Šta je novo?

Server za storage (10+ hddova)

Probaj jedan veliki da vidis kakva je brzina.
Nikad neces imati iste brzine ako je vise malih fajlova u odnosu na jedan veliki istog ukupnog kapaciteta.

I koji model si uzeo, dzaba ti 10Gb ako ti NAS mrezna podrzava samo gigabit.
 
Poslednja izmena:
Nije jedan veliki fajl nego gooomila malih od 10mb

raid6, 8x5tb wd red je trenutno u njemu, a bice dodato jos toliko

Nemam pojma koji tačno model imaš NAS-a i koji mu je CPU, ali pretpostavljam da upis na RAID6 niz tj. računanje dvostrukog parity-a usporava dosta upis.

Zipovao sam neki veliki fajl na gomilu 10MB delova i probao da kopiram na NAS i još uvek prebaca 65MB/s, ali je kod mene mirror koji je dosta lakši za upis, tj. nema opterećenja CPU-a jer se ne računa parity.
 
Poslednja izmena:
Pitam se kakav program su pokrenute na ovom da izbacuje da je većina podataka ??? Imam server sa 12 TB skladišnog prostora (zajedno sa dual Xeon E5-2620v2 i 128GB RAM-a, virtuelizovani naravno) i ja sam zvao lud.
 
Daj neki zarez, nista te ne razumem.
 
Jako cudno da su bas 2 crkla. JA sad merkam Red Pro za 12bay sasiju. Posto Seagate Datacentar HDDova nema.
Ali u svakom slucaju za nas se radi stravican burn in test. Zato sto se meni desilo da pukne RAID 5 niz zbog toga.
 
Jako cudno da su bas 2 crkla. JA sad merkam Red Pro za 12bay sasiju. Posto Seagate Datacentar HDDova nema.
Ali u svakom slucaju za nas se radi stravican burn in test. Zato sto se meni desilo da pukne RAID 5 niz zbog toga.

Ja sam imao problem sa podešavanjem sinolodžija, jer mi je konstantno prikazivao samo jedan hdd...prvo sam mislio da ih je na neku foru strpao u raid....pa reset, ponovo konfigurisanje bla bla...kad probalim samo jedan disk prikazuje..ubacim još jedan disk...dešava se isto...istestiram jedan disk, mrtav skroz...pošaljem na reklamaciju, vrate mi ispravan, uđem u podešavanja i vidim lepo dva diska, dva serijska broja, sve lepo...ubacim treći disk koji je došao kad i prva dva (uostalom kad i nas) i probalim da i njega ne prepoznaje opet...uglavnom, i on je na reklamaciji...
 
Ma mislim da to nema veze sa podnebljem alfa. Jednostavno lose pakovanje, lose cuvanje/transport i eto. Ja mozda jesam vise za Seagate, ali se to desava svima. Napisao sam skoro da su nama HGST diskovi ubedljivo najgori, a recimo ih ljudi hvale dosta. krastavac, jedino da ti prodje kao nama preko 1000-2 diskova pa otprilike nesto da procenjujes. Mada i tad.
 
ja sam uzeo 10x5tb wd red i jedan je brljao odmah, zamenjen i za sad radi sve ok evo vec 3 meseca
 
Raid6 + Hotspare?
Nije obican red preporuce preko 8 diskova, uglavnom zbog vibracija pa sam ga zato preskocio.
 
da, raid6, ali to je bilo odmah pri kreiranju volume-a tako da nije bilo nikakvih podataka na njemu

koji diskovi su bolji po tom pitanju (preko 10kom)?
 
Aleksa, da li si utvrdio razloge za brzine? Da li taj NAS ima neka podesavanja cache-, i slicnih stvari koje mogu uticati na brzine? (ili je prosto procesor u njemu spor za RAID6 kako rekose vec)

Ako je dedicated NAS box, a ne neki Celeron box koji radi kao NAS, treba imati svoj dedicated IOP za RAID6, a danas oni mogu daleko vise od 50MB/s preci.
 
Alek- Preporuka je REd pro, SE i RE od WDa, a Seagate Datacenter i ENterprise varijante.

Alfa- uglavnom su neki sakati celeroni,koji rade rebuild otprilike oko 7 dana. Ima i kes, ali ako nemas UPS bolje ugasi writeback.
 
Ne verujem da Celeron moze tu brzinu postici. Mada, mozda i mogu multithreaded, ali je onda pitanje disipacije toplote u full loadu.
Mada, vidim da Aleksej pominje ZFS, pa bi onda morao biti obican CPU.

Postoji u nekim kontrolerima/NASovima vise cache podesavanja od write-back vs. write-through, i nacin na koji radi write-through se moze razlikovati (najgluplji kontroleri u write-through modu svaku operaciju upisu zasebno, i ne koristi cache cak ni za "atomske" operacije koje prelaze nekoliko diskova, zato su i prespori u tom modu, ali pametniji kontroleri za takve slucajeve koriste cache, samo sto ne cuvaju podatke kao write-back, vrlo prosta implementacija je u pitanju).
Posto je NAS za 10+ diskova, verovatno ima nesto vise od tih podesavanja.
 
@alfaunits, Jesam, glavni razlog je bio nekoliko miliona malih fajlova :)
kod prebacivanja jednog velikog fajla brzina je oko 100MB/s, i to cak i sa 2 klijenta u isto vreme

inace je u pitanju neki qnap trenutno (ne znam tacnu oznaku, na moru sam) ali on je kupljen vise za probu, i kao bekap/centralizovani dropbox itd, a freeNAS kojeg cemo uskoro nadam se poceti da sklapamo ce da sluzi kao veliki storage sa 10G mrezom (mastam :) )
 
Poslednja izmena:
Pa i QNAP(KNAP sto kazu ovi) ima storage sa 10gb mrezom,relativno povoljno ako se ne varam. A ima rezervno napajanje(sto mi je jako bitno kod tih ozbiljnih masina). Za freenas nije losa ideja neko dobro kuciste uzeti, i naravno ploca koja podrzava hotswap iz biosa kako treba(testirao ovih dana sa FM2 plocama i radi strava).
 
Ako je neko skoro radio soft-kontroler NAS ili uopste storage sa 10+ diskova, kolike ste brzine za RAID5 i RAID6 dobijali? Zanima me koliko postizu procesori danas realno. (od kako HW kontroleri imaju i preko 2GB/s RAID6, ne pada mi na pamet da pomislim na tako nesto i za kuci, a samo na poslu se srecem sa ista vise od 1-disk storage-a vec godinu i nesto, i to samo da bi ostao u prici)

BTW, procitaj KNAP sa indijskim akcentom :D (da, cuo sam ih da citaju KNAP, a ne KJUNEP :))
 
Nazad
Vrh Dno