Šta je novo?

Koji "recovery" program

zeljko-f

Cenjen
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruke
8
Poena
151
Pozdrav svima.
Da ne duzim mnogo, napravio sam opasnu glupost. Napravio sam botabilan eksterni HD umesto fles. Znaci HD je formatiran dva puta, prvi put kada sam ga greskom napravio botabilnog umesto flesa i drugi puta kada sam video sta sam uradio. Dajte neku ideju kako da povratim podatke, u pitanju su samo slike (.jpg,.png,.psd,.ai,.cdr fajlovi). Recuva ne moze nista da uradi, povrati samo oko 30 fajlova, sada trenutno skenira Puran File Recovery ali mi ne uliva neko poverenje. HD je od 500GB, nekih 20GB bi trebalo da se povrati (oko 1500 fajlova).
 
Budući da si ga napravio butabilnim, znači bio je quick format pa upisivanje podataka.
Da si ga samo formatirao (pa i više puta) ne bi bilo većih problema sa data recovery-jem, ovako probaj pa vidi šta se da izvući.
TestDisk od besplatnih je dobar, od plaćenih imaš ovu listu sa linka.
http://data-recovery-software-review.toptenreviews.com
 
Ok, hvala. Da vidim da li ce sta da uradi Puran, pa cu da probam ove.
 
Puran je vratio rekao bih 90%, medjutim pustio sam da prebaci na fles 5GB pa sam ga prekinuo (da bih probao moze li da se otvore slike). Sada sam ga pustio da vraca sve na drugi HD. Ovih 5GB sto sam vratio na fles, ne mogu da otvorim slike, izbacuje mi poruku da kao program ne podrzava odgovarajuci format, a slika je PNG ili JPG. Vraca sve lepo sa strukturama foldera samo ne mogu slike da otvorim. Neka ideja, ako se neko bolje razume u recovery? Ili mozda nece da otvori zato sto sam ga prekinuo u vracanju, mada u samom programu ima preview opcija, ni tu mi ne prikaze sliku. Evo ispod link jedna slika u rar arhivi, ako neko bude hteo da pogleda o cemu se radi.

http://www.filedropper.com/01_9
 
Uspeo sam da zavrsim vecinu posla, evo da podelim iskustvo mozda nekome zatreba. U sustini Puran uradi isto sto i Stellar phoenix, stim sto je Stelar brzi i bolju organizaciju fajlova ima. E sada, najbolje je vrsiti recovery odredjenih fajlova jer kada sam vracao sve bio sam u situaciji da fajlove ne mogu da otvorim (osteceni). Znaci uradite recovery samo image fajlova (.jpg,.png,.gif,.tif,.bmp) i to je to, meni je povratio sve image fajlove i svi mogu da se otvore. Posle toga uradite novo skeniranje za audio fajlove, pa za video, itd. Ovaj postupak najverovatnije nije potreban kada su fajlovi samo obrisani, ali kao sto rece @poolmaker kod mene je bila specificna situacija jer sam napravio butabilan HD. Ostalo mi je jos da probam ako budem mogao da povratim PSD, AI, EPS, CDR fajlove.
 
E pa da dovedemo pricu do kraja. Ova gore dva pomenuta programa u mom slucaju nisu mogla da povrate PSD, AI, EPS, CDR fajlove, tj. povrate ali ne mogu da se otvore. Ali zato R-Studio ih vraca ispravne bez problema. R-Studio je dobar i zbog toga sto daje graficki prikaz skeniranja sektora, sto je bilo vrlo korisno u mom slucaju (HD 500GB, a bilo zauzeto pre brisanja 20-30GB). Tacno vidim kada preskenira taj deo koji je bio zauzet, pustim ga da preskenira jos koji prazan deo i stopiram ga. Nema potrebe da skenira ceo disk, naravno ovo je korisno kada je relativno nov HD pa nije popunjavan do kraja.
Preporuka je da odmah krenete skeniranje sa R-Studio-om. Jer ce 90% fajlova koje vrati biti ispravni, a ima i preview opciju cak i za PSD,CDR fajlove sto ovi ostali nemaju. Jedina mana je to sto je komercijalan :) .

@poolmaker hvala jos jednom na listi programa
 
Prvi put čujem da je neko u kućnoj radinosti uspeo da vrati podatke posle formatiranja.
 
U svakom slucaju je druga tema no bode mi s vremena na vreme oci izjava imas taj i taj besplatan, a te mozes da kupis.
To jedino mogu da shvatim kao odgovornost javne reci na forumu, ali ne i kao stvarno stanje stvai.
 
besplatno resenje, ako vrsi pos'o, je uvek bolje od 'besplatnog' barem zbog virusa i sl.
 
i ja da se zapljunem,u kucnoj radinosti sam uvek uspevao da povratim manje vise sve ako nije bilo naknadnog upisa,cak i cele particije i to butabilne,jer sam pravio i vece gluposti nego OP.:d

poolmaker je,po ko zna koji put,u potpunosti u pravu,ako nema naknadnog upisa samo je stvar dobrog softvera.
 
Kao sto se moze videti prvo sam besplatne i probao, ali je bilo samo prividno uspesno jer nisam mogao da otvorim povracene fajlove.
Elem, da ne ulazimo u tu raspravu jer mi smo samo kap u moru sto se komercijalno-besplatnih programa tice :) .
Nego da dopunim jos nesto, R-Studio je stvarno dobar i vredi svaku paru. On podeli nadjene fajlove po grupama (vidi sliku), ovi "Extra found files" su 100% dobri, a ovo "Recognized0" su prepoznati ali ne sigurno i ispravni (u mom slucaju su i oni ispravni to danas provalih). E, "Extra found files" on podeli po folderima JPG u JPG folder, PNG u PNG folder itd., i promeni nazive fajlvova jednostavno stavi redne brojeve kao nazive. A "Recognized0" je sve kako je bilo pre brisanja, strukture foldera ostaju iste, nazivi fajlova isti. Opet kazem "Recognized0" nije sigurno da je svaki fajl ispravan,zato treba uraditi recovery obadve grupe za svaki slucaj.
Jos nesto, mozda ce vam se desiti da neki PSD fajl dobije neku smesnu tezinu od 190GB, samo ga otvorite i sejvujete ponovo to resava problem.
Capturef.JPG
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno