Šta je novo?

BootCamp na SD kartici

Boyce

Slavan
Učlanjen(a)
14.02.2004
Poruke
1,859
Poena
349
Pozdrav,

Imam novi MB Pro Retina 15" i zanima me da li je moguce instalirati Windows (preko BootCamp-a) na SD karticu (kapaciteta od min 64 GB, verovatno 128 GB)?

Imam Windows 8.1 na VMWare-u, ali bih zeleo da probam neke Windows igre u native okruzenju.

Gledao sam malo po webu i koliko sam video (mozda to nije tacno) da ako napravim novu particiju na postojecem SSD-u, to ume da "zaprlja" sistema. Zato sam mislio da kupim brzu karticu i da na njoj instaliram Windows (preko BootCamp Assistant-a).

Da li je ovo uopste moguce, i da li ce Windows uopste biti upotrebljiv ako se pokrene sa kartice? Danasnje kartice su relativno brze, ali nisam siguran. Nemam nazalost kod sebe karticu da odmah probam.

Hvala i izvinjavam se na eventualnim pocetnickim pitanjima :)

PS. Igrao sam i neke igre preko wineskin-a i ok radi, ali su perfomanse drasticno losije od native Mac igara.

Edit: Evo vidim da SanDisk ima brze kartice: http://www.sandisk.com/products/memory-cards/sd/extremepro-sdxc-sdhc-uhs-ii/?capacity=32GB

Doduse, limit je 64 GB.
 
Poslednja izmena:
Da dodam jos, doslo bi u obzir da uzmem i neki eksterni SSD (USB 3.0) i na njega instaliram Windows? Sada cu da pogledam ima li takvih diskova kod nas uopste :)

Uglavnom, cilj mi je da ne instaliram nista na glavnom disku vec da odvojim tu boot-camp instalaciju.
 
Varijanta da ubacis SD karticu u slot i pokrenes bootcamp i uradis instalaciju win na istu ne moze. Boot sa SD kartice nece raditi. Postoji nacin, preko WIN PE image i drugih alata, ali to zahteva malo vise akrobacije. Dakle, moze uz malo komplikacije

To da ce nesto da "zaprlja" sistem cujem prvi put jer sam instalirao bootcamp + windows na dvocifren broj macbook racunara i niko nikad problem nije imao.
 
Poslednja izmena:
^^ Po onome sto se po netu moze naci,izgleda da tvoj naum moze proci bez ikakvih komplikacija u slucaju da imas "Thunderbolt drive".
Te srecno sa nabavkom istog.A ako se i usudis u tom pravcu,onda savjetujem da ides u pravcu "WD My Possport pro".
Mada ima i jeftinijih rjesenja ali izgledaju malo improvizacijski.

Evo kako izgleda improvizacijki,no kako god nigdje neces naci ispod 100€ TBdrive pa radilo se samo o kucistu.

http://www.synchrotech.com/products...ive-adaptor-with-ac-adapter-delock-61971.html
 
Poslednja izmena:
Da dodam jos, doslo bi u obzir da uzmem i neki eksterni SSD (USB 3.0) i na njega instaliram Windows? Sada cu da pogledam ima li takvih diskova kod nas uopste :)
Ja sam kupio Kingston HyperX SSD od 120 i uzeo USB3.0 LC-Power kućište, prvenstveno za Time Machine ali rekoh da probam kako će VirtualBox da radi sa Win na eksternom disku. Nije loše, nije brzo kao na internom SSD ali zadovoljavajuće. Ne znam koji parametar da ti kažem da ti opišem razliku. Ja povremeno upalim Win kada mi treba da nešto uradim i to na 10-15 minuta, tako da nisam ti možda pomogao ali ova "jeftina" Kingston Hyper X i LC-Power radi :)
 
Hvala na odgovorima,

Ja sam se najpre spremio da napravim particiju kao i obicno. Nikad ranije nisam imao problema na Windowsu sa tim, ali sam video u nekom tutorijalu za BC (doduse iz 2011-e) da lik pominje kako je par puta morao da instalira sistem nanovo). Kad sam to video SD kartica (ili eksterni disk) mi je pala na pamet. Meni taj Win bi sluzio samo za pokretanje igara. Verujem da bi se nivoi malo duze ucitavali, ali nije kriticno.

Videcu sta dalje, sta cu odluciti.

Video sam da kod nas fakticki nema da se kupi eksterni SSD (bar koliko sam ja video po webu). Na amazonu vidim da ima finih stvari, ali ebiga :(
 
Slobodno instaliraj na interni HDD. Nećeš imati problema
 
Verovatno i hocu, hvala.

Inace, posto izgleda nema kod nas da se kupi eksterni SSD, kako "vestacki" ga napraviti? Dakle, kupi se kuciste i obican SSD i to je to?
 
^ hvala, samo sam hteo da sumiram sve.
 
Kako god da dizes sistem,nemoj na sd karticu,jer ce ti nece trajati dugo...
Mnogo citanja/pisanja po kartici joj skrati vek,ja sam hteo na jednoj od 32gb da stavim sistem za laptop,ali sam se malo vise informisao i saznao da je moguce odraditi,ali ce brzo crci kartica... 2 meseca max...
 
^Hvala, batalio sam karticu definitivno. Ili cu da prelomim i na particiju, ili cu na usb disk.
 
Kupi onaj usb sto je bas mali, kada se ubode strci samo nekoliko mm. To ti je idealno.
 
Mislio sam na usb ssd :) moj pardon :)
 
Nazad
Vrh Dno