Šta je novo?

Samsung 850 EVO (Samsung MGX/MEX controller, Samsung 128Gbit 40nm TLC V-NAND)

Neće da može. To je ploča sa nVidia čipsetom koji ima najlošiji SATA kontroler koji je trenutno moguće naći.

Ja na njemu nisam mogao da izvučem maksimum ni iz Kingston V+ 64GB SSD-a, koji sam kupio još 2009. godine.
 
Da li bi mogla da se nađe neka ploča sa Sata 3 i AHCI pa da nju zamenim?

U krajnjem slučaju da uzmem taj PCI-e adapter, ako će raditi kako treba, mada sam više da zamenim ploču ako ovo košta 20€
 
Na tvojoj ploči su slotovi po PCIe 1.0 standardu, tako da te kartice/kontroleri koji idu u x1 slot ne mogu da rata kao sata III, radiće kao sata II, zbog nedovoljnog bandwidth-a.

Takođe, većina tih kontrolera nije dovoljno dobra u odnosu na native sata kontrolere u čipsetovima (možda ako bi našao neki sa AsMedia čipom i sl). ali iskreno mani se ćorava posla.

Ostavi SSD da radi kako radi, biće brži od HDD-a zbog mnogo manjeg access time-a i veće random brzine.

Čuvaj pare da zameniš celu platformu (CPU/MB/Mem) za neku savremeniju.
 
Nemanja poslusaj mighty-ja!
 
Hvala svima, tako ću i uraditi.
Otvoriću temu u "Šta da kupim".
Izvinite za offtopic :)
 
Jedno pitanje, zasto je Samsung 750EVO (to je valjda novi model?) jeftiniji od Samsung 850EVO?
 
750evo koristi planarni TLC, 850evo - 3D V-NAND TLC. Prosto receno 850evo je brzi i pouzdaniji.
 
Ja postavih pre par dana pitanje ali niko ne odgovori. Može li ssd u radnji sa 4 slova na akciji da radi dobro sa z68x-ud3h-b3 pločom? Pise da ima sata 3 a ja sam malo ispao iz komponenti.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Samsung 850 EVO

Da li je ovo u redu? U pitanju je laptop Fujitsu S904.

2016-05-03_2107.png

2016-05-03_2040.png
 
Ja postavih pre par dana pitanje ali niko ne odgovori. Može li ssd u radnji sa 4 slova na akciji da radi dobro sa z68x-ud3h-b3 pločom? Pise da ima sata 3 a ja sam malo ispao iz komponenti.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Svaki SSD ce raditi "lepo" sto na SATA 2, tako i na SATA 3, s tim da ces na prvoj varijanti imati nize brzine citanja/pisanja.
 
Tako je, ali je bitnije od brzine interfejsa to sto ce SSD uvek dati neuporedivo vise IOPS-a od hard diska.
 
Sto sad v2, sta ne valja na v1? Da li se istorija ponavlja kao sa 840 EVO... -_-
 
Ne verujem, niko ništa nije rekao. A evo meni 840 Evo gura solidno i dalje. Sećam se kad sam pitao, za svaki slučaj, rekli mi uzimaj samo da je Evo. :D
 
Sto sad v2, sta ne valja na v1? Da li se istorija ponavlja kao sa 840 EVO... -_-

http://www.thessdreview.com/feature...en-48-layer-3d-v-nand-performance-comparison/

Sve je OK sa V1, izbacili su V2 jer prelaze na novi 48 slojni V-NAND - V1 koristi 32 slojni V-NAND.

V2 ima duplo manje čipova (NAND package) od V1.

Performanse su ostale slične kao V1 (negde je bolji V1, negde V2), ali je potrošnja pala za 30% što je dobro ako se ugrađuje u laptop.
 
Mozda gresim ali ima istu oznaku kao i ver1 MZ-75E250B samo se pakovanje razlikuje po natpisu. Ako neko zeli bas taj novi model jedino mu ostaje u radnju pa da bira po kutiji.
 
Kupih danas ovaj SSD pa me zanima treba li mi sto IRST drajver ili moze ovaj MS-ov? I ima li uopste za Win 10 IRST?
 
ima,na z68 bi trebalo da bude razlike u korist IRST-a i to znacajne.nista sto bi osetio ali ne skodi.
 
Ja sam izgleda dobio ovu v2 pre neki dan sudeći po pakovanju :)

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Imam 850 EVO 250 GB i Windows 7.

Pogasio sam sve ono sto se preporucuje zbog optimizacije SSD-a, servise, hibernaciju, kesiranje Firefox-a itd... Zapravo, Samsung Magician je vecinu toga sam odradio, posto sam postavio podesavanja na Reliability.

E sad, pratim situaciju preko CrystalDiskInfo-a i vidim da se upis na SSD konstantno povecava, iz dana u dan, po nekoliko GB dnevno. Ne znam sta to toliko vrsi upis na SSD, kad sam sve pogasio. Kakva je situacija kod vas? Je l' je to normalno i da li je bolje da instaliram Windows 8.1 ili 10?
 
To je normalno, kod mene je ista situacija. Google Chrome npr upisuje na SSD dok pretrazujes web itd. Sto se tice dugotrajnosti TLC memorije u 850 EVO, nemoj da te brine, pre ces zameniti SSD nego sto degradiras cipove :)
 
Dobro, jeste deklarisan na 75 TB write i ima 5 godina garancije, ali bih ipak voleo da smanjim broj upisa :)
Firefox sam podesio da sve upisuje direktno u ram, tako da mi nije jasno sta to piskara toliko po mom ssd-u :)
 
Pusti da piskara i podesavanja (ona prastara) vise ne vaze.
Cesto oni koji ne znaju sta rade, ovim starim podesavanjima, kada su ssd-ovi bili mali (40-60GB) i kada je bilo bitno smanjiti velicinu svega sto staje i upisuje na ssd, svasta nesto razdese i pobrkaju.
Ako komp radi kako treba ne diraj nista, pusti ga neka ono cemu je namenjen.
 
Poslednja izmena:
Neka podesavanja vise ne vaze, ali neka treba odraditi. Ali, evo recimo, za poslednjih pola sata surfovanja netom, ssd je imao 1.5 GB upisa, iako je Firefox podesen da upisuje u ram. Tim tempom cu brzo premasiti deklarisani upis od 75 TBW. Kako kod vas stoje stvari sto se total write-a tice?
 
Sad pogledao i za 7 meseci korišćenja imam 1,26 TB. Iznenađujuće puno, ali je to zato što na sistemski disk Unity i Visual Studio upisuju sve što se tiče bildovanja za igricu koju sam napravio, a tih podataka bude baš dosta kod svakog bilda. Možda i prebacim na neki drugi disk. Za keš brauzera nisam ni pratio, ali verovatno ga ima dosta. U svakom slučaju, sve je u zelenom, a ako i bude problema, nadam se da ću to saznati na vreme. A ako je predviđeno 75 TB, imam verovatno bar 5 godina ovakvog korišćenja.
 
Neka podesavanja vise ne vaze, ali neka treba odraditi. Ali, evo recimo, za poslednjih pola sata surfovanja netom, ssd je imao 1.5 GB upisa, iako je Firefox podesen da upisuje u ram. Tim tempom cu brzo premasiti deklarisani upis od 75 TBW. Kako kod vas stoje stvari sto se total write-a tice?
Uopšte ne brini o tome, niti se time bavi. Jedino razmisli da staviš noviji OS koji je više optimizovan za SSD i to je to.
 
Ma, ne brinem se ja sto se veka trajanja tice. Samsung 850 EVO je verovatno u stanju da podnese bar 10x vecu kolicinu upisa od deklarisane, a verovatno i preko petabajta. Brine me samo to sto posle upisanih 75 TBW garancija vise ne vazi, nebitno sto nije isteklo 5 godina. Upises 75 TB i pozdravi se sa garancijom :smash:
 
Ja moj nit sam nešto optimizovao, niti posebno podešavao (sem gašenja hibernacije) i koristim ga kao i svaki drugi disk.

Na mom za 14 meseci imam 4,37TB upisa. Približno 10GB dnevno u proseku.

Tim tempom, to je ~19TB za 5 godina, tako da nisam ni blizu onog upisa koji je deklarisan na garanciji, mada sam prilično siguran da neću 5 godina imati isti SSD.

Ovaj se još i zadržao relativno dugo bez želje da ga menjam, Crucial M4 64GB, 830-ca 128GB i 840 EVO 250GB su svi bili menjani na oko godinu dana pre toga.
 
Nazad
Vrh Dno