Šta je novo?

AMD FX-8320 problem

Shimec

Slavan
Učlanjen(a)
26.06.2007
Poruke
2,634
Poena
425
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5800X3D & DeepCool LS520SE
Matična ploča
MSI B550 Gaming Plus
RAM
2x16GB DDR4 3600MHz
GPU
Palit GameRock RTX 4080 OC
Storage
Samsung 860EVO 500GB, Samsung 970 Evo Plus 2TB, Kingston KC3000 1TB
Zvuk
Logitech G Pro X Wireless & HyperX Cloud AlphaS
PSU
NZXT C850
Kućište
MS Industrial Titan II Pro
Monitor
ASUS VG32VQ & LG CX 65"
Miš & tastatura
Logitech G502 Lightspeed & Redragon Vishnu
Ostale periferije
PS5
Laptop
Dell Precission 7760
Mobilni telefon
Samsung S20FE
Pametni uređaji
Samsung Galaxy Watch 6 Classic 47mm
Xiaomi Mi Air Purifier 3C
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Dakle, juce mi se desilo sledece. Oko 19h ugasim racunar najnormalnije. Oko 21h pokusavam da ga upalim, medjutim nista se ne desava (ne okrece se kuler, ni ventilatori na kucistu). Posto je ploca pokazivali indikator za gresku na procesoru pomislio sam da je sprzen (pre gasenja vrteo sam OCCT testove i HW Monitor je u jednom trenutku detektovao temperaturu 262 stepeni). Probao sam da izvadim procesor iz podnozja i da ga vratim, kao i da ocistim CMOS - nista nije urodilo plodom, racunar se ne pokrece. Odem kod druga i uzmem njegov racunar sa FX-6300 procesorom. Ubodem u moju plocu, vidim radi. Stavim moj procesor u njegov plocu kad i tamo radi sve. Vratim procesore na svoja mesta i racunari najnormalnije rade. Iskreno, nista mi nije jasno. Da napomenem da sam na mojoj ploci primetio da su dva konektora sa zadnje strane ispod naponske jedinice (valjda je naponska jedinica, levo od podnozja) malo tamniji i vidi se na ploci malo neke masnoce.
Procesor je bio overklokovan na 4GHz. Da li je ploca problem, ili procesor ili gremlini??
 
Neki ventilatori su se pokrenuli (oni koji nisu na plocu ubodeni nego direktno na molex) i graficka je pocela da radi (zasvetlela je), ali sam CPU nije. :\
 
Izbaci bateriju sa ploče pa posle par minuta vrati i probaj...pri startu probaj u bios da uđeš i vidi da li očitava procesor...
 
Posto mi se slicno desilo sa FX8320 moja je pretpostavka (90%) da ti je pregorela naponska na ploci. FX6300 je nesto manji potrosac (95W) pa ga naponska "trpi". Meni kada je pregorela radio je racunar sa 8320 na def. Svako manje opterecenje i gasi se u momentu. Takodje potamnelo, nagorelo, masnoca.
Dakle, moj tip je ploca.
 
Poslednja izmena:
Nedelju dana kasnije, sve radi manje-više bez problema. Mada, trenutno nije overklokovan procesor, nema nikakvih problema ni pod opterećenjem (višečasovno igranje, razni programi za testiranje stabilnosti).
 
Izgleda da sam ubaksuzirao sa ovim pređašnjim postom. Dakle, juče uveče ista stvar. Opet posle gašenja računara nije hteo da se pokrene (svetli CPU indikator na ploči, ne pokreću se ventilatori koji su vezani na ploču, dok oni koji su direktno vezani na napajanje preko molex konetora se pale najnormalnije, hard diskovi isto se pokreću, kao i ventilatori na grafičkoj). Opet sam morao da rasklopim čitav računar i opet kada sam ga sklopio radi. Međutim, gledam merenja sa HWMonitorom i vidim da je napon na +12V jako nizak, čak se i dešava da padne na oko 11,3V. Napominjem da se ovo dešava dok računar nije pod opterećenjem. Kada ga opteretim napon je relativno stabilan na 11,9-12,005. Da li je ovo problem u ploči ili napajanju? Napominjem da je napajanje staro nekih 5,5 godina. Ono što me najviše brine je da ima jako puno fluktuacija napona. Znam da je stepen tolerancije +-5%, odnosno 0,6V u ovom slučaju, ali dešava se da padne i ispod toga.

Da li defektna naponska jedinica na ploči može da izazove ovo ili je ipak napajanje? Planirao sam da isprobam sa nekim drugim napajanjem, međutim ako se bude dešavalo isto, onda da sumnjam na ploču, zar ne?

EDIT: Kada isključim HDMI kabli sa grafičke, njen idle napon padne na 0,85V i onda napon na +12V poraste na oko 11,8-11,9V u idle.
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    182.9 KB · Pregleda: 131
Poslednja izmena:
Skini OCCT pa ga testiraj, imaces kompletan grafikon napona.
 
Imamo istu plocu. Skini hladnjak sa naponske i dobro prekontrolisi sa obe strane. Ako je nagorela onda zbogom Carli. Pozajmi napajanje od prijatelja od koga si pozajmio proc. Time ces resiti dilemu
 
Poslednja izmena:
Pozajmio sam napajanje. Sa njim je napon na +12V oko 12.15-12.3V. Međutim, opet vidim da ima oscilacija napona u ovom opsegu, nikako da bude stabilno na nekoj vrednosti. Da li možda Cool'n'Quiet ima uticaja na to? Takođe, uz moje napajanje OCCT prijavljuje grešku posle 2 minuta (prime95 ne prijavljuje greške ni posle pola sata, i ovaj y-cruncher prolazi bez problema), dok sa ovim napajanjem od druga ne prijavljue grešku (bar ne tako brzo, držao sam ga desetak minuta, nisam imao više vremena da istestiram).

Još uvek mi nije jasno da li defektna ploča može da ima toliki uticaj na oscilacije napona?
 
Ploča može da registruje kvarne komponente pored naravno kvara nje same...ako je sve stabilno na drugom napajanju onda si pronašao problem.Generalno napon nikad ne može da bude zaključan tj. stabilan.Što zbog ostalih komponenti,što zbog generalno same elektro mreže.Ako ti sve ok radi sa drugim napajanjem onda si ok prošao :)
 
Pa i nisam, napajanje moram da kupim a ploca je pod garancijom :D
 
Pa šta se dvoumiš...na vozi na reklamaciju i ćao
 
C'a'Q ima uticaja samo na procesor. Ako i sa novim napajanje je napon nestabilan onda je do ploče jer naponska jedinica na može da isporuči dobar napon.
 
Opet ja, i opet isti problem. Sinoc ugasen racunar bez problema, jutros se ne pali. :( Opet sam ga rasklopio, i ovaj put sam slikao ostecenje na ploci koje sam spominjao. Ostecenje je na cetvrtom i petom R68 kalemu. Da li mislite da je ovo dovoljan razlog za reklamaciju, tj. Da li ce je uvaziti?
 

Prilozi

  • IMG_20150129_114945.jpg
    IMG_20150129_114945.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 211
hehehh kako neće...vidiš da si jedva izbegao požar u kući! Samo odnesi i strpi se dok ti ne daju drugu ploču...
 
Ocigledno da je do ploce, trebao si ti to odmah da reklamiras cim si primetio. Ne vidim zasto ne bi uvazili reklamaciju, samo se pravi mutav ako te pitaju da li si overklokovao processor :)
 
Paaaa ako u biosu ne promeni sve na def...znaće i te kako šta je radio :D
 
cu hoce li,ako ga nisi ti napravio,pa to si morao odmah da reklamiras.
 
Samo vrati sve na def u biosu, izvadi bateriju i ne pricaj nista da si rastavljao reci im jos da si dozivio stres kad si vidio da ti se komp mogao zapaliti...inace mogu te pocet muljat da si nesto s**** da je fizicki ostecena ploca, nedaj se ako te pocnu zavlaciti...ovo se rjetko desava bas izgorila :d
 
Neće zezati...ne smeju više zbog zakona.Meni je izgoreo HDD i zamnejen je u roku od 8 dana bez ikakvih pitanja i problema...
 
Vraceno u Biosu na default, izvadjena baterija. Jedino sto nemam original nosac za hladnjak, zagubio se negde. Nadam se da to nece biti problem.
Inace, nosim sutra direktno u KimTech, posto su mi ovi iz PCPractica prosli put bili jako spori (ova ploca je vec dobijena kao reklamacija, posto nova kada je stigla je imala defektnu integrisanu zvucnu)
 
Poslednja izmena:
postavi na temi "za dzabe",sigurno ima neko nosace po forumu,da se ne sekiras hoces li popiti vrata zbog toga...
 
Sto se napajanja tice, dok je radio kompjuter i dok je napon varirao u programu HW Monitor, merenje multimerom napona je bilo konstantnih 11,99V. Mozda nije bola ista +12V.
 
Ne secam se, iskreno. Mislim da ne.
 
Koji bese zakonski rok, z koji treba da servis da resi reklamiranu stvar? Ploca je odnesena u servis 30. januara i jos uvek nisu nista uradili.
 
30 dana. Znaci ocekuj tamo krajem februara da se jave...
 
Extra... Zasto imam osecaj da ce cekati poslednje dane da to regulisu?! :-\
 
Nazad
Vrh Dno