Šta je novo?

Neovlašćeno objavljeni podaci o ličnosti više od 5 miliona građana Srbije

Vidi, ja nigde nisam napisao da mi je kartica bila ukradena, već kompromitovana - čitaj: ishakerisali mi je i skinuli određenu svotu novca.
A na kraju sam i napisao da ovo može da uradi...za početak.

Da ne širimo off, ali ovo što se desilo sa krađom podataka je razlog da kompletan kadar odgovoran za zaštitu bude smenjen, bez ikakvog objašnjenja šta i kako. Jednostavno, odgovorni su da podatke sačuvaju, nisu ih sačuvali i to je to.
 
Poslednja izmena:
Nisam pročitao pažljivo, očigledno kafa ne deluje još uvek...
 
Obično svi mi prvo pomislimo na fizičku krađu kartice, ali krađa podataka sa samog čipa kartice pri nekom online plaćanju je mnogo češća.
Kod mene se to desilo najverovatnije (nemam nijedan dokaz, tako da ne mogu da tvrdim) pri rezervaciji smeštaja preko booking.com, neposredno pre odlaska na more, pošto nigde drugde nisam direktno platio ovom karticom, jer mi je vezana za PayPal koji nije kompromitovan. A samo kompromitovanje kartice se desilo 2 dana pre kraja odmora, 2 nedelje otkako sam uradio rezervaciju online, što mi je dovoljno da izrazim sumnju da je preko njih.
Sa bankom se i dalje preganjam oko para, pošto ne priznaju da je došlo do kompromitovanja, da ne širim, obrazloženja su im toliko fantastična da vređaju inteligenciju.
 
Zanimljivo, isti slučaj sam imao i ja pre dve godine. Skoro identična priča, ganjao sam se sa Komercijalnom od avgusta do novembra dok mi nisu vratili pare. U međuvremenu sam sve to prijavio i Centru za zaštitu korisnika finansijskih usluga pri NBS, i mislim da je to dosta pomoglo da se pozitivno reši reklamacija.
Javi se slobodno na PP ako misliš da mogu da pomognem sa nekom informacijom.
 
Poslednja izmena:
A pin? Stvarno je cudno, i porazavajuce da mozes deaktivirati karticu najosnovnijim podacima, cak ni br licne karte koji je, kao, privatniji nego ova 3 podatka, koja moze znati bilo ko blizak tebi..

Recimo ovo je nemoguce u Komercijalnoj, kevi su ukrali torbu iz automobila dok je bila na klizanju (videli da stavlja u gepek, razbili staklo i uzeli), bacili sva dokumenta nekoj zeni u dvoriste koja je zvala na fiksni (nekako ga nasla ili je keva imala kontakt u novcaniku) i dobila mene i javila mi. Ja zvao kevu a keva banku odmah, da bi eventualno blokirali sve kartice pre nego sto lopovi dignu, i rekli su joj da mora licno da dodje. Morala je da bira da li da zove policiju na uvidjaj ili vozi do banke.

Odstampas sebi na bankomatu PIN za telefonski servis Komercijalne (4 cifre, ali naravno nije isti PIN kao za karticu), pa odatle mozes i direktno blokirati karticu, izmedju ostalog.
 
Sa bankom se i dalje preganjam oko para, pošto ne priznaju da je došlo do kompromitovanja, da ne širim, obrazloženja su im toliko fantastična da vređaju inteligenciju.

Imao sam isti problem. Jako, jako su bili bezobrazni sa svojim obrazlozenjima, jedva sam se uzdrzavao da ne poludim.
 
Upravo tako, da mozes samo ti da blokiras svoju karticu, a ne i psiho kasirka/konobar :D.

nisi me razumeo: PIN je poznat samo tebi (kao osobi) i sistemu (kao racunaru) - nije poznat licima zaposlenim u banci (visa servisu ili sl.)


poseban kod bi trebao da se koristi za blokiranje/deblokiranje kartice... a poseban kod (pin) za podizanje novca.
 
nisi me razumeo: PIN je poznat samo tebi (kao osobi) i sistemu (kao racunaru) - nije poznat licima zaposlenim u banci (visa servisu ili sl.)


poseban kod bi trebao da se koristi za blokiranje/deblokiranje kartice... a poseban kod (pin) za podizanje novca.

Pa na poseban sam i mislio, ali u svakom slucaju, ako je poznat sistemu, moze operater da ga ukuca i verifikuje (ili ne ako je neka druga osoba koja ne zna pin) kad mu ga izdiktiras. A nema brige da ga sazna kada ce da ugasi karticu nakon 20 sekundi. Nisam ni mislio da operater zna napamet broj..
 
Pa na poseban sam i mislio, ali u svakom slucaju, ako je poznat sistemu, moze operater da ga ukuca i verifikuje (ili ne ako je neka druga osoba koja ne zna pin) kad mu ga izdiktiras. A nema brige da ga sazna kada ce da ugasi karticu nakon 20 sekundi. Nisam ni mislio da operater zna napamet broj..

poenta PIN jeste da ga niko osim tebe ne zna i svakako ne bi trebao da ga diktiras operateru!

...mada verujem da neke banke praktikuju ovo sto si napisao: "nema brige da ga sazna kada ce da ugasi karticu nakon 20 sekundi"
 
Poslednja izmena:
Ne razumete me...

U svakom slucaju su 2 koda bolje resenje, ali u nedostatku drugog, jednim pinom bi moglo sve da se obavi (bas kao sto kazes). Svakako bolje od toga sta Intesa praktikuje.
 
Uh, bre ala ste komplikovani. Postoje kreditne/debitne kartice sa ili bez chipa:
- Ako izgubite onu bez chipa, neko moze da je iskoristi u prodavnici ili preko interneta jer na kariciti ima sve podatke (broj, ime i prezime nosioca, CVV code, datum vazenja kartice).

- Ako izgubite karticu sa chipom, niko ne moze da je zloupotrebi u prodavnici ili u bankomatu, ali i dalje moze preko interneta, jer su svi podaci ispisani na samoj kartici.

U svakom slucaju, neophodno je zastititi korisnika sto pre, pa zbog toga postoje centri koji rade 24/7 koje pozoves, izdiktiras podatke o sebi i zatrazis blokadu kartice. Ti centri nemaju veze sa bankama, vec sa izdavaocima VISA kartica i verovatno su finansirani od kompanije VISA.

Dva PIN broja su suvisna. Pamcenje tih informacija nije lako. Ja imam 4 kartice sa chipom i jedva pamtim PIN kodove za njih. Gde jos da pamtim i PIN za zakljucavanje kartice?
 
Karticu treba moći zaključati što pre bez ikakvih uslovljavanja.

Zamislite situaciju da se gužvate na nekom koncertu ili u podzemnoj u Budimpešti/Berlinu/Parizu npr. te skontate da vam nema novčanika/torbice sa karticama?!? Da ne pričamo o orobljavanju hotelskih soba po Grčkama/Turskama/Bugarskama... Oklevanje Visa, Master ili American sistema da vam blokira karticu može da vam napravi neviđene probleme.

A pamtiti dva PIN-a po kartici je nemoguće. Taj neki hipotetički drugi za blokadu vam može godinama ne ustrebati, i koja je šansa da ga imate u glavi onog momenta kada vam ustreba (recimo, stanica podzemne u nekoj "vukoyebini" Evrope)?!?

Još nisam čuo da je neko nekome drugome zaključao karticu, niti iko može imati koristi od toga.
Ali da je nekome kartica zloupotrebljena, toga ima ohoho.
 
Karticu treba moći zaključati što pre bez ikakvih uslovljavanja.

Zamislite situaciju da se gužvate na nekom koncertu ili u podzemnoj u Budimpešti/Berlinu/Parizu npr. te skontate da vam nema novčanika/torbice sa karticama?!? Da ne pričamo o orobljavanju hotelskih soba po Grčkama/Turskama/Bugarskama... Oklevanje Visa, Master ili American sistema da vam blokira karticu može da vam napravi neviđene probleme.

A pamtiti dva PIN-a po kartici je nemoguće. Taj neki hipotetički drugi za blokadu vam može godinama ne ustrebati, i koja je šansa da ga imate u glavi onog momenta kada vam ustreba (recimo, stanica podzemne u nekoj "vukoyebini" Evrope)?!?

Još nisam čuo da je neko nekome drugome zaključao karticu, niti iko može imati koristi od toga.
Ali da je nekome kartica zloupotrebljena, toga ima ohoho.

Kada bi to tako moglo/trebalo kako ti zamisljas, ja bih ti zakljucao evo sad sve kartice, pa bi tokom visednevnog hebavanja po bankama valjda shvatio da nisi u pravu :d.

Nadam se da razumes da ne razmisljaju svi kao ti, i da postoje ludaci koji bi eksploatisali sistem samo da im se ukaze prilika.
 
Gubio u par navrata karticu i izdiktirao jmbg i blokirao preko cc-a. Logika je u tome da se na izdavanje nove kartice malo ceka, ali

a) tvoj jmbg nije javni podatak
b) ako ti neko drugi blokira najvise sto moze da te osteti je za jednokratni iznos izdavanja nove kartice i 2 nedelje cekanja na istu.

S druge strane, trosak odlaganja zakljucavanja je potencijalno daleko opasniji...
 
poenta priče je da nekog možeš konstantno da drndaš, da mu gasiš kartice, da on nema karticu koju može da koristi, i da stalno čeka na izdavanje nove, i slične gluposti. sve i da ga ne opljačkaš možeš da ga zezaš ako mu znaš jmbg.
 
To je samo jedna od mogućnosti zloupotrebe procured podataka. Nema potrebe dalje da raspravljamo o blokiraju kartica, poenta je da u objavljenom spisku ima sasvim dovoljno informacija za to.
 
Ima neko kompletan spisak. Koristim 3g sa telefona, pa bih bio zahvalan ako bi mi neko pustio link za spisak na PM da vidim da li me ima :D
 
stvarno, neko je sigurno skinuo tu bazu. Jel mozemo nekako da vidimo da li nas ima na spisku?
 
pa neki ljudi tvrde da imaju akcije, a nema ih na spisku, kažu proverili su...
 
Nazad
Vrh Dno