Šta je novo?

Prasina

premijer

Cenjen
Učlanjen(a)
14.01.2014
Poruke
683
Poena
169
Ne znam jesam li potrefio temu ali vuce na servis :) neki dan mi je vrisnuo vent raidmax na pozadini kucista tj. postao je previse bucan pa krenuh da ga zamenim. Otvorim bocnu stranu unutra kilo prasine na kuleru od procesora na grafickim na maticnoj. Racunaru nema jos ni godina. Kako da ,,najbezbolnije,, ocistim prasinu? Nesto mi se ne nosi u servis radi toga...
 
Usisivacem ili kompresorom. Samo polako i oprezno.
 
I drži ventilatore da se ne okreću tom prilikom i naravno kompjuter isključen iz struje. Mekana četkica, kao one za ženski moleraj pomaže takođe, specijalno ako čistiš usisivačem.
 
Nesto me strah kompresora jer je prejak pa moze lako da odvali nesto. najtezi dio za ocistiti mi je dio gde su kartice u CF jedna iznad druge svaka sa dva venta ispod. mislio sam onim slikarskim kistom da cistim polako i da usisavam.

I drži ventilatore da se ne okreću tom prilikom i naravno kompjuter isključen iz struje. Mekana četkica, kao one za ženski moleraj pomaže takođe, specijalno ako čistiš usisivačem.

kad god nesto cackam u njemu onaj prekidac pozadi na napajanju ide na nulu. :) a sto da drzim ventove? posto sam ih i sam vrtio rukom neke sam skidao da cistim.
 
Poslednja izmena od urednika:
meni obicna stara cektica za zube + usisivac + magicna zavrsavaju posao,samo treba biti pazljiv,strpljiv i temeljan.
 
ma kakva cetkica za zube, kupis lepo neku cetku za farbanje od 100din i imas odlicnu metlicu za ciscenje racunara, moze svuda da dopre, izduvavas usisivacem i sve bude kao novo...
 
Ja koristim onaj matori Sloboda Cacak usisivac. Izvadim mu kesu i gurnem crevo gde izduvava i to je to.
 
Kada ga ocistis,na sve rupe na kucistu zalepi zensku carapu nema vise ciscenja :)
 
Nesto me strah kompresora jer je prejak pa moze lako da odvali nesto. najtezi dio za ocistiti mi je dio gde su kartice u CF jedna iznad druge svaka sa dva venta ispod. mislio sam onim slikarskim kistom da cistim polako i da usisavam.



kad god nesto cackam u njemu onaj prekidac pozadi na napajanju ide na nulu. :) a sto da drzim ventove? posto sam ih i sam vrtio rukom neke sam skidao da cistim.
Ako upotrebljavaš kompressor ili priđeš usisivačem preblizu, oni počnu da se vrte ko' ludi i to može da ih ošteti. Kompresorom samo držiš dovoljnu razdaljinu, tako to radim godinama.
 
Poslednja izmena:
Nesto me strah kompresora jer je prejak pa moze lako da odvali nesto. najtezi dio za ocistiti mi je dio gde su kartice u CF jedna iznad druge svaka sa dva venta ispod. mislio sam onim slikarskim kistom da cistim polako i da usisavam.



kad god nesto cackam u njemu onaj prekidac pozadi na napajanju ide na nulu. :) a sto da drzim ventove? posto sam ih i sam vrtio rukom neke sam skidao da cistim.

Skidaj sve, zasto bi cistio kompenente dok su spakovane u kucistu? Vadis fino jedno po jedno, ocistis i vratis :)
 
Pa ne moras ti da nabijes na kompresoru 15 bara i da tako oduvas prasinu. Upali ga, sacekaj da nabije 4-5 bara i onda kreni da izduvavas, ali ne gasi kompresor, mada ces i tako ubrzo potrositi vazduh iz rezervoara. Ja na poslu sve racunare i komponente izduvavam sa kompresorom, kod kuce imam rucno pravljen sa motorom od frizidera i nikad nije bilo nikakvih problema. Naravno dok izduvavas, drzis ventilatore da ne bi propali lezajevi, da se ne bi stvarao staticki elektricitet i to je to.
 
hvala kolege tako nesto cu i da uradim usisivac i cetkica za pocetak pa ako ne bude dovoljno onda kompresor
 
Usisivac nikad nece moci da ti pokupi svu prasinu iz a pogotovo ispod hladnjaka, tako da je kompresor mama :)
 
Nema svako kompresor pri ruci. Tako da najobicniji usisivac par puta godisnje itekako dobro odradi posao. :d
 
Kupi bocu kompresovanog vazduha, to ti je 250-300 dinara, imas za 10-ak koriscenja. Ja sam imao neko od Omege
 
Pa koliko sam ga ja razumeo ima kompresor, samo misli da je pritisak prejak. I taj kompresovani vazduh nije losa ideja
 
Omega compressed air valjda, bila je 500ml boca ako se dobro secam, 250 ili 300 dinara pre neku godinu. Traje dosta. Pritisak nije prejak, taman koliko treba.
 
А знаш ли где има сад да се набави?
Може и на ПМ... :)
 
Imate Hama-in u najvecem maloprodajnom lancu (znate kojem),ali im je skupocen, 600 dinara. Potrazite neke no name brendove za upola manje. Znam da je Omega bila firma, uvoznici su iz Zajecara, ali radnja gde sam to kupio ne radi vise. Probajte
kompresovan vazduh
compressed air
air duster..
u pretrazivacima domacih on line prodavnica, imaju to svi (cudi me da malo ljudi zna za taj kompresovan vazduh, ima ga na dosta mesta i to odavno). Korisna stvarcica. Uglavnom uz bocu ide i tanka slamcica za pristupanje nedostupnim povrsinama
 
Poslednja izmena:
Četkica od prirodne dlake i posle komrimovani vazduh i nema prašine. Nikakvi kompresori, usisivači koji znaju da proizvedu statički elektricitet a kompresor i kondenzaciju.

Ja sam komprimovani vazduh (TnB) kupio u Merkatoru baš za računare, a inače ima ga u prodavnicama elektronike tipa Tehnotronik Ns, Mikroprinc, Silken, Elementa..., ima i bolje snabdevenim knjižarama.

Treba gledati da je mešavina propan-butana(30%) i vazduha kao ovaj TnB jer tako smanjuje kondenzaciju.
 
Poslednja izmena:
kako kompresor napravi statički elektricitet? ja koristim kompresor za izduvavanje već 15 godina, a sam kompresor je iz 70/80-ih. kondenzaciju ne bi smeo da ima kompresor valjda? svaki put kad neko pomene izduvavanje kompresorom ovde na forumu dođe bar troje da kaže kako to ne valja jer će da pokvasi komponente. a čemu služi pripremna grupa? ne sme kompresor da pravi kondenzaciju nikako!
 
kako kompresor napravi statički elektricitet?

Elekromotori, struja, metalne pokretne komponente eto tako.

Sa ako ti imaš neki nabudženi možda i neće biti kondenzacije, ali elektromotore ja ne bi stavljao blizu računara. Ali ne priča se tu o tvom profi kopresoru već raznim kinezima za pumpanje guma, usisivačima itd koje judi masovno koriste za ćišćenje računara.
A naročito NE koristiti uljne kopresore.....
 
Poslednja izmena:
Elekromotori, struja, metalne pokretne komponente eto tako.

Sa ako ti imaš neki nabudženi možda i neće biti kondenzacije, ali elektromotore ja ne bi stavljao blizu računara. Ali ne priča se tu o tvom profi kopresoru već raznim kinezima za pumpanje guma, usisivačima itd koje judi masovno koriste za ćišćenje računara.
A naročito NE koristiti uljne kopresore.....
Pa svaki kompjuter je pun elektro motora, ne rade valjda diskovi i ventilatori na ugalj !!! Ti mali kompresori za gume itd. nemaju dovoljno snage da oštete bilo šta. Pravi kompresori za farbanje itd. (ne moraju biti nikakvi "profi") imaju filtere za ulje i vodu a normalan pištolj je namešten na manje od 2 atm., ne može ni pero da pokvari. Čistio sam kompjutere sa 50KS fabričkim kompresorima i nikada se ništa nije pokvarilo. Statički elektricet nema ništa zajedničko sa motorima, mogu da proizvedu samo nešto veće magnetno polje ali sa drže na metar i više od kompjutera a sa te razdaljine jedva da može kompas nešto detektuje a kamoli da indukuje u kompjuteru dovoljno da nešto pokvari. Jedina "statika" može da se proizvede od strujanja vazduha ali to bi se dogodilo i sa "canned air" ali je masa komjutera dovoljne da to sve upije.
 
Elekromotori, struja, metalne pokretne komponente eto tako.

Sa ako ti imaš neki nabudženi možda i neće biti kondenzacije, ali elektromotore ja ne bi stavljao blizu računara. Ali ne priča se tu o tvom profi kopresoru već raznim kinezima za pumpanje guma, usisivačima itd koje judi masovno koriste za ćišćenje računara.
A naročito NE koristiti uljne kopresore.....
misliš na to da se kompresor fizički nalazi pored komponente koja se duva, pa onda može nastati problem. iskreno ne znam. meni se kompresor nalazi 50 metara od mesta gde duvam, on bleji napolju. i nije neki profi kompresor, ono je sad vrv otpad katergorija, staro 30 godina sigurno :)
 
Cistim kompove 10ak godina kompresorom, svaki kompresor pa i oni stari 20god ili 1 god, kineski ili neki skuplji imaju diznu (šraf) za ispustanje kondenzacije iz boce. Jednom mesečno nije loše ispustiti ako se skupi. Moze i usisivac naravno. Nikad problem nisam imao ni sa jednim ni sa drugim.
 
Kao sto vec rekoh ja na poslu koristim rucno pravljen kompresor sa trofaznim motorom, i nikada ni jedan problem nisam imao, niti sa statickim elektricitetom niti sa izbacivanjem kondenza kroz pistolj... A kod kuce imam opet rucno pravljen sa motorom od frizidera u kom se inace nalazi ulje, i iz tog razloga, i za svaki slucaj zbog vode koja moze kondenzacijom da se stvori, na rezervoaru imam filter kroz koji vazduh prvo prolazi, pa tek onda kroz pistolj.
 
kako kompresor napravi statički elektricitet? ja koristim kompresor za izduvavanje već 15 godina, a sam kompresor je iz 70/80-ih. kondenzaciju ne bi smeo da ima kompresor valjda? svaki put kad neko pomene izduvavanje kompresorom ovde na forumu dođe bar troje da kaže kako to ne valja jer će da pokvasi komponente. a čemu služi pripremna grupa? ne sme kompresor da pravi kondenzaciju nikako!

http://hardforum.com/showthread.php?t=812518 i http://superuser.com/questions/6055...tic-electricity-risk-to-internal-components-b objasnjeno oko statickog elektriciteta. Uglavnom, manja sansa da se desi kod kompresora, mnogo veca da se desi kod usisivaca.

Sto se tice kondenazacije... u firmi koristimo jednostavan prenosni kompresor velicine vece tasne (http://matbud.pl/8215040haa044-kompresor-boxy-revolution-air.html). Itekako ume da izbaci kapljice vode u zavisnosti od toga koliko vlage ima u vazduhu. Prilikom izduvavanja jednog vlaznog dana izbacivao je sitne kapljice vode konstantno 2-3 minuta koliko sam testirao, bukvalno sam crtao po prozoru sa mlazom sitnih kapljica. Na ovom linku imate sta sve kompresor mora da ima da bi mogao da filtrira vodu iz vazduha http://www.centrair.ca/removing-water-from-compressed-air.html Isti problem sam primetio i kod nekoliko klijenata koji za razne potrebe (uglavnom ciscenje raznih stvari) imaju kompresore koji su koštali par stotina evra (pokretni i stacionarni) pa ni oni nemaju uvek filtere i izbacuju vodu povremeno.

Nemaju svi pristup profi kompresorima koji mnogo kostaju samo radi izduvavanja racunara (ili su pravljeni kada su stvari pravljene da traju i da rade kako treba dugo). Molim te nemoj da pricas decidno o stvarima o kojima ne znas sve.
 
Nazad
Vrh Dno