Šta je novo?

Kamera za kola

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poruke
12,331
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 13600K, Deepcool AG620 - CPU hladnjak
Matična ploča
Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM
Kingston DDR5 32GB (2x16GB) Fury Renegade KF564C32RSK2-32
GPU
Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING
Storage
Sasmung NVME 990PRO 1TB, Sasmung NVME 970EVO plus 2TB, Seagate hdd 16TB IronWolf Pro, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Sennheiser HD 599SE, Logitech X-230
PSU
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
Kućište
Fractal Design Define 7, 4x Be Quiet SILENT WINGS 4 140mm PWM high-speed
Monitor
Dell Alienware AW2723DF
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ko sta zna o kamerama za kola...?

Evo ovde je bio test na bench-u http://www.benchmark.rs/artikal/test_mio_kamere-3742

Zanima me koliko dugo moze da snima kamera?
Sta bude kad popuni memorisku karticu do kraja?
Da li pocne/nastavi da snima od pocetka memoriske kartice i tako vrti u krug...?
Kako se napaja strujom (odakle), samo iz neke punjive baterije (kao za telefon i sl.) ili moze i iz punjaca u kolima (sa konektora za upaljac)...?

Taj snimak se moze gledati posle na kompu, sacuvati ...?

Ajde raspisite se malo o ovome...
Ko zna koje su kamere (kojeg proizvodjaca) kakve po kvaliketu, koliko dugo mogu snimati, koje proizvodjace treba izbegavati, koji su dobri...
 
Ja imao 10ak razlicitih do sada, sve sa alija :) ( citaj: kineze :) )
Sve snimaju tu varijantu, kad se popuni, brise najstariji snimak, tako da teoretski , snima uvek...
Sve imaju podesavanje rezolucije a i kvaliteta.... Od te 2 stavke zavisi naravno i vreme snimanja na recimo 8gb kartici :) ( ja teram na 32gb , od viska glava ne boli)
Strujom se napaja iz upaljaca ili ako ti smeta, mozes da izvadis neku drugu struju ( sa nekog osiguraca, CD i sl...), Vecina imaju bateriju, izmedju ostalog da bi , kad ugasis auto i nestane struje, mogle da zavrse trenutni snimak, da ne bude corrupted posle na PC recimo.... Kao i ako ima G senzor, za pomeranje, da krene da snima kad oseti pokret, a auto je ugasen, jelte :)
Snimak se gleda kao i svaki drugi .avi ili koji god format... Razliciti proizvodjaci koriste razlicite formate/kodeke...
Neke od nijh imaju neki svoj player kroz koji se gledaju i exportuju snimci.
Ova sadasnja je bas takva, od cele kartice , ja u PC vidim 100 mb :) i player.exe.
Kada startujem player on onda pokaze sve snimke sa timestampom (kao kucni DVR, recimo) i onda odatle klikces i trazis sta ti treba... pa onda SAVE i on prebaci to na hard...
Posto ima 2 sociva, moze da se podesava koje ce da snima ( levo /desno/oba) kao i kasnije prilikom reprodukcije, sta da exportuje (isto L/D/OBA )... Sociva se pomeraju po zelji tako da moze da se namesti da hvata mozda i 180 stepeni....
One sa jednim socivom i kao 170 stepeni.... nesto mi se cini da tesko da imaju toliko :)
Za sada sam ukapirao da one nocne varijante nesto i ne rade ( diode) jer se ma koliko dioda imala kamera, i dalje ne vidi bas puno nocu :)
Takodje i motion detector ne radi van auta :) tj, cim signal udari u staklo , kraj ... ( da se ogradim: tako je bilo na ovih par koje sam ja probao, pa na kraju i batalio tu opciju)
Gps funkiju neke imaju neke ne, ja imam, ali sam je ugasio i izvadio antenu ( externa antena za GPS) jer mi nesto nije bitna, mada moze da posluzi za dokazivanje trenutne brzine u nekom trenutku.... ( ko je rekao zaustavila me narodna milicija sa 120 na 80km/h )... Postoje i modeli sa internim GPS, sto je jos bolja varijanta, of course...
One najobicnije sto su kao siljate na vrhu i imaju po 2-3 diode levo i desno od sociva i display im se flipuje na dole, crne, su oko 16-20 $ ali su golo g. Blokiraju, snimak je uzas, ali koliko para.... Nadjoh sliku Screenshot_1.jpg

Rekao si da se raspisemo :)
Ako se setim jos necega pametno.... dopisacu
PS, ove "zapazene" marke nisam probao, jer je sve to iiiisstoooooooo ( cast izuzecima :)
 
Koja je konkretno svrha ovih kamera ?
Imas osecaj da ces doziveti saobracajku a da neces biti kriv i onda ti snimak sa kamere pomogne pri sudu itd itd ? :)
 
Odlicno boki, hvala... neka si se raspisao... Ti kameru ne skidas, nije te "strah" da bi mogao neko pozeleti tvoju kameru, razbiti prozor...? Ne skidas je ni kad parkiras kola po gradu, kuci...?
Sta mislis o ovome:
http://www.ebay.com/itm/Real-HD-720...r_View_Monitors_Cams_Kits&hash=item5659ec0f8d
http://www.ebay.com/itm/Real-HD-108...75830157&tpos=top&ttype=price&talgo=undefined
http://www.ebay.com/itm/2-7-1080P-C...85329775&tpos=top&ttype=price&talgo=undefined
Mozes li okaciti neki link do kamera za koje ti mislis da su dobre, kvalitetom izrade, pouzdanoscu u radu, kvalitetom snimka danju, nocu, po kisi...
Koji format za snimanje je najbolje da ima kamera?

Loznica druze, ja sam prosle godine nekih 6m (barem) ima "onu neku slutnju", "javljalo" mi se da ce "biti neko njasre", stalno sam "pomisljao" i razmisljao "a sta ako bude neki sudar, prevrtanje, neka saobracajka" i kako je to strasno kad se desi...
Septembra 2014. sam sa 60km izleteo u brzoj (blagoj) krivini, otisao u jarak, pri uletanju kola se okrenula "kao vijak" i na krovu zavrsio, po kisi, proklizao u kolotragu punom vode ... srecom nije bilo vode u jarku inace se sada ne bi mi dopisivali (da ne objasnjavam zasto ne mogu izaci iz kola)...
Sad mi "zao" sto nisam imao snimak, kao atrakciju, inace nikome u kolima nije bilo nista...
Dok sam visio naglavacke u kolima vezan pojasem, nisam se setio da fotografisem ili video snimak napravim telefonom.

Nego videh ovaj test pa se zainteresovah, nisu ni mnogo skupe (nije ni da su jeftine ili "dzaba")...
 
Poslednja izmena:
S' obzirom šta se dešava kod nas u sobraćaju od bahatih vozača, a onda se taj bahati pojavi na sudu sa timom advokata oko sebe, snimak može dobro da dođe.
Ili, osiguranje zakera i dokazuje da ne treba da vam nadoknadi neku štetu jer incident nije jasan šta se desilo. I bla.bla.bla. Ne bitno sada, snimak ponekad može da pomogne.

.
.
.

Uglavnom, već duže vreme vijam takve kamere, još nisam ništa kupio, ali proučavam situaciju. Njuškajte po netu googlajući car DVR ili dashcam.

Šta sam do sada zaključio...

Kao prvo, nikada ne bih kupio glomaznu i uočljivu kameru koju moram uvek staviti/skinuti na početku/kraju svake vožnje. To bih jednog momenta sigurno prestao da radim, a koja je svrha krađe kamere (ako je ne skinem) ili ne snimljenog incidenta (ako je ne stavim)? U slučaju profesionalnih vozača, dostavnih vozila, kamiona, autobusa, taksija, glomaznija kamera nije problem, ali za nas "obične" vozače, neka hvala.

Dakle, prvi kriterijum za mene je diskretnost kamere. A situacija je tu loša. Jako loša. Postoje dve opcije.

Jedna je kupovina kamere u obliku unutrašnjeg retrovizora kojom se zameni naš fabrički retrovizor u kolima. Ovako nešto: http://dashboardcamerareviews.com/category/rear-view-mirror/
Ovo je skroz cool opcija, i ako se izabere bolji model i lepo postavi, možemo zaboraviti da ga imamo, dok (daleko bilo) ne ustreba.

Druga opcija je izbor jednog od tek nekoliko diskretnih modela. Men se dopao ovaj: http://dashboardcamerareviews.com/mini-0803/ i mislim da ću ići na njega. Pravilno postavljen na šoferku ispred retrovizora je izuzetno neupadljiv.

Čudi me da još niko nije napravio kameru koja će imati mali kamera modul, veličine onog u mob. telefonima, a onda ostatak HW-a da se poveže kabelom i krije negde ispod instrument table?!? I na ovim sadašnjim car DVR sistemima, sam optički sklop sa senzorom je veličine nokta na palcu.

.
.
.

Inače, sajtovi vrlo korisni za početak proučavanja ovih kamera:
http://dashboardcamerareviews.com/
https://dashcamtalk.com/
 
Poslednja izmena:
Druze ti da si citao test ne bi postavio 70% onih pitanja :) , svakako korisna stvar iz predostroznosti , jako popularna u Rusiji . Kod nas je pitanje koliko moze da se upotrebi kao dokaz , i da li je regulisano zakonom.
 
^^ Da ne krećemo priču ka pravnim naukama u Srbiji. Otićemo sa temom u peršun. :D

Snimak sa naše kamere može biti uzet u obzir na sudu u slučaju da su sudija, advokati i oni sa suprotne strane tvojoj, normalni i da nemaju nameru da muljaju na tvoju štetu. Ako to žele a ti BI da isteraš pravdu, odustani odmah i iseli se iz Srbije. :D

Ajde da ostanemo na tehničkim detaljima ovakvih kamera, bar na ovom forumu.
 
Poslednja izmena:
Verovatno vec znate za ovog gospodina https://www.youtube.com/user/Techmoan . Ima jako dobre testove bas kamera za auto.
 
Odlicno boki, hvala... neka si se raspisao... Ti kameru ne skidas, nije te "strah" da bi mogao neko pozeleti tvoju kameru, razbiti prozor...? Ne skidas je ni kad parkiras kola po gradu, kuci...?

Ja je ne skidam, nije ni mala, ali ovde gde ja zivim nije toliko strasno :)
Za neke prethodne sam primetio da se na suncu celog dana dosta zagreje, pa sam stavio foliju za stakla, crnu, na soferku iznad kamere, zatamnjenje 70% cini mi se, i tako je malo zastitio i od sunca i od pogleda...
Dovoljno je jednom da prodjem na zuto a pandur kaze na crveno, ona se otplatila ako izbegnem kaznu :) Za ostalo da ne pricam...
Sto se formata tice, ne znam koje kodeke koriste, ali 720 je sasvim OK sto se rezolucije tice, sto bih ja rekao, zlatna sredina... Vrlo je kvalitetno, a ne zauzima previse mesta ka kartici...
OVU sam imao, i sasvim je ok. Danju... Za noc i samo farovi da osvetljavaju, kratka svetla, za sada nisam nasao ni 1 a da je iole upotrebljiva... Po gradu, sa ulicnom rasvetom, djene-djene moze da prodje...
Po kisi danju vide generalno ok, samo da ti bude u dometu brisaca, naravno, inace ne vidi nista kao i ti sto ne bi video od kapljca na staklu, naravno :)
A cena, za 50 e max imas da biras... to je i neka granica do koje i ja idem :)
Vidjao sam i kamere koje se stavljaju u VW znak recimo, ispod haube, kao fabricke za parkiranje, napred...pa su maltene i nevidljive :), ali mi se ugao snimanja ne svidja iz tog polozaja...

sto se velicine tice, mini car dvr

1
2
3
recimo...ima ih puno modela, naravno, ne znam koja je kakva... ja pogledam feedback kupaca, pa mogucnosti, opremu i sl... pa onda narucim...
Ako mi se svidi , extra, ako ne, ide na oglas po nabavnoj ceni i resen problem, a ja narucujem sledecu zanimljivu...
Neka se ne gasi sama kad ugasim kola, neka blokira, neka nema da se gasi display, pa me smara nocu, bljesti, neka zeza na zadnji snimak, neka zaboravlja vreme ( losa baterija...) svasta nesto sam imao problema...
Ova za sada radi lepo, da je ne ureknem, ima dosta opcija..... treba samo da se nasteluju sociva da se lepo preklapaju, sto je 5 sekundi i to je to...
Ja sam jednom promakao kabl za napajanje oko soferke i sada samo menjam kamere, jer su 90% na USB napajanje...
Retrovizori su dobri ali samo ako moze da se skine fabricki i uglavi ovaj, inace budzenja 1 preko drugog su bljak :) ( opet, nisam skoro takve modele gledao, mozda ima neka fora da to radi i izgleda OK)
E da, izmerio sam snimak ove moje, 1.06 gb 20 minuta snimka.... 2 sociva, znaci 2 Avi, spojena u 1...
samo 1 kamera, istih tih 20 minuta su

Ima i kamera bez display-a, precnika oko 3 cm ( kao zumance Kinder jajeta :)...


Screenshot_5.jpg
Screenshot_4.jpg
Screenshot_2.jpg
Screenshot_3.jpg

Slike su zbog monitora izoblicene, na videu je sve ok...

evo je:
Screenshot_6.jpg

Kad bolje zagledam, ne bih se vise zanosio sa dva sociva jer se bas i ne uklapa kako treba ( moja greska) ali i svetlost ulazi drugacije pa su i snimci dosta razliciti.
Dobro je sto jedno socivo moze da se okrene pa da snima unazad, ali tu snima putnike i jeeedva nesto kroz zadnju soferku, jer je daleko u principu...

EDIT: sad videh, ima externih kamera, koje imaju retrovizor/ekran sa unutrasnje strane , ali malko vise kostaju :)
 
Poslednja izmena:
Ta kamera je dobra stvar. Ako nista drugo, posle nekog vremena može da se ima lepa zbirka "bisera" na putu :) Naročito za one koji malo više vremena provode u kolima.
 
Ima li jos neki model?
Ja bih da to mogu i u auto i na bajs...
 
Da, sad vidim da ima interesantnih...ima od 30-50$ raznih, samo jos kad bi znao kakav kvalitet slike daju?
 
I to ima prilicno dobar snimak po ovom semplu iz testa. Jedino sto nije jeftina...
 
Nije to i dalje to.
Meni tek GoPro4 ima ok kvalitet snimka. Mislim ok, ne nista specijalno. ove jeftinije kameriu su mi bacena para.
Ali zato verujem, da bi bio rizik ostaviti GoPro4 u kolima cak i dok se trkne po pljuge u trafiku, a autoi da ostane otkljucan.
 
Za snimanje iz kola ti treba dokument za ne daj bože, dovoljan da se vidi ko je odakle došao, ko je gde išao, koje svetlo je bilo na semaforu i slično. Veštačenjem se čak i iz groznog snimka može recimo izračunati tačna brzina kretanja učesnika. I bla.bla.bla.

GoPro nije namenjen za to. Recimo, ne znam da li on ima opciju snimanja u petlji, automatskog starta kada dobije napajanje i slično što i najgori Car DVR uređaji imaju po default-u.
 
Nije to i dalje to.
Meni tek GoPro4 ima ok kvalitet snimka. Mislim ok, ne nista specijalno.

GoPro ima vrhunski snimak, ovo sto gledamo na YT je kompresovano i veze nema sa originalom.
a i jeftinije kamere su daleko od bacenih para, recimo mobius koju je boki019 pomenuo...

Ja juce dan provedoh proucavajuci ovaj sajt http://www.techmoan.com/blog/category/car-dvr-dashcams

covek je opisao i testirao skoro sve kamere vredne pomena, i dosta njih ima odlican snimak.

u principu ja sam zakljucio da je bitno uzeti 1080p kameru, brendiranu moze i kineska ali originalna a ne klon kakvih ima na stotine.
jednostavno razlika je prevelika, veca nego razlika u ceni.
 
Poslednja izmena:
miki vrsni poznavalac :d:d
 
Ja sam uzeo ovu i to basw ovu, dakle od ovog prodavca i sve je super, samo sto ne radi. :) Dakle lepo izgleda. Deluje kvalitetno. Kamera gotovo da se ne primecuje, ako se bas ne zagleda. Snimak do 1080p. Izgleda odlicno (za moj ukus). Medjutim...Prvo sto baterija koja je u njemu nije mogla da izdrzi duze od 20-ak sekundi. Drugo, ono sto je meni kod ovakvih stvari mozda i najbitnije, a to je da se kamera sama pokrece kada se auto pokrene i snima dok motor radi, ovde nije radilo. Dakle morao sam uvek rucno da pokrenem kameru i jos snimanje i onda je ok. To mi nikako nije odgovaralo. I jos na kraju se ispostavilo da ne moze da snima u krug, vec kada dodje do kraja, napise da je kartica puna i prestane da snima. Dakle najbitnije stvari ne rade. Pritom se reklamira da ima loope recording, da baterija drzi par sati i tako dalje. Ja sam preko disputa pole svega tri meseca povratio 70% para. Dakle lepo zamisljna stvar, ali u sustini golo *****, koje ne radi ono sto je najbitnije.

Jel ove vase kamere mogu da snimaju automatski kada se motor pokrene i prestanu kada se iskljuci?
 
Da upravo tako, moja cim upalim auto krene i ugasi se kad ugasim auto...
A u opcijama postoji da se odradi da gasi posle odredjenog vrmena po gasenju auta...
Ja izadjem pa i ne znam.... Sada je drzim da se odmah i ona gasi sa kolima... nisam je testirao koliko bi izdrzala samo na bateriji, jer mi to i ne treba generalno...
 
Poslednja izmena:
Ja sam uzeo ovu i to basw ovu, dakle od ovog prodavca i sve je super, samo sto ne radi. :) Dakle lepo izgleda. Deluje kvalitetno. Kamera gotovo da se ne primecuje, ako se bas ne zagleda. Snimak do 1080p. Izgleda odlicno (za moj ukus). Medjutim...Prvo sto baterija koja je u njemu nije mogla da izdrzi duze od 20-ak sekundi. Drugo, ono sto je meni kod ovakvih stvari mozda i najbitnije, a to je da se kamera sama pokrece kada se auto pokrene i snima dok motor radi, ovde nije radilo. Dakle morao sam uvek rucno da pokrenem kameru i jos snimanje i onda je ok. To mi nikako nije odgovaralo. I jos na kraju se ispostavilo da ne moze da snima u krug, vec kada dodje do kraja, napise da je kartica puna i prestane da snima. Dakle najbitnije stvari ne rade. Pritom se reklamira da ima loope recording, da baterija drzi par sati i tako dalje. Ja sam preko disputa pole svega tri meseca povratio 70% para. Dakle lepo zamisljna stvar, ali u sustini golo *****, koje ne radi ono sto je najbitnije.

Jel ove vase kamere mogu da snimaju automatski kada se motor pokrene i prestanu kada se iskljuci?

Dakle, ne trba uzimati sve što se nudi na Ali i sličnim ponudama, a da nije bar negde testirano.

Pregledati za početak ovo npr:
http://dashboardcamerareviews.com/
https://dashcamtalk.com/
 
Defitnitivno ne treba. Mada, meni kvalitet slike i slicno nije bitan. Meni je bitno samo da se vidi sta se desava u slucaju da ne daj Boze zatreba. Ne znam da li ste culi, ali cigani su po Beogradu smislili novu foru da zarade pare, pa se sada bacaju ispred automobila pri manjim brzinama i traze posle odstetu kao da si ih udario. I zato mi najvise treba, a i ovako u saobracaju, ima toliko ludaka, ko zna sta moze da se desi. Dobro je da imas to dokumentovano. Ovaj sam uzeo vise zbog toga sto je kamera skrivena u retrovizoru, da mi neko ne razbije staklo zbog kamere. Proverio sam sve ovo sto meni treba, a to je samo da snima u krug i da se sama pokrece i prestane da snima, medjutim kada je kamera stigla, ispostavilo se da te osnovne stvari ne rade. Na kraju sam uspeo da povratim dobar deo novca preko dispute-a, ali ipak zezao sam se tri meseca. Dakle po meni samo je vazno da kamera sama zapocne i prekine snimanje zajedno sa motorom i da snima u krug. Sve ostalo je bar po meni nebitno. I da, naravno da je nekako skrivena sto je moguce vise.
 
Imate kod nas u radnji CDV800 za 2200 din i CDV350 3300 din sa 24m garancije. Ako neko hoće običnu mislim da ne vredi naručivati iz kine.
 
Moze neki link...
Moze i na pm.
 
Nazad
Vrh Dno