Šta je novo?

U određenim situacijama slika zatreperi

boki78

Slavan
Učlanjen(a)
04.02.2008
Poruke
1,325
Poena
375
Imam problem koji sam pokušavao da ignorišem ali počinje opasno da mi smeta. Naime u određenim situacijama slika mi zatreperi na sekund i nikako ne mogu da nađem šta je uzrok. Koristim konfiguraciju iz potpisa,
dakle AMD grafika 6770 i njihovi drajveri, monitor i tv u extended opciji. Nabrojaću taksativno stvari koje sam ja primetio, da bi svako ko pokuša da mi pomogne imao jasniju sliku. Do sada sam ustanovio sledeće stvari:

- Slika zatreperi na sekund kada se pušta video (nebitno koje rezolucije), zatim Youtube, a u poslednje vreme i kada otvaram neke sajtove i startujem Skype.
- Menjao sam verzije Flash player-a, probao i sa i bez hardverske akceleracije ali nije bilo rezultata.
- Za puštanje filmova sam koristio KM Player, sada PotPlayer ali opet isto.
- Treperenje je znalo da se pojavljuje samo na tv-u, samo na monitoru ili na oba ekrana, nisam mogao da ustanovim šta uzrokuje "šetanje" tog problema. Trenutno se javlja samo na monitoru.
- Dešava se na različitim verzijama Windows-a i pojavljuje se odmah na tek instaliranom Windows-u, na različitim drajverima za grafiku od verzija 11.x do verzija 14.x.
- Menjao sam kablove (DVI za monitor i HDMI za tv) ali nije bilo rezultata.
- Ukoliko monitor i tv prebacim u duplicate mode treperenja nema, kada vratim u extended vrati se i treperenje u pomenutim situacijama.

Zbog poslednje nabrojane stvari deluje mi da je u pitanju softverski problem ali možda će neko sa više iskustva ima drugačije mišljenje? Hvala unapred na svakoj pomoći!
 
Meni se desava na 280x (a i mnogima na 270-290x) da ima flicker,najcesce u 2d okruzenju... kao da slika poskoci s vremena na vreme.... To je do pada takta,ili voltaze,nisam siguran... Resava se jedino podizanjem takta u idle modu...
Ja sam u catalystu u overdrive podesio profil da mi bude minimum 500/500mhz i flickera vise nema... cim spustim ispod toga,flicker se vraca... Jedina,da kazem losa strana ovog podesavanja je malo toplija karta u idle,jedno 2-3 stepena,jer voltaza ne pada na 0.850 vec mi je stalno na 0.9 cini mi se,zbog podignutog kloka...

Proveri da nije kod tebe tako nesto,stavi da ti radi na max taktu uvek,pa ako ne treperi,do toga je...
 
Za Asus R9 270X ima zvanicni bios koji to navodno resava (pogledaj dodatu sliku), tako da proverite zvanicnu update stranu vaseg hardvera.
 

Prilozi

  • 123542354.png
    123542354.png
    83.3 KB · Pregleda: 37
To je problem koji i sam i ja primetio jer držim dva monitora različite rezolucije. Međutim čak i kada stavim dva potpuno ista monitora oće da se javi ponekad ređe. Medjutim najbolje se zapažava kada klokujem karticu čak i za jedan megaherc. Tek kada držim samo jedan monitor sve radi OK.
 
Hvala svima ma brzim odgovorima.

@ivicanikolic34

Imam problem da to podesim, uđem do profila koji je XML document ali ne mogu da ga izmenim, znam i gde menjam vrednosti ali mi ne prihvata izmene. Pod 500/500 pretpostavljam da misliš na GPU clock/Memory clock?
 
Za asus 280x isto postoji zvanican bios,ali ne resava NISTA... jedino je sapphire uspeo da resi na njihovim karticama,cini mi se...

Evo boki,probaj ovako...
1. u katalistu napravi nov preset, primer flicker-free
2. u C:\Users\XXXXXX\AppData\Local\ATI\ACE\Profiles ces dobiti fajl,edituj ga preko notepada.
3. u C:\Users\XXXXXX\AppData\Local\ATI\ACE\ edituj fajl Profiles, markiraj ga ceo i prekopiraj tekst u onaj flicker-free (znaci preko njega,iz flicker-free sve obrises,znaci da bude isti unutra kao Profiles)
4. nadjes pri vrhu linije:
<Feature name="CoreClockTarget_PCI_VEN_1002&DEV_6798&SUBSYS_30041043&REV_00_4&63638AD&0&0008A">
<Property name="Want_0" value="50000" />
<Property name="Want_1" value="100000" />
</Feature>
<Feature name="PowerControl_PCI_VEN_1002&DEV_6798&SUBSYS_30041043&REV_00_4&63638AD&0&0008A">
<Property name="Want" value="0" />
</Feature>
<Feature name="MemoryClockTarget_PCI_VEN_1002&DEV_6798&SUBSYS_30041043&REV_00_4&63638AD&0&0008A">
<Property name="Want_0" value="50000" />
<Property name="Want_1" value="150000" />
</Feature>

i vidis tu gde mi na dva mesta pise 50000. Tu ce ti pisati verovatno 15000 i 30000,ili kako vec,to je default.... ti stavi 50000 kao i ja,mada mozda tebi treba vise ili manje,to ces morati sam da provalis.... samo nemoj da predjes max za tvoju karticu.
sacuvas taj editovan fajl i to je to.
5. Onda u katalistu kliknes samo na flicker-free preset jednom (samo ga ucita,al ne pokaze nista) i odes u Performance/Overdrive, stikliras ga, ides apply i videces da ce se promeniti vrednosti.

To je to,meni resava flicker. Pokusavao sam manje od 500/500,sve kombinacije, javlja se flicker,redje nego na default,ali se opet javlja... tako da mi je na 500/500 savrseno,radi bez problema, samo su temp par stepeni vece u idle.


I,da,mislim na gpu/mem clock :)
 
Poslednja izmena:
Puno ti hvala još jednom na vrlo iscrpnom odgovoru, uspeo sam da menjam vrednosti zahvaljujući tvom detaljnom objašnjenju ali na žalost nema rezultata. Stigao sam do vrednosti 800/1200 ali i dalje ništa. :(
 
Stvarno steta,izgleda je problem u necemu drugom :/
Negde sam citao da neke zeza u svakom slucaju,osim kada je klok na max... Probaj jos to
 
Probaću još malo da se poigram pa možda bude rezultata, hvala još jednom u svakom slučaju. :)
 
Nazad
Vrh Dno