Šta je novo?

LOS IZLAZNI SIGNAL IZ SBB RISIVERA

sjohund

Cenjen
Učlanjen(a)
13.01.2013
Poruke
31
Poena
154
Koristim SBB kablovsku i stari Echolite risiver koji ima mogucnost da se na njegov scart izlaz poveze eksterni DVR (digitalni video rikorder).
Slika konektora sa neta...
Digitalni-satelitski-resiver-CDVB5668_slika_XL_11033881.jpg
Za snimanje koristim iskljucivo digitalne kanale koje biram na risiveru. Primetio sam da se na nekim snimcima, kada je tamniji sadrzaj snimka, primeti vertikalna bela slajfna(poput razlike u osvetljenju) koja se pomera s desna na levo, periodicno. Na analognim kanalima nemam ovu pojavu, ali je slika puna snega i losije ostrine (sto je i logicno, zar ne?). Ne znam sta je uzrok ove pojave, pa me muce neka pitanja:
1. da li je to neki povremeni sum u signalu koji je prisutan jos na ulasku u stan na razvodu (imam spliter za 2 tva)
2. da li je to zbog vrste i kvaliteta kablova (scart-scart ili kompozitni rca-rca, adapteri scart-rca) - ima li veze omaza (75oma min) kablova
3. da li je to zbog analognog izlaza, a slika je u stvari digitalna pa se desava neka vrsta desinhronizacije signala(nisam ekspert za termine) - mozda je bolje pokusati sa komponentnim kablom i posebno dodatim audiom (ali 5 kablova je za mene previse).

Sa televizorom ovo nema veze, jer sam probao i LCD i CRT i slika je uvek ista. Skicnih stvari se secam kao dete kada smo imali neke krseve od antena pa je signal bio los i dolazilo je do preklapanja frekvencija, ali ne verujem da je to i danas slucaj.

Pomagajte ljudi, ko Boga Vas molim....
 
DVR(digitalni video rikorder)
VCR,ono sto ti imas na slici je(Video Cassette Recording )i to nema veze sa Digitalnim signalom....
nisam ti nista pomogao,al da naglasimo Sta je Sta....
 
Pa to sam i napisao da koristim "digitalnu sliku" preko analognih izlaza, znaci kvalitet savrsen samo je rezolucija manja. Ovo nema veze sa problemom koji sam opisao.
p.s.
kada sam postavio sliku rekoh sebi, sada ce neki filozof da prigovara sto sam napisao DVR a na izlazu pise VCR. Scart je scart pa sta god pisalo! :smash:
 
Da nije u pitanju stara Macrovision zaštita od snimanja? Mislim da je to bilo primenjivano na analognim izlazima starih SBB risivera. Različite su manifestacije na različitim analognim snimačima (VCR ili DVR) kada pokušavaju da snime na ovaj način "zaštićen" signal.
 
Мислим да је неко поменуо да нема заштите на старим уређајима мада би званично требало да постоји. Ипак, овде је проблем само са неким снимцима и то понекад па пре сумњам на лоше каблове. Да ли користиш неке да кажем оригиналне и квалитетније или си сам правио?
Не би требало да је због конверзије јер је ту само једна а и онда би се видело на телевизору. Да ли користиш стандардни scart излаз или овај други поред кога пише VCR? Чини ми се да сам својевремено имао неки проблем са тим другим а чак мислим да му је намена и да ту доведеш додатни сигнал (са VCR рецимо а ја сам пробао са DVD плејера) па да то иде на телевизор. Јеси ли пробао да снимаш са чинч излаза? Мада ми се чини да си поменуо све комбинације. Ако можеш, користи чинч-чинч јер ту има најмање шансе за сметње.
 
Imam jedan paklen plan. Nabavicu metar koaksijalnog kabla od 75 oma i postaviti dva muska cinca. Iskljucicu sve ostale kablove i snimicu materijal. Ako posle toga nema smetnji onda je do kablova.

Inace, citao sam da uzemljenje moze da bude problem. Ne znam kako kada su svi uredjaji sa obicnim "viljuska" utikacima i uzemljenje nema nikakvu funkciju. Sva kucista su plasticna i to je ko kavez, nema kontakta. Tu postoji razlika naponskih potencijala posto svaki od uredjaja ima neki svoj napon koji pegla sa 220 na 9 ili 12 ili koliko vec volta. To je ono sto izaziva varnicenje kada kabl izvucete na zivo.
Drugar mi je rekao da moze da bude do kondenzatora, tj. stabilnosti elektrolita u njemu, ali ovo ne bi da diram jer je to vec do samog uredjaja(rikordera), a logicno je da se krene prvo od najbanalnijeg.

Inace, ovo kretanje oni zovu "brum" i kazu da moze da bude poremecaj u sinhronizaciji signala. To mi zvuci malo bez veze jer koristim sliku koja je nastala na digitalnom kanalu, a samo se "izvozi" preko analognog izlaza. Mozda gresim...

Ako neko ima neko iskustvo s ovim, neka javi, jer i dalje lutam...
 
nisam filozov,imam Mashinsku skolu...:)resices ti to ,znam ja....bio to scart ili chinch...
 
Nije zaštita - da je makrovizija nestajala bi slika svaki čas (gubila se vertikalna sinhronizacija).

Prvo, da razjasnimo neke stvari. SCART konektor je prilično višeznačan pojam. Načelno govoreći on sadrži i ulazne i izlazne vodove i za audio i za video signale, ALI...

SCART može biti kominacija:

- Kompozitni video (CVBS) + S-video (Y/C)
- Kompozitni video (CVBS) + RGB

Postoje i rešenja u kojima uređaji mogu da ispregovaraju oko tipa signala pa se može koristiti bilo koji od ta tri.

Na Set-Top-Boksu obično postoje dva SCART konektora - primarni i sekundarni. Obično je onaj gornji (primarni) za TV i on bi trebalo da podržava RGB, tj da daje bolji kvalitet slike. Donji je za video rekorder (VCR) i služi da prosledi signal video rekorderu da bi ovaj mogao da ga snimi i taj konektor obično koristi Y/C ili CVBS.

Na konkretnom uređaji, međutim, postoje konektori DVR i VCR, a kako je SCART topologija predviđanja za lančano povezivanje, teško mi je da zamislim scenario u kome se STB povezuje na dva različita lanca, koji nemaju veze jedan sa drugim. Logično bi bilo da jedan SCART ide u TV, a drugi u DVR, pa ako neko baš ima i VCR onda se on kači na porethodni DVR. Poenta je da se što bolje iskoriste TV prijemnici u svim tim uređajima i omogući se korisniku da prati jedan program dok drugi snima na kasetu ili neki drugi medijum.

Artefakti koje spominje sjohund najverovatnije nastaju usled preslušavanja u SCART kablu, mada mogu biti i posledica slabijeg TV enkodera u uređaju.
 
Imam jedan paklen plan. Nabavicu metar koaksijalnog kabla od 75 oma i postaviti dva muska cinca. Iskljucicu sve ostale kablove i snimicu materijal. Ako posle toga nema smetnji onda je do kablova.
Prvo, impedansu određuje terminacija a ne kabl. Drugo, RCA (činč) po svojoj konstrukciji nije 75-omski, a do dan danas postoje sukobi mišljenja da li je tako nešto uopšte moguće napraviti. Bilo kako bilo, u tvom slučaju to ni nema mnogo veze, imaćeš neku tugaljivu sliku kako god da okreneš jer će je sahraniti sama priroda generisanja kompozitnog signala.

Inace, citao sam da uzemljenje moze da bude problem. Ne znam kako kada su svi uredjaji sa obicnim "viljuska" utikacima i uzemljenje nema nikakvu funkciju. Sva kucista su plasticna i to je ko kavez, nema kontakta. Tu postoji razlika naponskih potencijala posto svaki od uredjaja ima neki svoj napon koji pegla sa 220 na 9 ili 12 ili koliko vec volta. To je ono sto izaziva varnicenje kada kabl izvucete na zivo.
Brum u slici izgleda drugačije (horizontalne šlajfne zatamnjenja i/ili distorzije slike koje se kreću gore-dole po ekranu). Iako su ti svi uređaji "plivajući" (nisu uzemljeni) može se javiti struja izjednačavanja (ground loop) kao posledica propadanja izolacionog kondenzatora, ali to nije problem u ovom slučaju.

Za varnicu ti treba barem nekoliko desetina volti.

Drugar mi je rekao da moze da bude do kondenzatora, tj. stabilnosti elektrolita u njemu, ali ovo ne bi da diram jer je to vec do samog uredjaja(rikordera), a logicno je da se krene prvo od najbanalnijeg.
Tumaraš po mraku. :) Uzmi bolji SCART kabl - ako to ne pomogne (a dobre su šanse da hoće), možeš da se slikaš. Sve ostalo što može biti ti sam ne možeš da rešiš, a i jedino pametno rešenje bi bilo zameniti uređaj.

Inace, ovo kretanje oni zovu "brum" i kazu da moze da bude poremecaj u sinhronizaciji signala. To mi zvuci malo bez veze jer koristim sliku koja je nastala na digitalnom kanalu, a samo se "izvozi" preko analognog izlaza. Mozda gresim...
Grešiš. TV enkoder "pravi" analogni signal od podataka koje dobije od DVB-C dekodera, odnosno procesora slike. On će sliku lepo složiti, ali se u nju može uneti i šum sa napojne mreže, ako je izolacija/regulacija loše odrađenja ili ako kroz signalni vod (kabl) protiče struja izjednačavanja.

Ako neko ima neko iskustvo s ovim, neka javi, jer i dalje lutam...
Evo, javio sam se. :)
 
Poslednja izmena:
Ovo je očigledno preslušavanje. Ako imaš mogućnost izbora, prebaci na CVBS i to će nestati jer očigledno da luma signal ili zelena, utiče na hrominansu, a poslednično se menja i ukupno osvetljenje. :)
Čime to uopšte snimaš i sa kod SCART konektora si vukao signal, gornjeg ili donjeg?

P.S. Naravno, CVBS može da posluži samo kao test, nikako kao trajno rešenje.
 
Poslednja izmena:
Reci, jel ima smisla da koaksijalnim kablom od 75 oma povezem video kanala na kompozitu, a audio onim koji su isporuceni uz uredjaj.
Nesto ovako...
DSC06441.JPG
 
Snimam na Novatron NTR83.
Signal je vucen sa donjeg scarta gde pise da je namenjen za rikorder. Gornji ide direktno na TV.
Nisam koristio direktnu vezu kompozitnih kablova vec je na SBB risiveru scart-kompozitni adapter pa u njega ide kabl.
Da nije nesto do ovog adaptera:
scart adapter..jpg
 
Ma može. Nema potreba da se tripoješ previše oko kvaliteta kablova jer će i sa najboljim i najskupljim kablom slika da bude mnogo lošija nego preko RGB ili čak Y/C.

Možeš slobodno sve da ispovezuješ sa kablovima koje si dobio uz uređaj, čisto radi testa.

Nego, ne reče mi:

- Čime si kepčerovao video i preko koje interkonekcije
- Koji SCART konektor na STB-u koristiš
- Da li si probao preko drugog SCART konektora
 
Snimam na Novatron NTR83.
Signal je vucen sa donjeg scarta gde pise da je namenjen za rikorder.
Pretpostavljam da je tu veza SCART-SCART i da ne znaš da li koristi Y/C ili RGB?

Gornji ide direktno na TV.
Vidiš li iste te smatnje i na TV-u?

Nisam koristio direktnu vezu kompozitnih kablova vec je na SBB risiveru scart-kompozitni adapter pa u njega ide kabl.
Da nije nesto do ovog adaptera:
Pogledajte prilog 157590
Čekaj, jer to pričaš za vezu sa TV-om ili za vezu sa snimačem?

Menjao: Još jedna stvar, imaš li na tom SBB STB-u kontrolu video signala?
 
Poslednja izmena:
Citaj pazljivo sta pisem. Tema je veza sa rikorderom, tv nas ne interesuje.
Ovaj risiver nema mogucnost podesavanja video signala, barem ne kroz korisnicki inerfejs.
Veza rikordera je preko scart adaptera iz kog izlazi kompozitni kabl (zuto, belo, crveno) i ulazi u isti takav na rikorderu(in).
Fazon je da analogni kanali koji idu direktno na tv nemaju tu smetnju, a oni digitalni imaju. Ovde ih delim na digitalne i analogne sto se tice prijema na risiveru, inace na rikorder idu napolje preko analognih izlaza(ako se tu racuna scart i kompozitni). Rikorder je u redu provereno.
Prvi korak koji cu da uradim je da napravim 1 m kabla antenskog koaksijalnog od 75 oma sa muskim cincevima i da zamenim samo video kanal(zuti).
Ako to ne donese resenje onda idem dalje...
Ako imas neki pametan savet napisi, ali nije fazon pisati samo da bi pisao.
Sto se tice teorije, sve je to lepo, ali ne pije vodu, tako da je praksa majka mara! Mislim da se slazes sa ovom konstatacijom.
 
Sto se tice teorije, sve je to lepo, ali ne pije vodu, tako da je praksa majka mara! Mislim da se slazes sa ovom konstatacijom.

zbog ovakve životne filozofije (btw koju ne čujem prvi put i po pravilu je izgovaraju totalni laici vezano z aneku materiju) nam je ovako "lepo" u državi (životu) :smoke:
 
Citaj pazljivo sta pisem. Tema je veza sa rikorderom, tv nas ne interesuje.
Interesuje mene, da bih mogao da dijagnostikujem problem i nađem ti rešenje. Ako ti pak ne treba moja pomoć, izvini na smetnji.

Veza rikordera je preko scart adaptera iz kog izlazi kompozitni kabl (zuto, belo, crveno) i ulazi u isti takav na rikorderu(in).
OK, znači ovo su artefakti u kompozitnom signalu - to je bitna informacija.

Fazon je da analogni kanali koji idu direktno na tv nemaju tu smetnju, a oni digitalni imaju.
Šta ti znači "idu direktno na tv"? Imaš jednu granu kablovske direktno do TV-a? Ako je tako, znači da konkretna smatnja nastaje ili u SBB STB-u ili u snimaču, pošto je isuviše specifična da bi potekla od nekog EM izvora koji utiče na kabl.

Ovde ih delim na digitalne i analogne sto se tice prijema na risiveru, inace na rikorder idu napolje preko analognih izlaza(ako se tu racuna scart i kompozitni).
Kako gledaš analogne programe, preko PAL tjunera u STB-u ili preko onog u televizoru?

Rikorder je u redu provereno.
OK - jedan faktor manje.

Prvi korak koji cu da uradim je da napravim 1 m kabla antenskog koaksijalnog od 75 oma sa muskim cincevima i da zamenim samo video kanal(zuti).
Nemoj to da radiš - nećeš time ništa postići, a ni proveriti. Teško ćeš ti sam kvalitetno terminisati taj kabl, pogotovo sa RCA konektorima. Vrlo verovatno da ćeš napraviti lošiju vezu nego da si uzeo najjeftiniji fabrički kabl.

Artefakti koje imaš se SIGURNO ne javljaju zbog lošijeg kabla.

Ako to ne donese resenje onda idem dalje...
Idi odmah dalje. Kupi dobar SCART-SCART kabl pa probaj sa njim. Ako to ne reši stvar onda imaš PROBLEM.

Ako imas neki pametan savet napisi, ali nije fazon pisati samo da bi pisao.
Nije ni fazon slušati samo sebe dok pokušava da ti pomogne neko ko zna više od tebe.

Sto se tice teorije, sve je to lepo, ali ne pije vodu, tako da je praksa majka mara! Mislim da se slazes sa ovom konstatacijom.
Ne. To je konstatacija priučenih i neukih neznalica kojima je to izgovor što od škole imaju samo veliki odmor.
 
Poslednja izmena:
Sada sam pogledao uputstvo za taj SBB STB. U poglavlju o naprednim podešavanjima, na strani 33, ima o podešavanju SCART konekcije. Da li je u tvom slučaju podešena na CVBS ili na RGB?

Kako vidim, Novatron IAMM NTR83 takođe ima SCART-RGB ulaz, te bi uz dobar SCART kabl to ujedno i bio najbolji način povezivanja ta dva uređaja (pod uslovom da se na STB-u podesi SCART da daje RGB na izlazu).
 
Hvala za manual za Echolite risiver.

Sto se tice obrazovanja, ne zelim da komentarisem, jer mi je ovo hobi, a ne zanimanje. Bilo bi smesno da neko studira elektrotehniku da bi namestao kablove ili veterinu da bi pravio kobasice. Zato Vas molim da mi prevedete pojam "preslusavanje" i pogotovo to sto kaze gospodin djidji77 da se to desava na rikorderu. Odakle mu taj zakljucak, na osnovu koje cinjenice? Ako vec polemisemo o rikorderu, ja sam pomislio da bi moglo da bude uticaj elektrolita u kondenzatorima, ali to je malo veca zafrkancija.

Magick ... probao sam skart na skart, tj. imao sam ovu vezu ranije, ali mi se odjednom desilo da mi rikorder ne prepozna ulazni video signal i kada krene da snima po planu snimanja (samo kada ide na tajming ne i direktno), snima na prazno i neograniceno dugo sve dok ga ne zaustavim. Zato sam i presao na drugi nacin veze i sada snima bez problema, ali se javio ovaj problem sa signalom koji se javlja ponekad i sasvim neocekivano. Pokusao sam da pratim vremenske prilike i vlaznost pa sam zakljucio da to utice samo na seckanje slike ali to se javlja mnogim korisnicima SBB. Verovatno odlicno kabliranje!

Sta ti znaci "artefakti u kompozitnom signalu". Ja znam za pojam te reci, ali u vasj struci to verovatno ima neko drugo znacenje. Molim te, objasni.

Analogne gledam preko tjunera u TV, a digitalne preko onog u risiveru. Tako sam i namestio da preko digitalnog saljem izlaz na rikorder.
 
Sto se tice obrazovanja, ne zelim da komentarisem, jer mi je ovo hobi, a ne zanimanje. Bilo bi smesno da neko studira elektrotehniku da bi namestao kablove ili veterinu da bi pravio kobasice.
Naravno. Moja opaska se nije odnosila na tebe lično, već na stav/filozofiju "teorija su prazne reči, praksa (koja nema veze sa njom) je zakon". Kada se teorija i praksa ne podudaraju, to je ili zato što je:

- teorijski model manjkav
- neko ne poznaje dobro teoriju
- neko ne primenjuje dobro teoriju, odnosno nešto je prevideo

To što nekada (ili češće) teorija, koju su nas učili u školi, nije primenljiva u praksi je dokaz lošeg obrazovnog sistema, a ne toga da je teorija nešto beskorisno.

Zato Vas molim da mi prevedete pojam "preslusavanje" i pogotovo to sto kaze gospodin djidji77 da se to desava na rikorderu.
Preslušavanje je termin koji označava mešanje dva ili više korisnih signala koji se provode istim ili bliskim kanalima. Nekada si zaista mogao u telefonskoj slušalici čuti tiho komšijin telefonski razgovor ako su vam parice jedna do druge u nekom delu instalacije - verovatno otuda i termin.

U tvom slučaju, verovatno dolazi do preslušavanja između kompozitnog i nekog drugog, komponentnog, signala.

Proveri da li ti je SCART bio podešen na CVBS ili RGB i da li se stvar menja kada promeniš to podešavanje? Znači, kako je bilo i da ili se nešto menja?

Odakle mu taj zakljucak, na osnovu koje cinjenice? Ako vec polemisemo o rikorderu, ja sam pomislio da bi moglo da bude uticaj elektrolita u kondenzatorima, ali to je malo veca zafrkancija.
Nisam video da je rekao da je to do rikordera, a mrzi me da čitam sve ispočetka. Preslušavanje se može javiti na bilo kom delu putanje signala. Ukoliko te smetnje vidiš samo na materijalu koji je snimljen rikorderom, onda je problem definitivno negde na tom putu. Probao bih i da, u toko nekog programa na kome se to primećuje, prebacim SCART adapter na gornji (DVR) port pa snimam malo i preko njega.

Svakako bih probao sa kvalitetnim SCART kablom i RGB podešavanjem na STB-u. Ako problem nastavi da perzistira, možeš još probati i neki drugi izvor signala (kameru, DVD...).

Što se kondenzatora tiče, elektroliti se u njima ne mogu menjati već se menja ceo kondenzator, tako da... Ipak, ovo ne deluje kao klasičan brum već kao nešto što proizvodi komb filter, da li usled preslušavanja ili lošeg antialiazinga...

Magick ... probao sam skart na skart, tj. imao sam ovu vezu ranije, ali mi se odjednom desilo da mi rikorder ne prepozna ulazni video signal i kada krene da snima po planu snimanja (samo kada ide na tajming ne i direktno), snima na prazno i neograniceno dugo sve dok ga ne zaustavim.
A da li si imao te smetnje kada bi uspeo nešto da snimiš preko SCART-a i da li si bio podesio SCART izlaz na STB-u na RGB?

Zato sam i presao na drugi nacin veze i sada snima bez problema, ali se javio ovaj problem sa signalom koji se javlja ponekad i sasvim neocekivano.
Verovatno je taj adapter loše odrađen pa vezuje neki signal na masu ili tako nešto. Probaj sa prebacivanjem onog podešavanja skarta na CVBS pa javi šta se dešava. A zanima me i na kom je podešavanju bio SCART.

Sta ti znaci "artefakti u kompozitnom signalu". Ja znam za pojam te reci, ali u vasj struci to verovatno ima neko drugo znacenje. Molim te, objasni.
Artefakt (u slici), u najopštijem smislu, je nešto vidljivo što proistekne iz smetnji u signalu. Ne znam kako bih konkretno nazvao tu tvoju svetlu šlajfnu, pa sam je referencirao kao artefakt.

Analogne gledam preko tjunera u TV, a digitalne preko onog u risiveru. Tako sam i namestio da preko digitalnog saljem izlaz na rikorder.
Ako sam te dobro razumeo, TV ti je povezan sa STB-om preko SCART DVR porta i tu je verovatno RGB veza, a na TV-u ne vidiš te smetnje?

Iz svega sumnjam na SCART adapter i podešavanje SCART izlaza na STB-u, pa onda na video enkoder u STB-u (ako ih uopšte ima dva), pa tek onda na snimač.

Daj mi informacije koje sam ti tražio i uradi što sam ti rekao da pa vidimo.
 
Podesavanje na risiveru:
-za TV na RGB(pre je bilo CVBS) i tako je i vezan preko skarta
-za rikorder na CVBS i ne postoji druga opcija, vezan je na izlazu na adapter(skart-kompozit,ima slika od ranije) pa kompozitni kabl do rikordera na kompozitni ulaz. Iz rikordera ide kompozitni izlaz na kompozitni ulaz na tv. Skart kabl sam otkacio.
tv ima dva skart ulaza i jedan video(kompozitni)
Evo cele nedelje nije bilo nikakavih smetnji. Inace, rekoh, nikada nije bilo smetnji na tv samo na snimljenom materijalu koji koristi "digitalni" kanal na risiveru(mislim preko tjunera na risiveru).

Ima jos nesto zanimljivo sto nema veze sa ovom temom a desava se kada je kisno vreme ili visoka vlaznost...mozda vreme nema veze s tim a ja sam cini mi se nasao resenje i za to. Od ponoci SBB signal je poceo da secka, kao da ima nedostatak frejmova pa pokretne slike izgledaju iseckano. Mislim da me razumes sta zelim da kazem. Sto bi rekli, nije tecna animacija - low FPS. Nekom logikom iskljucio sam risiver i nakon minut ga upalio. Kada se inicijalizovao, sve je opet bilo normalno. Sta to moze da bude? Laicki, lici ko neki neispraznjeni kes sa adresama koji se ne osvezava, nesto kao kada se zablesi DNS za net.
Sto se tice kablo
 
Poslednja izmena:
Prvo, impedansu određuje terminacija a ne kabl.

apsolutno NETAČNO!


nego da se vratimo na problem.....

mrzi me da pišem detaljno vezano za preslušavanje, ali pročitaj čisto informativno da vidiš o čemu se radi http://en.wikipedia.org/wiki/Crosstalk_(electronics)


e sad, u tvom konkretnom slučaju vidim da koristiš IAMM NTR83 za snimanje i on beše ima TV tjuner? mislim da ti je problem da do preslušavanja dolazi zbog lošeg "video switchera" unutar IAMM-a pa ti se preslušava video signal iz TV tjunera i video signal sa scarta. najjednostavnije je da to raščistimo, da otkačiš antenu sa IAMM-a i ostaviš samo priključen scart i onda probaj snimanje. ako smetnja nestane, to je to.... :)
 
Poslednja izmena:
Podesavanje na risiveru:
-za TV na RGB(pre je bilo CVBS) i tako je i vezan preko skarta
Nađi opet neki pragram sa odgovarajućom scenom pa izvuci SCART iz TV-a i ubaci ga na ulaz snimača pa snimi tako - da vidimo da li problem perzistira.

-za rikorder na CVBS i ne postoji druga opcija, vezan je na izlazu na adapter(skart-kompozit,ima slika od ranije) pa kompozitni kabl do rikordera na kompozitni ulaz. Iz rikordera ide kompozitni izlaz na kompozitni ulaz na tv. Skart kabl sam otkacio.
Možda na tom drugom (VCR) SCART portu ne postoji opcija RGB zato što uređaj ne detektuje impedansu na odgovarajućim pinovima. Probaj da povežeš TV sa SCART kablom na taj drugi port pa vidi da li će se pojaviti opcija RGB.

tv ima dva skart ulaza i jedan video(kompozitni)
Nebitno. Koristi samo SCART RGB, tako ćeš dobiti najbolju sliku, ako već TV nema HDMI.

Evo cele nedelje nije bilo nikakavih smetnji. Inace, rekoh, nikada nije bilo smetnji na tv samo na snimljenom materijalu koji koristi "digitalni" kanal na risiveru(mislim preko tjunera na risiveru).
Te smetnje ne pravi DVB-C prijemnik u risiveru jer bi onda te smetnje video i na TV-u, već problem nastaje ili prilikom generisanja analognog signala (video enkoder) ili u prenosu signala, što je i najverovatnije. Kažem ti, sumnjam na taj SCART adapter.

Ima jos nesto zanimljivo sto nema veze sa ovom temom a desava se kada je kisno vreme ili visoka vlaznost...mozda vreme nema veze s tim a ja sam cini mi se nasao resenje i za to. Od ponoci SBB signal je poceo da secka, kao da ima nedostatak frejmova pa pokretne slike izgledaju iseckano. Mislim da me razumes sta zelim da kazem. Sto bi rekli, nije tecna animacija - low FPS. Nekom logikom iskljucio sam risiver i nakon minut ga upalio. Kada se inicijalizovao, sve je opet bilo normalno. Sta to moze da bude?
Može da bude svašta, ali ništa na šta mi kao korisnici možemo da utičemo. Ne verujem da su klasične smetnje na DVB-C muksu, tj kanalu, jer bi video izbijanje blokova i zamrzavanje ili pak potpuno nestajanje slike, a šta je tačno po sredi možemo samo da nagađamo.

Laicki, lici ko neki neispraznjeni kes sa adresama koji se ne osvezava, nesto kao kada se zablesi DNS za net.
Ma jok, ne funkcioniše to tako. :) Uostalom, šta god da je, možeš samo da tražiš da ti zamene risiver i ništa više.
 
Ne koristim antenu u IAMMu. On da ima DVBC ja bih ga koristio i to bi bilo pesma, ovako sa DVBT u njemu za mene je neupotrebljiv. Signal dolazi preko risivera, kablovska televizija je u pitanju.

Inace, pre par godina sam cuo razgovor dvojice iz SBBa da im smetnje prave sigurnosne kamere. Sve u svemu, moje iskustvo sa SBB je takvo da zahvaljujuci monopolu mogu da rade sta hoce i kako hoce. I dok se grad bude delio po interesnim zonama korisnik ce uvek visiti po forumima ili eksperimentisati a da u vecini slucajeva nije imao potrebe za tim.
 
Ona svetla šlajfna koja putuje ekranom i koja se primećuje u tamnijim scenama sigurno ne potiče od smetnji u DVB-C signalu. Rekao sam ti šta da radiš.
 
dobro, ne koristiš tjuner na IAMM-u, a antena nije uključena u njega? da li ti je priključen neki drugi video izvor na ulazu označenim "AV-In"?

i kao što magick reče, ona svetla linija koja koja ti "putuje" preko ekrana, to ti je vertikalni sinhro impuls od nekog drugog video signala, sad je samo pitanje gde dolazi do preslušavanja dva video signala.....
 
Nazad
Vrh Dno