Šta je novo?

Fotografije - 2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Fotkano kad smo prisustvovali venčanju, kakva zilberica tu :) Ne zbunjuješ, ali ko ima 2.8 objektiv? Nemam ja 2.8 već pola godine, još uvek se nije mrdnuo iz Mađarske, sad imam f4l kao zamenu. Nisi verovatno dugo pratio forum, ali već duže vreme imam i 85mm 1.8, koji mi tad nije bio pri ruci.

Samo da malo razjasnim situaciju - ovo je bila "daj šta daš" fotka, to raspoloženje od par minuta kada je htela da je fotkam, da želi planski da mi pozira svakako bih birao lokaciju i bolje svetlo, koristio drugačiji objektiv, pa čak i možda nabavio zilbericu. Što se peglanja lica tiče, ja to najviše radim jer mi clarity sredi čudno svetlo po licu i ujednači ga, ovde su bile presvetle regije koje su ublažene.
 
Ono sto sam ja takodje, kao laik, primetio, je da devojka ima izraz lica, kao da je pred streljackim vodom, a ne pred objektivom. Dakle ili bas bas mrzi fotkanje, ili je nisi lepo pripremio.
 
Poslednja izmena:
Fotkano kad smo prisustvovali venčanju, kakva zilberica tu :) Ne zbunjuješ, ali ko ima 2.8 objektiv? Nemam ja 2.8 već pola godine, još uvek se nije mrdnuo iz Mađarske, sad imam f4l kao zamenu. Nisi verovatno dugo pratio forum, ali već duže vreme imam i 85mm 1.8, koji mi tad nije bio pri ruci.

Samo da malo razjasnim situaciju - ovo je bila "daj šta daš" fotka, to raspoloženje od par minuta kada je htela da je fotkam, da želi planski da mi pozira svakako bih birao lokaciju i bolje svetlo, koristio drugačiji objektiv, pa čak i možda nabavio zilbericu. Što se peglanja lica tiče, ja to najviše radim jer mi clarity sredi čudno svetlo po licu i ujednači ga, ovde su bile presvetle regije koje su ublažene.

Zanemari komentar iznad, ili posto si moderator, brisi :D neumesan je i nije na mesto, ali ne treba produbljivati.. :)

I da znas ja iskreno zelim samo da pomognem, ne planiram da vredjam ili sta god slicno, uostalom, imam pametnija posla :D

Sto se tice tehnickog dela fotke,svetlo ti je glavni parametar, jer ono stvara fotku, od kako je digitalna era nastupila svi zanemaruju gomilu stvari, jer smo se razmazili... Uglavnom, kada pogodis svetlo kako treba, neces imati potrebe za tolikom obradom. Kada kazem svetlo, isto ti je da li ces fotkati u studiju, gde ti kontrolises svetlo ili napolju gde opet ti utices ali na malo drugaciji nacin :)

Ja mogu da ti javim neki dan kada budem fotkao neki model, pa da ides malo sa mnom, jedino tako, ili pozovi ako budes setao negde sa devojkom, pa ja da dodjem ako budem mogao :)

Pozdrav
 
Ono sto sam ja takodje, kao laik, primetio, je da devojka ima izraz lica, kao da je pred streljackim vodom, a ne pred objektivom. Dakle ili bas bas mrzi fotkanje, ili je nisi lepo pripremio.

Ne mrzi fotkanje, ali na 80% fotografija namešta neki ozbiljan izraz lica, prosto ne mogu da joj objasnim koliko je bitan osmeh... :) Opet, ovde i jeste malo umorna. beše kasno, a dugačak dan trči juri od rano ujutru na taj dan krštenja/venčanja. Slažem se da treba da je pripremim lepo, a problem je što ni sam još uvek ne znam kako to pravilno da uradim, krastavac. Inače, osmeh, osmeh i osmeh, puškom da je nateraš da se nasmeje kad se fotka, a evo random primer koliko lepše izgleda kad to napokon uradi.

160984510201180272578988.jpg


110128071020425135315408.jpg


Svaki saveti kako raditi sa neiskusnim modelom i lepo je pripremiti su i više nego dobrodošli :) Oboje imamo potencijal da napravimo lepe fotke, samo što je problem što niti ja imam iskustvo da radim sa modelima, niti ona ima iskustva sa modeliranjem :) Valjda postoji neki potencijal, ali definitivno nam treba vežbe i edukacija sa moje strane šta uraditi kako bih napravio dobar portret. Ukoliko nemate lične savete, barem me uputite odakle je najbolje krenuti da čitam/gledam, thx.

@Deus

Sad videh tvoj post, lepa ponuda, pitaću devojku pa ti javljam :)
 
Poslednja izmena:
@Deus

Komentar nije neumesan, niti uvredljiv. Prosto devojka izgleda kao da nije ni najmanje srecna sto je tu. To ne moze da popravi nikakvo svetlo niti obrada. Pogledaj slike koje @zajebani kaci. Njegova zena je 100% opustena i srecna sto je ispred objektiva i razlika je vrlo upecatljiva u tom smislu.

@Gizmo

Dobro si razumeo moj post. Nije bio uvredljiv. Samo sam konstatovao ocigledno, cega si vidim i ti svestan. Ja nemam nikakvog iskustva sa tim stvarima, ali koji god sam tutorijal na netu gledao, vezano za portrete, skoro uvek se potencira to da fotograf mora da opusti modela i da kroz pricu sa njim dodje do toga da on(a) izgleda prirodno i opusteno, a ne napeto i namrsteno, jer to ne moze nikakvom obradom ili svetlom da se ispravi.
 
Poslednja izmena:
@DeuS.Mikelle
Deus druze, zadovoljstvo je procitati svaki tvoj komentar, da ih je vise i od drugih blago bi nama bilo :)

Trudim se maksimalno koliko mi vreme dozvoljava, negde uspevam manje negde vise da postignem... Sto se tice obrade, tu nema nekog pravila, sve je stvar oseceja kod mene ali svakako pravim fotke onako kako se meni dopadaju, posle nekog vremena kada ih sagledam neki detalji mi se bas i ne dopadaju, ali to je nacin da se napreduje, nakon toga to sto mi se ne dopada pravim drugracije i tako u krug dok ne dodjem do tacke da sve radim na maksimalno zadovoljavajuci nacin :)

Trenutno se bavim senkama na licu, pa otuda sarenolika obrada po tom pitanju... Ne koristim neki poseban softver i nema specijalnog retusiranja lica, sve se svodi na D&B u PS i clearity u LR, daleko vise D&B. Akcenat je na senkam, tu se trudim da ih ne ubijam sa D&B vec da ih pravim meksim sa finim prelazima. Od kada si mi skrenu paznju da preterujem sa obradom na ocima, tu vise gotov da nista ne diram sem konture oko zenica. Ne korsitm zlibericu ili neki drugi izvor svetla, vec se trudim da nadjem dovoljno dobro svetlo u prirodi kako bi fotke bile sto bolje, a uz to manje je posla u obradi... Hvala na kometaru i znanju na poklon, bice prilike pa cu se oduziti :)

@Gizmo
Bas je lepa :) Steta sto ne voli fotkanje, bas steta...
 
Poslednja izmena:
kad ste već počeli sa obradom fotki, meni sad tu neke stvari predstavljaju veliki problem i izvor frustracija :) naime, okreni obrni na kraju sam fotke krenuo da obrađujem isključivo na ipadu jer mi je to najbolji ekran u kući...e sad, sredim ja fotku, ili bar onako kako mislim da bi bilo najbolje, ali onda kreće igranka...kad je odštampam to više nije to, nije ista fotka, kad je gledam na pc monitoru to opet nije ista fotka, na telefonu i 7" tabletu su to opet dva sveta, ne zna se gde gore izgledaju fotke...da ne pričam o društvenim mrežama koje svaka na svoj način komprimuju/upropaste ono što si uradio...ukratko, za šta ili kako mi da obrađujemo fotke kad one na svakom drugom ekranu izgledaju različito? pretpostavljam da ne postoji neka magična obrada koja će dati svuda konzistentne rezultate, jer se kvalitet ekrana/kompresije jednostavno razlikuje...kako se izboriti sa tim problemom?
 
kad ste već počeli sa obradom fotki, meni sad tu neke stvari predstavljaju veliki problem i izvor frustracija :) naime, okreni obrni na kraju sam fotke krenuo da obrađujem isključivo na ipadu jer mi je to najbolji ekran u kući...e sad, sredim ja fotku, ili bar onako kako mislim da bi bilo najbolje, ali onda kreće igranka...kad je odštampam to više nije to, nije ista fotka, kad je gledam na pc monitoru to opet nije ista fotka, na telefonu i 7" tabletu su to opet dva sveta, ne zna se gde gore izgledaju fotke...da ne pričam o društvenim mrežama koje svaka na svoj način komprimuju/upropaste ono što si uradio...ukratko, za šta ili kako mi da obrađujemo fotke kad one na svakom drugom ekranu izgledaju različito? pretpostavljam da ne postoji neka magična obrada koja će dati svuda konzistentne rezultate, jer se kvalitet ekrana/kompresije jednostavno razlikuje...kako se izboriti sa tim problemom?

Lightroom i Photoshop ;)

Do duše iOS ima dosta dobre i napredne alate ali mislim da su oni prvenstvaeno korisni za slike urađene telefonom/tabletom...
 
Poslednja izmena:
Ja jos jedan komentar i necu vise :)

Meni se generalno dopada koncept ovog foruma, gde bi ljudi delili iskustva i savete, jedino sto se nekako uvek pretvori u neko prepucavanje i soljenje pameti, pa se vise nerviras nego sto uzivas, a to nije poenta.

Bad Habbit, ne mislim nista lose, niti planitam da produbljujem diskusiju, ali neumesno mi je, ako vec kazes da si laik i da se ne razumes, sto onda komentarises? Poredis tudje zene na fotkama, uzivaj ili nemoj u njihoj lepoti, ali svaki komentar je suvisan, osim ako ne dajes kompliment. Svako je valjda imao devojku, i zna onu Njegosevu, Cud je zenska smijesna rabota...

Uglavnom, da se vratim na temu. Gizmo, devojka ti je kao lutka, i ti si dobar momak, pa mi je drago zbog toga :) i probaj malo da eksperimentises sto se tice fotografije, tipa izadjite negde u setnju, oko 18h, ponesi aparat i fotkaj malo u senkama, malo sa senkama, tipa neki park, pa probaj kakvu senku pravi neka krosnja. Ponesi 85mm, stavi ga na A mod, stavi blendu na 2, iso na 100 auto i fotkaj :) Samo dajem primer, i naravno javi se stvarno, mozda se ja pridruzim, pa sednemo na neko picence ili slicno :)

Zajebani, sto se mene tice, ti si najvise napredovao, i lepo je gledati napredak. Ova poslednja fotka ti je najbolja koju si okacio do sada! Jedino sto meni smeta je ta obrada, sad su ti i kadrovi dobri, kada bi okacio fotku npr tu poslednju bez obrade, ili da mi posaljes na mail, da vidim ja da je picnem kako bi to izgledalo, pa da uporedimo. Mozda si ti bolji od mene, sto nije iskljuceno ;)

Najvaznija stvar, svi prolazimo kroz te neke periode, prvo jake obrade, pa onda HDR, pa svasta nesto izmedju... Da bi na kraju shvatio da je neka fotka, koja ti se najvise i dopada, ti mislis da je skroz prirodna jer tako deluje, a u stvari je majstorski obradjena :)

Najvaznije je postaviti svetla kako treba, i naravno kadrirati, ali ako je svetlo dobro to je to, i onda je obrada vrlo minimalna!
 
@mickk

radim u oba programa, nego problem koji sam naveo ostaje...kako god je obradio bilo gde fotka svuda deluje drugačije...
 
@Altru, problem kolorne konzistentnost je ozbiljna stvar, o tome na netu moze mnoooogo da se procita, a i da se pise do sutra. Kalibracija i kolorni profili su kljucni pojmovi. Ako hoces iole ozbiljniju obradu da radis u PS/LR moras da pocnes od ekrana koji mora biti kalibrisan sto mislim da tablet nije, niti ekrani tableta/mobilnih treba da ti budu neka referenca. Mislim da ovo pitanje moze da bude zasebna tema jer tu ima zaista jako mnogo stvari o kojima treba da se vodi racuna.
 
@Altru, problem kolorne konzistentnost je ozbiljna stvar, o tome na netu moze mnoooogo da se procita, a i da se pise do sutra. Kalibracija i kolorni profili su kljucni pojmovi. Ako hoces iole ozbiljniju obradu da radis u PS/LR moras da pocnes od ekrana koji mora biti kalibrisan sto mislim da tablet nije, niti ekrani tableta/mobilnih treba da ti budu neka referenca. Mislim da ovo pitanje moze da bude zasebna tema jer tu ima zaista jako mnogo stvari o kojima treba da se vodi racuna.

Retko ko kalibrise monitore u Srbiji, a pogotovo ako ima neki sa TN panelom (sto vecina ima). Sa druge strane iPad (od 3 navise sa Retina ekranom) je sasvim solidno precizan sto se tice boja. Ja bih pre rekao da covek ima vecih razlika u bojama i da je sve do color profila.
Isto tako slazem se sa recenim da je to jako opsirna tema i da ima gomila objasnjenja na netu.
 
Evo ako nekog zanima kakav je 50mm 1.8 STM. Ovo je fotkano na 7D, f5.0, 1/100, ISO 100 (kao sto vidite na flickr). Ovo je RAW otvoren u LR, promenjen samo profil na Canon Faithful, Vibrance na oko 10-12, Whites -5, otvoren posle toga u PS i skinuto u gornjem desnom uglu crno na zidu. Sharpening je bio u LR default (nisam ga dizao) na 25, i kada sam export iskljucio sam sharpening. Ima full size fotka pa koga zanima nek pogleda :)
1 svetlo - YN500EX u malom ring softboxu gore levo (ili gore desno od modela).


50mm 1.8 STM RAW - no editing by grubicv, on Flickr
 
@ hunder
Meni su ove fotke bas dobre, prv i druga narocito... Na flickr-u se nekako bolje vide...

@n1tr0
Fino fino, bas dobar portret, milina bozija raditi sa dobrim svetlom, potreba za obradom minimalna... Zasto Canon Faithful ? Zato ne normal ili standard ?

@DeuS.Mikelle
Hvala druze, zadovoljstvo je sa tobom razmeniti koju rec i na temu fotografije. Hvala ti sto si obrati paznju na moje radove i ukazao mi na neke detalje... Pusti mi mail na pm posalcu ti raw pa se poigraj sa njim ako budes imao vremena :) Jos jednom hvala...
 
Poslednja izmena:
@zajebani - Hvala
Pazi ovo je svetlo od 100 eur blic (moze jos jeftinije ako narucis napolju) plus 20 eur softbox ring :)
Sto se tice profila, uglavnom koristim Landscape, nekad cak i kad fotkam portrete napolju, ali redje, a najcesce krenem od Faithful, a najredje od Normal. Standard i Portrait na crop-ovima sto sam probao uopste ne koristim jer jednostavno daju previse kontrastne fotke odmah u startu sto mi nije po ukusu :)
 
Pricaj mi o kontrastu, jedva sam se izlecio od previse kontrasta :p ustvari jos uvek se lecim :D To je sve zbog igrica :p dobar kontrast u igricama zlata je vredan pa sam jedva naviko oci na normaln prijatan kontrast :p Mada jos uvek ipak volim malo jaci kontrast, u kombinaciji sa ostalim parametrima ume fino da popravi fotku kada svetlo nije bas najbolje...
 
Po meni si bio veoma uspesan, sto znaci da mi se dopadaju, narocito treca :)
 
Meni nekako mekano izgledaju,verovatno zbog doba dana i prirodnog svetla...možda bi bilo za nijansu bolje da si ubacio neki izvor svetla sa strane softbox ili tako nešto.Ali onda ne znam kako bi pozadina izgledala...
 
Hvala :). Sunce je bilo iza ledja i samo neka zilberica je falila da izvucem malo dinamike. Pogotovo na prvoj. Jel moze neki savet sta jos raditi u takvim trenutcima. Da se uhvati zalazak sunca i da se portret lepo osvetli.
 
Možda neki filter sa dodatnim svetlom napred?
 
Da, ova treca je bas kul.

Al' daj nemoj da zezate sa vestackim svetlo, ovo je idalno svetlo. Ovde samo obrada neka, dodge/burn i eto savrsenstva.
 
Poslednja izmena:
^
Htedoh to da kazem al si me preteko :p
 
Ispalo je lose, ne moze to na brzaka, vec na tenane i slektivno sa akcentom na model...
 
Iskreno ni meni se ne dopada :).krastavac ne ide mi ova napredna obrada.Izgleda mi bas digital art sto rece n1tr0.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno