Šta je novo?

Phillips Brilliance 230C - kvar, popravka da ili ne?

prashinar

Slavan
Učlanjen(a)
10.10.2010
Poruke
2,504
Poena
240
Reših juče da spojim još jedan monitor pored već pomenutog Filipsa i sve je dobro prošlo, sem problema oko rezolucije na tom Filipsu. Naime, kada sam ga stavio u preporučenu rezoluciju [1920x1200] slika se na monitoru smanjila po svim ivicama za oko 1cm. Pokušavajući da to rešim, u CCC-u sam isprobavao neke opcije i pri tome je došlo do zamene slika između primarnog[Filips] i sekundarnog[Samsung] monitora uz nestanak slike na primarnom. Posle nekoliko restartovanja, instaliranja novih drajvera i sličnih stvari, uspeo sam da povratim sliku, da sve namestim i sve je radilo bez ikakvih problema, dok nisam otišao napolje, a kompjuter ostavio uključen. Po povratku, zatekao sam komp u spavajućem režimu i nakon "buđenja", oba monitora nisu htela da daju sliku, nego su imali, da kažem aktivno crnilo. Posle restarta, slika se pojavljivala samo na sekundarnom monitoru, pa se moralo poći od slogana "opet Jovo nanovo".

Menjanje kablova, DVI, HDMI, VGA, isprobavanje jednog pa drugog monitora posebno, dovelo je do sledećih rezultata:

-sekundarni monitor radi bez ikakvih problema,

-primarni monitor izbacuje sledeće simptome:

- HDMI kabl: izlaze poruke tipa: "No video input" i "attention, contact phillips.com/suport..."

- DVI kabl: "no video input"

- VGA kabl: "check cable connection"

- slika se prikazuje samo prilikom davanja signala, da se tako izrazim, tj. po uključivanju kompjutera kada se prikaže slika BIOS-a matične, po pokretanju win-a, kada se prikaže startni izgled win-a, i po logu win-a [kada se posle starta win-a pojavi strelica[kursor]], da bi posle 2-3 sekunde od tih slika ekran gubio sliku[crnina, bez ikakvih tragova akcije].

Monitor je isproban i na drugom kompjuteru, imao je simptome pod stavkom "VGA", tako da mi jedino ostaje da ga nosim u servis. Ako neko ima sličnog iskustva ili zna u čemu je problem, bio bih zahvalan da znam da li se isplati popravka ili postoji neki način da se sredi drugačije. A mogla bi da padne i preporuka za servis ako ima potrebe za istim, na pp dakako, da se ne krše pravila ako postoje :)

Drajveri: Novi AMD omega 14.12

Grafička: ATI radeon MSI 5850 1gb TFII

Primarni monitor: Phillips Brilliance 230c

Sekundarni monitor: Samsung SM 940N
 
Liči kao da monitor pokušava da prikaže osveženje koje ne može ili rezoluciju koju ne može.

Probaj dok si u BIOS-u da odradiš reset podešavanja monitora (sa dugmića na samom monitoru).
 
Baš sam to pročačkao i ispalo je da je monitor nekako zaglupeo od promene kablova i ulaza. Javio mi se vlasnik istog monitora sa sličnim problemom koji je imao, te mi je takođe predložio da probam preko podešavanja monitora njegovim dugmićima.

Hvala ipak :)

Sad mi je problemčić što crna deluje malo isprana... Al' dobro, monitor radi! :D
 
Nazad
Vrh Dno