Šta je novo?

Menjanje čipova na PCB Hard diska

mickk

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
25.09.2008
Poruke
2,965
Poena
230
Kao što naslov kaže...da li je neko menjao neki mikročip na ploči Hard diska.I da li postoji neko kod nas da se time bavi?
 
Pa moguce je, ali je neisplativo.
Obicno se zameni cela elektronika, sad koji cip je u pitanju?
 
Imam ih više...nakon oscilacije u naponu nestanka pa odmah i dolaska struje tri harda su mi se spržila.Tražio sam kod nas ali cene od po 50e za PCB i spašavanje podataka od 16000 din pa na više ne dolaze u obzir.Preko neta ima zilion ploča ali još uvek nemam želje da se uhvatim u koštac jer je to traženje igle u plastu sena.Ovako razmišljam da je pametnije naći ako može da se nađe naravno čip za svaki PCB,zameniti ga i nadati se najboljem :)
 

Prilozi

  • FullSizeRender.jpg
    FullSizeRender.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 93
  • IMG_1176.jpg
    IMG_1176.jpg
    1 MB · Pregleda: 89
  • IMG_1177.jpg
    IMG_1177.jpg
    1 MB · Pregleda: 89
Eee pa tu mi treba pomoć prijatelja :) kako da nađem te delove?Da li neko zna gde može da se poruči,kupi...?
 
mislim da ti je ipak najlakse i najjeftinije da se pocimas malo i saznas koje ti ploce zavrsavaju pos'o i da ih narucis onlajn i/ili da zickas oglase i trazis ovde diskove sa ispravnom plocicom.okacis oglas ovde i po vidjenijim sajtovima za kupo-prodaju,leo napises da dajes pare tek po testu i kontam da ce brzo da se zavrsi.
 
Probao...provrteo sve ok oko toga ali traže se nenormalne pare...
 
:) ti su mi u kraju i rekoše ''ne znamo mi ništa oko toga...mi samo skupljamo otpad'' :D
 
Da to kreativno, recimo zaposlis se na kratko tamo dan-dva, kada nadjes viknes "dajem otkaz"...:d
 
Imas srece da to nisu BGA kola koja su pregorela. U sustini ih je moguce zameniti, samo treba dobar alat, i naravno odgovarajuce kolo.

I da jesamo do tih tri kola!
I mene sada bas kopka. Gde bi covek mogao da nadje takva neka kola, a da nije online preko ali ekspresa ili sta vec.
Kelko, uPrinc i tako te radnje mozda?
 
Ima par dobrih i povoljnih sajtova gde ima tih čipova. Ja sam naručivao i menjao svašta do sada.

utsource.net je dosta brzo i povoljan. Ebay je alternativa.
 
Pa pitaj ih da pregledas materijal, i ako nadjes sta ti treba dogovori se sa njima... budi malo kreativan.

Evo odgovora...

JA: Pozdrav,imam jednu molbu...pre par dana sam usled strujnog udara izgubio 4 hard diska i crkli su PCB.
Pitao sam se obzirom da otkupljujete neispravne diskove,da li postoji mogućnost da zamenimo PCB hard diskova u slučaju da imate modele ploča koji bi mi trebali.Naravno i novčano bih kompenzovao uslugu.

Hvala i izvinjavam se na cimanju...

ČO'EK :D :''Poštovani,

Oglasom oglašavam kupovinu hard diskova.

Moralna obaveza mi nalaže da Vam ukažem:

NE PREPORUČUJE SE zamena PCB ploča jer time problem nećete rešiti. Rešavanje problema poverite STRUČNOM licu.

(Ignorišite "stručne" savete laika koji nemaju NIKAKVOG znanja, stručnosti i uspeha u tome.)''

Kakva vrsta kreativnosti je potrebna za odgovor??? :D
 
nikakva,posto burazer zeli da te navuce da mu poneses hardove na opravku a da on kao "strucan" odsrafi par sarafa,stavi pcb,svuce podatke i to ti naplati iks na enti broj dinara.samo iskuliraj,ne trosi se oko tih stvari,pokusao si,lik nije raspolozen,idemo dalje...
 
Na tvom mrtvom PCB imas jednu malu stvarcicu zvanu firmware(EEPROM IC) koja se nalazi, npr. sl.1 sa oznakom 25FU206.
Bez toga ti ama bas nista ne znaci novi PCB. Zato ti je Co'ek rekao sta ti zapravo treba.
Sretno.
 
Pa nece covek uzimati bilo koju elektroniku, vec indenticnu, ili samo skinuti chip koji je pregoreo...
 
dakle,samo taj "coek" po tebi zna da treba da se stavi indenticna,to sto on mesecima obija oglase trazeci istu i sto mu mi savetujemo da je nabavi sa neta i/ili okaci oglas samo je indikacija da smo glupi i da nemamo pojma?vala kad nadjem vremena posle praznika ima da uhvatim moderatore da okacimo jednu stiki temu da demistifikujemo "data rescue" bransu,dosta je bre bilo.
 
Na tvom mrtvom PCB imas jednu malu stvarcicu zvanu firmware(EEPROM IC) koja se nalazi, npr. sl.1 sa oznakom 25FU206.
Bez toga ti ama bas nista ne znaci novi PCB. Zato ti je Co'ek rekao sta ti zapravo treba.
Sretno.

Pazi u sve ovo nisam ušao bez ako ništa osnovnog poznavanja problema i mogućeg rešenja. :) evo u petak idem do jednog dobrog čoveka koji je pristao da mi pomogne i dozvoli mi da rovarim po njegovom HDD otpadu koji je on otkupio radi reciklaže.Znam i za FW i za motor drajver koji je izgoreo(info zahvaljijući BelThaZoR-u).U svakom slučaju i da ne bude ništa od toga...biće ako ništa ok iskustvo i zanimacija :)

Realno nije mi polje poslaovanja IT sektor ali poznajem ga prilično jer me zanima,eto kao hobi.Ali takođe jaaako dobro poznajem ljude(rad na psihijatriji izoštri druga čula i potpuno suprotna od IT sektora)...realno vidim kad neko pokuša da pomogne a kad neko ''palamudi'' :)

Kod nas postoji sistem ''oderi do gole kože,koliko ko može''...na žalost sve je više takvih ljudi.Meni čovek traži 50e za polovnu elektroniku koja mu stoji kući i ne vredi 3e u proizvodnji.Tu je onaj deo spašavanja podataka...ok ali ja sam fizičko lice a ne pravno i kupujem PCB ploču a ne hard disk i tako bi trebalo da se gleda, a ne da opali monopol zbog moje nesreće.Samim tim u mojoj glavi se podrazumeva da je i druga cena...Firme za spašavanje podataka su još veći .... oni naplaćuju od 10000 dinara pa na više! Razumem nivo uloženog vremena i truda ali iz mog ugla to nije ni izbliza realno...

U svakom slučaju dokazano je da ima dobrih ljudi i voljnih da pomognu,čak i sa ovakvim stvarima...što ovde na forumu što napolju :) jeste retkost u današnje vreme ali postoje!
 
Poslednja izmena:
Pa naravno da ti se vise isplati ovako kako si krenuo, s tim sto treba da pripazis da ne napravis vecu stetu pa stvarno posle da moras da spasavas podatke.
Retki su forumi, bar kod nas, na kojima moze covek da ocekuje neki vid pomoci. Ali svakako vredi pitati :)
 
Nazad
Vrh Dno