Šta je novo?

Posle zamene procesora računar ne butuje

daliborg

Slavan
Učlanjen(a)
24.12.2006
Poruke
48
Poena
304
Pozdrav svima. Moram priznati da sam pomalo očajan i molio bih za savet.
Nedavno sam kupio procesor i5-750. Kako nisam mogao naći ploču kupio sam
komplet ploču sa istim takvim procesorom. Taj komplet je radio i sve je bilo ok dok
nisam zamenio procesor onim prvim kako bih se uverio da li je ispravan.
Računar nije hteo da butuje. Lampice se popale i kuler se zavrti ali kao da nema dovoljan napon, jako sporo se vrti.
Na ploči imam diode koje pokazuju rad jezgara i one svetle.
Pomirio sam se sa tim da je neispravan i vratim onaj koji je bio u njemu.
Kako to obično biva kod mene nešto je krenulo po zlu. Sada se i taj koji je radio sa tom pločom isto ponaša.
Ima li iko ideju šta je moglo da se desi? Iglice nisu pokrivljene niti su podnožje i procesor zaprljani termalnom pastom.
Socket je 1156 a ploča je p55-gd55.

Da znam, nije trebalo sam to da diram ali eto...desilo se. Nije mi prvi put da menjam procesore pa nisam ni pomislio da bi nešto moglo krenuti naopkao.
 
Odradio si reset biosa? (vadjenje baterije i par puta start dugme na prazno)
Ubacen onaj 4-pinski dodatno napajnje procesora?
 
Baterija je vađena na par minuta ali nisam dugme pritiskao. Napajanje je skopčano.
Bilo je bukvalno vađenje procesora iz računara koji je radio i stavljanje drugog.
Posle desetak minuta vratio opet procesor koji je bio u njemu.
Znači ostale komponente su provereno ispravne.
 
ima i onaj jumper za bios reset, inače ako si lepo namestio procesor i njegovo napajanje, mora da hoće
 
Da li si vadio kabal iz napajanja i bios bateriju pre zamene procesora?
 
Proveri 4-pin kabal sto ubadas gore kod procesora, da nisi njega slucajno iscupao ili pomerio pa nije lepo ubacen...jel imas ubacen speaker(buzzer)...na ploci, jel se pisti?
 
Procesor je sigurno dobro namešten, lepo je legao i ništa na silu nije išlo.
Prilikom zamene isključio sam prekidač na napajanju ali nisam vadio bateriju.
4-pinski kabal je dobro uboden. To je prvo što sam pogledao kada nije hteo da butuje.
E sad speaker...nisam siguran. Kada nije hteo da se upali počupao sam sve te konektore osim onog za paljenje
tako da nisam siguran da li je pištalo. Koliko se sećam da nije ali probaću još jednom sve redom što ste ovde pisali.
Hajde sada mog laičkog razmišljanja...da li je moguće da je procesor bio neispravan i da je izazvao kvar na ploči?
I drugo, da li je moguće da je došlo do nekog statičkog elektriciteta koji bi prouzrokovao kvar?
 
Pitanje je sta je tu poslo naopako, sad da nadjes plocu da probas taj koji je radio..
I to je rizik i zacarani krug, nadjes treci procesor a ploca ga ubije..
Tu je sve bilo moguce, ostavio si dosta prostora nevadjenjem naponskog kabla
bios bateruje, pritisnes par puta start dugme da izvuce struju iz ploce, kondezatora
Cak i tvoj staticki elektricitet je mogao to da uradi(preporucuje se dodirivanje nekog metala pre uzimanja procesora u ruke)
 
Poslednja izmena:
Probaj da vezes speaker, pa upali racunar ako ne pisti, ugasi...pa izvadi ram ili grafiku, ako i onda ne pisti velika je sansa da si ubio plocu...
 
Evo upravo sam probao sve od gore navedenog. Dakle kuler vrti, lampice se popale i ni makac dalje. Povezao sam i speaker ali ne pišti. Da mi bar procesori ostanu ispravni ali ko bi se sada usudio probati ih na drugoj ploči.
 
Imas Kluedo situaciju...nadji ubicu.
Najgori scenario moze biti da su sada oboje ubilacki nastrojeni.
 
Novi momenat. Kada sam izvadio memoriju pištalo je 3-4 puta.
 
Vadi sve, memoriju, grafiku, hdd, izvadi kabal iz napajanja, bios bateriju, start dugme par puta na prazno...
Vrati jednu memoriju, graficku, bios bateriju, kabal u napajanje i upali..
 
Skini procesor i dobro ga razgledaj i socket takodje.
Trazi da li su pinovi iskrivljeni, na broju, da nema tragova da je nesto nagorelo...
 
Ti imas problem sa ram memorijom...probaj ako imas vise stapova jedan da ubacis, pa da pokrenes komp...ako nece probaj sa drugim...i probaj kombinacije sa slotovima...Posto ploca pisti sa izvadjenim ram-om...onda su i ona i cpu ispravni...
 
Bilo bi odlično da je memorija mada stara je tek malo više od pola godine. Imam samo jedan modul i njega ako stavim u bilo koji slot a da nije prvi čuje se da pišti. Pokušaću negde da nađem neku pa da probam.
Vuče procesor i ležište sam pregledao i ne vidim nikakvo oštećenje.
 
Trazi drugu memoriju, mozda imas srece da je to...
 
Probaj da pozajmis drugu, pa ako nije do nje onda trazi drugo resenje...ali ja cenim da je do nje...Da ti je crkao cpu ili ploca, ne bi ploca pistala uopste...ne bi mogla kada bi jedna od te dve stvari bila neispravna...
 
Poslednja izmena:
Nista ne diraj sve ti je u redu samo ne znas da taj i5 da bi radio mora da su ti popunjeni svi memorijski slotovi ili ako je novija ploca mislim 2 i 4 slot proveri u manualu od ploce
 
Ako prezivi i ta pozajmnjena, ili nosi probaj tu memoriju negde.
 
Nista ne diraj sve ti je u redu samo ne znas da taj i5 da bi radio mora da su ti popunjeni svi memorijski slotovi ili ako je novija ploca mislim 2 i 4 slot proveri u manualu od ploce
Kako mislis? pa radilo mu do sada samo sa jednom, samo je pokusao da proba identican procesor.
 
Ova kombinacija sa jednim modulom je radila do zamene procesora. Pogledaću šta piše, mada moj engleski je nikakav ali skontaću.
U svakom slučaju hvala vam svima, ulili ste mi tračak nade. Potražiću drugu memoriju pa javim šta je bilo.
 
Tacno tako , to su stare fore , te procesore smo koristili pre nekoliko godina to se vec i zaboravilo
Ima toga na netu , dosta se pisalo o tome
 
Pa eto resenja pozajmii jos 3 modula ili mozda jos jedan pa probaj..
 
Ne smem da se radujem prerano. Kod mene se s**nja dešavaju tek tako pa da ne baksuziram.
Pišem vam sa i5 konfiguracije. Kako? Ne znam. U svim ovim silnim prebacivanjima nešto se desilo i proradilo ali malo sam zbunjen.
Trenutno memorija stoji u drugom slotu i tako radi, mada nije htela ranije. Kada je prebacim u prvi slot neće da butuje iako je u tom slotu ranije radila.
Izgleda da se nešto desilo sa prvim slotom. Znači ploča mi je uskraćena za taj prvi slot ali ako samo to bude cena, neka.
Ne mogu vam opisati kako se osećam ali čak ni smajli neću staviti da ne baksuziram.
E sad, i dalje imam dilemu da li je onaj drugi procesor ispravan...ma da, u pravu ste, neću tražiti vraga. Neka sva šteta bude u njemu.
 
Nema sta da baksuziras, radice ti to sve ok...e sada, da li je taj cpu koji si ubacio radi probe neispravan i da je nesto zeznuo sa prvim slotom, izgleda da jeste...Moj savet ti je da ga vise ne ubacujes u plocu, ako neces opet nesto da zeznes...Vozi tako i uzivaj :)
 
Nazad
Vrh Dno