Šta je novo?

Problem sa sektorima na Samsung 250 GB laptop HDD-u. Pomoc?

TMEV

Cenjen
Učlanjen(a)
04.07.2009
Poruke
380
Poena
169
Pozdrav,

Primetio sam da se sistem nesto budzi i da skratim dugu pricu, izvadio sam doticni drajv iz laptopa i stavio u 2.5" nosac da bih ga bolje testirao na glavnom desktop kompjuteru.
Probao sam par programcica, ali ovaj crystal disk info mi je izbacio da nesto zaista nije u redu. Pogledajte sliku u prilogu i recite mi ima li mu spasa? Sigurno ga ne bih koristio vise kao glavni sistemski drajv, ali mozda kao externi drajv.

Sta znace ti problemi sa sektorima? Ima li nacina da, ako su to losi sektori, da se oni obeleze i da se ignorisu ubuduce? Secam se jos davno da je tako nesto slicno bilo moguce sa disketama. Ovo mi je prvi put da nailazim na problem sa HDD-om pa se pitam ima li mu pomoci?

Sta predlazu oni koji dobro poznaju ovu tematiku?
 

Prilozi

  • Samsung HDD.JPG
    Samsung HDD.JPG
    110 KB · Pregleda: 112
Znači da je bilo dosta Bad Sector-a i podatci za njih su prebačeni na rezervni deo diska i zbog toga disk mora više da radi i nešto uspori. "Pending sector count" znači da je SMART našao neke slabo čitljive i da će kad-tad morati da budu relocirani. Upotrebi Disk Sentinel, uradi Surface test, Sentinel će ti reći mnogo više. U svakom slučaju, ne piše mu se dobro bar kao System disku.
 
Na tom disku je jedan relociran sektor (s.m.a.r.t. polje 05), tj. podaci sa jednog lošeg sektora su prebačeni na rezervno područje diska i sačuvani, ali zato broj sektora koji čeka na relociranje i broj sektora koji se ne mogu popraviti (polja C5 >3900 sektora i C6 >14.000 sektora) je ogroman. Jedini savet je u najkraćem roku prebaciti bitne podatke na drugi disk i zameniti taj Samsung.
 
Hvala puno svima. Evo sad sam video vase 3 poruke i isprobacu HD sentinel. Inace disk je potpuno prazan. Kao sto rekoh izvadjen je iz laptopa i stavljen u 2.5" kuciste pa sam mislio da mi sluzi kao externi drajv, jer sam svestan da nesto nije u redu i ne bih ga sigurno vracao da bude sistemski.
 
A koju verziju HDD sentinela? Ima PRO i standardna verzija. Dok neko ne odgovori probacu standardnu
 
Evo skrinshota iz HDD sentinela. Sta dalje da radim? Da ga bacam ili mogu da ga opravim da bude makar kao externi drive?
 

Prilozi

  • Samsung HDD2.JPG
    Samsung HDD2.JPG
    117 KB · Pregleda: 71
ja bi provukao jos jednom kroz taj test, pa ako se broj ne poveca, izolovati lose u particiju.
mozes da probas i 'nulovanje'.
 
ja bi provukao jos jednom kroz taj test, pa ako se broj ne poveca, izolovati lose u particiju.
mozes da probas i 'nulovanje'.

Kako da ga "provucem" jos jednom? Ja klikcem na "repeat test" i bukvalno isto ostaje, nista se ne desava. Ako je to to, kako da izolujem to lose u particiju, jel to moze istim ovim programom?

Edit: jedino sto evo sad radim je "read surface test". Cisto ako je to to, jer vidim potrajace jedno 2h. Ima i write test. Pa sam mislio prvo read da odradim.
 
Poslednja izmena:
mislim da bi trebalo taj write test. ili ga prebrisi nulama.
 
mislim da bi trebalo taj write test. ili ga prebrisi nulama.

Evo sad radim taj write test. Imalo je nekoliko opcija ispod write, tipa write+read, pa jos nekoliko... Pa sam se odlucio samo na ovaj prvi. Zavrsio je oko 80%. Vidim velika vecina kockica je svetlozelena, samo jedno 7-8 su tamnije zelene. Kad zavrsi screenshot kacim ovde. A i read test je nesto nasao. I to cu okaciti o istom trosku.
 
Evo gotov je i write test. Jel je on kao odradio sta treba ili jos nesto treba da pokrenem?

Edit: posto sam video da ima i neki poslednji "reinitialize" test koji kao traje jako dugo, evo poceo sam ga i kao trajao bi 11h. ali prekinucu ga kad dodje do onih tamno zelenih polja posto je ocigledno tu problem. ostatak diska deluje cist.
 

Prilozi

  • Capture.JPG
    Capture.JPG
    29.1 KB · Pregleda: 57
  • Capture2.JPG
    Capture2.JPG
    115.8 KB · Pregleda: 64
Poslednja izmena:
samo taj zadnji je relevantan,ostavi ga preko noci,ujutru ili kad nadjes vremena pokusaj da ga napunis sto vise i posmatraj kako ce da se ponasa.ako bude sve okej,da ga koristis kao eksterni,sistem nikad vise na njemu.ako napravi opet problem,kanta.
 
samo taj zadnji je relevantan,ostavi ga preko noci,ujutru ili kad nadjes vremena pokusaj da ga napunis sto vise i posmatraj kako ce da se ponasa.ako bude sve okej,da ga koristis kao eksterni,sistem nikad vise na njemu.ako napravi opet problem,kanta.

ok, eto radi vec skoro 4h ima jos jedno 6h, ostavicu ga preko noci. nego sad sam primetio da je sve iste boje, kao da je onaj prvi write test mozda obelezio one sektore i sada ih ovaj drugi test ne nalazi vise. ajde videcemo ujutru.
 
mislim da ne treba preterivati sa testovima oko ostecenog dela. mozda je glava 'zagrebala' po ploci, pa bolje sto vise izbegavati taj deo. ja bi pokusao odmah da izolujem u particiju, i onda testirao par puta samo ostale particije. mozes to iz linux-a pomocu dd.
 
mislim da ne treba preterivati sa testovima oko ostecenog dela. mozda je glava 'zagrebala' po ploci, pa bolje sto vise izbegavati taj deo. ja bi pokusao odmah da izolujem u particiju, i onda testirao par puta samo ostale particije. mozes to iz linux-a pomocu dd.

pa ja iskreno ne znam da li sam preterivao ili ne, ali sam redom radio testove jer nisam znao sta drugo. nocas je zavrsio i taj najduzi test, sva polja su svetlozelena, identicna. i evo skrinshot-a sa informacijama.
hvala na savetu, ali nisam bas upoznat sa ovom tematikom, eto cak i program ste mi ovde preporucili. kako da izolujem taj osteceni deo u particiju? jel to preko nekog linuxa (kog?) i sta je to dd?
 

Prilozi

  • Capture.JPG
    Capture.JPG
    95.7 KB · Pregleda: 40
nista dalje,napuni do kraja taj disk i prati sta ce da se desava.ako krenu opet bed sektori na istom mestu da se pokusa sa izolovanjem u particiju (ne treba linuks,mozes i sa diskpart,partition wizard...bilo kojim softverom koji dozvoljava preparticioniranje po zelji a danas to rade manje vise svi) a ako krenu na drugom mestu,nasumicno,to je problem sa glavama i tu nema pomoci.svakako nista vredno ili ono za sta nemas bekap ne drzi na tom disku.
 
nista dalje,napuni do kraja taj disk i prati sta ce da se desava.ako krenu opet bed sektori na istom mestu da se pokusa sa izolovanjem u particiju (ne treba linuks,mozes i sa diskpart,partition wizard...bilo kojim softverom koji dozvoljava preparticioniranje po zelji a danas to rade manje vise svi) a ako krenu na drugom mestu,nasumicno,to je problem sa glavama i tu nema pomoci.svakako nista vredno ili ono za sta nemas bekap ne drzi na tom disku.

A ne, imam ja 3T glavni bekap, i sekundarni 500GB bekap samo za probrane stvari. Ovaj 250GB je bio u laptopu koji sam uzeo sa neke sitne pare da isprobavam Windows 10 i tako uvideo da se budzi nesto... Ostalo znate iz sve ove prepiske.
Nego ja se izvinjavam, ali meni i dalje nije jasno kako cak i preko diskpart-a da ja odradim da se samo losi sektori izoluju. Kako ce to program da zna?
Inace imam Live CD Parted Magic a i G Parted. Znam da sam oba koristio da particioniram bilo koji interni disk (bilo laptop ili desktop PC). Jel moze preko njih? Ali opet kljucno mi je da znam, kako bas lose sektore da izolujem???
 
ne postoji softver,barem ja nisam cuo za njega,koji sve sam automatski radi.ova procedura ukljucuje da prvo nadjes problematicne sektore sa nekim testom,i onda stavis jednu particiju od pocetka pa do problematicnog dela,pa ostavis prazno tj raw deo preko problematicnog dela,i onda jos jednu posle,da bi tako izbegao da svakako imas posla sa delom diska koji zeza.naravno,ovo vazi samo ako imas problematicne sektore uvek fiksne,sto koliko mogu da zakljucim iz tvojih testova nije slucaj,zato je moj savet bio da malo opteretis taj disk da vidimo sta ce da se desava jer je zasad on popravio tj verovatno vec oznacio problematicne sektore i sam disk svakako ih preskace.nema garancija da ce taj disk biti stabilan i koliko ce biti stabilan,otud moj savet da ga jos malo opteretis da pokaze pravo lice,tj dal' moze ikako da se racuna na njega,ili nije vredan cimanja.
 
ne postoji softver,barem ja nisam cuo za njega,koji sve sam automatski radi.ova procedura ukljucuje da prvo nadjes problematicne sektore sa nekim testom,i onda stavis jednu particiju od pocetka pa do problematicnog dela,pa ostavis prazno tj raw deo preko problematicnog dela,i onda jos jednu posle,da bi tako izbegao da svakako imas posla sa delom diska koji zeza.naravno,ovo vazi samo ako imas problematicne sektore uvek fiksne,sto koliko mogu da zakljucim iz tvojih testova nije slucaj,zato je moj savet bio da malo opteretis taj disk da vidimo sta ce da se desava jer je zasad on popravio tj verovatno vec oznacio problematicne sektore i sam disk svakako ih preskace.nema garancija da ce taj disk biti stabilan i koliko ce biti stabilan,otud moj savet da ga jos malo opteretis da pokaze pravo lice,tj dal' moze ikako da se racuna na njega,ili nije vredan cimanja.

ok, znaci on je odradio sta je odradio. sad je napunje skoro do kraja jos par megabajta je prazno. sad cu da kopiram s njega i vidim jel je citljivo. ako jeste, onda cu ga pratiti.

poslednje pitanje, vidim u sentinelu da on i dalje prijavljuje kao da ima health problem. to je neminovno, jel tako? bez obzira sto je on kao popravio nesto, on mora da detektuje da ima i dalje osnovni problem.
 
da,tome i sluzi smart,da moze da se resetuje ne bi bas imao poentu.imam jedan stari sigejt koji je akan bar pola godine na nekom krsu od napajanja,radi kao sat i dan danas,po smartu bi ga davno otpisali,bas zato sto se mucio toliko vremena.
 
Nazad
Vrh Dno