Šta je novo?

Overklokovanje Haswell-E i7 procesora (modeli 5820K, 5930K, 5960X)

Novi bios za Rampage V 1601 je los tj nestabilan. Sa istim setovanjim zakucava sistem .... Upravo sam vratio na 1502 koji je za sada najbolji i nema mane :)
 
Ja na mojoj ASRock Fatal1ty X99X KILLER ploči i dalje koristim bios 1.50 (aktuelni je 1.90), zato što sve kasnije verzije nemaju pravu adaptive voltažu tj. samo smanjuju frekvenziju CPU-a ali ne i njegovu voltažu (samim tim ne smanjuju potrošnju struje, koja nije zanemarljiva). Potrošnju struje vidim preko merača koji je u UPS-u. Sa biosom 1.50 potrošnja u leru je 3-5 manja nego kod ovih kasnijih biosa.
 
Ja to nisam ni proveravao kod mene. Obicno flashujem zadnji bios i teram tako. Stvarno sramota za Asus sto pustaju Bios update koji ima vise mana nego prethodne verzije.
 
@Maxer.
nesto mi nije jasno.:trust:
U ovoj temihttp://forum.benchmark.rs/showthread.php?341601-Moj-Haswell-E-i7-5820k-4-3GHz-amp-Phobya-Watercooling-Kit-400LT, ovaj tvoj i7 5820k je klokoban na 4.3mhz sa BCLK od 100mhz.
U ovoj temi http://forum.benchmark.rs/showthread.php?343040-Overklokovanje-Haswell-E-i7-procesora-(modeli-5820K-5930K-5960X), takodje objasnjavas kako si uradio overklok, pa stizes do price o BCLK i kako ne ide stabilno na 125, ali da na 105mhz radi stabilno i da si ga tako i postavio.
Ako si postavio na 105 i CPU Multiplier: 43, onda je to klok od oko 4.5mhz a ne 4.3mhz kako pise ovde kod tvojih postavki.
0000000000.png
Da li je sada klok 4.3 ili 4.5mhz?
 
Očito je da si čitao pažljivo ... kao što je očito da sam ja tu napisao pogrešno i frekvencu i množilac (pomešao sam parametre 2 podešavanja koja koristim). Znači tu je trebalo da stoji:
- 4305 MHz (za CPU)
- 41 (za CPU multiplier)

a ja sam uzeo deo podataka iz ove konfiguracije (koju sada koristim):
4300/3500/100/2666MHz
- 43 (CPU)
- 35 (Cache)
- 100 (BCLK).
 
Pa jeste,
bas sam pazljivo citao, jer sam uzeo ovaj nov I7 4790K i novu plocu Gigabyte Gaming 5, pa reko, da obnovim gradivo sto se tice overkloka.:rtfm:
Pretpostavio sam da je tako, ali, kako bese ono, ako je veci BCLK na istom kloku, onda su i nesto vece performanse procesora, tako, ako je tvoj proc na 4.3, ali sa BCLK na 105, onda imas jacinu kao proc. na 4.4 i BCLK na 100.:type::D
 
:test:
 
... tako, ako je tvoj proc na 4.3, ali sa BCLK na 105, onda imas jacinu kao proc. na 4.4 i BCLK na 100.:type::D
Verovatno da se dobije neko ubrzanje ali ništa ne može da zameni osnovnu frekvenciju CPU-a, tako da zaboravi na to.
Na različitim pločama dobijaš i različitu stabilnost sa povećanjem BCLK, tako da na mojoj ploči ne mogu ni da postavim BCLK-127 ili više, jednostavno neće da butuje a do 125/126 nekako i hoće, dok na ASUS pločama kažu da radi bez problema.
U savkom slučaju, najveći klok CPU-a dobijaš samo ako je BCLK 100, sve preko - obara krajnje domete u overklokingu CPU-a.
BCLK služi samo da postigneš željenu brzinu/odnos CPU/memorije i to mu je to.
 
Pa jeste,
bas sam pazljivo citao, jer sam uzeo ovaj nov I7 4790K i novu plocu Gigabyte Gaming 5, pa reko, da obnovim gradivo sto se tice overkloka.:rtfm:
Pretpostavio sam da je tako, ali, kako bese ono, ako je veci BCLK na istom kloku, onda su i nesto vece performanse procesora, tako, ako je tvoj proc na 4.3, ali sa BCLK na 105, onda imas jacinu kao proc. na 4.4 i BCLK na 100.:type::D

Jel pao delid ?
 
Ako si postavio pitanje meni,
pa, jos nisam ni poterao proc. kako treba, cekam plocu, ali sam uradio delid onog mog starog I5 3570K i zaista mogu da se dobiju temperature manje i za 20-30C.
Ako bude ovaj I7 4790K dobar overkloker, a ima obecavajuci batch, mozda i prezalim garanciju za nekih 4.9-5ghz stabilno za gaming.:p
 
Poslednja izmena:
Ako sam tebe citirao onda verovatno jeste :) Delid je obavezan. To taman odradi dok ti ne stigne ploca, da sve bude spremno.
 
Pa, jeste, ali si me malo iznenadio:shock: sto se obracas meni,
ipak si ti neko ko ima veliko iskustvo u overkloku i imas autoritet i postovanje ove Bench zajednice, a ja bas nisam neki reprezentativni primer nekog overlokera i jos sam i malo sav na cose:D, nesto bas nisam popularan ovde sa svoji postovi, narocito na "odeljenju" gafickih kartica.;)
Ha, ha, nema sta pravi si entuzijasta par excellence:Klanjanje, "odradi dok ti ne stigne ploca, da sve bude spremno", ovo se ne bi bih nikad setio,
a i ovo je glavna parola za ove sve Ivy i Hasvell proceve, "Delid je obavezan", nema dalje, kakve crne voltaze i neki Uncore i Ring , i neki Input naponi, ovo je cela filosofija kojom cemo doskociti onom "pokvarenom" Intelu koji stavlja zvake ispod IHS-a, " Delid je obavezan".:rtfm:
Cu da ipak sacekam da vidim kakav sam primerak proca dobio.
 
Izasao novi 1701 bios za Rampage V. Ako nekoga zanima :)
 
Pa, jeste, ali si me malo iznenadio:shock: sto se obracas meni,
ipak si ti neko ko ima veliko iskustvo u overkloku i imas autoritet i postovanje ove Bench zajednice, a ja bas nisam neki reprezentativni primer nekog overlokera i jos sam i malo sav na cose:D, nesto bas nisam popularan ovde sa svoji postovi, narocito na "odeljenju" gafickih kartica.;)
Ha, ha, nema sta pravi si entuzijasta par excellence:Klanjanje, "odradi dok ti ne stigne ploca, da sve bude spremno", ovo se ne bi bih nikad setio,
a i ovo je glavna parola za ove sve Ivy i Hasvell proceve, "Delid je obavezan", nema dalje, kakve crne voltaze i neki Uncore i Ring , i neki Input naponi, ovo je cela filosofija kojom cemo doskociti onom "pokvarenom" Intelu koji stavlja zvake ispod IHS-a, " Delid je obavezan".:rtfm:
Cu da ipak sacekam da vidim kakav sam primerak proca dobio.

Hvala na ovim recima hvale ,) :D Zajednica i sluzi da bi jedni drugima pomagali. Samo ti sklopi sistem pa se javi za postavke :)
 
He, he, ako mi verujes iscito sam ceo ovaj forum i pogledao svaku temu u vezi overkloka, vec sanjam i Input i CPU i Ring voltaze, ne znam dal da postavim Uncore na 40 ili 35, pa sta da radim sa onim Sytem Digital voltazama, pa LLC, dal na EXtreme ili malo manje, jooj, sve mi se zbrkalo u glavu.:smack:
Imam nekih par nedoumica pa cu da pitam za savet.
I da ti kazem, posteno, sto bre AMD grafike na onaku masinu, kad se ove Maxvell-ke klokuju ko lude, mozda bi pao i neki record.:D:)
 
Poslednja izmena:
I da ti kazem, posteno, sto bre AMD grafike na onaku masinu, kad se ove Maxvell-ke klokuju ko lude, mozda bi pao i neki record.:D:)

Nisam nasao racunicu. 980ti je oko 800 evra. Dve 290ke kostaju oko 400evra + dva bloka da ih postom porucis 240evra=640. Znaci za 640 imam CF na vodi koji dere bilo koju 980ti opasno klokovanu :) Imam jace i jos na vodi. Plus blokovi pasuju i na r9 390 seriju. A realno , sinoc sam pusto malo BF3 radi testa. Zakuca ga na 200fpsa i to je to. Za 2k udaram u maksimum i ostaje mi 160 evra. Drugo 980ti svi klokuju sa ln2 tako da bi morao da ubodem bas dobar primerak da bih mogao da im pariram sa h2o. Sve u svemu ovo je vise nego odlicna kombinacija.

Sredili su bios.1701 je dobar. Cini mi se da cpu radi stabilnije.
 
Mozes da probas VSR preko 290-ki i da izvuces 4K rezoluciju. Ima isti efekat na performanse kao da vozis pravi 4K monitor.
 
Nemam ga u catalystu :) Vidm da imaju problema sa nestajanjem vsra. Kad se pojavi probacu.
 
JA koristim ove 15.7 drivere na win 8.1 i radi lepo :) Probaj one Omega, na njima bi trebalo da ima sigurno.
 
Evo i mene u klub, danas uzeo 5820k. Jel ima neko preporuku za jeftiniju plojku? (200-250e)
Imam ponudu za X99x killer, ali nemam ideju kakve su naponske i kvalitet. Sleduje mi duza edukacija izgleda.

Edit:
Posle malo vise citanja, vidim da je maxer "odusevljen" doticnom :D
Koliko god delovala kvalitetno po komponentama, ocigledno je ubog bios :(
 
Poslednja izmena:
Gledao sam nju ali izgleda ima los kvalitet VRM-a, neefikasan i greje se uzasno. I na sekiri i drugim sajtovima su isto komentarisali.
Izgleda cu morati pljunem parice i uzmem X99-S kao DoX. Ima isto 8 true faza, ali IR 3550 kao i Deluxe, dok X99-A ima 8 true faza ali OnSemi koji nisu efikasni.

Interesantne i lepe su mi bili ovi MSI X99S (mpower i SLI), kao i ovi asroci, ali uvek me oblije ladan znoj kad ne uzimam Asus plocu.
 
Sta znam, :trust:
gledajuci po net-u, ovaj 5820k je "sarenoliki":D overkloker, moze da ide i jedva na 4.3ghz, ali moze i na 4.6-4.7ghz, znaci kakav ti primerak padne.
U tom slucaju, ako je taj tvoj proc. neki los kloker, onda je logicno da ti i najbolja ploca ne moze pomoci da ga poteras na 4.7ghz:p. i ako je klok dosta manji, onda je, valjda, dovoljna i neka slabija ploca.
Mozda, kad bi mogao da proveris na nekoj drugoj masini kako se tvoj proc. ponasa kod overkloka, pa onda u zavisnosti od toga i pazaris odgovarajucu plocu.
 
@Erik011

Zato sam i napisao minimum taj model. :)
 
@review
Zapravo logika je potpuno obrnuta. Ako je "los clocker" treba mi bolja ploca jer ce mi trebati veci napon da dosegnem neki iole pristojan clock. Morace naponska da prezivi visok napon duzi period.
Kada kazem los clocker mislim na onaj koji trazi vise napona za clock, ne na one koji udaraju u zid na maloj frekvenciji.

@kolos
Bas vala, izgleda ce padne Asus X99-S, definitivno najbolja naponska u sub-350e segmentu. Plus OC socket sto je must-have koliko vidim.
 
Da, jasno je, ,)
samo si ti to bolje objasnio, :rtfm:
pa, ako uzmes neku dobru plocu, sve ostalo je "sreca" u vezi proca.

Good luck :guitar:
 
Izgleda nisam zabo neki legendarni primerak. Ni 1.3v mu nije dosta za 4.4ghz, puca u toku testa.
Za sada: core - 4.3ghz | 1.27v, cache - 3.8ghz | 1.2v. Ram je na ocajnih 2133mhz, i njega treba sutra da dignem. Previse umoran atm. da pokusavam dalje.
Prijatno sam iznenadjen kako se ponasa na vazduhu, nije jos udario preko 65 stepeni, a ni ventovi nisu na max.

Na kraju uzeo X99-S Asusa, ista kao Deluxe bez fancy zezancija.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno