Šta je novo?

DDR2 na 1066MHz sa razlicitim modulima na 2.1V i 2.2V?

Condor

Slavan
Učlanjen(a)
05.05.2009
Poruke
1,191
Poena
245
Pretrazih forum, procitah par tema za memorije na 1066MHz, kao i onu za Hiper-X@1066MHz, ali opet imam jedno pitanjce...

Imao sam 2x2GB HyperX (2.2V) i nekidan sam dosao u posjed jos dva modula, takodje HyperX, ali 2x1GB. Problem je sto su ove druge deklarisane na 2.1V pri 1066MHz (rekao bih novije i malo bolje s obzirom da zahtijevaju manji napon, zar ne?).

Zanima me na koliko maksimalno smijem ici sa naponom RAM-a (2.1V ili 2.2V)?
 
Radi ce i na 2.2v bez problema, nemas brige mogu one i na 2.3v
Probaj prvo na 2.1 ako moze.
Koje su im latencije?
Ako su razlicite mozda ces morati da ih rucno namestis.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odogovoru, tako sam i mislio. Znaci, 0.1V veci od onog deklarisanog ne bi skodio modulu!?
Latencije su im iste: 5-5-5-18 (ako me dobro sjecanje sluzi).

Nekad ranije mi je bila overclock-ovana masina i jako dugo nisam nista dirao (sad vec ima i 4 godine, pa sam totalno ispao iz fazona, a i zastarila mi je konfiguracija).
Sad samo zelim da potjeram memoriju na 1066MHz, cisto da vidim hoce li se slagati moduli, posto su 2x2GB + 2x1GB. A eto procitah da su neki na forumu imali dosta problema sa HyperX-om, da ga potjeraju na 1066MHz, iako je deklarisan na toliko uz odgovarajuci napon.

Za pocetak cu samo promijeniti mnozilac (tj. podici na 1066MHz) i postaviti napon manuelno, ostalo na auto, kontam da je to dovoljno za pocetak!?
 
Jeste, mada napon ne moras ostavi na auto, mozda botuje sa 2.1v.
Ili sama postavi na 2.2v..
 
Za pocetak cu samo promijeniti mnozilac (tj. podici na 1066MHz) i postaviti napon manuelno...

Pa kontao sam napon postaviti manuelno... Prvo na 2.1V, pa ako ne boot-uje ili baca greske u testovima, onda podici na 2.2V, 2.3V. U suprotnom smanjivati koliko moze...

Je li mislis da ako ostavim na auto, ploca ce sama postaviti na 2.1V (ili mozda 2.2V), tj. na koliko su moduli deklarisani? Mada ne vidim kako to ploca moze znati ako nije zapisano u SPD, zar ne?

Edit:
Aha, nisam te prvobitno dobro shvatio zbog zareza, zapravo si i savjetovao da pokusam sa postavkama za napon na auto, ako sam sad dobro razumio? Pokusacu...
 
Poslednja izmena:
Ako ostavis na auto to za plocu znaci SPD
Ploca obicno podesava prema slabijim(vecim latencijama) ili konbinuje latencije.
Kako to kod tebe nije slucaj onda prema prvoj memoriji, vecinom je to ona prva do procesora.
 
Aha, nisam znao to - hvala puno za koristan info!
Pokusacu na auto, pa cu bas da vidim koja podesavanja ce ucitati, ako se uopste boot-uje.
 
Javi kako je proslo...
 
Bio si u pravu, prolazi bez problema, bilo je dovoljno samo podici mnozilac za memoriju, sve ostalo je na auto...

Prije:
CPU-Z_default.png

Poslije:
CPU-Z_1066MHz.png

Kao sto se vidi, latencije su ostale iste... Jedino CPU-Z-u ne prikazuje na kom naponu radi memorija?!
Po AIDI64:
DIMM = 1.984V (ako je to taj napon)
 
kontaj da je to to,ako slucajno baci BSOD digni rucno napon na 2.2v ili 2.1v kako hoces,mada 99 posto da ce da radi kako treba,a onda nema potrebe da diras.jedino ako si bas dokon uvece da pustis memtest86+.

edit: da,pokusaj da command rate prebacis na 1t,dobices malo ubrzanje,verovatno neprimetno,ali svejedno,radice to 100 posto.
 
Poslednja izmena:
Vec sam pustao MemTest86+, prolazi (cak sam i tRAS spustio na 15 i preko noci izvrtio 3 prolaza). Izgleda da je prilicno stabilno, cak i ovako kada je gotovo sve na auto.

Jos me jedna stvar zanima, otkud ovih 1.984V za memoriju (provjerio sam, ista vrijedost je i u BIOS-u, odakle vjerovatno AIDA64 i cita)?
Na osnovu cega je ploca dodijelila bas tu vrijednost (koja je po svemu sudeci stabilna, doduse, vidjecu jos u realnom radu)?

P.S. Pokusacu i sa CR=1t, mozda se malo poigram i sa ostalim latencijama.
 
Odlicne su to latencije za ddr2 1066mhz, CL 5-CL6 je obicno rezervisano za 800Mhz memorije.
Napon isto odlican (mozda malo laze ploca), ja bih ostavio tako ako sve radi kako treba...
 
Evo malo sam se poigrao latencijama, i ovo je maksimalno sto sam dobio (sa naponom memorije na auto):
CPU-Z_1066MHz.png

Zanimljivo je sto sam CR postavio na 1T, MemTest86+ prolazi, u BIOS-u stoji vrijednost 1T, ali CPU-Z pokazuje da je i dalje 2T!? Cudno!
Malo sam guglao zasto je tako, ali nista konkretno ne pronadjoh, samo na jednom forumu da je mozda zbog razlicith modula, pa ploca automatski vraca na 2T zbog stabilnosti, ali ne znam zasto ne ponisti vrijednost u BIOS-u kao za druge latencije kad ne prihvata!?
 
Poslednja izmena:
Uhvatio sam malo vremena, pa sam se poigrao i naponima, s obzirom da sam temu inicijalno postavio upravo zbog te dileme...
Zanimljivo je sto se nisam pomjerio ni milimetar u postavkama latencija, bez obzira sa kolikim naponom memorije sam isao (sve to na 1066MHz)!?
Probao sam 2.1V, 2.2V i na kraju 2.26V (nisam htio preko toga, da ne mucim module ili jos gore spalim ih) i sve sto sam dobio je isto kao na Auto (1.984V).

Vjerovatno je potrebno igrati se i naponom northbridge-a za bolje rezultate...
Ili je prosto memorija usko grlo i ovi HyperX moduli jednostavno ne idu bolje od toga?!
 
Probao na 1.8v? nema realnih dobiti izmedju CL-5 ili CL-4 sem u sintetickim testovima.
Odlicno je to za tu memoriju, jesi li probao da dizes fbs procesoru? da vidis koliko mogu da se OC.
Dobre su to memorije mislim da mogu da rade preko 1100 Mhz, mozda cak na celih 1200Mhz.
 
Probao na 1.8v? nema realnih dobiti izmedju CL-5 ili CL-4 sem u sintetickim testovima.

Probao bas sinoc, doduse umjesto direktno na 1.8V, stavio sam na Normal (kontam da je to isto kod GB ploca, po BIOS-u 1.808V) i MemTest86+ je u toku noci bacio greske. Vjerovatno ovim modulima treba oko 1.9-2.0V za stabilan rad na 1066MHz, sto je opet, slazem se, dobro.

Odlicno je to za tu memoriju, jesi li probao da dizes fbs procesoru? da vidis koliko mogu da se OC.
Dobre su to memorije mislim da mogu da rade preko 1100 Mhz, mozda cak na celih 1200Mhz.

Probao sam OC dosta ranije kad sam sastavio konfiguraciju prije 4-5 godina, tad sam imao samo 2x2GB, isao sam do 500 FSB za 24/7, sa odnosom FSB/DRAM 1:1.
Latencije su bile gotovo iste kao sada sa dodatna dva modula rama (mada mi sad CPU uopste nije overclock-ovan, nemam potrebe za svaki dan, a vise ne igram igre uopste).

Preko 500 MHz FSB i 1:1 odnosom sa DRAM-om nisam uspijevao da prebacim! Mada se nisam nesto previse ni trudio...
Kontam da ako bih pogurao samo memoriju (bez forsiranja 1:1 odnosa FSB-a i DRAM-a), vjerovatno si u pravu da bi mozda ovi moduli dostigli i 1100 MHz, mozda i vise.

Btw, malo sam zaboravan, ali kolika je zaista dobit od 1:1 odnosa FSB/DRAM, nemam pojma zasto sam to ranije toliko forsirao (proguglacu malo)?
 
Poslednja izmena:
Probao bas sinoc, doduse umjesto direktno na 1.8V, stavio sam na Normal (kontam da je to isto kod GB ploca, po BIOS-u 1.808V) i MemTest86+ je u toku noci bacio greske. Vjerovatno ovim modulima treba oko 1.9-2.0V za stabilan rad na 1066MHz, sto je opet, slazem se, dobro.

Jos sam se malo igrao sa naponom memorije i najbolje stabilno sto sam postigao na 1066 MHz (5-5-4-14) je 1.840V (1.824V u Win-u i BIOS info). Zaista mali napon!
Nisam pokusavao da je potjeram iznad 1066 MHz (kontam da bi isla)...

P.S. Clock-nuo sam i procesor sa istim ovim gore podesavanjima memorije, cisto probe radi, isao je stabilno i na 3.40 GHz (svi naponi na Auto) i na 3.77 GHz (uz igranje sa Vcore i Vtt). Memorija je sve vrijeme bila na 1066 MHz @1.84V.
Cisto mi bilo zanimljivo, pa da podijelim rezultate. :p :D
 
Nazad
Vrh Dno