Šta je novo?

Koji SSD

premijer

Cenjen
Učlanjen(a)
14.01.2014
Poruke
683
Poena
169
Gigabyte 990XA-UD3 AM3+ je maticna. Koji SSD preporucujete?
Ima li neka fora da sistemsku particiju prebacim na SSD sa win 7 i svim programima da ne moram nanovo vrsiti instalaciju?
 
Nepotrebno otvorena tema, o tome je pisano u drugoj temi... pocni citati od kraja temu http://forum.benchmark.rs/showthread.php?275121-Best-buy-SSD-preporuka&p=3993329#post3993329

Klonirati sistem, odnosno citavu sisitemsku particiju pomocu nekog alata za kloniranje, a ima ih citava gomila.
Samsung uz svoje ssd-ove daje i softver za "migraciju" (kloniranje) operativnog sistema...

Ako imas para uzmi ssd od 250-256Gb, nemoj manji od 120GB.
Najbolji je Samsung 850PRO, pa Samsung 840PRO, zatim slede Crucial MX100, Samsung 840EVO, pa bilo koji ssd sa SF (SandForce) kontrolerom (to su Intel, Kingston...)...
Ovi PRO i MX imaju po 256GB, EVO ima 250 a svi SF imaju 240GB, takodje PRO i MX imaju po 128GB a svi ostali po 120GB

SSD_ovi od 250-256GB su brzi od onih od 120-128GB

S obzirom na velicinu ssd-a da li ces moci bas sve programe prebaciti na njega?
Treba ostaviti barem 10-15% prazno na ssd-u.

........

Predlog moderatoru da pitanje i odgvore prebaci u "Best buy SSD - preporuka"
 
Poslednja izmena:
Nepotrebno otvorena tema, o tome je pisano u drugoj temi... pocni citati od kraja temu http://forum.benchmark.rs/showthread.php?275121-Best-buy-SSD-preporuka&p=3993329#post3993329

Klonirati sistem, odnosno citavu sisitemsku particiju pomocu nekog alata za kloniranje, a ima ih citava gomila.
Samsung uz svoje ssd-ove daje i softver za "migraciju" (kloniranje) operativnog sistema...

Ako imas para uzmi ssd od 250-256Gb, nemoj manji od 120GB.
Najbolji je Samsung 850PRO, pa Samsung 840PRO, zatim slede Crucial MX100, Samsung 840EVO, pa bilo koji ssd sa SF (SandForce) kontrolerom (to su Intel, Kingston...)...
Ovi PRO i MX imaju po 256GB, EVO ima 250 a svi SF imaju 240GB, takodje PRO i MX imaju po 128GB a svi ostali po 120GB

SSD_ovi od 250-256GB su brzi od onih od 120-128GB

S obzirom na velicinu ssd-a da li ces moci bas sve programe prebaciti na njega?
Treba ostaviti barem 10-15% prazno na ssd-u.

........

Predlog moderatoru da pitanje i odgvore prebaci u "Best buy SSD - preporuka"

Pare nisu problem para nema :) I mene brine da ne bude malo tih 120GB s obzirom da sam gejmer bice gusto. Imas li iskustva sa ssd? da li je stvarno toliko osetna razlika u brzini koliko se prica i pise.
 
Sto se tice gejminga samo ce ti se brze ucitati igra i mozda 2-3 fps vise. Ali neki zahtevni programi kojima treba minut sa ssd se pale za par sekundi, meni dize ceo sistem za 20sec itd itd.
 
Asolutno se "isplati" uzeti ssd.
Ja licno smatram da je to pojedinacno najbolja komponenta za unapredjenje kompa ko prelazi sa hdd na ssd...
Posto su pare problem uzmi barem Crucial MX100 od 128GB ili Samsung 840EVO od 120GB.
Ako mozes uzmi Crucial MX100 od 256GB ili Samsung 840EVO od 250GB da ima prostora za instalaciju nekoliko igara.
Crucial-i su nesto jeftiniji ...
 
Asolutno se "isplati" uzeti ssd.
Ja licno smatram da je to pojedinacno najbolja komponenta za unapredjenje kompa ko prelazi sa hdd na ssd...
Posto su pare problem uzmi barem Crucial MX100 od 128GB ili Samsung 840EVO od 120GB.
Ako mozes uzmi Crucial MX100 od 256GB ili Samsung 840EVO od 250GB da ima prostora za instalaciju nekoliko igara.
Crucial-i su nesto jeftiniji ...

samo da ne budem morao da ponovo instaliram win 7 ako bude moglo da se klonira bice ekstra. salio sam se za pare ima para nesto i za ovu svrhu ali recimo ne bih dao za to preko 150 eura... ne znam sta moze tu da se uklopi..
 
Sistem možeš da kloniraš bez problema a s obzirom da si gamer kupi 256 obavezno, 120 će ti biti malo
 
samo da ne budem morao da ponovo instaliram win 7 ako bude moglo da se klonira bice ekstra. salio sam se za pare ima para nesto i za ovu svrhu ali recimo ne bih dao za to preko 150 eura... ne znam sta moze tu da se uklopi..
U navedenu sumu uklapa se i Crucal MX100 od 256GB i Samsung 840 EV0 od 250 GB.
 
Crucial MX100 od 256Gb je od 102-110e
Samsung 840EVO od 250GB je od 123-132€ recimo
Ako uzimas 250-256GB uzmi MX100 zbog cene ali vodi racuna da taj Samsung ima 3g garanciju a Crucial 2g.
Izcitaj jednu dve teme o ssd-ovima unazad citajuci i naci ces gomilu preporuka za softver kojim ces klonirati sistem...
 
Crucial MX100 od 256Gb je od 102-110e
Samsung 840EVO od 250GB je od 123-132€ recimo
Ako uzimas 250-256GB uzmi MX100 zbog cene ali vodi racuna da taj Samsung ima 3g garanciju a Crucial 2g.
Izcitaj jednu dve teme o ssd-ovima unazad citajuci i naci ces gomilu preporuka za softver kojim ces klonirati sistem...

onda je definitivno bolje ici na varijantu sa godinom vise garancije za tu cenu. videcu da pazarim bas taj samsung. a taj crucial je totalno nepoznata marka.skoro pa no name. :)
 
Šinko ja vožim Crucial ima vec više od 3 g. i nejmu nista ne fali.
Samo imam dvogodisnju garanciju, a po svemu ostalom je uglavnom "rame uz rame" sa Samsungom.
 
samo da demantujem da ce ssd doneti vise fps-a,vrlo retko mozda malo poboljsa minimume na mahove i jako retko (ako dolazi umesto bas starog i sporog hdd-a),ali generalno samo se boljitak odrazava u manjem vremenu ucitavanja (ovo je zgodno samo za onlajn igre) i manjem zastajkivanju u open world igrama (i to ne toliko zbog vecih brzina nego bas zbog manjeg vremena pristupa).da podvucem da na maksimume i na avg frejmove ne utice.
 
Pa ja sam isto to napisao gore, ne shvatam poentu tvog posta. :) Osim mozda ako si samo hteo da potvrdis ili tako nesto a mozda nisi ni gledao. :)
 
Napisao si malo ranije da se dobija 2-3 fps-a, što nije tačno.
Zato je kolega pisao.
 
Onda se izvinjavam umartu. Ja sam znao da se dobija jako malo, ali bas nista.... ali dobro ;)
 
ako smo ustanovili da nema poboljsanja u igricama osim par sekundi ranijeg ucitavanja onda je 130 i kusur eura bacen novac. za ovaj jedan ssd mozes uzeti terabajt hdd ili nadograditi ram.
 
Naravno da je bačen novac. Osim bržeg pokretanja i učitavanja, SSD ne donosi ikakav boljitak. Skladište je baš to: skladište. Što veće to bolje, uz dovoljno dobru brzinu, kakvu današnji HDD svakako nude (a ne da se osećaš kao da nemaš drajv koliko sporo ide). Iako se brzo unapredjuju, sa ove tačke u vremenu, SSD će da ima većeg smisla na kućnim računarima za širok broj korisnika kada kapacitet, pouzdanost (dugovečnost) i cena dodju na nivo magnetnih diskova.

Hejt posts inkaming.
 
Naravno da je bačen novac. Osim bržeg pokretanja i učitavanja, SSD ne donosi ikakav boljitak. Skladište je baš to: skladište. Što veće to bolje, uz dovoljno dobru brzinu, kakvu današnji HDD svakako nude (a ne da se osećaš kao da nemaš drajv koliko sporo ide). Iako se brzo unapredjuju, sa ove tačke u vremenu, SSD će da ima većeg smisla na kućnim računarima za širok broj korisnika kada kapacitet, pouzdanost (dugovečnost) i cena dodju na nivo magnetnih diskova.

Hejt posts inkaming.

potpisujem :)
 
Јадна мајко шта се овде неће прочитати...

Само много брже покретање система, само много брже учитавање програма, много брже пребацивање фајлова и то су бачене паре...
А ово за поузданост је тек смејурија...

А цена је таква, као и за све ново и напредније.
 
'ajde da ja udarim potpunu kontru i da kazem da je mehanicki disk bacanje para na koji smo prinudjeni.zastarela tehnologija kojoj u 2014 jednostavno nije mesto,i jedva cekam dan da nand zazivi toliko da izbaci mehaniku potpuno sa trzista.brzina tu ima cak najmanju ulogu,sutra bi kupio ssd sa par tb i full karakteristikama mehanickog hdd-a dakle sve sa 20+ ms AT-om,180 mb/s na pocetku i jedva 100 mb/s na kraju (mada je ovo na ssd-u nemouce ali nema veze) i komparabilnim randomom i iopsom,kad bi bila ista cena.cak bih dao i 10-20 posto vise para samo da nema pokretnih delova.
 
Јадна мајко шта се овде неће прочитати...

Само много брже покретање система, само много брже учитавање програма, много брже пребацивање фајлова и то су бачене паре...
А ово за поузданост је тек смејурија...

А цена је таква, као и за све ново и напредније.

Mislis da je vredno dati 150eura da bi se igrica ili neki program ucitao za 1,2 sec brze?
Da ne govorim o spustanju i dizanju sistema kao totalno nebitnoj prednosti nekome kome racunar radi 24/7

Ocekivao sam u startu puno od ssd vidim da to nije bas toliko brzo ni bolje...
 
'ajde da ja udarim potpunu kontru i da kazem da je mehanicki disk bacanje para na koji smo prinudjeni.zastarela tehnologija kojoj u 2014 jednostavno nije mesto,i jedva cekam dan da nand zazivi toliko da izbaci mehaniku potpuno sa trzista.brzina tu ima cak najmanju ulogu,sutra bi kupio ssd sa par tb i full karakteristikama mehanickog hdd-a dakle sve sa 20+ ms AT-om,180 mb/s na pocetku i jedva 100 mb/s na kraju (mada je ovo na ssd-u nemouce ali nema veze) i komparabilnim randomom i iopsom,kad bi bila ista cena.cak bih dao i 10-20 posto vise para samo da nema pokretnih delova.

Nije kontra realno zboris ali ja gledam ovako da li da ,,bacim,, 150eura da bi se resio mehanike koja (da kucnem u drvo) radi savrseno?

Ne mogu sad da nadjem link u kom lik na YT paraleno prikazuje ucitavanje ssd vs hdd posle tog klipa covek izgubi svaku zelju da baci 150eur. Ako nadjem klip kacim.
 
Poslednja izmena:
Naravno da je bačen novac. Osim bržeg pokretanja i učitavanja, SSD ne donosi ikakav boljitak. Skladište je baš to: skladište. Što veće to bolje, uz dovoljno dobru brzinu, kakvu današnji HDD svakako nude (a ne da se osećaš kao da nemaš drajv koliko sporo ide). Iako se brzo unapredjuju, sa ove tačke u vremenu, SSD će da ima većeg smisla na kućnim računarima za širok broj korisnika kada kapacitet, pouzdanost (dugovečnost) i cena dodju na nivo magnetnih diskova.

Hejt posts inkaming.

Pouzdanost - za od 2011. do sada kod mene u firmi na ~85 računara imamo oko 30 SSD-ova. Ni jedan jedini nije crkao. HDD-ovi u proseku jedan u mesec dana (većinom laptopovi).

Brzina - sve developerske mašine su prebačene na SSD-ove još pre godinu-dve, još tada su došli do zaključka posle probnog testa na nekoliko mašina da im VS radi daleko bolje sa SSD-a. Za developere u zadnjih godinu dana nije poručena ni jedna mašina bez SSD-a. Naročito se razlika primećuje kod laptopova SSD vs 2.5" hdd nisu ni za poređenje.

Ili probaj da razvijaš ili testiraš neko rešenje sa par VM na običnom HDD-u pa da vidiš kako se običan HDD snalazi sa više OS-ova i aplikacija koji istovremeno čitaju i pišu sa njega.

Za igrice - open world igre (Skyrim, Fallout NV i sl.) bolje rade sa SSD-a, nema onog seckanja prilikom prelaska na novi predeo sa puno detalja i sl.

Lično imam SSD-ove u svojim računarima od 2009. i ne više ne želim da se gnjavim sa mehaničkim diskovima za OS. HDD je za storage, najbolje u obliku NAS-a, za ostalo je prevaziđen.
 
Poslednja izmena:
Mislis da je vredno dati 150eura da bi se igrica ili neki program ucitao za 1,2 sec brze?
Da ne govorim o spustanju i dizanju sistema kao totalno nebitnoj prednosti nekome kome racunar radi 24/7

Ocekivao sam u startu puno od ssd vidim da to nije bas toliko brzo ni bolje...

A šta si to PUNO očekivao, pa SSD nije doneo?
Možda da pomisliš na neku igru, a SSD sam pokrene? :trust:
 
i otkud to da je ssd 150e?imate polovno na oglasima ssd-ova i za 30e,60tak gb,sasvim dovoljno za OS i jednu igru ili malo krupniji softver.bestbaj ssd po svima nama na forumu tj crucial mx100 od 250gb nije ni 100e.pre neki dan ubacio drugu u neki krs laptop silicon power sata 2 ssd od 40gb kojeg je budzasto dobio i radi sve kao iz bajke,1tb eksterni na usb i on mrtav zadovoljan.
 
Pouzdanost - za od 2011. do sada kod mene u firmi na ~85 računara imamo oko 30 SSD-ova. Ni jedan jedini nije crkao. HDD-ovi u proseku jedan u mesec dana (većinom laptopovi).

Brzina - sve developerske mašine su prebačene na SSD-ove još pre godinu-dve, još tada su došli do zaključka posle probnog testa na nekoliko mašina da im VS radi daleko bolje sa SSD-a. Za developere u zadnjih godinu dana nije poručena ni jedna mašina bez SSD-a. Naročito se razlika primećuje kod laptopova SSD vs 2.5" hdd nisu ni za poređenje.

Ili probaj da razvijaš ili testiraš neko rešenje sa par VM na običnom HDD-u pa da vidiš kako se običan HDD snalazi sa više OS-ova i aplikacija koji istovremeno čitaju i pišu sa njega.

Za igrice - open world igre (Skyrim, Fallout NV i sl.) bolje rade sa SSD-a, nema onog seckanja prilikom prelaska na novi predeo sa puno detalja i sl.

Lično imam SSD-ove u svojim računarima od 2009. i ne više ne želim da se gnjavim sa mehaničkim diskovima za OS. HDD je za storage, najbolje u obliku NAS-a, za ostalo je prevaziđen.

Ako ce mi ssd resiti problem kocenja recimo u najnovijem COD Advanced Warfare bas taj koji si napisao narucicu ga jos danas. Posto moze biti bas do toga. Nesto ne verujem da je do grafika 2 x 7950 u crossfire modu 8GB rama ili do amd osmojezgarca.
 
i otkud to da je ssd 150e?imate polovno na oglasima ssd-ova i za 30e,60tak gb,sasvim dovoljno za OS i jednu igru ili malo krupniji softver.bestbaj ssd po svima nama na forumu tj crucial mx100 od 250gb nije ni 100e.pre neki dan ubacio drugu u neki krs laptop silicon power sata 2 ssd od 40gb kojeg je budzasto dobio i radi sve kao iz bajke,1tb eksterni na usb i on mrtav zadovoljan.

Dobro lupio sam 150. Samsungov sam mislio kupiti jer ima 3g garancije 250GB. On je oko 132eura.
 
Nazad
Vrh Dno