Šta je novo?

Promena maticne ploce

Srle22

Cenjen
Učlanjen(a)
24.11.2012
Poruke
896
Poena
180
Ovih dana treba da mi stigne maticna ploca ASUS M5A97 EVO R2.0. Nameravam da zamenim staru MSI 760GM-P21FX. E sad, nisam ovo do sada radio, pa bi mi dobro dosao neki praktican savet oko demontaze-montaze (na sta posebno obratiti paznju da nesto ne krene naopako) Pretpostavljam da nakon prvog ukljucivanja treba instalirati drajvere koji stizu na CD-u uz plocu. Da li treba izvrsiti i neka podesavanja u BIOS-u? Ako neko ima neki koristan savet bio bih mu veoma zahvalan. Razume se da cu pre montaze detaljno procitati uputstvo ali bih voleo da mi neko skrene paznju na bitne detalje prilikom montaze. Unapred hvala.
 
Poslednja izmena:
Kad već otvaraš kućište pre svega očisti sve dobro i napravi što bolji air flow. Oko same instalacije nema neke velike filozofije dokle god sve povežeš kako treba :). Popunjavaj memoriju redom po slotovima kako proizvodjač kaže, flešuj najnoviji bios, drajveri vidi da li imaju noviji na sajtu proizvođača nego što su na cd-u... Sveža win instalacija je poželjna
 
Jako pažljivo kad budeš skidao/vraćao procesor ...
 
par tutorijala sa yt o sklapanju racunara i na konju si.
 
Obrati paznju na odstojnike, da su dobro pricvrsceni za kuciste, da ploca dobro naleze.
Obavezno koristi podloske (izolacijske one sa stare ploce ako ih nema uz novu) izmedju sarafa i ploce
 
Ruke ne smeju da ti budu mokre ili vlazne dok diras komponente. :d


Nikakva podesavanja u BIOS-u ne trebaju, samo default i to je to.
 
Poslednja izmena:
Kada šrafiš ne zateži previše i postepeno to radi.
 
Hvala svima, slobodno pisite sve cega se setite a mislite da je bitno, sve ja uredno pratim. A kada stigne ploca i kada detaljno proucim uputstvo, pitacu i konkretno sta mi ne bude jasno....
 
Ploca stize sutra. U medjuvremenu sam prostudirao uputstvo i mislim da mi je sve jasno sto se tice hardverskog dela. Nije mi jasno sledece: Sta ce se dogoditi kada ukljucim racunar? U Winu su instalirani drajveri za staru plocu. Da li ce se sistem uopste podici? Kako da instaliram drajvere za novu plocu ako se sistem ne podigne? Da li je neophodna ili samo pozeljna reistalacija windowsa? Ima tu verovatno jos pitanja koja ja u ovom trenutku ne vidim, pa mi slobodno skrenite paznju na njih. Voleo bih da mi neko pomogne da nadjem odgovor na ova pitanja pre nego sto se upustim u posao zamene ploce.
 
Poslednja izmena:
Kada ga ukljucis, videces mozda drugaciji POST screen kao i BIOS.

Da li ce se podici sistem, to ti niko sa sigurnoscu ne moze tacno odgovoriti. Verovatno hoce, ali nemoj se iznenaditi ako bude brljavio.
Zato je veoma pozeljno i takodje preporucljivo za kasniji normalan rad da se reinstalira Windows nakon menjanja ploce.
 
Poslednja izmena:
Ako sam dobro shvatio, zamenim plocu, prikljucim sve komponente i uklucim racunar. Ako se sistem ne podigne, sve je jasno - reinstalacija windowsa i nema price. Ako se podigne, probam da instaliram nove drajvere, pa vidim sta se dogadja.....postoji li mogucnost da to nekako,ipak, proradi.....
 
Naravno, ali ti niko ne garantuje da nece biti problema ni kada instaliras drajvere nove ploce, pa ces svakako morati reinstalirati Windows. :D
Zato i kazem da je veoma preporucljivo.
 
Samo da prijavim........zamenio plocu, win se podigao bez problema, instalirao drajvere sa diska koji dolazi uz plocu I sve radi........sta je bilo sa starim drajverima, ne znam, ali evo, celo popodne maltretiram racunar I za sada sve radi bez greske.....
 
Poslednja izmena:
ima win opciju da klonira kernel i da se nanovo nabace drajveri (cuvena 'new hardware pofile' opcija) ali i ja sam navikao da za svaku sitnicu nabacam win nanovo,trebalo bi je podrobnije ispitati.
 
Ako je win 7 u 90% slucajeva ne treba reinstalacija sistema, nije to windows XP ;)
 
Ja ne bih bio ja kada ne bih imao odmah nesto novo da pitam. Dakle rekoh da sve radi bez problema, sto je tacno. Sve igrice, playeri, office, browseri.....sve radi bez problema. Jedino u SristalDiskMark-u, dobijam za sekvencijalnu brzinu citanja vrednost izmedju 470 I 480 Mb/s, st je dosta ispod deklarisanih 550 Mb/s za Crucial mx100 256 GB. Da se razumemo, ne smeta mi to, zaista se nista ne primeti u radu, vec samo u testu, ali me interesuje, da li je to mozda posledica toga sto nisam uradio novu instalaciju windowsa? Mozda bi sa svezim winom, ta brzina bila veca ili ne?
 
Nije, posledica je sto taj HDD sad vec sa tim sistemom ima "staza", a to se posle godinu dana primeti u testovima, tih nekih 5-10%. Ne uzbudjuj se zbog toga, to je normalno. Jos kazu najveci shit koji mozete uraditi posle kupovine SSD-a je da stalno vrtite benchmark, po 3-4x na dan, to ga polako ali sigurno usporava i brzo dodje do tih 10%, a vi se pitate sta mu je. Kod SSD-a je sistem "sipas i ne mislis", dakle instaliraj, koristi ne benchmarkuj do besvesti ;)
 
Poslednja izmena:
goranM:

nije bas tako,bas kad sam budzio 280x cf zaboravim da ocistim sistem od nvidia drajvera i cao zdravo,ni do sejf moda nisam mogao da dodjem,moralo je da padne gazenje.win 8.1 je bio u pitanju.ali stoji da ddrajveri za cipset,sata kontroler,lan itd tj taj paket za maticnu nije toliko invazivan po win kao drajveri za grafu,pa u 99 posto slucajeva nema frke.dignes,skines stare,stavis nove i to je to.
 
goranM:

nije bas tako,bas kad sam budzio 280x cf zaboravim da ocistim sistem od nvidia drajvera i cao zdravo,ni do sejf moda nisam mogao da dodjem,moralo je da padne gazenje.win 8.1 je bio u pitanju.ali stoji da ddrajveri za cipset,sata kontroler,lan itd tj taj paket za maticnu nije toliko invazivan po win kao drajveri za grafu,pa u 99 posto slucajeva nema frke.dignes,skines stare,stavis nove i to je to.

Ja cak nisam ni deinstalirao stare drajvere (ni ne znam kako se to radi) vec samo, posto se system uredno podigao, ubacio CD sa novim drajverima, instalirao ih I sve radi......ne prijavljuje nikakve probleme......jedino taj nesto slabiji rezultat na testu bi mozda bio bolji da je ceo OS reinstaliran, ali ne diram nista dok ovako radi......
 
aninstaliras ih iz control panela,kao program.
 
Ja ne vidim nista sto bi mi u control panelui licilo na drivere stare ploce. Jedino sto imam su Asmedia ASM104x USB 3.0 Host Controller Driver, Asmedia ASM106x SATA Host Controller Driver, Realtek Ethernet Controller Driver I Realtek High Definition Audio Driver (svi instalirani 09.01.2015. dakle sa novom plocom). Kada ukucam u search "driver" dobijam samo ove drivere. Ako kucam "msi" ili "msi driver", nema rezultata. Da li je moguce da ih je instalacija novih drivera "pregazila"?

I jos jedno pitanje......sad meni djavo ne da mira pa bih da probam malo taj UEFI BIOS I da malo clocknem processor......da li da se upustam u to sa stock coolerom I do koje granice? Ili da za tu zanimaciju, ipak, sacekam dok ne kupim bolji cooler?
 
Poslednja izmena:
Bolje da ti ostavis sve kako jeste, jer ako ne mozes da se snadjes da izbrises stare drajvere za plocu, tesko da ces lagano kloknuti procesor :)
 
Bolje da ti ostavis sve kako jeste, jer ako ne mozes da se snadjes da izbrises stare drajvere za plocu, tesko da ces lagano kloknuti procesor :)

Mozda si u pravu, ali jednom mora da bude prvi put........i plocu sam menjao prvi put sam.....vadio procesor, menjao pastu i sve ostalo, pa je ispalo dobro. Uz, razume se, nesebicnu pomoc clanova foruma........sad jos samo da shvatim sta se desilo sa starim drajverima (ako imas neku ideju, slobodno kazi) i bice mi uglavnom jasna cela operacija.......A sto se tice klokovanja, mora malkice da se proba........
 
Poslednja izmena:
Mozda si u pravu, ali jednom mora da bude prvi put........i plocu sam menjao prvi put sam.....vadio procesor, menjao pastu i sve ostalo, pa je ispalo dobro. Uz, razume se, nesebicnu pomoc clanova foruma........sad jos samo da shvatim sta se desilo sa starim drajverima (ako imas neku ideju, slobodno kazi) i bice mi uglavnom jasna cela operacija.......A sto se tice klokovanja, mora malkice da se proba........

Obrisi sve amd drajvere, i te sto se ticu te prve ploce (mislim da si ih nabrojao gore). E onda sa Asusovog sajta skini njihove najnovije drajvere za plocu, i onda njih instaliraj :)
 
Obrisi sve amd drajvere, i te sto se ticu te prve ploce (mislim da si ih nabrojao gore). E onda sa Asusovog sajta skini njihove najnovije drajvere za plocu, i onda njih instaliraj :)

Na CD-u se nalaze najnoviji drajveri sa sajta koji su inace iz 2012 i 2013 a na ploci je najnovija verzija UEFI BIOS-a (2501 iz maja 2014.) Osim toga, ne znam zasto da ih brisem i ponovo instaliram, kada sve radi savrseno? Meni samo nije jasno sta se desilo sa starim drajverima od MSI ploce? Prosto me interesuje, da bih shvatio kako to sve funkcionise.
 
Poslednja izmena:
Da ne bih otvarao novu temu postavicu ovde pitanje, vezano za moju novu plocu Asus M5A97 EVO R2.0
Evo o cemu se radi. Kada startujem program AI Suite II koji se dobija uz plocu I sluzi za razlicite vrste podesavanja komponenti direktno iz windowsa, program ne registruje graficku karticu (imam MSI Radeon HD 7770) Upucuje me na link http://event.asus.com/mb/EPU_VGA/ gde daje spisak podrzanih kartica za ASUS EPU opciju. Na tom spisku nema moje graficke. U slucaju problema preporucuje instalaciju najnovije verzije ASUS VGA Smart Doctor programa. Medjutim kada instaliram I pokrenem ovu aplikaciju dobijam komentar da program ne moze da pronadje graficku karticu. Zna li neko kako se ovaj problem resava I prevazilazi? Interesantno je da ni u BIOS-u nigde ne vidim bilo kakvu mpgucnost za podesavanje grafike. Inace kartica radi, u Device manager-u se lepo vidi I sve funkcionise kako treba, ali je u gore pomenutim slucajevima nema. Ako neko ima iskustva sa ovim, ili ideju sta da radim bio bih mu zahvalan na savetu.
 
Poslednja izmena:
Glupavi programi.

Instaliraj drajvere za graficku ako vec nisi. (oni podrazumevani Windowsovi su bezveze)
 
Imam instalirane najnovije drajvere sa AMD sajta......
 
Sto cackas mecku :D

Ako sve radi ostavi ga na miru... Uskoro stize win10 pa ces ionako morati sve ispocetka :) salim se nece jos skoro... ali do tada igraj igrice, radi i ne popravljaj nesto sto radi da te ne zaboli glava :)
 
Nazad
Vrh Dno