Šta je novo?

Asus A53t veoma spor u radu, i nakon 2 nova sistema

pashutin

Cenjen
Učlanjen(a)
27.12.2012
Poruke
69
Poena
160
Imam ovaj laptop vec 3 godine, nije bas da je slab u hardveru : ima quad mad 1.4, 8 gb rama, dual grafiku hd6720G2, hdd 640... Koristim ga relativno retko ali u zadnjih par meseci je poceo da brlja.. Naime, letos kad sam primetio usporavanje sam nabacio 8-cu i nije bilo nista bolje, pa rekoh aj mozda nema drajvera dovoljno pa se vratim na 7-cu medjutim isto.. Sistem se podize po 5 minuta i u samom pocetku jedva radi ( dok se ne zagreje ?! ).
Testirao sam odredjene komponente koliko sam mogao, Ram memoriju vadio po jednu da vidim da li ona brljavi, hdd preko programa, ali ne naslucujem sta zeza, jer glavni problem primecujem pri paljenju gde se bukvalno zagreva 10 minuta da bi mogao da kliknem nesto .. Molim za savet
 
1. HDD ima ostecene sektore (ukoliko svetli hdd lampica konstantno dok se podize sistem) - uradi chkdsk c: /F/R kao administrator
2. Prljav ventilator, pa se sistem pregreva (proveri da li je negde vruc laptop) - nadji neki servis da ocisti kuler
 
To prvo gledam, i da dodam kad mu dam komandu za gasenje ugasi se za par sekundi
 
Proveri temperature pri igranju igrica u CPUID HWMonitor
 
uradio kompletnu defragmentaciju, skenirao sa sentinelom - hdd bez ijednog loseg sektora...
 
Uradi standardan test, butuj Linux Mint sa flešića i pogledaj kako se tamo ponaša laptop (mint je windows friendly, snaći ćeš se ako ga nisi do sada koristio).
Ako i tamo imaš iste/slične probleme, nešto je od hardvera i to ne hdd.
Ako nemaš probleme u radu sa live linuxom, imaš problem u windowsu, bilo konflikt nekog softvera, bilo frke sa lošim/neodgovarajućim drajverima, bil nešto treće, uglavnom softverske je prirode uzrok problema.
Najverovatnije jeste hw po dosad napisanom ali ovako ćeš imati sigurnu potvrdu i dobru početnu tačku za dalje.
 
Poslednja izmena:
Nabacio linux mint, i malo mi se svideo pa sam ga instalirao uporedo sa win... I dalje malo duze traje podizanje sistema ali ostalo radi normalno...
 
Rade li svi USB portovi? Moze da bude neispravan kontroler na ploci, video sam to jednom bas na Asusu. Simptomi su bili isti, 10 min paljenja.
 
Nabacio linux mint, i malo mi se svideo pa sam ga instalirao uporedo sa win... I dalje malo duze traje podizanje sistema ali ostalo radi normalno...
Koliko dugo?
Koja verzija minta, xfce je na primer najbrži i najmanje zahtevan.
Ako je do jedne minute to je prihvatljivo i budući da ostalo sve radi ok hardver nije problem.
Ako je tako problem je sa softverske strane u windowsu.
 
Pa mozda do minut, naravno mnogo manje nego pre pa je vec tolerantno...
Samo mi je bilo cudno jer je bas brzo dizao sistem pa sam zbog toga postavio temu
 
Ja sam na starom imao slican problem, na i7 mi je dizao windows oko 3-4min, sto je mnogo, da se ne lazemo.
Zamenio sam HDD i nije pomoglo, kasnije sam prebacio win na ssd, i mnogo je 10 sekundi da ga podigne :)
Nadam se da ce mozda ovaj moj post da ti pomogne, ako imas ssd, probaj, meni je uspelo
 
@darkodar
@poolmaker
Hvala puno na pomoci i strpljenju, obrisan AMD catalyst, i vec je druga prica, radi odlicno.... [emoji1]
 
Ja uvek gasim AMD catalyst koristim samo driver , ko nema SSD vec neki sporiji hard disk , AMD catalyst pravi probleme sporo bootuje i slicno...
 
Nazad
Vrh Dno