Šta je novo?

Projektor za svetlu prostoriju?

alfaunits

Znamenit
Učlanjen(a)
24.06.2006
Poruke
44,725
Poena
1,365
Nemam TV, i iskreno radije bih uzeo projektor.
Imam prilicno veliku zidnu povrsinu (2m visine slobodno minimum, mozda i vise kada se malo rascisti, a bez problema nekih 5m sirine). Projektor bih stavio na plafonu otprilike, ~3m od zida, a mogu i manje, ako to vredi.

Soba je prilicno puna sunca i NEMA roletni, i iako bi se najvise gledalo kada je manje svetlosti, znacilo bi da moze i tokom dana da se vidi ipak slika, za serije (u smislu nebitno za dnevnike, sapunice i reklame, vec nesto sto bi se ipak pogledalo nekad i tokom suncanog dela dana).

Pitanje je sta konkretno da uzmem? Ili barem neki sazeti izbor?
FullHD ili vece, sto bolje boje i osvetljenje, a cenovno nisam nesto posebno ogranicen, ali ipak ne bih dao vise od ~1000eur.
Razvucite tu cifru slobodno, ako nesto strci navise ali stvarno vredi - plus nece biti kod nas kupljeno nego ili u Nemackoj ili u Koreji :) tako da cene kod nas ne igraju nikakvu ulogu.


HDMI mora da ima, ili barem Intel WiDi (ne mora ako ima HMDI :)), da bi mogao da se poveze laptop koji bi bacao sliku (kasnije ce mozda i neki TV box biti koriscen, ali sredicu WiDi raznim dodacima).

Drug je pre nekog vremena uzeo BenQ 1070 (mislim da je 1070, ne +/+W), i slika mi se priiiilicno svidja! Ali nije za osvetljenije prostorije :(


Platno dolazi u obzir, ali za ovu povrsinu, koliko sam njega razumeo, ispalo bi skoro kao i projektor :D
FYI, generalno se uopste ne razumem u projektore, a maltene ni u televizore novijih generacija :)
 
Poslednja izmena:
http://www.projectorcentral.com/


Tu ćeš naci sve sto te zanima, imaš calculator gde ćeš tačno za svaki model videti šta možeš da očekuješ u sobi koju imaš, koliku sliku i koju svetlinu ćeš dobiti.


I najjeftinije platno je bolje nego običan beli zid a možeš ako ne želiš da ga sklanjas i sam da napraviš odlično fiksno platno. Dnevna projekcija zahteva sivo platno.

Inače dobro u calculatoru pogledaj odnos izmedju veličine slike, udaljenosti projektora od platna, moda samog projektora, zooma i refleksije platna u odnosu na krajnju svetlinu slike.

Ako ne misliš da uzimas full hd nemoj ni da bacas pare ako želiš sliku od 110-120 inča sa 3 do 4m. Generalno gledaj da je širina slike 1.5 puta manja od udaljenosti gledanja tj sedenja.

Benq i Optoma imaju extra dlp projektore za cenu oko 1000 evra pa i mnogo manje ako uzimas preko bare.

PS kad se navuces na projektor to postaje bolest koja se siri ne samo na tebe nego i na sve ostale koje budes pozvao u goste na projekciju. [emoji1]
 
Ali dajte neke predloge, ovako cu preci 10000 projektora koje imaju a poceo sam neke BenQ vidim kazu max. 5-15% osvetljenje sobe (sta znaci uopste recimo 45 luxa?).

Treba mi nesto obratno pre... da podesim seating oko 2.5-3m, distancu ~3, dijagonalu sto veca moze, mada vidim da je maltene to fixno +/-10%.

FullHD ce biti minimum, jer ce izlazi biti FullHD.
 
Imaš možda 5 max 10 projektora koje ljudi uzimaju kao repere.

Kada sam ja uzimao za sebe pre par godina pogledao sam par tema na http://www.avsforum.com/forum/68-digital-projectors-under-3-000-usd-msrp/ i zatim te modele ubacio u onaj calculator gde bukvalno možeš da podesis sve opcije koje ti padnu na um.

Kao opcije onda a i sada u zavisnosti od budžeta figuriraju benq, optoma - dlp i epson i panasonic - lcd i na vrhu trona JVC - dila.

Alfa moras apetite da smanjis sto se tiče veličine slike ili da ideš na short throw, ali sve preko 150 inča je problematično zbog osvetljenja.
 
Ajmo onda od najbitnijeg... osvetljenje.
Neki primer koji projektor bi sa 3m (mogu da smanjim da bude 2m distance) dali sto bolju sliku pri jakom spoljnom svetlu?

Ponavljam da se u projektore ne razumem, tako da dodjem kao neki matorac koji sa fiksnog prelazi na smartphone :) A ne zeli da uci gomilu termina...
 
Bilo koje resenje zavesa bi bilo preko 1000e, a posto moram da gledam nesto sto je alergijski odrzivo za mene, bilo bi preko 2500e ;) Isplativije je da dodam 1000e za projektor :)
HD26 po ovome izgleda kao predlog za vece osvetljenje, ali po onom kalkulatoru nije nesto posebno.

Da se razumemo, danju se ne bi gledali filmovi, u stvari ne bi se nista gledalo uglavnom, ali je zgodno da kad hocu neki talk show da pogledam, da ne lici na je klinac nazvrljao zid umesto slike ;)

Vec od 18h uvece i leti je OK za gledanje.

Procenio sam i potrebu za velicinom slike i iskreno bi lepo izgledalo 2m dijagonale da izbaci, a vidim da bez problema sa ove distance mogu 3-3.5m svi projektori, znaci tu se uklapa.

FYI, tek sad sam video ovaj odgovor, verovatno si ga stavio dok je forum ludovao ;)
 
Nazad
Vrh Dno