Šta je novo?

Stock photo

Glenn

Čuven
Učlanjen(a)
16.07.2008
Poruke
5,254
Poena
575
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen™ 9 5900X, MasterLiquid 120
Matična ploča
AORUS ELIT
RAM
64GB
GPU
3070 STRIX
Storage
970 EVO Plus 2TB, 980 PRO 2TB
Zvuk
Z906
PSU
RM750X
Monitor
Gigabyte M32U & HP 27i
Miš & tastatura
G502 Lightspeed & G613
Mobilni telefon
Xiaomi 13
Pametni uređaji
Otirač RMCPA 00022 40x60cm
Steam
Punk
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Da li moze preporuka na neki stock sajt, odnosno ako nije problem da neko ukratko kaze, koliko se sada zaradjuje, koji procenat ide zive love, isplati li se negdje davati ekskluzivne licence itd..

Nisam odavno slikao za stocka a prije sam samo koristio fotolia sajt. No oni mi blokirali račun zbog deb.ilnog dokumeta oko poreza pa ne mogu dici pare nit ibilo sta raditi. Tu i tamo se proada neka stara fotografija ali me uslovljavaju sa dokumentom za porez.

Vjerovatno se i sada forsiraju istockphoto, shutterstock, dreamstime i slicno ali ako ima kakvih promjena, ima li sta novo da znam recite. Imam mislim i tu profile ali nisam slikao nista za prodaje ima pet godina.
 
Poslednja izmena:
... ali me uslovljavaju sa dokumentom za porez.

Kakav "dokument za porez"? Koliko je meni poznato, potrebno je samo popuniti onaj W-8 BEN formular i to je sve. Ovako je formular izgledao pre cetiri godine:



Mozda je sada forma malo promenjena, ali popunjavanje bi trebalo da je isto.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
^Pola godine poslije ali koristilo je. Hvala na postu, pomoglo je samo sam ja bio odlutao opet od stock-a pa i zaboravio na ovu temu.

Inace, i dalje me interesuje ovo gore sto sam pitao. Dugo nisam u stock vodama pa me zanima koji sada sajtovi idu, gdje je najbolja zarada itd. Evo predao jednu fotografiju na dreamstime i tri dana niko da pregleda jednu pišljivu fotografiju:


deae96760ec8ff3f24a28d8640e2be23.jpg
 
Pa generalno, što iz ličnog iskustva, što čujem od kolega, ako nisi ekskluzivac po zaradi prvi Shutter, po pola od te zarade su Istock i Fotolia pa onda sve ostalo... Al kao i uvek zavisi koliko si aktivan, koliko fotki šalješ dnevno/ nedeljno/ mesečno.
 
Ma nece biti ekskluzivnih fotografija vec cu ih razbacati na sve sajtova pa gdje bude islo. Ja sam poceo na fotolia jer su tada davali najvise para a sada nekih 20% ide meni od zarade.
 
Nazad
Vrh Dno