Šta je novo?

Overklokovanje Haswell-E i7 procesora (modeli 5820K, 5930K, 5960X)

Ne bi ja taj Offset drzao na Auto jer vrlo lako se moze desiti da iako si ti max stavio 1.314v da Offset automatski ako mu se prohte popne to na vise nego sto treba, ili bar sumnjam da je tako. Da li si probao HWMonitor i da pratis koju Max voltazu izbacuje prilikom Prime testa sa tim podesavanjima ? Da slucajno ne "skace" voltaza van postavljenih granica, bilo je primera da se to ljudima desavalo koristeci Adaptive voltazu.
Ja sam postavio isto Adaptive ali offset +0.001 i to je to, prati maximalnu zadatu voltazu bez pomeranja.
Pri takvom podesavanju ~70% vremena mi je voltaza 0.737v i klok na 1200Mhz. Da li ja ne stresiram procesor dovoljno jako u normalnom radu ili sta vec ne znam, ali tako se ponasa na ovoj ploci.

Sto se tice NorthBridge dileme koju kolega Delevic ima evo i slike:
HnEPmL.jpg

Cache ratio postavljen na stock vrednosti procesora -33 i to daje ovu frekvenciju od 3305.1 Mhz. Tako da je to ustvari Cache ili Uncore ratio.
Koliko sam citao preporucljivo je drzati to na stock vrednostima samog kloka procesora dok se ne nadje stabilnost procesora.
 
Poslednja izmena:
Da, proveravao sam tj. stalno držim upaljen HWMonitor, tako da uvek mogu da vidim šta se dešava sa važnim parametrima.
Voltaža ne mrda preko maksimalno zadate. Znači Offset=Auto, kao pod-opcija za Adaptive, ne radi ništa. Voltaža ide do nivoa koji sam postavio sa parametrom Adaptive i tu je kraj.

Živo me interesuje kako će to izgledati kod tebe. Kod ASRock-a, kao da nešto nije dobro odraženo sa Offset parametrom u Bios-u.
 
Sto se tice NorthBridge dileme koju kolega Delevic ima evo i slike:
Pogledajte prilog 157389

Cache ratio postavljen na stock vrednosti procesora -33 i to daje ovu frekvenciju od 3305.1 Mhz. Tako da je to ustvari Cache ili Uncore ratio.
Koliko sam citao preporucljivo je drzati to na stock vrednostima samog kloka procesora dok se ne nadje stabilnost procesora.

Dobro je da si to utvrdio :) Sad ako imas vremena napravi neki uporedni test. Recimo 3dmark samo pusti fiziku na stock i oc cahsa. Ja trenutno planiram neko prelazno rezenje x79 , pa kad se sredi ddr4 memorija da predjem na x99.
 
Dobro je da si to utvrdio :) Sad ako imas vremena napravi neki uporedni test. Recimo 3dmark samo pusti fiziku na stock i oc cahsa. Ja trenutno planiram neko prelazno rezenje x79 , pa kad se sredi ddr4 memorija da predjem na x99.

Sve stock:
Stock.jpg

OC CPU na 4.3Ghz(1.27v), NB na 4.1Ghz(1.2v)
OC.jpg

CPU na 4.3Ghz, NB na 3Ghz
OC-NB3Ghz.jpg

Da ima razlike, ima. Dal je primetna ovako, jos uvek nisam utvrdio. Neko kaze da sistem deluje "zivlje" na 4Ghz+ za Cache ali videcu tek.

U Cinebench-u razlika 50-ak poena.

Sta fali DDR4 sada ? :D Ok cena moze malo da se stabilizuje ali jos uvek je sveza stvar tako da videcemo i to.
 
Sve stock:
Pogledajte prilog 157964

OC CPU na 4.3Ghz(1.27v), NB na 4.1Ghz(1.2v)
Pogledajte prilog 157965

CPU na 4.3Ghz, NB na 3Ghz
Pogledajte prilog 157966

Da ima razlike, ima. Dal je primetna ovako, jos uvek nisam utvrdio. Neko kaze da sistem deluje "zivlje" na 4Ghz+ za Cache ali videcu tek.

U Cinebench-u razlika 50-ak poena.

Naravno da je zivlji. Isto se ponasala tako i 1366 platforma. Pogledaj rezove na hwbot.com , svi su nb oko 4.5ghz ;)

http://hwbot.org/benchmark/3dmark11...ssor_3637&start=0#interval=20#cores=1#start=0



ScreenShot441.jpg

ScreenShot440.jpg

Ovde imas bas rezove za 5820k
http://hwbot.org/benchmark/3dmark11...ssor_3639&start=0#interval=20#cores=1#start=0

Ovaj je recimo bacio manje od 15000 fiziku , a klokovao je cpu na 4.7ghz. Ali nb samo 3000mhz.....Ogromna je razlika
ScreenShot442.jpg
 
Poslednja izmena:
600 poena razlike u fizici za 500Mhz razlike u Uncore kloku.. za 1366
za X99 1100 poena razlike za 1100Mhz manji klok... To je otprilike to.

Da mi je ova Lightning pod vodom pa da se i ja bacim na hwbot listu malo. :p
 
Samo izbaci na porozor kad bude oko nule :) Ja sam juce klokovao r9 290 na 1320/1600.... stock kuleru. Sto znaci da ubijam 1380-1400 na vodi najverovatnije. U prevodu pada wr samo platformu da sredim :)
 
Poslednja izmena:
Koliko daje Graphics score na tom kloku ? I ne rece mi za DDR4 sta mislis da je lose sada sto se tice tih memorija ?

Idemo malo u off ali dobro.. :D
 
Moja ploča, na žalost neće da radi sa Cache frekvencijom preko 3.5GHz (krajnji limit je tu negde oko 3.58GHz).

Evo koji rezultati izlaze sa CPU 4.3GHz, Cache 3.5GHz, BCLK 100MHz i DDR4 na 2400MHz (12,12,12,32,1T,262):


Što lepo ne kupih Asus-a :wall:
 
Nista u realnom radu ne bi primetio i da vise ide. Mogao si i Asus Rampage da kupis, ali da li vredi uzeti toliko skupu plocu da bi izvukao cache frekvenciju.
 
Ma ne samo zbog toga, verovatno bih sa Asus-om imao bolji overklok i CPU-a a pre svega bih potrošio mnogo manje vremena nego što sam potrošio na učenju kako i šta uraditi na ovoj mojoj ploči da bih dobio pristojan OC.
Za Asus-a ima brdo foruma (tuđih iskustava) i primera kako i šta podesiti a i broj raspoloživih "finih" opcija je veći (mada one i ne igraju toliku ulogu u svemu) ... ali generalno se jesam zeznuo.
 
Nista epohalno ne bi dobio, jednostavno ti je takav primerak procesora. Nemoj misliti da bi na Asusu izvukao 4.6-4.7ghz za CPU.
I ovako ti sve sigurno fercera kako treba. :)
 
Potpuno je jasno gde su limiti mog CPU-a (4.4GHz ... eventualno 4.5) ali ako dam tolike pare, onda očekujem i da to radi kako treba a ova moja ploča je ipak lošiji izbor u odnosu na Asus-ovu X99-S (a po ceni su blizu).
A da radi kako treba - radi, naravno.
 
Ja pokusavam da ti kazem da ti niko ne garantuje da bi izvukao tih tvojih 4.4ghz ili 4.5ghz da imas Asus X99-S :)
 
Koliko daje Graphics score na tom kloku ? I ne rece mi za DDR4 sta mislis da je lose sada sto se tice tih memorija ?

Idemo malo u off ali dobro.. :D

ca9a4f9d663bb627ec91ff9926498ff1e986e5c6e98aaabf809fcc435f502e1c.jpg

Slikao samo samo ovo na 1250/1600. Sutra mi stize 2011 pa kad sve to lepo postavim i montiram onda cu da odradim ozbiljne testove. Ovo je bilo sa 2500k. Vodeni blok mi stize tek krajem januara, ali Accelero Xtreme III stize sutra a sa njim stizu i niske temperature :D

Ja sad preskacem 2011-3 zbog sledeceg. DDR4 ima jedino visoku cenu a sve ostalo joj je nisko :D , kako latencije tako i brzine. Kao i ddr3 memorija na svom pocetku. Cena ce rapidno padati u nardih pola godine a brzine meorije polako rasti. Tako da cu sacekati da se stvari malo slegnu. Jedan nas kolega je imamo prilike da testira i prisustvuje testiranju desetak 5960x procesora, i kaze da se nisu pokazali kao neki overklokeri. Samo je jedan od 10 komada uspeo na azotu da ide na 5.5ghz. Porsek sa hwbota sto sam ja gledao je na vazduhu 4.3, vodi 4.57 i na azotu 5.3ghz na osnovu 4635 prijava. To je ozbiljan uzorak i verovatno tako stvari stoje. 5930k i 5820k se bolje kolokuju. Sto ne znaci da ti nece zapasti los primerak kao maxeru :p. Ali to je tako kad se kupuje u radnji....cista lutrija :) Tako da sam ja ipak resio da napravim jedan a ne dva koraka i sa 1366 predjem na 2011. Super je sto ti imas dobar pirmerak pa cemo lako napraviti uporedne testove. Da bih te stigao sa 2011, bice mi potrebno 5-5.2ghz ;)
 
Potpuno je jasno gde su limiti mog CPU-a (4.4GHz ... eventualno 4.5) ali ako dam tolike pare, onda očekujem i da to radi kako treba a ova moja ploča je ipak lošiji izbor u odnosu na Asus-ovu X99-S (a po ceni su blizu).
A da radi kako treba - radi, naravno.

Bilo bi bolje da si otvorio temu " Sta kupiti od x99 platforme? " :D Cudi me da si prevideo tolike polemike koje su bile oko Asusovog oc socketa. Zato kad kupujes nesto ili kupis Rampage V i ne mislis, ili moras debelo da se raspitas :)
 
Poslednja izmena:
Činjenica je da sam brzopleto doneo odluku o modelu matične ploče :crash: ... a iskreno uopšte mi nisu zapale za oko, te polemike oko Asus-ovog modifikovanog CPU ležišta. Video po neki članak - jesam, čak i počeo jedan da čitam ali mi je toliko bilo nezanimiljivo i bez konkretnih jasnih pokazatelja "šta ovo korisno radi", da sam prestao da čitam i "otišao" dalje. Eto kako jedno tehnički preopširno i nezanimljivo štivo, može odbiti čitatelja i time ubiti svoju svrhu.
 
Pogledajte prilog 158184
Slikao samo samo ovo na 1250/1600. ... Da bih te stigao sa 2011, bice mi potrebno 5-5.2ghz ;)
Nađoh vremena da najzad overklokujem i grafičku (Veliko Hvala kolegi zajebanom za modifikovani Bios i pružene primere klokova grafičke). Evo i rezultata saradnje i7 5820k i GTX970 na klokovima "za svaki dan":


P.S.
Nisam jurio najbolje rezultate, jednostavno sam snimio prvi test koji je odrađen.
 
Moja ploča, na žalost neće da radi sa Cache frekvencijom preko 3.5GHz (krajnji limit je tu negde oko 3.58GHz).

Što lepo ne kupih Asus-a :wall:

Činjenica je da sam brzopleto doneo odluku o modelu matične ploče :crash: ... a iskreno uopšte mi nisu zapale za oko, te polemike oko Asus-ovog modifikovanog CPU ležišta. Video po neki članak - jesam, čak i počeo jedan da čitam ali mi je toliko bilo nezanimiljivo i bez konkretnih jasnih pokazatelja "šta ovo korisno radi", da sam prestao da čitam i "otišao" dalje. Eto kako jedno tehnički preopširno i nezanimljivo štivo, može odbiti čitatelja i time ubiti svoju svrhu.

Kolega, nemas nikakvog razloga da se stresiras, sa cache-om ili bez njega procesor je top class za bilo kakav rad. OC je obicno zezanje, realno. Uostalom u periodu kada si ti sklapao masinu kod nas u ponudi nisu ni bili drugi modeli osim X99-A od Asusa i preskupe Deluxe ploce. Tako da ono sto si ti izabrao za OC samog procesora je nesto od boljih ploca sto si kod nas mogao da nabavis. Procesor kao primerak je takav kakav je i tu nema sta da se menja, to i sam znas. Lutrija kako ti namesti tako i bude. Ja sam okasnio za onih 14 dana roka za vracanje zbog toga sto sam cekao kuler pa nisam mogao ni da isprobam procesor, inace bi ga vratio jer mislim da nece preko 4.5 bar ne ispod 1.4v (nisam hteo na vazduhu vise). Tako da i ovo je extra i ja zadovoljan. :)

Slikao samo samo ovo na 1250/1600. Sutra mi stize 2011 pa kad sve to lepo postavim i montiram onda cu da odradim ozbiljne testove. Ovo je bilo sa 2500k. Vodeni blok mi stize tek krajem januara, ali Accelero Xtreme III stize sutra a sa njim stizu i niske temperature

Ja sad preskacem 2011-3 zbog sledeceg. DDR4 ima jedino visoku cenu a sve ostalo joj je nisko :D , kako latencije tako i brzine. Kao i ddr3 memorija na svom pocetku. Cena ce rapidno padati u nardih pola godine a brzine meorije polako rasti. Tako da cu sacekati da se stvari malo slegnu. Jedan nas kolega je imamo prilike da testira i prisustvuje testiranju desetak 5960x procesora, i kaze da se nisu pokazali kao neki overklokeri. Samo je jedan od 10 komada uspeo na azotu da ide na 5.5ghz. Porsek sa hwbota sto sam ja gledao je na vazduhu 4.3, vodi 4.57 i na azotu 5.3ghz na osnovu 4635 prijava. To je ozbiljan uzorak i verovatno tako stvari stoje. 5930k i 5820k se bolje kolokuju. Sto ne znaci da ti nece zapasti los primerak kao maxeru. Ali to je tako kad se kupuje u radnji....cista lutrija :) Tako da sam ja ipak resio da napravim jedan a ne dva koraka i sa 1366 predjem na 2011. Super je sto ti imas dobar pirmerak pa cemo lako napraviti uporedne testove. Da bih te stigao sa 2011, bice mi potrebno 5-5.2ghz ;)

I taj skor je skroz ok :) Bitno da spustis temperature da bi OC eventualno bio bolji, ne verujem da ce menjanje platforme poboljsati rezultat OC-a same kartice, zar ne ?

Logicno je da su 5960X malo losiji klokeri zbog viska toplote i "gomile" jezgara mada opet je sve to stvar srece. Sto se tice DDR4 ja se iskreno nadam da ce spustiti cene malo ali jos uvek je sve to u procesu prihvatanja i moze se reci da je novija tehnologija pa treba polako da se to rasiri medju korisnicima. DDR3 ce da se tera jos dugo dugo... Vecina mojih kolega jos uvek vozi DDR2 tako da ... :D
Ja sam moj CPU birao u radnji ali Batch brojevi mi nista nisu znacili tada jer nisam bio u mogucnosti da proverim iz koje nedelje se bolje OC-uju, mada bilo je i primera da isti batchevi kompletno se skroz razlicito klokuju tako da ne znam ni sam gde je logika u tome...
Gde ces bolje od Rampage ploce za 2011 :D Bice interesantno verujem :)
 
Moja ploča, na žalost neće da radi sa Cache frekvencijom preko 3.5GHz (krajnji limit je tu negde oko 3.58GHz).

Evo koji rezultati izlaze sa CPU 4.3GHz, Cache 3.5GHz, BCLK 100MHz i DDR4 na 2400MHz (12,12,12,32,1T,262):


Što lepo ne kupih Asus-a :wall:

ScreenShot474.jpg

Za taj skor meni treba 4.9 :)
 
Jel me ti to tešiš :d

Normalno da svaka generacija procesora donese nove performanse, tako da ja ne bih upoređivao tvoj i moj CPU.
 
Jel me ti to tešiš :d

Normalno da svaka generacija procesora donese nove performanse, tako da ja ne bih upoređivao tvoj i moj CPU.

Malo. Treba porediti , da se tacno vidi koliko se dobija. I ako ti nije tesko , pusti Aida64 memorijski test da uporedimo. ScreenShot476.jpg
 
Poslednja izmena:
Sve stock:
Image 002.jpg


OC na 4.5/4.3 i memorija max utegnuta na stock voltazi 1.2v
Image 003.jpg

Max neki na vazduhu dok ne uzmem nesto novo.
 
Evo benča na mojoj standardnoj (24/7) konfiguraciji ali vaš razgovor me je podstakao da najzad uporedim i rezove sa DDR4 @2400MHz (CL12) i 2666MHz (CL13) i ispalo je brže ovo drugo, pa od sada to koristim kao default.
DoX, probaj i ti ... trebalo bi da i kod tebe tako bude.

DDR4 @2400MHz (CL12):


DDR4 @2666MHz (CL13):
 
Ja sam samo jednom uspeo da bootujem sa memorijom na 2600+Mhz (ne znam kako) i posle nakon testiranja CPU-a to sam vracao i vise nisam uspeo da uradim boot preko 2400Mhz. Ne znam u cemu je fora. Dodavao sam i napon i sve opcije za OC na max, i nece da POST-uje ploca. Izbacuje greske za memoriju stalno. Na 2400Mhz sam sad standardno pri ovim latencijama i 1.2v naponom.
 
Tvoja memorija je deklarisana na 2400, moja je na 2800 ... možda je i do toga ali ne bih rekao.
Ajde da prokomentarišem ovako:
- da bi radio na 2666 MHz, moraš da staviš ručno voltažu za DDR na 1.35V ... zaboravi na nižu vrednost od te (za većom vrednošću takođe nema potrebe).
- ako neće sa latencama koje vidiš u mom primeru, čisto reda radi, probaj sa 14-14-14-36-2-347, to su fabričke latence mojih memorija na toj brzini.
- ako ne pomogne ni ovo gore pomenuto, zapitao bih se da li na tvojoj matičnoj ploči postoji (sličan) parametar: Dram Reference Clock, a može imati sledeće vrednosti: 100 ili 133 MHz (možda čak i 166 MHz). Treba da stoji na 133 MHz.

Probaj, trebalo bi da proradi.
 
Proradio 2666Mhz na 100:133 podesavanjima i max sto sam uspeo da namestim je 15-15-15-32 1T na 1.25v
Preko ove brzine nece ni na 1.4v tako da necu vise da diram ta podesavanja.
Sto se tice brzine bas je slicno kao i na 2400Mhz i ovim nizim tajminzima tako da cu ostati na ovome za sad.
 
OK.
Još jednom da pomenem: sve DDR4 memorije su fabrički predviđene da rade sa 1.35V na brzinama 2666MHz i većim.

Moja memorija, neće da radi na 2400MHz i 1.2V sa tim zategnutim tajminzima - ni pod tačku razno :) Budi se tek na 1.32V. Koja razlika između tvoje i moje ... tvoja više podseća na ponašanje DDR3 modula.
 
Crucial stavlja Micron chipove na njihov pcb. Ne znam koji je slucaj sa Kingstonom, mozda je do toga. Inace Hynix vodi trku sto se tice OC-a memorije koliko ja znam.
 
Nazad
Vrh Dno