Šta je novo?

Klijent hoce da posalje HW iz EU u Srbiju

TEP3A

Čuven
Učlanjen(a)
07.02.2002
Poruke
1,866
Poena
695
Pitanje je sledece:

Klijent za koga radim zeli da posalje nove laptopove iz EU za Srbiju za nas tim.

Problem je, sto me je ovo Srbija i niko tacno ne zna sta treba da se uradi i koliko bi kostalo.

Da li je neko imao slicnih iskustva i kako je prosao?

Znam da valjda mora homologacija da se uradi (Jugoinspekt mi jos ne odgovara) i verovatno postoji neka carina ali DHL nije znao da mi kaze kolika je.

Svaki odgovor, smernica, savet je vise nego dobrodosao.

Unapred hvala!

p.s. izvinjavam se ako je promasen forum, neka moderatori slobodno premeste.
 
"Tim" je grupa fizičkih lica ili pravno lice?
 
Nije ni cudo da niko ne zna, ako si im dao iste informacije kao i ovde.

Koliko dugo ce racunari biti ovde? Privremeno ili za stalno? Cije su vlasnistvo/cije ce biti vlasnistvo? Kome su namenjeni? Pravna ili fizicka lica? Ako je pravno lice, koj je njegov status - domaca firma ili "representative office"?

Pozdrav
 
Nebitno je, fizicko lice ne moze vise laptopova da unese, znaci mora ili na vise fizickih lica da se salje (sto je em skupo em ne vredi, mada ne vredi ni na firmu posto su iste cene slanja DHLom ili nekim slicnim proverenim servisom), ili na firmu.
Za firmu MORA atest (ovo su nama rekli kada smo hteli preko firme da uvezemo nesto, ne isplati se uopste, ako se ne uvozi kompjuterska oprema za prodaju bas - i radili smo kao fizicka lica, ionako ne mozemo da vratimo PDV, jer nismo u sistemu)

Najbolje je da se dogovoris sa nekim ko prevozi te stvari iz Madjarske/Austrije/Nemacke da to preveze samo. Nece te kostati preterano manje, ali te nece boleti glava zbog atesta.
 
Izvinjvam se sto ovde nisam dao detaljnije informacije.

"Tim" = pravno lice, preduzetnik koji nije u sistemu PDV-a.

Racunari se salju u Srbiju za stalno, kao sredstvo nama za rad, nikakva dalja prodaja. Bice vlasnistvo radnje koja se vodi na moje ime.

Mogu da nam posalju kao firmi (vidim da mora atest) ili mogu i pojedinacno svakom od nas (tada ne treba atest?).

Cilj je da se sto je vise moguce zaobidje drzava. Ne u smislu da se svercuje ili zaobilaze propisi, vec da sve bude legalno ali da se izbegnu moguce peripetije i otezanja od strane drzavnih sluzbi(kao sto rekoh, iz Jugoinspekta mi se i dalje nisu javili :D )

@alafaunits:

koliki su troskovi bili kada ste primali kao fizicka lica?
 
Mogu da nam posalju kao firmi (vidim da mora atest) ili mogu i pojedinacno svakom od nas (tada ne treba atest?).
Tako je. Ali nemoj da salju vise od jednog po osobi, a to moze biti preskupo onda (slanje za Srbiju DHLom je bas skupo, na vece kolicine je iole isplativo barem). Zavisi i koja firma salje - ako imaju ugovor sa DHLom i cesto salju, to su sasvim druge cene. Neka se oni za to raspitaju.

Cilj je da se sto je vise moguce zaobidje drzava. Ne u smislu da se svercuje ili zaobilaze propisi, vec da sve bude legalno ali da se izbegnu moguce peripetije i otezanja od strane drzavnih sluzbi(kao sto rekoh, iz Jugoinspekta mi se i dalje nisu javili :D )
To je i nama bio cilj. Atesti i sta ti ja znam traju i traju, ne samo sto kostaju za svaki primerak posebno (ako nisu identicni laptopovi!).

Cisto da se zna, ovo mi je rekla firma koja nam inace radi dopremanje. Njima se isplati da nam rade spediciju, a ne da idu nesto na crno

koliki su troskovi bili kada ste primali kao fizicka lica?
Samo PDV, tada je bio cini mi se samo 8% jos. Bilo je i carine, ali je ona bila 1% valjda, jer je Made in EU/USA model bio. Firma je odradila spediciju, koju placamo nesto sitno (1000 za sve sto je poruceno), ali ako ide bez spedicije, onda ide 10% carine. Ne znam koliko je sada PDV na laptopove, mislim da je povecan na punih 20%?

Eventualno, znam da postoje neka poreska oslobodjenja za ulaganje u imovinu, ali ne znam uopste kolika je to peripetija. To, ako imate knjigovodju, mozes videti sa njim/njom da li se nesto moze iskoristiti.

Ja i dalje mislim da je najbolji nacin da ti to donesu Madjari (kao usluzni prevoz), jer nisi u sistemu PDVa, ne placas te laptopove, znaci, niti mozes vratiti PDV da te to brine, niti imas sta da otpises kao trosak - u stvari, imaces ULOG, pa ce firma morati da plati porez na dobit za to, ako je vrednost iznad ~60.000RSD po primerku. Ovaj deo se raspitaj kod knjigovodje detaljno, posto mi ne znamo sve detalje sigurno (da li imas ugovor sa njima, da li ima ikakva faktura, itd.)


Imaj na umu da nas slucaj bio kada MI kupujemo opremu. Znaci placamo je, a ne salje nam je neko za rad. Tako da postoje velika poreska razlika za firmu ako taj neko daje laptopove na koriscenje, ulaze u firmu, ili samo salje kao poklon tebi :D
 
Situacija je sledeca:

slao bi se jedan laptop po osobi.

Ne znam koliko bi uzeo DHL ili neki drugi kurir, ali to placa klijent(kao i laptopove i sav SW na njima) koji je u ovom slucaju iz Finske pa nikakvi Madjari ne mogu da pomognu :D

Da li njima DHL iz Finske sve zaracuna (koliko to njih kosta da dodje kod nas na vrata) ili to dodje u Srbiju (srpski DHL i onda krece igranka?)

Posto se u ovom slucaju postavljamo kao fizicka lica koja primaju poklon od deda mraza, nikakva poreska oslobodjenja nam nisu bitna ali, hvala na informaciji.

Milsim da je sada PDV na laptopove punih 20%. Laptopovi se salju iz Finske, ali su gotovo sigurno Lenovo modeli sto je made in China ako se ne varam?

Hvala jos jednom!
 
Pa iz Finske mogu i u Madjarsku da posalju, mada je problem u stvari da se onda vrati VAT, ako ne prima firma :(
DHL ce njima sve da zaracuna, sem nase carine/PDVa i spedicije. Imas pravo da trazis skracen postupak carinjenja, i ne platis spediciju.
 
Pa iz Finske mogu i u Madjarsku da posalju, mada je problem u stvari da se onda vrati VAT, ako ne prima firma :(

Kakav povrat VAT-a kada oni te racunare treba da dobiju a ne da ih kupe?

Mislim da je najjeftinije (akcenat na najjeftinije) po vas da vam posalje kao fizicko lice fizickom licu obicnom postom...
Znaci "poslala tetka iz finske" varijanta.
 
Uhh, da sumiram:

Zbog brzine(izbegavanje atesta), a i cinjenice da sam van sistema PDV-a, smatram da je bolje da salju svakom pojedinacno kao fizickom licu.

tada bi bila racunica priblizno(ako se skracenim postupkom carinjenja izbegne spedicija):

citiram alfaunits:

1.2. Na robu preko 50e vrednosti, poslato obicnom postom, naplacuje se i PDV i carina (32% ukupno, 10% carina, 20% PDV na tu vrednost (110%) = 132%)

Znaci, 132% od cene koju oni plate u Finskoj + troskovi slanja DHL-om + sitni troskovi. To ce da mu izadje na jedno 40% po poslatom laptopu od vrednosti laptopa (odnosno 800Evra na laptop od 2K Evra!!!)

Nikako se to ne isplati ako sam dobro sabrao.
 
Ako salje DHL-om uracunaj i spediciju....ma to ti se ne isplati nikako.

Varijanta "tetka" ti je jeftinija, a racunare moze da poslaje i bez ambalaze i oznaka da su novi...ali to je vec za temu kako prevariti carinu ;)
 
Kakav povrat VAT-a kada oni te racunare treba da dobiju a ne da ih kupe?
Povrat EU VAT-a.

Nikako se to ne isplati ako sam dobro sabrao.
32% od cene laptopa u Finskoj. Plus DHL shipping, da.
Zato ti kazem da razmotris mogucnost Madjara. Ako neko od njih ima firmu tamo, posalju im Finci, oni mogu da urade povracaj poreza na madjarskoj granici, a tebi dostave bez tumbanja sa DHLom kod nas. DHL do Madjarske je verovatno duplo jeftiniji.

Finci, posto mogu da posalji kao firma, mogu da stave mnogo nizu vrednost koja ce biti postovana.
Ali posavetuj se sa knjigovodjom za svaki slucaj, da li nesto sa poreske strane vredi razmotriti.
 
Ma daj bre nek vam pošalje lovu i kupite to ovde :)
 
Tako se i radilo do sada, ovo sad nesto experimentisu.

Ali, kao sto sam se vec zalio, da opremis radni laptop ovde za jedno 2K evra, cista muka. Te nema SSD, te nema RAM, te ima jedan komad tog i tog laptopa u nabavci...

Miline...
 
Pa porucite laptopove po vasoj specifikaciji ne morate ih u radnji kupovati.
To ce verovatno biti i najpovoljnije.
 
sad mogu da ispadnem glup u drustvu, ali kod koga?

Recimo Lenovo T540 serija
 
Najbolje opet od Madjara:)
Zbog DHLa ce izaci tako jeftinije.
 
Uhh, da sumiram:

Zbog brzine(izbegavanje atesta), a i cinjenice da sam van sistema PDV-a, smatram da je bolje da salju svakom pojedinacno kao fizickom licu.

tada bi bila racunica priblizno(ako se skracenim postupkom carinjenja izbegne spedicija):

citiram alfaunits:



Znaci, 132% od cene koju oni plate u Finskoj + troskovi slanja DHL-om + sitni troskovi. To ce da mu izadje na jedno 40% po poslatom laptopu od vrednosti laptopa (odnosno 800Evra na laptop od 2K Evra!!!)

Nikako se to ne isplati ako sam dobro sabrao.

Onda je jeftinije da odete na vikend u Finsku i donesete laptopove.

U Srbiji imaš:
Lenovo ThinkPad T540p Core i7-4710MQ 2.50GHz/6MB, DDR3L 8GB, SSD 256GB, 15.5'' 3K (2880X1620) LED AG IPS, NVIDIA GT730 1GB 20BE00BBCX
cena oko 210.000 dinara
 
Poslednja izmena:
Onda ne trazite dalje...na vise komada cete dobiti jos jeftinije tako da ni u finskoj necete bolje proci.
 
Moze i na PM kod koga je ta cena i da li je moguca izvesna modifikacija (dodalo bi se jos 8GB RAM-a)
 
Da ne otvaram novu temou, povezano je sa ovom:

Da li je moguce da klijent iz Finske direktno plati ovde nekom od retailera laptopove?
 
Ne moraš ti ni da ideš u retail, ali kapiram da mogu izdati devizni račun. Evo ja sam prodavao neke IT usluge Haškom Tribunalu :) i uplatili mi devizno. Ako te ne mrzi baci mi na PM koju si cenu dobio za koji model da ti proverim kod uvoznika koje su cene i mogu li da ti mozda napravim neku kombinaciju. Ne košta da proverimo cenu.
 
Da ne otvaram novu temou, povezano je sa ovom:

Da li je moguce da klijent iz Finske direktno plati ovde nekom od retailera laptopove?
Bice tu povuci potegni, ali ako nadjes nekog viseg sefa, sredice ti to (pitanje je volje, legalno moze). (ovi obicni prodavci garant ne znaju o tome)
 
Da ne otvaram novu temou, povezano je sa ovom:

Da li je moguce da klijent iz Finske direktno plati ovde nekom od retailera laptopove?
Ne bi smelo...
Ako se plati iz inostranstva domaca firma bi trebala raditi izvoz, sto verovatno ne odgovara jer racunari ostaju ovde.
Jednostavno to knjigovodstveno mora biti cisto.
Mislim da se fincima vise isplati da ili dodju ovde sa kesom ili nekom posalju pare da plati ovde kesom.
 
Poslednja izmena:
Ne mora, sve to moze da se rascisti knjigovodstveno, ali to nece znati prosecan radnik, vec ce morati uvoznik da vidi sa knjigovodstvom sta i kako treba da se odradi (a kazem, nije sitno).
Moguce da mora biti ukljucena firma iz Srbije, ali ne u delu placanja, nego knjizenja samo.
 
Objasnio sam i ja kolegi na PP. Radi se takozvani reeksport, nije jednostavno ali nije ni mnogo komplikovano, i sve mora da bude pokriveno nekim vidom ugovora izemdju 3 strane (prodavac, finci, treca strana koja prima lapove). Svakako prosecan radnik u retail-u to nece imati pojma da uradi...
 
Nazad
Vrh Dno