Šta je novo?

Fractal Design Define R5

Ja uzeo pre dve nedelje DEFINE S. Super kuciste za smesnu lovu pogotovo kome treba za custom loop.
Pre ovoga imao sam DEFINE BLACK PEARL XL i to kuciste jeste kvalitetnije i jace, deblji lim ali meni je bas pravilo probleme sa nekim
nedostatcima za waterloop. Sto se tice HDD-ova u DEFINE S su za 5 stepeni topliji. U XL bili oko 33 sad oko 38.
 
Eto, bio sam u pravu.

I kod tebe hdd oko 33C, a kako su u CM 912 bili na 30-31C... iako ni 33-34 nije mnogo.
 
Možda zbog zvučne izolacije.
Na koliko godina Fractal obično izbacuje novu seriju kućišta? Jel se zna kad će doći naslednik petice?
 
Komp sklopljen 2.3.2016.g.
Otvaran radi premestanja hdd po fiokama ali se ne secam da sam nesto cistioprasinu, barem ne mnogo...
Otvoren jednom i da se iz poda premesti ventilator u krov.

Ima unutra dosta prasine...

Milsim da najvise ulazi kroz otvore pozadi, kroz resetkastu mrezicu ispod zadnjeg ventilatora...

HDD su umereno prasnjavi, graficka tu negde ili mozda malkice vise, a napajanje je pobelilo od prasine... tacno ispod otvora resetke pozadi kucista.

Evo malo slika prednjeg dela gde su hdd:

20160607_161255.jpg 20160607_161755.jpg 20160607_161804.jpg
 
Evo slika centralnog i zadnjeg dela kucista gde su kablovi, napajanje, graficka...
 

Prilozi

  • 20160607_161315.jpg
    20160607_161315.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 123
  • 20160607_161747.jpg
    20160607_161747.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 110
  • 20160607_161330.jpg
    20160607_161330.jpg
    1 MB · Pregleda: 106
  • 20160607_161724.jpg
    20160607_161724.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 98
Poslednja izmena:
Kad mi padne na pamet, u proseku svaki drugi put kad usisavam sobu...
Jednom u 10-15 dana.
U sobi nema tepiha, samo parket, sto povecava "slobodnu" i lako pokretnu prasinu...
Filter ispod kucista, onaj na napajanju skupi vidljivu skramasto paucinastu rastresenu "gomilicu" prasine i to najvise u samoj zoni gde napajanje uvlaci vazduh.
Prednji samo finu sitnu praskasu u tanjusnom sloju, najvise po rubovima spoljne zone ventilatora.
Usisavam ili iscetkam sa cetkicom "vecom" namenjenom za slikanje...
Definitivno podpritisak u kucistu i lako uvlaci prasinu iza kucista.
Bas mi se ne skida gornji vent i ne vraca u pod, a izgleda da je to za prasinu bolja opcija.
Za samo hladjenje (hdd-ova) cini mi se da nije imalo uticaja da li je u podu ili u krovu ventilator.
Kako bi na cpu uticalo ne znam.
 
I ja slicnom ucestaloscu cistim filtere na R4, ali nemam toliko prasine unutar kucista. Uvek se nakupi stogod na filterima.....Interesantno da kod mene najvise prasine bude na filteru kod prednjeg gornjeg venta.....I kod mene je gornja stranica zatvorena.....Bice da ti tuda ulazi taj "visak" prasine, jerbo ne verujem da R4 ima bolju mrezicu filtera od R5.....
 
Ulazi prasina kroz mrezicu iznad napajanja a ispod graficke.
Obicna sacasta metalna mrezica kucista, ne filter mrezica.
Tacno je da je donji deo prednjeg filtera nesto prasnjaviji od gornjeg dela.

Tako mi je mrsko opet tumbati vent gornji i stavljati ga dole...

Definitivno je podpritisak u kucistu jer 2 venta od 14cm izvlace, plus sto izbacuje graficka zrak iz kucista a samo 2 venta od 14 ubacuju vazduh u kuciste...
 
Ispremestao sam opet ventilatore.
Gorni izvadio i otvor poklopcem zatvorio, ventilator poremestio u dno, na sredinu izmedju napajanja i police za hdd.
Vodecemo na sta ce liciti sledeci put za 3 meseca... ;)
 
Kod mene ima prašine kod napajanja, kontam da je zbog toga što na toj mrežici nemaju sunđeri, pa lakše prolazi prašina
 
Zašto ne stavite žensku čarapu na tu mrežicu i maltene džabe i za par minuta rešite nedoumicu i/ili problem.
 
Ja to ne bi radio jer ne volim takve ne estetske budzevine.
Pree bi ga crnom sirokom izolir trakom prelepio... kontam da su 3 venta na max sto uduvavaju sasvim dovoljna da snadbevaju cpu i njegov hladnjak ali i graficku vazduhom... nadam se jer ce mi to biti sledeci korak tamo negde u avgustu ako bude puno prasine...
A opet kad razmislim, crna najlon mrezica pa lepo crnom trakom prilepljena i ne mora biti toliko losa ... hmmmm...
 
Mislio sam čisto da prvo testiraš, pa ako je to problem videćeš šta dalje.

Sobzirom da je iza kućišta šta god stavio nikad ga nećeš videti, osim kad čistiš kućište, tako da neće uticati na estetiku.

S druge strane, problem koji imaš može da znači da je negativan pritisak u kućištu, pa ako bi ga skroz zatvorio (ili prilično smanjio protok kroz taj prorez) vazduh (i prašina) bi ulazili na nekom drugom mestu...
 
Bio je podpritisak, 2 x 14cm izvlacili i graficka a 2x14 uvlacili, sad sam promenio, 3 uvlace a jedan i graficka izvlace.

Videcemo u avgustu...
 
Dobio kućište pre neki dan. Imam jedan problem, MSI R9 390 GAMING throttluje u FurMarku kao luda. Zapravo throttluje čak i kada je podešena na referentnu vrednost 1000/1500 i to sa skinutom voltažom za 100 mV, što je maksimum. Karta je stabilna. Stavio sam jedan ventilator ARCTIC F12 napred i to je to (bio je dole ali sam testovima utvrdio da je bolje da je napred).
E sad, ako je filter uklonjen temperatura ide samo do 80-ak °C, ventilatori su na auto - 80-ak %. Ako je voltaža normalna takođe throttluje. Znam da je R9 390 prava pećnica ali ovo je previše.

Fun fact: Ja sam toj karti uklonio backplate i namestio thermal padove i tako dobio 7 °C niže temperature u predhodnom kućištu... zamena paste nije donela ništa.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se, potkrala mi se greška u prethodnom postu, temperatura od 79-80 °C važi sa otvorena vratanca i skinut filter. Naime, ako je filter uklonjen a vratanca zatvorena temperatura ide do 91 °C dok je samo sa filterom 89 °C. Divota. Ima da leti filter a vratanca ću otškrinut kada igram da bih dobio manju buku. Dovoljno je otškrinuti ih samo malo.
Imam iskustva i sa uklanjanjem onih metalnih poklopaca ispod grafičke, videću koliko je to hladi, na prošlom kućištu je uticalo dosta a mislim da će i ovde. Nekada je radila na 1100/1600 ali sam dobijao svega 6-7 % performansi pa ću zarad buke odustati od toga. Imao sam posla i sa prašinom i znam da malo prašine neće značajnije uticati na hardver , komp sam čistio na 4-6 meseci i nije bilo mnogo prašine, u tom mi delu sobe slabo prodire.

Ako se pitate zašto sam uopšte kupio ovo kućište: sviđa mi se i ima 4 USB priključka napred gore što mi je važno. Ali moram priznati da sam očekivao više po pitanju performansi. Razočaran sam. :(
 
Poslednja izmena:
@Null00

Imam Define R4, a sklapao sam drugima mašine u R5, i nikada se niko nije žalio na visoke temperature.
Uvijek stavim isti setup - uz to kućište, kao i R4 dolaze 2 x 140 mm ventilatori, kupim još jedan od 140 mm i stavim 2 x 140 mm naprijed da uvlači vazduh i 1 x 140 mm da izvlači.
Stavim na 7v preko kontrolera na kućištu i to je to.
Meni je isti setup na R4, nikada nisam imao problema sa pregrijavanjem čak i u najtoplijim danima preko ljeta.

Također nikada nisam držao vrata otvorena i skidao filtere, onda ovo kućište gubi svoju namjenu - da je zvučno izolovano i potpuno zaštićeno od prašine.
 
Kao sto rekoh mnogo puta, ta silent kucista su odvratna za airflow i zahtevaju vise ili jace ventilatore kako bi dosegla kucista koja su lepo provetrena i otvorena. S druge strane kad pojacas ventove onda dobijes glasniji komp, a ne tisi.
 
U pravu si ali ja sam mislio da će ovo da izgura bez prevelikog rada ventilatora karte. Ventilatori kućišta su na umerenoj brzini, ne čuje se maltene sem kada rade igre. Ventilatori karte idu do 50 %, podešeno. U većini igara neće ići na više od 35-40 %. Najbučniji ventilator koji zapravo u svim momentima pokriva sve ostale je ventilator napajanja.

@Mau53r

Testirao sam i sa jednim ventilatorom od 140 mm napred ali nisam mogao da ga priključim, pritom je bučan naspram ovog F12. Iste su temperature. Ja sve povezujem na ploči pa kada komp radi ti ventilatori ubrzaju ali nikada ne idu do maksimalne brzine.

Tvoja karta 7950 je skoro duplo slabija i troši toliko manje, nije ni čudo što nisi imao problem sa pregrevanjem.

Vratanca ću otškrinuti samo kada igram, na dohvat mi je ruke. Nije skoro ništa bučnije tada, sve ionako pokrije ventilator napajanja. Što se tiče filtera to je to, sa filterima je toliko gore da mi se više isplati da imam više prašine u kućištu no mnogo veću buku.
 
Uradio sam dodatne testove u igrama za koje znam da su mi nekada grejale kartu na preko 90 °C, staviću prednji filter a i zatvoriću vratanca pa ću ih možda ponekada otvoriti ali to po potrebi. Igre nisu baš tolko vrele kao FurMark ali nikako ne treba zaboraviti da je karta bez backplatea i da je underclockovana.
Donji filter neću vratiti jer nešto tripujem da mi se više čuje napajanje zbog veće temperature, a to mi je najbučnija komponenta.
 
Ja sam to kuciste kupio bas zbog tog donjeg filtera.
Kad sam video da se spreda izvlaci i tako extra lako cisti, odma sam ga dobro istrazio pa naruio a ti druze TO vadis jer ti buci napajanje.
Pa buči ti jer je napajanje lose, jer je vent otisao...
Bolje ti je prodaj kuciste i uzmi neko provetreno sa 20cm ventilatorima, kod njega ti se "nece" grejati graficka, a prasina ce da ulazi na sve strane, mada to tebi ocito nije bitno...
Garant je greska do kucista jer evo svima nama radi sve kako treba al to tebe i ne zanima, jer tebi je "masina" (grafika, napajanje, ploca...) radila "odlicno" u starom kucistu i mora da radi i u ovom novom a ne radi i onda je 100% greska do kucista, nema sanse da je do komponenti, do sklapanja, ne moze se nesto pokarabudziti dok ti prepakujes komp, ni pod razno to nije moguce...
 
Dole nemam nijedan ventilator koji uvlači vazduh. Napajanje je novo ali je najbučnija komponenta pa zato, mogu i da ostavim filter ali postoji još jedan problemčić, ne mogu lako da ga izvadim jer mi se ispred kućišta na daljini od nekih 30-ak cm nalazi komodica koju pomeram kada vadim kućište, razlog više da nemam filter dole. Dakle dva razloga i to ne tako loša po meni.
Što se tiče kućišta debelo sam ga preplatio. Doduše ono predhodno je bilo gore plus je bilo isečeno pa je zbog toga bilo i bučnije ali je bar bilo hladnije za kartu. Pa čekaj malo, našta to liči da i sa -40 MHz (-100 MHz gledano od ranije) i -100 mV imam throttling u FurMarku (ventilator je na auto)? Pa napisao sam kakva je situacija sa zatvorenim vratancima, pa sa filterom. Izračunaj koliko bi bilo da je je jedno i drugo. Sada stoji filter i vratanca su zatvorena, karta je na 50 % fan speeda i temperature su oko 85 °C u igrama ali meni je to za ovu kartu normalno. Idu i do 90 °C a kladim se da će dogurati i do throttlovanja, samo je pitanje vremena.
 
Poslednja izmena:
Bolje bi ti bilo da si pare dao na napajanje i onda na graficku, barem bi imao valjan komp, ovako imas dobro kuciste za koje mislis da ne valja i problematicnu masinu u njemu... u svakom slucaju sve sto si mogao uciniti pogresno ti si ucinio.
 
Poslednja izmena:
Problem ti je što jednom u nekoliko meseci moraš da pomeri komodu da bi očistio filter i što nemaš ventilator dole pa ti ne treba filter jer neće ulaziti prašina.
Ja ne verujem šta čitam.

Dole se najviše prašine skuplja bilo ventilatora ili ne. Skidati ga je isto kao da zvučno izoluješ sobu a onda otvoriš prozore ili da na čaši malo probušiš dno.
Ajde ti izmeri sve temperature sa otvorenom stranom kućišta, zatim sa zatvorenom stranom i filterima a onda i zatvorenom stranom bez filtera. Pa daj rezultate.
Mogao bi i da slikaš kućište i kazes koji ventilatori uvlače a koji izvlače vazduh.
 
Šta god da ti se dešava, nije do kućišta.
Kao što sam rekao imam dosta iskustva sa R4 i R5 - sam sam drugima sastavio bar desetak sistema i niko se nije poslije žalio, ni na buku ni na temperature, a filteri se lako skidaju i čiste.
Ponavljam na svim sistemima je bio standardni setup hlađenja - 2 x 140mm naprijed da ubacuju vazduh i 1 x 140mm pozadi da izbacuje i ništa više - sva tri ventilatora na kontroler od kućišta na 7v.

Ovo je samo primjer iz mog ličnog iskustva, a na internetu se može pronaći na stotine sličnih pozitivnih primjera sa ovim kućištem, jer je jako popularno i daje najbolje za uloženi novac.

Kao što kolega reče, daj nam slike, reci koji je setup hlađenja, daj spisak komponenti i temperature.
 
@nemanja123

Ulaziće prašina ali samo u napajanju. Pašće čišćenje jednom u 6 meseci, u proseku bolje mi je da je bez donjeg filtera.


Otišlo mi je Thermaltake Smart SE SPS-730M napajanje, uzeo Chieftec A-80 750 W CTG-750C, nisam znao koliko je bučno, nisam toliko ni proveravao da bude silent, trebalo mi je brzo, rekoh poslužiće. Ne čitate pažljivo, imam dva ventilatora koju ubacuju vazduh, jedan izbacuje, ovaj drugi spreda je F12 Arctic. Ma problem je airflow, filter i vratanca pogotovo guše kartu, na procesor utiče jedva sa 3 °C. Donji kavez je ostao i imam skroz dole 1 HDD od 2,5 incha (dakle ne 3,5) i jedan SSD. Sumljam da to guši, ima dosta prostora da prođe vazduh. Ali ponavljam, pročitajte moje postove pažljivo, sa filterom dobijam 10 a sa vratancima 12 °C više. Ventilatori kućišta su povezani na ploči i sa grejanjem socketa, što je u izvesnoj meri povezano sa grejanjem u kućištu (svega za par °C), raste i njihova brzina ali se takođe ne čuju što zbog karte, što zbog napajanje. To sam ja sve dobro napravio ali nije presporo niti prebrzo. Procesor je FX-8300 na 4,4 GHz, ali on je gore i sa njim nema problema.

Da završim, airflow i potrošnja su glavni problemi. Airflow je loš, kućište je u tom pogledu restriktivno a karta troši previše, oko 2,5 puta je veća potrošnja sistema no sa GTX 960 koju ima P307.

https://www.techpowerup.com/reviews/Sapphire/R9_390_Nitro/21.html

Razmišljao sam ja da kupim GTX 970 ali sam brinuo zbog async jedinica, R9 390 više troši a u ostalom je bolji izbor. I sem što ne može da se overklokuje toliko a sada u mom slučaju uopšte. Ja sada smatram da je GTX 970 bolja karta pošto ispada da je jača, low level API-ji su zeznuli ali šta ćete, da sam to znao ranije...

Sada je sve OK, radiće ovako ali kada bih napenalio voltažu nema ni govora.


Slike ne mogu da napravim, baš juče uveče nakon nedelju dana cimanja stavio sam kućište na poziciju ispod stola tako da više nema ni testiranja. Trebali ste ranije pitat ali sve sam lepo opisao pa smatram da ni ne treba.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno