Šta je novo?

Koji hard disk za NAS (Network-attached storage)

NAS

Slavan
Učlanjen(a)
01.06.2009
Poruke
4,954
Poena
355
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600
Matična ploča
ASRock B450M Pro4 R2.0
RAM
Kingston FURY KF432C16BBK2/16
GPU
ASUS DUAL-RX580-O4G
Storage
LEGEND 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 Solid State Drive
PSU
RM650x 80 PLUS Gold Fully Modular ATX Power Supply
Kućište
ASUS Prime AP201 MicroATX Case
Monitor
27UL550P-W 27" 4K UHD IPS
Miš & tastatura
Logitech MK235
Mobilni telefon
Menjam ih ko čarape :)
Pristup internetu
  1. Optički internet
Imam DiskStation DS115j sa jednim mestom za hard disk.

Želim da kupim hard disk kapaciteta 3-4 TB.

NAS će raditi 24/7/365.

Uzimao bih WD Red ili Seagate sa tri godine garancije pošto jeftiniji WD Green dolazi sa 2 godine garancije i cenom nižom za oko 15 evra što ćete se složiti da je bolje malo više novca dati u ovom slučaju i imati dužu garanciju.

Na šta da obratim pažnju pri kupovini, postoje li neke tajne u svetu hard diskova (na primer Red TLER - single bay) na koje bih trebao da obratim pažnju ili samo da se zaletim, kupim i uživam?

Na prvom mestu je bitno da je hard disk tih.

Nisam uzimao dual bay NAS pošto će se ovaj koristiti za zabavu (muzika, slike, filmovi) tako da bi mi RAID1 bio samo dodatni trošak.

Imam dva SSD-a (Samsung 840 "običan" i EVO), kao i eksterni USB 3.0 hard od 1 TB, isto tako Google Drive i Dropbox tako da se ne brinem za podatke.
 
Šta podrazumevaš pod 59000?
 
broj obrtaja,svi ti NAS,video i sl drajvovi su u sustini 59000 drajvovi sa ponekom forom i fazonom u firmveru i zavisno za sta su namenjeni.NAS i "video" drajvovi su projektovani da budu tihi i da emituju manje toplote tj za rad u toplijim (skucenijim) uslovima od standardnih desktop drajvova,tako da komotno mozes da gledas cenu/garanciju.ja licno za filmove,muziku i sl bih kupio ST4000VM000 koji je najjeftiniji 4tb drajv sa 3g garancije,a error correct i sl fore ti ionako ne znace u filmovima,muzici i sl.wd je prosto em neopravdano skuplji s' obzirom da nista ne nudi vise od seagate-a (pride su i slabije performanse,mada stoji da je to za ovu namenu nebitno) 'em ja licno nemam lepo misljenje o njima,tj uveren sam da najvise krsa valjaju ovde (nisu ni ostali imuni,ali wd bas bas prednjaci).

alternative i nemas,hitachi je preskup,prosto seagate nudi najvise za lovu.
 
Hvala!

Koliko je bitna lista da se podudara hard sa NAS-om: Synology
 
To je samo lista diskova koji oni imaju kod sebe za svrhu testiranja, sa kojima su testirani i daju uverenje da je njihov uredjaj 100% kompatibilan sa njima. To ne znaci da drugi modeli nece raditi ;)
 
OK, a kakva je situacija sa domaćim prodavcima i vraćanjem ako slušajno nešto ne štima, da li može da se vrati ili ću morati u oglas po nešto nižoj ceni (tipa 15 evra) pa kupovina novog?
 
naruci preko neta i imas 2 nedelje koliko se secam fore da vratis prosto stvar kao neodgovarajucu bez daljeg pojasnjavanja sta i kako i zbog cega.sto se tice kasnije garancije,po mom iskustvu kod nas hardovi podlezu samo ako nisu funkcionalni,tj dok god radi (kopira sa i na,formatira se kako treba) nece ti biti uvazena reklamacija (dakle nista crc-ovi,bed sektori/blokovi,buka itd).posto su hardovi tipicna roba masovne prozivodnje,mnogo veca sansa je da bude mucak od starta nego da tokom rada ispolji nedostatke,u prevodu ako u startu radi kako treba proci ce dosta vremena pre nego sto krene da zeza.a tacno koliko,to niko ti nemere sa sigurnoscu reci,jer je hard prosto takva tehnologija,potrosna roba koja ce kad tad eventualno da rikne.

u sustini kupi ST4000VM000 i ne brigaj previse.
 
Diskovi za video snimanje nisu nizašta drugo nego za to. Nisu za NAS nikako. Razlog je što nemaju kontrolu grešaka pri upisu, što je dobro kad ima samo jedan neprekidan fajl na celom disku, ali nije za stotine i hiljade njih. Verovatno ćeš da preživiš ako ti scena prilikom gledanja malo zaseče, ali ako se greška javi pri upisu headera fajla, ode ceo fajl (film, pesma, album ,ISO,...), jer programi koji ga otvaraju ne mogu da dobiju informaciju koji je tip fajla. A povećanjem broja fajlova i upisa, povećava se i mogućnost greške.

Ako hoćeš tih disk, konstantnih 5400 obrtaja je danas najniža vrednost na tržištu (npr. WD Green). Takvi se uglavnom manje greju, ali ima izuzetaka, kao što je onaj najjeeftiniji Seagate od 2 TB koji žari i pali i crkava vlasnicima kao Jeremija.
 
Poslednja izmena:
to je toliko mala verovatnoca narocito pri koriscenju kakvo je on naveo,ali svejedno,NAS varijanta istog diska (sa error checking-om) je fazon par evara skuplja,pa ako je paranoja pisutna lako se resava.zeleni koliko se secam idu sa 3g garancije a kostaju isto kao NAS sigejti.
 
Ja bih kupio WD Red, pravljen za NAS, duža garancija.
Koristim nekoliko istih od 2 TB već skoro 2 godine i rade perfektno.
Doduše, imam i Seagate 4 TB i 3 TB, i to modele koji pripadaju zlosutnoj Desktop seriji diskova koji se greju i crkavaju samo tako, pa kod mene nema problema i za sada oba rade perfektno i nešto se ne greju mnogo (dokle će, videćemo).
 
broj obrtaja,svi ti NAS,video i sl drajvovi su u sustini 59000 drajvovi sa ponekom forom i fazonom u firmveru...
Nevezano za temu, citam i nije mi jasno, odakle sada 59000 obrtaja? Nesto kao 59000 rpm?
Ja najvise sto sa video je 10k i 15k i to su SAS diskovi.

Ovo oznacavanje 59000 nikada nisam video, video sam 7200rpm, 5400 rpm, Intellipower... Molim te daj link sa nekim od tih diskova cisto da nesto novo saznam.
 
potkrala mi se jedna nula vise,prastaj. :d

da,sad videh sve detaljno,svi zeleni idu sa 2g garancije i ni 1k din su jeftiniji od seagate NAS.okej,mozda je moja subjektivna odbojnost prema wd-u zbog losih iskustava,pa bih pre uzeo sigejt (a i nesto bolje perfomanse dodju hendi kod ogromnih kapaciteta,zato ja licno se drzim RAID-ova kad ocuvanje sadrzaja nije toliko bitna) ali u sustini dodje mu na isto,ako vec je prisutna paranoja pa video drajv nije u opticaju.
 
Doduše, imam i Seagate 4 TB i 3 TB, i to modele koji pripadaju zlosutnoj Desktop seriji diskova koji se greju i crkavaju samo tako, pa kod mene nema problema i za sada oba rade perfektno i nešto se ne greju mnogo (dokle će, videćemo).

Koja je oznaka te serije?
 
^DM

Dobih i ja neke diskove od nekih ljudi, da vidim sta im je, od 1tb i 2tb, svi DM, puni su losih sektora, a start stop count im je ispod 50......ni sam nisam verovao da je svaki bio u tako losem stanju, nesto postoji kod ovih manjih diskova sigurno.
 
Nisu šokovi, u pitanju je problematična serija, proguglaj malo po netu, naićićeš na veliki broj žalbi na otkazivanje ovih diskova, posebno od 1TB i 2TB.
Izgleda da je Seagate u trci sa cenama malo olabavio kontrolu kvaliteta.
 
Nazad
Vrh Dno