Šta je novo?

Dva ili više internet provajdera u kući - Pomoć za Streaming

Dulje

Poštovan
Učlanjen(a)
12.07.2014
Poruke
18
Poena
54
Priča:
Trenutno koristim Telekom Srbija BOX paket koji ima internet konekciju 10mbit/s download i 1mbit/s upload koji je zapečaćen i nije ga moguće menjati/povećati zbog tog paketa pa mi je jedini izbor da imam dve internet konekcije u kući.
Potreban mi je jači upload od 2mbit/s ili više pošto sam počeo aktivno da stream-ujem na Twitch.tv a sa ovako slabom konekcijom kvalitet je jako loš (480p stabilno, 720p sa "stutterovanjem"). Cilje je da imam stabilan stream od 720p pošto za 1080p znam da je potrebna jaka konekcija koja kod nas nije moguće bez Fiber-a (kompjuter nije problem, mašina gura igre i stream bez problema).

Kao što naziv teme glasi, moje pitanje je isto. Da li je moguće imati više od jednog internet provajdera u kući?

Već sam tražio odgovore po internetu ali nisam našao jasan odgovor. Našao sam zanimljiv post: bladeandsouldojo stranica sa istim pitanjem .
Ako jeste, našao sam EXEnet koji ima Wireless/Ethernet (ja isto koristim Ethernet/LAN kabl konekciju trenutno) uslugu od 12Mbits/3Mbits a ne košta puno. To bi bilo idealno. Ako imate i vi neki predlog, predložite. Fiber nije mogućnost jer mesto u kojem živim ne podržava optičku konekciju.

Ostala pitanja:
Šta mi treba od opreme da bi imao duplu konekciju u kući?
Da li će drugi internet provajder imati nekih problema sa ovim prvim (BOX koji trenutno imam)?
^Ako budem imao još pitanja postaviću u novi post.


Hvala na pomoći!
 
Trazi temu koju je otvorio Razbojnick, dao je resenje bas tog problema.
 
Šta mi treba od opreme da bi imao duplu konekciju u kući?
Da li će drugi internet provajder imati nekih problema sa ovim prvim (BOX koji trenutno imam)?
Ако добро разумем, није ти потребно ништа осим посебног компа. Када ти ехе-нет буде довео кабл, убодеш га у комп или евентуално неки рутер и користиш невезано за АДСЛ. Какве везе има први са другим, не користи се ништа заједничко? Ја сада кући имам Бокс и СББ, планирам и ехе-нет али тек када одјавим Бокс само због тога што немам толико пара за све ... а није ми ни потребно.
 
Znači, mogu da koristim isti ruter (ADSL u mom slučaju) i da na njemu imam dve različite mreže? Ako sam te dobro razumeo.. Ako je tako, onda odlično. To mi nije bilo jasno zbog toga što i BOX ide kroz ADSL-ov ruter pa me brine to da se signali ne "poništavaju" ili nekako škode jedan drugom ako su na istom ruteru. Ili to nema nikakve veze?
Prvi (BOX) a drugi (EXEnet) nisu od istog provajdera. Koliko sam ja logički domislio oni nemaju ništa zajedničko tako da ne bi trebalo da bude smetnji. Samo to za ruter mi nije bilo jasno.

Hvala na odgovoru!
 
Poslednja izmena:
Ne može isti ruter za dva različita provajdera. Ako ideš preko ADSL trebaju ti dve odvojene telefonske linije, pa samim tim i dva ADSL rutera.
 
Ok. Dve odvojene telefonske linije bi šta tačno značilo? Dva telefonska broja u kući ili je to samo još jedan kabl koji oni ugrade ili kako to ide tačno.. ?
To što je Calex rekao.. kako oni povezuju taj kabl? Ako je mislio na telefonsku liniju onda shvatam da mi trebaju dve, ali opet je pitanje kako doći do dve različite tel. linije?
 
Poslednja izmena:
Za to što ti tražiš nema teoretskih prepreka, sve dok ne poželiš da koristiš jednu fizičku opremu za dve internet veze. Iliti, plastično, dva ADSL interneta na jednom broju telefona (jednom tel. žici) i jednom ADSL ruteru/modemu; dva kablovska interneta na jednom kablu i kablovkom ruteru; dve dial-up veze istovremeno na istom telefonu i 56k modemu. Itd, itd.

Dakle, ako želiš drugi interent priključak u domu, moraš da ga uvedeš. Da li ćeš da sprovedeš još jedan par telefonskih žica i onda uvedeš ADSL ili ćeš da uzmeš WiFi opremu i otvoriš nalog kod bežičnog provajdera ili ćeš da sprovedeš kablovski net ili... to ostaje na tebi - kombinacija tvojih želja, mogućnosti i objektivnih okolnosti vezanih za lokaciju (ko je prisutani i ko šta nudi od kakvih usluga).
 
Конкретно, ако ехе-нет доводи кабл до тебе (мрежни, не коаксијални) онда њега директ везујеш за комп и није ти потребан рутер. Теоретски можда и може преко адсл рутера али би он онда служио само као свич и не значи ти ништа па је боље да или убодеш у комп или набавиш неки јефтинији рутер па њега користиш за тај интернет. По потреби можеш да повежеш два рутера да се компови виде у мрежи.
 
Što čini samo lokalnu mrežu, u kući, i ne služi za deljenje interneta (množina) izmedju svih računara/uredjaja koji su umreženi, već samo za internu komunikaciju i file sharing.
 
pa trebalo bi da postoje ruteri sa vise wan portova, ali su verovatno skupi.
mozda mozes da od nekog starog racunara napravis takav ruter, mislim da se koristi mikrotik, linux ili slicno.
 
Poslednja izmena:
Ako si mislio na ovo: http://forum.benchmark.rs/showthrea...nom-Windows-računaru-pomoću-virtuelnne-mašine - onda to nije to. Pošto ja tražim nešto drugo. Ja hoću da porodica koristi jedan internet (ovaj naveden BOX koji imamo) a da ja SAM koristim neki drugi u istoj kući. Možda to i jeste ta tema a ja sam omašio neki detalj... bolje objašnjenje bi bilo poželjno :p


pa trebalo bi da postoje ruteri sa vise wan portova, ali su verovatno skupi.
mozda mozes da od nekog starog racunara napravis takav ruter, mislim da se koristi mikrotik, linux ili slicno.
Ne treba to njemu. Covek je bez veze postavljao temu. Jedan internet hoce da spoji da porodica koristi na drugom pc-u a on da koristi drugi zasebno. Nikakvi routeri njemu ne trebaju.

Ako imas para možeš da imas i net od 10 provajdera u kući...
 
Постоји много начина али то није у причи па не морамо да прелазимо на ту страну.
 
Ja stvarno ne mogu da verujem...

Čoveku treba običan svič. Poveže preko njega sve mrežne uređaje u kući i onda na njima samo bira "default gateway". Može da sa bilo kog uređaja izlazi na net preko TS ADSL-a ili preko tog WiFi-a. Nikakva mudrost. Kakav zaseban komp, kakvi bakrači?!
 
tako ne bi mogao sa jednog uredjaja da koristi oba istovremeno.
 
Covek lepo napisao da hoce sam da koristi adsl, a ostatak porodice drugog provajdera. Znaci ne treba mu nista od opreme, mora da ima dva rutera, sebe kaci na adsl, ostale na ovaj drugi ruter. Ako ne moze da odradi cisto razdvajanje, onda oba rutera treba da poveze medju sobom i da statickim adresama formira dve mreze na razlicitim subnetovima, npr 192.168.1.x i 192.168.2.x .
Nabolje da podesi ovako:

ADSL ruter: adresa 192.168.1.2 , ugasi dhcp, podesi svoj racunar da ima staticku adresu npr 192.168.2.100, gateway 192.168.2.1
EXE ruter. 192.168.1.1, ukljuci dhcp.
Da pristupi exe ruteru sa svog racunara, u adsl ruteru treba da formira static routing za 192.168.1.1.


Da bi kombinovao oba linka mora da ima load balancing ruter, tipa TPLink TL-R470T+.
 
Obrnuto, sebe kači na drugog provajdera, zbog većeg aplouda, a familiju i komšije na ADSL.
 
Ups, tako je, u svakom slucaju princip resenja ostaje isti.
 
Mhm.. posle malo razmatranja i razmišljanja to bi uglavnom trebalo da bude tako. Da, meni treba onaj sa većim uploadom. Videćemo do kraja šta će biti.
Hvala na pomoći!
 
tako ne bi mogao sa jednog uredjaja da koristi oba istovremeno.
A kako bi mogao da koristi oba linka istovremeno (load balancing) korišćenjem TP-Link, D-Link i druge opreme od 20€? Uostalom, to i nije bio zahtev.

Običan svič priključuje oba modema na mrežu, a onda može da bira preko kog će da izađe. Za istovremeno korišćenje oba linka, tj njihovu agregaciju, treba mu odgovarajući softver na uređaju na kome to hoće da uradi.

Ne znam šta komplikujete. WAN oprema se dobija od provajdera, njemu treba samo polovan svič, koji može kupiti na oglasima za 500-600 dinara.
 
Ne treba mu switch. Ruteri su uglavnom i viseportni svitchevi, dovoljno je da medjusobno poveze po 1 lan prikljucak na oba rutera.
 
U pincipu da, samo je pitanje kako će, recimo, ADSL ruter da se ponaša kada mu u neki LAN port ubodeš kablovski modem. Zbog fajervola i javne IP adrese, LAN i WAN portovi se ne tretiraju isto.
 
Не знам како тамо ради ехе-нет, овде за обичан интернет само доведу UTP кабл до компа а ко хоће рутер, сам се сналази. Не знам да ли су нешто мењали. Како год, ако је план да се само један комп користи за тај интернет, онда може директ кабл у комп. Ако не, обични рутери су јефтини а онда може рутере да повеже каблом па да бира ко ће на који интернет. Мада горепредложени TP Link делује занимљиво, када сам пре неколико година тражио multiwan рутер, у понуди су били само они претерано скупи. Овај је ~50€ и може баш да се добро употреби.
 
Nazad
Vrh Dno