Šta je novo?

Koliko temperatura utice na vek trajanja harddiskova?

Podaci su iz datacentra, pa same temperature i nisu toliko uporedive sa nekim realnim kućnim korišćenjem - ovde se kreću u praktično idealnom opsegu od 20-25 stepeni, a u vrelim letnjim danima, u kućnim uslovima, sigurno prelaze i 40 stepeni. U takvim uslovima i nisu mogli da nađu neku korelaciju između temperature i stope otkaza. Ono što je meni interesantno je sama stopa otkaza različitih modela, neki Barakuda modeli su se pokazali kritično loši, dok je WD Green, koji se na ovom forumu redovno blati, ispao i više nego dobar, posebno uzimajući u obzir prosečnu starost diskova.
U svakom slučaju hvala za ovo, korisne informacije da popunim sliku koju imam o pojedinim proizvođačima, i modelima.
 
Visoka temperatura i losa napajanja su najveci neprijatelji hard diskova. Naravno da temperatura ima uticaja. Pratio sam otkaze par tudjih hard diskova i svi su radili na 40-50 stepeni u kucistima bez dodatnih ventilatora, kad sam ih proverio kasnije. Ima serija hdd-ova koje se greju, imam u vlasnistvu 2 takva WD-ovi 640aaks u starom kung fu kucistu bez dodatnih ventilatora su nabijali preko 45-48 stepeni, ugradnjom dodatnih ventilatora sam spustio temperaturu na 38 stepeni, a promenom kucista (CM 690IIA) na 32-36 stepeni. Mislim na najtoplije letnje dane, u sobi bez klime.
 
Aha, ljudi (poneki/ponekad) gledaju temperature procesora i grafičke a gotovo nikad ne gledaju temp diskova a kojima je kritična temperatura mnogo niža nego za procesore i grafulje.

Od 25-45 je uobičajeno, normalno i poželjno za kućni računar.
Stariji diskovi su obično "deklarisani" za raspon od 5-50 a noviji od 0 do 60 stepeni.
 
google je pre nekoliko godina objavio takvo istrazivanje po kome su nize temperature, iz nekog razloga, bile gore od onih oko 40C, iirc.
 
Nazad
Vrh Dno