodam da mi se mnogo svidja ona sa vozom :)
 
Poslednja izmena:
Hunder-спусти се на ниво висине детета ако треба лези. Какав је то макро блиц?
 
@n1tr0 nemam sta da zameram vec sam jedanput rekao. Vidi se da si tehnicki dobro potkovan i uvazavam kritiku. E sad sto se tice svetla i wb definitivno mi se monitor i telefon ne slazu oko toga. Na monitoru imam jako dobar a na telefonu sto kazes zuckast. Kao da ima zuticu. Oko kadra se slazem ali 100mm na cropu je i sam znas... Ovo sam malo experimentisao sa ovim blicem cisto da vidim jel pije vodu. A oko planiranja i slikavanja,tesko. Kad bude razumeo stani i ne pomeraj se mozda :D
@Thierry gledao sam malo tutorijale i kazu da moze malo odozgo da se fotka e sad dal sa precerao krastavac...mozda.
A za blic evo link
http://www.sigmaphoto.com/product/em-140-dg-macro-flash
 
Za kadar razumem, smetnuo sam sa uma da je 100mm, a jos na cropu, eh, ali bas zato izbegavaj. Ja kada dete sa crop-a fotkam u zatvorenom uvek tu negde oko 24mm, 30mm, 35mm koristim. Pusti ga da puzi, seta sta god i prati ga i rokaj. Ili nek ga neko zamajava sa necim :d
 
Добро је да си успео и да га ухватиш са стотком на кропу а да гуза не боли. Опет зависи од простора.
 
Meni super deluje fotka, jedino sto mi deluje preostrena u post process. Jel ova njena desna ruka i rukav taman van DOF-a ili si je zamutio malo u obradi - deluje nekako cudno posto leva kao da je u fokusu, ali izgleda da nisu u ravni vec je desna ispred.
 
Одлична баш. Мени се више свиђа овако мало "наоштрена" обрада него исполирано. Занима ме како се са 1.8 блендом добије оволика површина у фокусу? Јел' то својствено том објективу или?
 
Verovatno je slikano na oko 3m i tu mu na ff dodje dof oko 14cm. Na cropu oko 9cm. Ako gresim nek me ispravi neko
 
A moze biti i slikano iz vece daljine pa crop-ovano :)
Mada iskreno po DOF-u mi ne deluje da je crop-ovano, a ako jeste nije puno.
 
E pa hvala na komentarima :)

Nisam nista zamucivao u obradu, desna ruka joj je bila malo izbacenija iako ne deluje pa je zato zamucena. Nije dodatno ostrena fotka, pri resize-u je PS jeste malo naostrio ali preko flickra to dodje malo vise do izrazaja, pogotovo ako se gleda ovako na forumu. Vec mnogo normalnije izgleda ako se ode na flickr i klikne na nju za fullscreen. A isti resize je isao i na fejs, gde ta ostrina dobro dodje.
 
Gledao sam na flickr, ali nisam isao fullscreen - izgleda malo bolje, a da PS moras odabrati algoritam za resize, a prilikom downsize uvek predlaze te za ostrenje. Elem znam da je malo off, ali da li je neko provalio najbolje "parametre" za fb, sto se tice rezolucije, jpeg quality i ostalo? :)
Cesto sam upload u full rez, a ona kompresija na fb unisti fotku totalno.
 
Meni se generalno najbolje pokazalo 2048 za landscape i 1200 za portret, jpeg q 10. Ali da, obrni okreni unistice je. E sad ima i fora ako kacis u chat, to je ocaj, na timeline isto ocaj, najbolje izgledaju fotke u albumima.
 
To za albume sam skontao - do sada sam isao 100% quality JPEG, full size, u album i High Quality stikliran ali onda je fb downsize i compress i izadje na ocaj. U chat saljem samo fotke sa mob-a, a na timeline nikada :)
Probacu sa 2048 i 1200, hvala na savetu :)
 
Provalio sam ja najbolje parametre - da se izbegne potpuno JPEG. Nije resenje za svakog vec za mazohiste kao ja - da se iz LR exportuje u PNG.

Kako kad to nije u ponudjenim opcijama? Lako, skine se Magic Export plugin za LR, koji radi tako sto TIFF konvertuje u PNG. Onaj deo koji nece obradovati ljude sa slabim uploadom je to sto je fotka onda 20 i kusur mega. Kome ne smeta to, zadrzi ipak najbolji kvalitet za FB ili Flickr.
 
Valja li sta :) Sta treba popraviti, a sta je dobro... Hvala na sugestijama :) Pozdrav iz Banskog :p
H83A6130.jpg
 
Meni se generalno najbolje pokazalo 2048 za landscape i 1200 za portret, jpeg q 10. Ali da, obrni okreni unistice je. E sad ima i fora ako kacis u chat, to je ocaj, na timeline isto ocaj, najbolje izgledaju fotke u albumima.

Gledao sam workshop joey l-a i on kaze da je skonto za fb najbolje 2048 i quality 70% da bi izbegao kompresiju ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno