Šta je novo?

Server za storage (10+ hddova)

Aleksej Vasic

Slavan
Učlanjen(a)
29.06.2006
Poruke
140
Poena
319
Pozdrav ljudi, treba mi malo pojasnjenje problematike:

Bavimo se foto/video produkcijom i imamo jako puno fajlova (trenutno mislim da imamo 20ak 3tb diskova), koji su uglavnom externi WD-ovi na usb3 i to je vec postalo poprilicno zamrseno i komplikovano za pronalazenje podataka, neki diskovi su bekapovani, neki nisu, neki nisu bekapovani redovno itd... uglavnom zelimo da to sve sredimo nekako i spakujemo na jedno mesto koje ce imati redovan bekap o kom nece morati da se razmislja previse.

ovo mi se jako svidelo: https://www.youtube.com/watch?v=ZL0xC7H7naY jer koliko vidim moze da se skalira po potrebi (mislim samo na kolicinu podataka, ne na rutere, firewall itd, mislim da mi to ne treba)
Kolika je okvirna cena ovako neceg sa recimo 5+5 raid diskova za pocetak? I koliko bi posle kostalo dodavanje novih diskova?
Imamo 7 racunara koji bi pristupali tim podacima i najvise bi sluzilo za to da su svi podaci na jednom mestu i da su u isto vreme bekapovani. Masine koje bi pristupale su delom mac delom pc

ne znam koliko je komplikovano ovo za podesavanje, al' sem ako nije plug&play ne bi se mi baktali time nego bi nasli nekoga da to sve sredi
 
Sve se može, kad se hoće. Pitanje je šta vama tačno treba i koliko vas ima da radite u istom trenutku - da li svi radite sam u lokalu, pa po završetku "bacate" materijal na storage ili bi svi radite direktno na storage-u? Od ovih informacija zavisi sve - mreža, tip storage-a, vrsta diskova, ...

Ako ćete da ide na server grade kvalitet i performanse, to će onda da košta dosta više nego dosadašnja varijanta, ali će barem da bude sve na jednom mjestu.

Može da se digne i FreeNAS ili tako nešto sa nekom pločom koja ima 10+ SATA portova i da to bude dosta jeftinije.

Sve zavisi šta vama treba i šta vi želite tačno da uradite sa time.
 
Poslednja izmena:
Ja bih ti preporucio neki bolji QNAP/Synology, recimo TS-EC880 pro koji ima mesta za 8 diskova. Imas i opciju iznad za 10 diskova. Dobra stvar je sto na ove sasije mozes da nakacis prosirenje do nekih 5-10 diskova. Naravno, castor ti je rekao da zavisi od performansi. Ako imate dobar LACP switch,ovde imas 4 mrezna porta pa dobijas 4GB/s,maksimalno.
Samo je naravno pitanje koliko ti je potrebno prostora.

Synology NASovi imaju i HA, tako da je to opcija za one koji imaju malo vise kinte.
 
naravno idealno bi bilo kad bi sve moglo da se radi na serveru, ali mislim da je to u ovom trenutku finansijski neizvodljivo, tako da bismo postepeno prelazili prvo da imamo samo centralni storage, znaci fotke se kopiraju na kompove sa servera, obradjuju se i obradjene vracaju u drugi folder na serveru tako da mi nije potrebno najbrze moguce resenje za sad, samo veliko i bekapovano :) i skalabilno
od mreze trenutno imamo mikrotik rb2011u, i trenutno su svi na wireless-u, ali cu razvuci kablove ako stavimo server, a naravno ako je potrebno moze i da se promeni ruter

Synology NASovi imaju i HA, tako da je to opcija za one koji imaju malo vise kinte.
Sta je HA?

Može da se digne i FreeNAS ili tako nešto sa nekom pločom koja ima 10+ SATA portova i da to bude dosta jeftinije.
Kako se u ovom slucaju resava raid, karticama? koje su uopste dobre kartice za ovu namenu?
 
Mislim da prvo moras da definises koliko ste spremni da platite ovu ekskurziju.

Skalabilnost je jedinica mere koja raste u skladu sa cenom proizvoda :)

castor ti je odmah dao moguca resenja, pa se saberite :)
Za pocetak vam treba 1000 eur za 10 diskova... neki HW da to potera jos 500-1000 eur...
 
Poslednja izmena:
pa ne znam ni okvirno koliko kosta da bismo mogli da razmatramo to :D

2000e bez diskova je ok cifra za pocetak ali naravno sve zavisi sta dobijamo za to. tokom vremena bi se svakako i vise ulagalo u to
 
Pozdrav ljudi, treba mi malo pojasnjenje problematike:

Bavimo se foto/video produkcijom i imamo jako puno fajlova (trenutno mislim da imamo 20ak 3tb diskova), koji su uglavnom externi WD-ovi na usb3 i to je vec postalo poprilicno zamrseno i komplikovano za pronalazenje podataka

Svaka čast ako zaista imate toliko posla :Klanjanje

Da li ste možda razmatrali program za katalogizaciju? Osoba ukuca šta joj treba, vidi na kom se disku nalazi, uzme sa police externi rack sa tim brojem, i ćao - http://www.whereisit-soft.com/
 
Pa za 2000e bez diskova imas strava NAS uredjaje. Naravno, mozes i sam da napravis.
 
1) Synology, QNAP >1500eur za >10 diskova + mogucnost prosirenja sa dodatnom sasijom

2) Supermicro PC rack kuciste za 12-16 diskova sa x86 plocom i RAID karticama ~1700eur + mogucnost kacenja dodatnih sasija

3) PC kuciste sa brdom mesta za diskove sa x86 plocom i RAID karticama ~1000eur + mogucnost kacenja dodatnih sasija

i onda diskovi...

kolicina maltretiranja da proradi istim redosledom :)
 
Poslednja izmena:
1) Synology, QNAP >1500eur za >10 diskova + mogucnost prosirenja sa dodatnom sasijom

2) Supermicro PC rack kuciste za 12-16 diskova sa x86 plocom i RAID karticama ~1700eur + mogucnost kacenja dodatnih sasija

3) PC kuciste sa brdom mesta za diskove sa x86 plocom i RAID karticama ~1000eur + mogucnost kacenja dodatnih sasija

i onda diskovi...

kolicina maltretiranja da proradi istim redosledom

ako se ne bih ja maltretirao nego platio nekog za to, koje je najbolje resenje? :)
Koje RAID kartice preporucujete?
 
Najbolje resenje Synology/QNAP , neko podesi i vozi.
 
trudimo se :)

to nije bas elegantno resenje, pogotovo kad je vise kompova u pitanju, a nema ni bekap ni nista

Kontam da bi za backup bio dovoljan Acronis i dodatni disk, mada uz katalog program, to sve jeste zezanje :S:

A je l' to čuvate fajlove iz završenih projekata ili tekućih? Mislim, ako je čista arhiva u pitanju, onda se samo butne na disk, katalogizira i ćao :type:
 
@ness1602, u principu mi se ovo svidja, samo jos da vidim de to kod nas ima za te pare, ja nalazim samo 2x skuplje

@censored, to je sve tako nekako slicno sad, pa nam se ne mili da uopste gledamo sta smo radili.
Nisu nama projekti tog tipa da kad ih predamo klijentu zaboravimo na njih, nego se svako malo vadi nesto
a pored toga jpg verzije svih ikada obradjenih fotki stoje u jednom ogromnom folderu i taj folder se non stop koristi
 
Poslednja izmena:
Enterprajz segment je osetno skuplji kod nas... tj $ = € pa jos puta malo :(

Ako vam nije bitan fiskalni racun pokusajte da "uvezete" QNAP ili Synology iz inostranstva :)

1 2 3 npr

I jos nesto, ako su vam bitni podaci (a verovatno jesu) razmislite da uzmete i neki jeftiniji uredjaj za backup produkcije... dovoljno je 6-8 3TB diskova (sto vec imate medj ovim eksternim) i neki manji Synology, jer su ipak ovi QNAP osetno skuplji.
 
Ja bih ti savetovao da uzmes obavezno 2 uredjaja, jer uglavnom svi NAS uredjaji su nesigurni jer dovoljno je da jedan deo na njemu crkne (izuzev napajanja) i NAS je neupotrebljiv. Svi NAS uredjaji iz biznis segmenta podrzavaju paralelno kopiranje, tako da ti odmah pravi kopiju na drugi uredjaj. Ako vam budzet dozvoljava, savetova bih vam da se raspitate kod nekog od renomiranih proizvodjaca NAS/SAN uredjaja za enterprise segmet (HP,Fujitsu, Netapp,Dell, EMC, ..).
 
Pa jeste nas neupotrebljiv ali mu nije raid niz unisten. Ne moras bas toliko da ga plasis. A budzet za enterprise je x10 tako da to nikom ne ulazi u razmatranje.
 
Nije plasenje vec preporuka. Bolje da ima sve informacije pre nego sto se odluci. Bitno je veoma koliko je vazna dostupnost podacima, zato sam i napisao da treba imati neku rezervu, jer servis zna da potraje. Nama se desilo da je otisao jedan kontorler na SAN uredjaju, srecom pa smo odmah u startu uzeli 2 kontrolera u konfiguraciji tako da dostupnost podataka nije bila ugrozena. Cinjenica je da je enterprise segment skuplji ali zato nudi i znacajno vecu pouzdanost. Opcija sa 2 NAS uredjaja koji bi radili paralelno kopiranje pruza veoma visok stepen pouzdanosti za tu cenovnu klasu.
 
Zato što je kombinacija te ploče i odgovarajućeg procesora kao pola NAS-a…

Njemu u principu treba:
- 1x NAS sa LAN teamingom
- 1x Gb switch sa LACP podrškom
- 1x solidan PC sa barem 6x SATA2/3 konektora

NAS će da uzme u skladu sa lovom, prostorom i planom za sutra, Gb switch u ovom slučaju je a must have, a onaj PC na kraju će da sklepa nekako da u služi za backup NAS-a.


Kako se u ovom slucaju resava raid, karticama? koje su uopste dobre kartice za ovu namenu?

U ovom slučaju, po meni, je bolje uzeti neki NAS za produkciju, a FreeNAS staviti kao backup NAs-a, jer će manje da boli glava (ili bilo koji Windows na SSD+ostali diskovi u HW/SW RAID, jer će ionako da služi samo kao backup). HW RAID sa FreeNAS-om može da ide preko RAID kontrolera ploče ili preko SW opcije u FreeNAS-u.
 
Poslednja izmena:
Dobitna kombinacija za manje od 5000 eur :D
 
Slazem se sa milanom. Za produkciju neki dobar NAS uredjaj, RAID10 zbog performansi. A za bekap Freenas/Openmediavault napunis 4TB diskovima i RAID5. Zviznes inicijalni bekap i onda samo inkrementalni svako vece.
 
Mislis da ima smisla ici na R10 za skladistenje fajlova? Ne mogu da procenim da li je u ovom slucaju bolje 2x performansi ili jos 50% vise prostora sa R6 npr... (ako se ide na 8+ diskova)
 
Pa mislio sam da ce tamo i raditi neke obrade, pa zato RAID10. Inace RAID6+hotspare i vozi. Isto i za RAID5. Tako se najbolje pokazalo. Opet kazem, pitanje kakva vam je mreza, QNAP/Synology jaci ima 4 mrezna ulaza. Mozes i tu bonding da uradis pa da sve radi mnogo brze. Ako je samo razmena+arhiviranje onda naravno RAID6+hotspare da ne razmisljas.
 
Mrezu nemaju:

Od mreze trenutno imamo mikrotik rb2011u, i trenutno su svi na wireless-u, ali cu razvuci kablove ako stavimo server, a naravno ako je potrebno moze i da se promeni ruter

Ovo moze biti veci problem od kupovine NAS uredjaja :(
 
Pre svega, treba da sredite svoju mrezu. Ubaciti toliki storage, a raditi preko wifi je sumanuto. Dakle:
1. sredite mrezu.. gigabit ethernet, switchevi, ...
2. NAS storage
3. backup

Router je samo da izadjete na internet. U untrasnjoj mrezi vam treba dobar gigabit ethernet switch..
 
Pre svega, treba da sredite svoju mrezu. Ubaciti toliki storage, a raditi preko wifi je sumanuto. Dakle:
1. sredite mrezu.. gigabit ethernet, switchevi, ...
2. NAS storage
3. backup

Router je samo da izadjete na internet. U untrasnjoj mrezi vam treba dobar gigabit ethernet switch..

Recimo, ali sve vise uredjaja nema ethernet uopste, laptop, tablet..
 
Ma nista nije problem, razvuci ce se sve sto treba :) Mada ce neki laptopovi morati cak i preko wifi-a da pristupaju tome, jer ni nemaju lan (mbp), ali oni ce samo "gledati" fajlove

Sad ste me malo zbunili sa ovim svim, pa ako moze da mi pojasnite ovo oko raida, odgledao sam neko brzinsko objasnjenje na YTu o raidovima i koliko vidim meni igra ulogu ili raid 10 ili raid 6 s tim sto bih kod raid 6 dobio mnogo vise mesta sa istim brojem diskova (mada nisam skapirao kako on vrati te podatke, al' valjda to nije ni bitno ako se ne bavim time). E sad me zanima sta ako crkne nesto (nas recimo) kako ja pristupam podacima? je l' moram da kupim isti takav NAS ili postoji neki drugi (lak) nacin?

Koja je mana Synology DS2413+ u odnosu na QNAP posto je skoro dupla razlika u ceni?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno