Šta je novo?

4G u Srbiji: diskusija

Џаба што ти је нелогично, кад је тако :)
Док у Лазаревцу има две, али се нису „прославиле" са покривеношћу; ипак је уз Колубару код вас равно...
 
Poslednja izmena:
Ево мало новости из Ратела, врло шкртих, и само за Теленор као и обично у задње време...
Има за Вип гомила дозвола на 1800 по мањим местима, али то је изгледа за 2Г, обнове.
Теленор, први решио да озбиљно покрије Раковичку „рупу", па једна БС на општини Раковица, друга у Маричкој, чини ми се некадашњи хотел DMB. У С. Митровици једна, у Бору, као и Лазаревцу.
 
Ево мало новости из Ратела, врло шкртих, и само за Теленор као и обично у задње време...
Има за Вип гомила дозвола на 1800 по мањим местима, али то је изгледа за 2Г, обнове.
Теленор, први решио да озбиљно покрије Раковичку „рупу", па једна БС на општини Раковица, друга у Маричкој, чини ми се некадашњи хотел DMB. У С. Митровици једна, у Бору, као и Лазаревцу.

Da, na hotelu DMB imaju baznu stanicu. :) Koliko vidim, pomenute bazne stanice su na 800MHz. Nisu jos uvek ubacili u bazu baznu stanicu na Vidikovcu.
 
Мислим да је она са општине.. Али немогуће да хватам по целом граду само са те бс.. Типа код Петничке хватам, на пумпи на обилазници, у Колубари 2 и горе код техничке.. Све стране града...

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
Izgleda da jeste, evo baš sam večeras išao po gradu, znači sa petog puka sam išao, pa dole niz Sinđelićevu, Karađorđevu, Knez, Tešnjar. Sve je pokriveno tom istom baznom stanicom. Ceo grad. 99% je na opštini, najjači signal mi bio na mostu kod Hemingveja, -66dbm.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Evo šta ratel kaže:
"TELENOR" D.O.O. 1805.0000 MHz - 1825.0000 MHz 1710.0000 MHz - 1730.0000 MHz 15.08.2016 13.10.2016 FB/CP KEJ

Imaju dozvolu za tu stanicu u period od 15.08. do 13.10.2016. Najbolje je da neko iz Zaječara kaže da li u nekom delu grada ima signala Telenor i Vip 4G mreže bilo je na Kraljevici za vreme gitarijade, ali verujem da sada nema 4G signala ovih mreža.

Još nešto zanimljivo je da su ove bazne stanice koje su postavljene zbog raznih manifestacija kod Telenora uvek povezane radio relejnim linkovima ka drugim (pretpostavljam stalnim baznim stanicama Telenora), u konkretnom slučaju u Novom Bečeju postoji link između lokacije 7. juli 26 i lokacije na keju.

Evo šta Iva kaže :)

ImageUploadedByTapatalk1472606243.647679.jpg
 
Izgleda da jeste, evo baš sam večeras išao po gradu, znači sa petog puka sam išao, pa dole niz Sinđelićevu, Karađorđevu, Knez, Tešnjar. Sve je pokriveno tom istom baznom stanicom. Ceo grad. 99% je na opštini, najjači signal mi bio na mostu kod Hemingveja, -66dbm.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
Па добро, ради посао онда..

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
 
Da, na hotelu DMB imaju baznu stanicu. :) Koliko vidim, pomenute bazne stanice su na 800MHz. Nisu jos uvek ubacili u bazu baznu stanicu na Vidikovcu.

Неће ни убацити; то они само некад уз кафу, ај' да нешто упишемо, да оправдамо ове велике плате што примамо ;)
А ове две БС у суботу (још) нису биле пуштене.
Теленору од већих и средњих градова још фале: Ваљево, Шабац, Лозница, Пирот, Неготин, Вршац, Кикинда, Бечеј, Врбас, Рума, Обреновац, Милановац, Аранђеловац, Алексинац, Пожега, вероватно и Инђија, Параћин и Ћуприја. (и наравно Приштина, Призрен, Пећ... :) )
 
Poslednja izmena:
Meni netmonitor pokazuje da sam trenutno na nekoj koja se nalazi na uglu Sinđelićeve i Karađorđeve.
1.5km vazdušnom linijom
1800MHz je.
Proveriću baš večeras kad budem išao po gradu da l' je ista bs, ili će se kačiti na neku drugu..

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
Taj Net Monitor meni na mapi pokazuje BS kojih NEMA na tim pozicijama, a ne pokazuje mi jednu na 100m od kuće, u koju gledam trenutno?
 
То за грешке у позицији је нормално, јер се не користи ГПС, него јачина сигнала која „бије" на три стране са једне БС, па како тел/апликација процени. (код 2 и 3Г показује три тачке, за сваку ћелију по једну, а БС обично буде негде између).
А за ово друго, јел ти укључен интернет док гледаш? (Или је то баш та што (погрешно) показује; активна БС иконица примени боју у плаво, а број у зелено)
 
Poslednja izmena:
Zaboravih da pitam, kolko se ta zakačenost na 4G odražava negativno na autonomiju odnosno bateriju?
Znam da mi surfanje preko 3G ako nisu pune crte baš greje telefon, što znači da i troši.
Kolko realno manje drži baterija kad je fon na 4G mreži.
S obzirom na to da mi 4G brzine trenutno nisu nešto neophodne, ali mi je svaki trenutak baterije dragocen, pitam se ima li smisla u mom slučaju.
 
Dobra je baterija na 4G kada je ok signal ...
U svakom slučaju uvek imaš izbor da staviš 3G only :)

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
4g potrosi vise ako se isto vreme koristi naspram 3g.
Ali manje za istu kolicinu podataka jer krace je povezan posto je brzi.

Kod nas je losiji 3g od 4g pa je logicno da 4g manje trosi tehnicki.
Medjutim na 4g se obicno ljudi vise opuste i koriste pa izgleda da krace traje.
 
Ја никад нисам имао проблема ни са 3Г, ни код краткотрајних коришћења 4Г... Или кад сам на интернету, батерија свеједно ионако брзо „одлети" :) Треба имати ону преносиву батерију/пуњач.
 
Zaboravih da pitam, kolko se ta zakačenost na 4G odražava negativno na autonomiju odnosno bateriju?
Znam da mi surfanje preko 3G ako nisu pune crte baš greje telefon, što znači da i troši.
Kolko realno manje drži baterija kad je fon na 4G mreži.
S obzirom na to da mi 4G brzine trenutno nisu nešto neophodne, ali mi je svaki trenutak baterije dragocen, pitam se ima li smisla u mom slučaju.

Meni je bolja baterija na 4G mrezi, definitivno! Bas sam osetio da se manje prazni dok koristim net na 4G mrezi. Srecom, imam 4G tamo gde se najvise krecem pa mi dobro dodje. Bolje trajanje baterije se primeti tokom sufovanja i Viber/Skype govornih poziva.

U pitanju je Nexus 5X sa Android 7.0 stock romom, Telenor mreza.
 
Bio sad u Telenoru da uzmem USIM, nema 4G. Kaže na vašem paketu nije omogućen 4G jer je stari Prenesi paket. Počne nešto da mi priča kako ja nemam Interneta za 4G kako on vuče 40Mbps pa bi mi kao puni potrošio.
Ja kažem šta nju briga kolko meni vuče, ja potrošim kolko potrošim oni mi to naplate i molim lepo, kakve ima veze dal vučem 40Mbps ili 4Mbps.
Ona kao napišite reklamaciju, ja rekoh napišite vi kad sam već tu.
I tako, sad čekam odgovor.
U međuvremenu mi je nova kartica tražila reaktivaciju iMessage i Facetime što je opet međunarodni sms, a već mi je aktiviran.
Vidim u settings da pokušava da mi aktivira na isti broj koji je već označen kao aktiviran.
Tako da ću verovatno morati to sve ponovo jer neće uspeti i tako. Sve je to idimidođimi.
 
@kriket uzems telefon koji ima dobru bateriju (4000-5000mAh) i zaboravis sta je punjac,jeste malo tezi ali sta to bese punjac? :D
FB deinstaliras naravno,i sve dozvole zabranis aplikacijama,na staroj bateriji i progledace ti baterija,zena nije verovala koliko FB guta batriju.
 
Bio sad u Telenoru da uzmem USIM, nema 4G. Kaže na vašem paketu nije omogućen 4G jer je stari Prenesi paket. Počne nešto da mi priča kako ja nemam Interneta za 4G kako on vuče 40Mbps pa bi mi kao puni potrošio.
Ja kažem šta nju briga kolko meni vuče, ja potrošim kolko potrošim oni mi to naplate i molim lepo, kakve ima veze dal vučem 40Mbps ili 4Mbps.
Ona kao napišite reklamaciju, ja rekoh napišite vi kad sam već tu.
I tako, sad čekam odgovor.
U međuvremenu mi je nova kartica tražila reaktivaciju iMessage i Facetime što je opet međunarodni sms, a već mi je aktiviran.
Vidim u settings da pokušava da mi aktivira na isti broj koji je već označen kao aktiviran.
Tako da ću verovatno morati to sve ponovo jer neće uspeti i tako. Sve je to idimidođimi.

Koji bezobrazluk!!! Pa ti mozes da kupis dodatak za Internet! Gde im pise da stari paketi nemaju 4G?! Korisnike starih postpejd paketa ne smatraju postpejd korisnicima vec korisnicima drugog reda, jel tako?

Koja poslovnica je u pitanju? Slobodno napisi da svi vise kako se ponasaju!
 
Pa tako ispada, a i imam kupljen dodatak gde imam slobodnih još 370MB do kraja meseca što će reći da za ceo mesec sam potrošio čitavih 140MB. Ok bio sam van zemlje do 11. al svejedno nikad ne potrošim ceo paket.
Ne znam šta mi priča uopšte to o brzinama i paketima, kao da mi oni daju Internet za džabe pa kao da im ne potrošim previše. Bezobrazluk.

Telenor, Kosovska ulica
 
По изјавама/најавама Випа и Теленора, први су у јулу поставили 600-ту 4Г БС и до краја године ће покрити 72% становништва, а други ће до краја године поставити 620 БС и 50% становништва. Ако Теленор не пребаци план, онда ће само покрити још те преостале средње градове и можда аутопутеве. А трећи, Мтс, су прошле године покрили далеко највише, а ову годину засад преспааваше, посебно што се тиче унутрашњости.
 
Теленор 4Г и у Обреновцу, ја бих рекао од данас, јер јутрос кад сам стигао није било. БС се налази стотинак метара северно од раскрснице Краља Александра и Краља Петра. У близини је и Мтс БС одавно, а имају и још једну негде према периферији. Вип има по околним селима...
И опет гледајући овде и Вип у околини Ибарске, ја не видим неку драстичну разлику у покривености са 1800 и 800; или да 800 није ништа боља од 3Г 900.
 
Poslednja izmena:
Велика побољшања на Виповој мапи покривености, редовно ажурираној као и увек!
Новопокривени: Перлез и велики део пута Бг - Зр, део С. Митровице и аутопута поред, Мрчајевци и скоро цела магистрала Чачак - Краљево, Прибојска бања, јужна предграђа Пријепоља, Сјеница, део Врања и подручје јужно...
 
Poslednja izmena:
A telenor mapa pokrivenosti odgovora mapi sa pocetka godine hehe ;) Mada nek oni pokrivaju gradova,a mapa moze i da kasni ;)

Послато са KIW-L21 уз помоћ Тапатока
 
Мени се више свиђа Вип што покрива предграђа и мања места ;) А Теленоровци имају на мапи 9 градова, док су покрили најмање 30, брука за надлежну службу на сајту...
 
Мени се више свиђа Вип што покрива предграђа и мања места ;) А Теленоровци имају на мапи 9 градова, док су покрили најмање 30, брука за надлежну службу на сајту...
Bice kao sto sam i pricao od samog picetka 4g mreze,svi ce oni krajem godine imati slicnu pokrivenost,samo je pitanje kvalitet ko ce kakav imati.
Iskreno ocekujem da ce MTS po tradiciji poceti prvi stucati sa 4g kad jos koja stotina hiljada korisnika pocne da koristi 4g.
Mislim da je Alfa vec poceo prijavljivati poteskoce sa 4g na Dorcolu ;) a jos nema ni neki pristojan broj korisnika koji je na 4g,mogu misliti sta ce biti za pola godine tek ;)
Po meni mts-u bi bilo bolje da pokriva sa h+ teritoriju nego da i dalje ima obican 3g i to u Bg,mogu misliti tek kako je u manjim gradovima ;)

I ovi iz telenora su rekli da ce 4g imati svako mesto sa bar 10000 stanovnika,cini mi se negde da sam to procitao,a pod tim ja smatram malo mesto :)

Nego jel mozes nabrojati gradove gde sigurno znas da telenor ima 4g,bas me zanima?
 
Poslednja izmena:
Ovo na Dorcolu, kod MTSa, je pocelo od ove zadnje kise, tako da bih rekao da je na losem mestu BS :D (neka stave kod nas, necemo se zaliti :))
 
Мислим да је то Вип рекао за 10.000 становника, али они покривају и са 2-3000 у барајевској и обреновачкој општини. Али верујем да ће и Теленор бар 95% градова преко 10000...
Покрили су до сад: БГ, Панчево, Зрењанин, Нови Бечеј (не зна да ли су задржали БС и после манифестције), Суботицу, Палић и један или оба гранична прелаза поред, Сомбор, (не знам да ли су и део аутопута покрили или Врбас), Нови Сад, Каћ, Митровицу, (Инђија и Шабац нисам чуо), Нову и Стару Пазову, Обреновац, Лазаревац (проверићу за пар дана), Ужице, Чачак (99%), Златибор, Копаоник, Нови Пазар, Краљево, Врњачку бању, Крушевац, Лесковац, Гаџин хан, Врање, Бујановац, Прешево, Ниш, Зајечар, Јагодину (Параћин и Ћуприју вероватно не), Пожаревац, Смедерево и Крагујевац. И вероватно још 3-5 градова преко овог, једно 35 укупно.
 
Poslednja izmena:
Како сам научио и много досадније ствари на факсу и сл. ;) Могу и за друга два оператера оквирно ;)
 
Poslednja izmena:
Мислим да је то Вип рекао за 10.000 становника, али они покривају и са 2-3000 у барајевској и обреновачкој општини. Али верујем да ће и Теленор бар 95% градова преко 10000...
Покрили су до сад: БГ, Панчево, Зрењанин, Нови Бечеј (не зна да ли су задржали БС и после манифестције), Суботицу, Палић и један или оба гранична прелаза поред, Сомбор, (не знам да ли су и део аутопута покрили или Врбас), Нови Сад, Каћ, Митровицу, (Инђија и Шабац нисам чуо), Нову и Стару Пазову, Обреновац, Лазаревац (проверићу за пар дана), Ужице, Чачак (99%), Златибор, Копаоник, Нови Пазар, Краљево, Врњачку бању, Крушевац, Лесковац, Гаџин хан, Врање, Бујановац, Прешево, Ниш, Зајечар, Јагодину (Параћин и Ћуприју вероватно не), Пожаревац, Смедерево и Крагујевац. И вероватно још 3-5 градова преко овог, једно 35 укупно.

Auuu al`ga ispisa do detalja ;) A jesi bio na Zlatiboru da kazes koliko je pokriveno,jel samo oko centra ili i malo dalje?
 
Био сам, али само уз кратко задржавање у центру, магистралом стандарно има по мало са обе стране, али за делове насеља изван центра не могу ништа да кажем... Ако је само 1-2 БС у центру, онда сигурно има и доста непокривеног; ту и на Копаонику су одмах на почетку поставили на 1800. (А има ваљда овде и неки већи „златиборџија" да изнесе утиске, тамо је увек гужва. :) )

П. С.
А ево Вип је покрио око магистрале скоро до Водица и Торника, тако да „виповци" сигурно немају много проблема ако желе да буду на 4Г. (Можда је и Теленор сад одмакао од центра)
Вип је такође покрио и Нову Варош, Апатин и Нови Бечеј (што не видех при првом прегледу нове мапе); тако да су сада сигурно на првом месту по покривености Србије...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno