Šta je novo?

Bezbednosna provera radi zapošljavanja

unnamed

Slavan
Učlanjen(a)
18.06.2005
Poruke
533
Poena
320
Da li je neko upoznat kako se danas u policiji, vojsci vrši bezbednosna provera, odnosno šta obuhvata?

Da li je danas generalno lako dobiti listing sa aktivnostima nekog pretplatnickog broja kod mobilnog provajdera, kada su u pitanju ovakve stvari recimo, ili se do toga ne dolazi tek tako?
 
Ja sam upoznat jer je radjena za mene. Da ne ulazim u detalje jer zavisi od sluzbe do sluzbe najcesce se posalje zahtev za proveru u mup gde si prijavljen i policija ti dolazi na kucnu adresu da proveri adresu stanovanja i obavlja razgovore sa tvojim komsijama i ljudima koje poznajes. Proverava se jesi li krivicno gonjen a za odredjene sluzbe proveravaju do roditelja tvojih roditelja ili ti babe i dede... Ako konkurises za drzavnu bezbednost ili VP bolje pitaj sta se ne kontrolise i takve provere mogu da traju duze.
 
Na forumu studenata pravnog fakulteta sam naisao na ovaj komentar: "Glede prava zaštite podataka ličnosti, ostao sam zgranut kada je jedan policijski službenik na jednom fakultetu pred dosta studenata prava i nastavnim osobljem naveo da oni imaju odličnu saradnju sa telekomunikacionim kompanijama, da "nije problem" izvući listing, spisak SMS-ova itd. i bez sudskog naloga."

Da li je danas zaista tako lako doci do listinga nekog broja? Odnosno provajderi se ne bune povodom toga?
 
Ako je u pitanju bezb provera ti potpisujes saglasnost za njeno izvrsenje i posle toga mogu sve da proveravaju...
 
Ja sam upoznat jer je radjena za mene. Da ne ulazim u detalje jer zavisi od sluzbe do sluzbe najcesce se posalje zahtev za proveru u mup gde si prijavljen i policija ti dolazi na kucnu adresu da proveri adresu stanovanja i obavlja razgovore sa tvojim komsijama i ljudima koje poznajes. Proverava se jesi li krivicno gonjen a za odredjene sluzbe proveravaju do roditelja tvojih roditelja ili ti babe i dede... Ako konkurises za drzavnu bezbednost ili VP bolje pitaj sta se ne kontrolise i takve provere mogu da traju duze.

+1

Imam isto iskustvo, samo bih dodao da je u mom slučaju cela procedura trajala oko mesec dana.
 
Ovde sve sami udbaši :)

Bukvalno rade šta hoće jer ako ti daš saglasnost to ne znači da je ista data za proveru tvoje devojke - momka - "simpaticnih" drugova, njihove porodice a to sve rade [emoji6]
 
Ne savetujem da ulazimo u diskusije sta sme a sta ne sme jer ovo nije mesto za to. Samo cu reci da odredjeni poslove nose velika odricanja sto se tice privatnosti i vecina ljudi koja "konkurise" je toga sasvim svesna.
 
Ne bi trebalo da možeš da se odrekneš zakonom garantovanih prava ako zakon ne propisuje da možeš da ih se odrekneš.
 
Ok, ja i ne planiram da konkurišem za takve pozicije, samo sam bio radoznao.

Mene je u suštini najviše zanimao deo koji se odnosi na mogućnost da neko dođe do listinga nekog pretplatničkog broja, bez lične saglasnosti te osobe. Nekako nemam poverenja u ove operatere da oni uopšte čuvaju te podatke.
 
Onda si pogresno formulisao pitanje i naziv teme.
 
Pa nema diskusije, jednom rečju ne smeju, oni (balavci malo stariji od mene u kraljice Ane) vrše proveru listinga (sms, pozivi, lokacije kako boravišta tako i kretanja) samo zato sto si nekako vezan za njihovog kandidata. Ako nemaš fejs onda si strašno sumnjiv i još ako imaš veze sa inostranstvom, a raspituju se ne samo preko mupa, ne znam ni kako da ih okarakterisem osim kao doušnike. Meni nije problem da me neko disecira ukoliko sam konkurisao za službu ali jeste kad nemam veze sa njima a to rade jer im se može a pravdaju sa mora se.
 
Meni nije problem da me neko disecira ukoliko sam konkurisao za službu ali jeste kad nemam veze sa njima a to rade jer im se može a pravdaju sa mora se.

A ti mislis da se ne mora i da je to neko izmislio za dzabe ?
 
Ne zasonosite se time da ce neko da postuje zakon i vasu privatnost dok ceslja sve dostupne podatke o vama. Listinzi, SMS-ovi, pa cak i transkripti telefonskih razgovora sa inostranstvom su im dostupni kao od sale, a tek o sajtovima koje posecujete da ne pricam, to se izvlaci od provajdera kao dobar dan jer ste to potpisali u ugovoru kod provajdera. Niko nista ne kontrolise u ovoj oblasti i to je naprosto jedna svinjarija sto se tice toga u ovoj drzavi.
 
Pa naravno da ne. Iritira kad saznas da je neko "interesantan" a drugi se puštaju na miru da regulišu zakon džungle i glume alfa primate sa zaledjinom kodnog imena.

Ode ovo u bez veze smeru, lepo je kad se deca igraju James Bonda a za zakone i pravo ćemo kad nas očepi EU.
 
Mislis da je u EU/USA i ostalim zemljama "zapadne" demokratije stanje drasticno bolje?

Pozdrav
 
Nijedna služba bez sudskog naloga ne sme da pristupa bazama mobilnih provajdera.
Nažalost, to se ovde ne poštuje. Pre par godina bilo je 4000 zahteva, 2000 odobreno, a pristupali su samo jednom operateru preko 800000 puta.
Da li s nešto promenilo ili ne, ne znam.
 
Zaboravih da napisem da pored toga sto su im dostupne sve vase internet pretrage koje nisu enkriptovane, i skajp razgovori se prate, jer idu preko telekoma. U ovoj zemlji privatnost je misaona imenica. Yoyo o tome sto ti pises vazi samo kada se vodi istraga u krivicnom postupku, a za random pristupanja prilikom provere i ostalih stvari ne vazi.
 
Poslednja izmena:
Mislis da je u EU/USA i ostalim zemljama "zapadne" demokratije stanje drasticno bolje?
upravo.
mene stvarno fascinira to ubedjenje ljudi da je samo kod nas sve najgore a na zapadu sve nekako magicno drugacije i uvek u najboljem interesu svih gradjana :bottle:

Nijedna služba bez sudskog naloga ne sme da pristupa bazama mobilnih provajdera. Nažalost, to se ovde ne poštuje.

da, naravno.

zato su u americi izmislili FISA sud (time su svakako ispostovali formu "sudskog naloga").
 
Poslednja izmena:
Tamo ipak postoji sud koji može u sred noći da napiše sudski nalog. Nemam ništa protiv i da ovde postoji takav sud.
 
Provera se sve od novisnkih komentara, preko razgovora, sms poruka, mms, logova kod ISP, jos nekih baza kod ISP..... Pa onda ide usput terenski rad, nadzor, pracenje bla,bla... ALI, sve to pada u vodu kada ide preko poznanstva i namestanja politickom trasom. U tom slucaju, mogao si da pobijes pola porodice, i na kraju ces proci za taj posao. Elem, da ne idem daleko od teme. Uglavnom se vrbuju studenti MATF, PMF koji rade na odredjenim projektima. Problem, barem po meni kod takvih poslova je organizaciona struktura same "firme" i intelektualni nivoi i porekla kadrovske sluzbe. Drugi problem je plata i ogranicenost kretanja. I treci, po meni presudan problem je kasnije ogranicenje da ne moze da se radi za strane firme, mirovne misije, ambasade. Po meni je to idealan posao za nekoga kome su roditelji iz sluzbe OZNA, DB pa ulaze po preporuci i nisu entry levell. Imaju poznanstva, ledja, otvorene karte. Za sve ostale van toga, drugacija pricha. I nemojte da se lozite na spijunske filmove, daleko smo mi sada od toga. Bezbednosne provere preko ambasada rade strane vlade i strane kompanije ako se radi na nekom ozbiljnijem projektu.
 
Zaboravio si da napises i da se proveravaju postovi na forumima. :D Steta sto bech nema https. Ovako svaka shusha moze da nas doxuje i sejvuje nase trolovanje u neku arhivu.
 
Poslednja izmena:
Ja bih pre rekao da je to danas sve partijski kadar. Agencija je agencija.
 
Zaboravih da napisem da pored toga sto su im dostupne sve vase internet pretrage koje nisu enkriptovane, i skajp razgovori se prate, jer idu preko telekoma. U ovoj zemlji privatnost je misaona imenica. Yoyo o tome sto ti pises vazi samo kada se vodi istraga u krivicnom postupku, a za random pristupanja prilikom provere i ostalih stvari ne vazi.
Vazi. Nema veze sa postupkom. Samo sud ili druga lica/ustanova sa javnim ovlascenjima moze pristupiti podacima po zakonu.
Naravno da pristapju i oni koji ne bi smeli , ali to ne znaci da ne vazi.
 
Mislis da je u EU/USA i ostalim zemljama "zapadne" demokratije stanje drasticno bolje?

Pozdrav
U principu nije bolje... "samo" nemaju ~60% primitivaca, polusveta, bahatih indijanaca, krezavih seljacina, "jeftinih" patriota, udbaskih ubica, korumpiranih institucija, uzivalaca turbo folka, plasticnih kuravela, neskolovanih politicara/doktora/koga sve ne, itd... zakoni se "malo" bolje primenjuju i postuju ;) a bogme je i standard "malo" bolji pa te boli paja i ako neko "kraducka" i ako se setaju pederi i ako te nadgledaju cia/fbi/ko god... a ne kao ovde, hebe te i krade primitivna bagra i naravno te "tera" da budes "prepravedno/pravoslavno/tradicionalno/siromasno/paranoicni/patrijota/levicar" :) dok oni uzivaju u svemu onom sto navedeni procenat ljudi smatra "zapadnjackim sra**ima i bezdusnim izdrndavanjem"
Sve u svemu, isti k BRE!!! Ziveli Putin i Rusija i Kim dzong un!!!!! Genijem protiv ambrozije!!!
Eh da, jos jedan primer naseg licemerja.... narod kome je vaznije sta radi komsija i da na netu pokaze slike sebe a iza njega pariz/ny/dubai/maldivi/sta god. brine o privatnosti??? Mislim stvarno, pa da nema neta gde bi likovi imali da se "kurobecaju" i "pametuju" non stop ;)
 
Poslednja izmena:
Zaboravih da napisem da pored toga sto su im dostupne sve vase internet pretrage koje nisu enkriptovane, i skajp razgovori se prate, jer idu preko telekoma. U ovoj zemlji privatnost je misaona imenica. Yoyo o tome sto ti pises vazi samo kada se vodi istraga u krivicnom postupku, a za random pristupanja prilikom provere i ostalih stvari ne vazi.
Vazi. Nema veze sa postupkom. Samo sud ili druga lica/ustanova sa javnim ovlascenjima moze pristupiti podacima po zakonu.
Naravno da pristapju i oni koji ne bi smeli , ali to ne znaci da ne vazi.
Upravo to. A ja i dalje ne razumem kako vam nije jasno da pri prijavi za sluzbu potpisujete saglasnost za proveru ? O cemu vi pisete u ovoj temi mi i dalje nije jasno... Rasprava u temi nema nikave veze sa postavljenim pitanjem.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno