Šta je novo?

Low budget za web programiranje - G3258

Dibidus

Cenjen
Učlanjen(a)
07.10.2013
Poruke
170
Poena
170
Pozdrav,

Trebala bi mi mala pomoc u sklapanju budget konfiguracije za web programiranje. Neke komponente cu verovatno da pojurim polovne, neke nove na KP.
Najzahtevnije aplikacije koje ce se koristiti su Adobe Photoshop i Illustrator i eventualno browseri sa brdo otvorenih tabova.

Vec imam neku graficku koju bih iskoristio, kapiram da mi ne treba jaca
http://rs.msi.com/product/vga/R6450MD1GD3LP.html#hero-specification

Nemam iskustva sa overklokovanjem ali sa G3258 bih definitivno pokusao nesto koristeci box kuler, tu mi je maticna najveca nedoumica.

Otprilike mislio sam ovako nesto

Intel G3285 - 58e
SSD Samsung 840 EVO ssd 120gb - 60e
HDD WD Blue 1TB ili Black 500gb ~ 50e
RAM 4gb (mozda i 8gb) - ovo nemam pojma iskreno, kapiram da je bitno da bude na 1600 zbog upgrade-a procesora nekad kasnije, verovatno moze da se uzme za ~ 40-75e
Napajanje 500W Chieftec GPS-500A8 - u radnjama za oko ~ 40e
Maticna - najveca dilema i trebao bi mi vas savet. Pretpostavnjam da je H81 chipset dovoljan i logican izbor ako se updateuje BIOS, MSI H81M-P33 / ASUS H81M-C ~ 40-50e
Polovno kuciste ~ 20-30e

Sve zajedno bi izaslo od 310 do 360e u zavisnosti da li uzimam 4 ili 8 gb ram, koji HDD i koje kuciste uspem da nadjem.

Kasnije bih verovatno jurio neki i5 i jacu grafiku. Takodje i veci ram ako u startu uzmem samo 4gb.

Bilo bi super cuti vase sugestije ili komentare, hvala :)
 
ram kupi polovan,ali obavezno 8gb-a,prifalice ti i za tabove i za softver.kupi jedan stik najjeftinijeg ddr3,ne zanimaju te ni dualchannel,ni brzine.to bi trebalo najvise 60e da te izadje,verovatnije oko 50e.ja bih tu grafu prodao,zavrsice ti integrisana posao za sad.mozda cak i da se odreknes opet za sad ssd-a ili harda,ili srednje resenje da kupis neki polovan hard 500gb za pocetak,na forumu nalete za par hiljada.cak i procesor mozes da pojuris polovan,ali ono sto je najbitnije je da uzmes bas b85 plocu i to onu koja pusta napon preko 1,2v da bi se iskoristio g3258 do kraja,inace gubi poentu uzimanja,i tu ne treba stedeti.gigabyte ga b85 d3h mislim da je tacna oznaka ploce koju smo utvrdili da je ima kod nas i da pusta napon preko 1,2v i da je trenutno bestbaj za cedjenje g3258.

ne bih da reklamiram,imas i ovde jedan oglas na forumu,pa vidi dal' pusta ta ploca napon preko 1,2v.sto se tice napajanja,sva ta rade manje manje vise slicno,tebe zanimaju zastite i da je vent minimum 12cm i da se nisu ljudi zalili da je bucno i da cvrce ovojnice,jer ta konfa nece biti neki potrosac.sto se tice kucista fractal core 1000 ti zavrsava posao,pa ako nema polovno (cesto ih bude) uzmi novo,nije skupo.
 
Hvala vam na brzim odgovorima

@umart

Mislis da ne bih primetio neku vecu prednost sa SSD-om i otvaranjem vecih fajlova u Photoshopu sa njim?
Sto se tice ploce, gledajuci listu na ovom linku koji je postavio Kokan na G3258 thread-u http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2389948 bas se na Gigabytovima plocama cesto desava da su ogranicene na 1.2V dok Asus-ova ploca koju sam pomenuo ASUS H81M-C izgleda da moze vise

ASUS H81M-C (Micro-ATX): OC to 4.6 GHz at 1.3 volts, see post ---> http://forums.anandtech.com/showpost...&postcount=147

dok ovde koriste isto pomenutu MSI H81M-P33

http://www.tomshardware.com/reviews/pentium-g3258-b81-cheap-overclocking,3888.html

Plus na sve to, posto koristim stock kuler, svakako necu juriti 4.6-4.7 ghz, vec nesto skromnije koliko uslovi dozvoljavaju, cak i sa 4 ghz bih bio vise nego zadovoljan.

i da je vent minimum 12cm

na sta mislis pod ovim?


@Space Beer

Mozda si u pravu, na trenutnoj konfiguraciji koristim tek 130 GB i to zajedno sa Windows instalacijom. Mozda uzmem taj veci SSD i onda kasnijem dodam neki od 500gb sa storage i backup radnih fajlova.
 
to za vent znaci da nije glasno, ona sa manjim ventom prosviraju za mesec dana, pa imas boing 747 u sobi :D
i ja glasam za veci ssd,plus bude i brzi... crucial mx100,oko 90-100e,zavisi dal kod nas ili madjara.
8gb rama mozes polovno,najjeftinij neki bilo koji.
grafu zadrzi,jer znaci BILO kakva neintegrisana grafa za photoshop i slicne programe...
 
crucial,veci je,a to je jedino i bitno.nisam rekao da nuzno zrtvujes ssd,vec bi meni bio prioritet da uzmem plocu sa kojom mogu proc da nacepim do kraja,sto h81 p33 nemere.nije problem kuler,naci ce se usput tih nekih 2,3k dinara posle za neki kuler.ta ploca koju sam ti preporucio pusta napon preko 1.2v,provereno.mislim,klok te zanima ili ne zanima,pa ili kupis zakljucan proc i ustedis,ili uzmes pa i najjeftiniju plojku koja moze da ga potera kako treba.:d
 
Pozdrav društvo

Uzeo sam otprilike ovu konfu koju smo naveli. Bez harda ali sa Samsungom 840 Evo od 250gb. Sad me zanima pre nego što krenem da sklapam komp (što radim prvi put), šta je potrebno da pripremim od softvera? Osim Windowsa koji može da se bootuje.

Ili ako imate link za neki jasan tutorijal na ovu temu bilo bi super. Da li treba da obratim posebnu pažnju na nešto pošto koristim samo SSD? Da ostavim jednu particiju?
 
particije su izgubile smisao ako ne nabacas vise os-eva ni ne secam se vise kad.tutorial o sklapanju prvi koji naletis,u stvari ako burazer stavlja pastu na procesor u formi malog zrna dobar je,tj ako nanosi kilotone i razmazuje kao da maze dzem na hleba zaobidji.sto se tice softvera,moze hwmonitor,prime,ycruncher,aida64,sentinel,crystaldiskmark,tj svi ti vec standardni dijagnosticki softveri koji se koriste da isekiras jel' sve kako treba.win instaliras sa usb-a,iso skines sa msdn-a.manje vise sve imas ovo u sitna crevca elaborirano po forumu,pa udri po forumu i samo opusteno.
 
Ovako imam problem pri sklapanju konfiguracije

cpu - Intel G3258
mb - ASUS H81-A (zurio pa nisam mogao da cekam drugu plocu)
ram - 4gbx2 1333mhz Patriot
ssd - 250gb 840 evo Samsung
psu i kuciste - 600W LC Power Pro 925B

Za sad je bez graficke, planirao da koristim integrisanu par dana ali ipak cu morati da je probam vec sutra zbog problema sa slikom.

Sve sam povezao u kucistu (kad sam dijabola) ali kada ga ukljucim monitor povezan preko VGA kabla sa plocom ne dobija sliku.
Primetio sam da ni mis povezan preko usb-a ne sija, takodje se ne pale lampice na tastaturi koja je povezana preko usb-a. LED lampica na maticnoj se upali cim pritisnem on/off switch na napajanju i cpu i case kuleri krecu da se okrecu kada ukljcim komp.
Na zvucniku sa maticne ne dobijam nijedan "beep" zvuk kada palim komp.

Guglao sam ali nisam uspeo da nadjem odgovarajuce objasnjenje sta moze da bude.

Da li moze da bude problem ako maticna nema poslednju verziju BIOS-a za G3258? Ili Maticnoj nesto fali?
Verovatno cu da odnesem u neki servis sutra ali sam ipak prvo hteo ovde da se informisem da em probam sam nesto em da me oni ne zavlace.

Bilo kakav info je dobrodosao :)
 
@Darkodar hvala ti, bio si u pravu.

Plocu sam uzeo od privatnog lica sa KP, srecom lik se bavi flesovanjem biosa tako da sam mogao da mu vratim da on to odradi :d

A sad druga stvar, kad sam pokusavao da u nekom od servisa u Uzicu pronadjem nekog ko radi fles biosa nisam uspeo da nadjem ni jedan servis koji posedujue intelov hasawell procesor. Posto mi je bilo hitno da sto pre racunar proradi odlucio sam da pazarim nekog Celerona i sam sa njim odradim fles. Onda se ispostavi da nigde u Uzicu nemaju u radnji procesor i na svim mestima mora da se naruci i ceka par dana ( a imamo u gradu radnje: ww, cp, g i par privatnih ).
 
sta ces,nismo ti napomenuli da treba da trazis da ti flesnu zadnji bios prilikom kupovine.mogao si i na forumu da trazis nekog sa haskijem,meni je trebalo isto jednom neki am3 proc malo stariji zbog crosshair iv ploce da se preflesuje na zadnji bios da probam da dobudzim 8350,i nadjoh u rasponu od dva dana dobru dusu i odradih to.
 
Palo mi je na pamet ali sa "poruka: 32" nije bilo realno da se iko iscima :)
Da bar mogu da filterujem forumase prema mestu odakle su i probam da nadjem nekog dobronamernog Uzicanina :) ali ok je i ovako ispalo. Za koji dan cu da bacim poruku koliko me je sta izaslo od komponenti i jos neke utiske pa mozda bude znacilo nekome.
 
Pa ne znam sta te konkretno zanima? Koji rl test? Ako hoces mogu neku aplikaciju da instaliram i da ti prikazem rezultate.

Ja sam prezadovoljan racunarom. I sa G3258 i sa SSD. Sad to je i zbog toga sto mi je ovo prvi kopm sa SSD-om. Bootup je izmedju 26-29 sek, za restart mi treba 9sek.
U Photoshop-u CC otvaram multi layerd file od 200mb za 3sek. Prateci procesor preko task managera nisam primetio da se nesto opterecuje. Nisam neki gamer pa da mogu da ti prenesem utiske iz te sfere a ionako imam neku low end graficku.

E sad ono sto mene zbunjuje jer overklokovanje. Nisam radio klok, mada znam da moze na ovoj Asus-ovoj low end ploci nakon update-a biosa. Nakon sto sam instalirao AI suit 2 (ili 3) primetio sam da ga ta aplikacija sama overklokuje kada radim nesto zahtevnije na 3.6ghz. Nisam znao da je moguce raditi overklok van Bios-a. Temp mu je maltene konstantna 30c, mada on ima onaj malo bolji stock kuler nego sto ide uz ostale Celeron i Pentium procesore, ima bakarno jezgro itd.

Zbog prirode posla nisam bas stigao sam da radim overklok iz Bioa-a i da vidim dokle "ide" sa stock kulerom.


Inace ovom prilikom bih da se zahvalim forumasima umart, Space Beer, ivicanikolic34, Darkodar i naravno kolegi DeRadicci koji su bili od velike pomoci pri odabiru komponenti.
 
Lik od koga sam kupio plocu sa KP se bavi flesovanjem bios-a :) ima neki "programator". Koliko sam ukapirao, moze bez problema da izvadi cip BIOS-a iz maticne i flesuje ga bez potrebe da kaci neki drugi podrzani procesor na plocu. Tako da sam mu samo poslao nazad i on je nakon update-a vratio, nisam cekao duze od 2-3 dana.
 
Ovo mi uopste ne deluje ok

HWMonitor1.png

na dodir hladnjak na maticnoj uopste nije toliko vruc, cak bih rekao da ima oko ~30c

(sta mislite da li je bolje da postavim novu temu vezano za ovo u podforumu procesori ili servis?)
 
Nadam se da si ovo trazio

aida64-a.png


Mislim i da me ovaj AI Suite 3 zeza, nisam nista na njemu podesavao. Jedino sam danas kada sam video ove temperature pokusao da smanjim CPU Load Line Calibration na minimum, takodje i CPU Voltage Frequency ali kada pritisnem na apply i restartujem komp sve se vrati na isto.

aisuite3-1.png
 
Da li je temperatura PCH Diode isto sto i temperatura maticne na ondom prethodnom screenshotu? Tj onom na kom prikazuje da je 119c

A za onaj Vcore koji seta od 1.6 do 1.7 da ne brinem?
 
tako i treba,evo ja sam se o cudu zabavio da osposobim speedstep na win 10 tp-u da sam obara taktove i voltazu kad je u leru.kad krenes u OC skontaces kako da zakucas sve da bude fiksno,tj i takt i napon i da je na maksimumu,sto bi sa tim hladnjakom trebalo da bude 4,2ghz na 1.2v (ili blagi undervolt ako bude lep primerak,zbog temperatura).naravno,blage varijacije u kloku i naponu su normalne.
 
Prosto je fantasticno da Pentum zvrsava posao. Hvala kolega Dibidus na ovako opsirnom izvestaju. Od velike si pomoci nama koji se dvoumimo, sta uzeti. Ja bi ga koristio za obradu fotografija. Pa kontam da uzmem dosta rama i ovaj procesor.
 
Nema na cemu :) videcu cim ugrabim malo vise vremena odradim i neke testove i postavim rezultate ili ovde ili na samu temu G3258 u podforumu procesori. I samo da ti skrenem paznju da je moje odusevljenje racunarom uglavnom zasnovano na performansama koje donosi SSD. Posle ovoga sam ubedjen da racunar bez SSD-a nema smisla osim ako sluzi za facebook ili sl razonodu. Inace sam procesor tek treba da overklokujem i da vidim koje su mu mogucnosti, za sada sam slab sa vremenom


Mislio sam da napisem po kojim cenama sam uzeo komponente, da li polovne ili nove itd. Ali mi palo na pamet da mozda nije u skladu sa pravilima foruma. Da li pravilo koje zabranjuje "procenu" obuhvata i postavljanje cena vec kupljenih kompnenti radi informisanja buducih potencijalnih kupaca istih? Mozda info i ne deluje kao preterano bitan ali naci ce se neko da mu "valja". :)
 
ne obuhvata da kazes koliko si sta platio,inace bi me (a ionako su hteli) lincovali kad sam rekao posto sam platio ove moje lepe radeonke. ,)

a ako vec kazes gde si trgovao,samo stavi zvezdice u nazivu (tipa "kupio sam u e**jiu) ili na neki drugi kreativni nacin zamaskiraj direktno pominjanje,sem ovih koji sponzorisu sam forum.
 
Nazad
Vrh Dno