Šta je novo?

Render Software za Variable Frame Rate ?

Mazi7

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
11.02.2014
Poruke
2,565
Poena
130
Ovako, ocekivao sam i dobio ono najbolje od ShadowPlay-a sto se tice snimanja gameplay-a (sa Nvidia grafickih kartica). Posto je meni to posao, a trenutno sam bez eksterne kartice za snimanje nadao sam se da cu moci to u kombinaciji sa Adobe Premierom da izguram do kraja medjutim iz prethodnog dana a i dosta guglanja nasao sam da je problem ocigledan i neporaviv.

ShadowPlay snima u Variable framerate formatu dok Adobe Premiere cita samo Constant tj CBR. E sada, tu je Sony Vegas, medjutim negde oko ~ 200% je sporiji i vise mi se isplati da re-renderujem ili kako god taj ShadowPlay video u programu HandBrake kroz nekih 20-ak minuta za 30min klipa i onda ga ponovo renderujem u Premiere.

Gubitak kvaliteta a i vremena sto je najbitnije, da ne spominjem uzaludno opterecivanje procesora je tu. Da li postoji neka kompenzacija za Premiere sto se tice brzine renderovanja ? Ili je Vegas jedini tu ?
 
Ja prvi put cujem da neki video ima variable framerate, kako to radi uopshte ?
 
Pa verovatno ima veze sa tim koliko je graficka karta u stanju da u datom trenutku izbaci fps.
Framerate ide od-do u zavisnosti od kompleksnosti scene.
 
Ja prvi put cujem da neki video ima variable framerate, kako to radi uopshte ?

Skoro svaki gameplay koji se snima racunarom ima variable framerate, i naravno snimci sa mobilnog su cesto vfr.

@Mazi7

Sta ti treba od opcija za edit tog videa?
 
mp4 kontejner podržava varijabilni frame rate. Svaki frejm ima timestamp i player koji reprodukuje takav video treba da poštuje timestamp iz frejmova. Čak i telefoni snimaju u VFR, pogotovo ako nema dovoljno svetla.
CBR je constant bit rate. Konverzija u Constant frame rate je pomalo besmislena, jer se frejm u željenom trenutku ne može izmisliti, već samo da se nekako interpolira pomoću 2 okolna frejma.
Zbog čega je bitno da imaš CFR? Svaki player će pustiti normalno i VFR. Jedino ako u montaži treba da dodaješ neke stvari, a navikao si se da radiš u premijeru.
 
Zar ne bi bilo mnogo lakse snimiti to u fixnom framerateu, recimo 60 i tako napraviti standardni fajl sa kojmi svaki program radi. Nije ni cudo sto to rade samo neki mobilni i neki budjavi program za capture, nikada nisam naleteo na snimak sa mobilnog ili program koji to radi, a radim stalno i jedno i drugo.
 
Klasican odgovor kvaziprofesionalaca. Takovih i slicnih odgovora imas na Adobe support forumu koliko hoces. Mozda jos uvek nisi imao dodira sa takvim fajlovima (a mozda i jesi, samo nisi primetio), ali ces pre ili kasnije naleteti na problem da posle pola sata snimka audio i video pobegnu par sekundi.

Da se vratim na temu.. Danas svako moze da snimi svasta, live streaming je svuda prisutan, SVI telefoni snimaju u VFR modu (pogotovu u low-light situacijama) i 99% playera ce takve fajlove pustiti bez problema, osim Premiera. VFR je deo standarda mp4 kontejnera. Svaki izlaz sa konzole ili graficke karte je VFR (osim u slucajevima kada hw moze da izgura 60fps bez stucanja). Telefoni, kada nema dovoljno svetla imaju izbor da ili sakupe jos malo fotona duzom ekspozicijom i time oboriti framerate ili da snimi crno u 30fps.

Ove imas ffmpeg resenje za brzu rekompresiju sa minimalnim gubitkom kvaliteta. Verovatno si i ranije naleteo na ovaj script, ali to je jedino resenje u ovom trenutku za Premier.

https://forums.geforce.com/default/...v-variable-frame-rate-for-adobe-premiere-pro/
 
Poslednja izmena:
Ali, velika je glupost da Adobe P. ne podrzava vfr.
 
After Effects podržava..
 
@dexter87, bukvalno nista osim jednog watermarka u jednom uglu i to je to, stvar je da mogu tih 30,000 bitrate-a da prerendujem sa tim watermarkom u nekih 15-20k zbog velicine fajla. U ovom slucaju gde AP ne podrzava VBR on uradi desync na audio/video i ne postoji sansa da se to sredi osim pre-renderovanjem u nekom drugom programu i onda je ok. Probao sam sve sa trakama i pregledao bezbroj puta tutoriale i sl.

@driver, nazalost tako radi. Bez obzira da li graficka moze ili ne moze napravili su takav program (doduse u Beta fazi je ali koliko vidim oni se protive Premieru, a Premiere kao profesionalni program radi samo sa CBR), da snima u VBR umesto CBR iako nije tesko popraviti to.

@yooyo, hvala za ffmpeg, medjutim i HandBrake radi savrseno samo opet ode 20-ak minuta na 30 minuta video klipa, testiracu ffmpeg takodje. Medjutim gledam sada neke tutoriale na brzaka ispada da i AE moze da renderuje video klip ? To su uglavnom 30 minuta klipovi koje ShadowPlay izbaci. Nasnimam 2x 30 minuta i onda moram to na brzaka da odradim i onda stavim upload dok radim ostatak. Za taj ostatak i nije toliko problem, ali kako god da ga okrenem ja dobijam 50-60 minuta po klipu u obradi, da li je to premiere sa handbrake-om, klasican vegas sa bilo kojim codecom koji trazi 50+ minuta ili cist ShadowPlay fajl bez ikakvog edita gde gubim bas tih 50+ minuta na uploadu zbog velicine fajla. Zato i trazim neku drugu soluciju, Premiere sam koristio poslednjih 2-3 godine od kada sam poceo ovaj posao.
 
Poslednja izmena:
Ako ti nista drugo ne pomogne imas Avidemux, free program, moze da se doda logo kao jpeg fajl, i ima kompresiju i neko osnovno seckanje videa.
 
A da, treba mi jos jedna traka tu i tamo za audio i da mogu da sinhronizujem dodatno tu traku sa audio/video koji ide u jednoj traci iz ShadowPlay-a. Potpuno sam zaboravio na to. Vegas radi skroz okej sa VBR ali je dosta spor, cak i sa CUDA opcijom i svakojakim podesavanjima ne ide ispod 50 - 60 minuta pa i vise za 30min u bilo kojem formatu i codecu dok Premiere to odradi kroz 20-25min.
 
Pa onda ti ostaje Vegas, ne znam zbog cega ti toliko smeta ta brzina Vegasa. Ne znam kako Adobe radi (nisam ga koristio), ali obicno svaki program sto brze renderuje neki video klip, losiji je i kvalitet izlaznog fajla.
 
Pa onda ti ostaje Vegas, ne znam zbog cega ti toliko smeta ta brzina Vegasa. Ne znam kako Adobe radi (nisam ga koristio), ali obicno svaki program sto brze renderuje neki video klip, losiji je i kvalitet izlaznog fajla.

Vegas renderuje bilo koji .mp4 preset/codec sta god ima u samom programu pa cak i onaj h264 codec preko .avi fajla 2-3x sporije od duzine tog klipa (kazem otprilike ali je tu negde) pogotovo u 1080p60fps. Dok premiere radi za koji minut nize od prave duzine trajanja istog klipa.

Vegas 30 minuta video = render 60-90min
Premiere 30 minuta video = render 20-25min

Kako god obrnem i sa tim HandBrake-om ili ffmpeg treba mi jos 20-25min, jeste malo brze ali eto tragam za jednostavnijim resenjem. Nista pa ajde da kazem neophodno, medjutim svaki minut mi je bitan ;)
 
Poslednja izmena:
VFR a ne VBR. Vodi računa... Zbunićeš nekoga ko bude čitao ovo posle nekog vremena. :)
Handbrake je frontend za ffmpeg. Da li možeš da napraviš pipeline gde posle snimanja prvog klipa započinje konverzija dok se drugi klip snima. Na taj način bi delimično smanjio vreme obrade.
Ffmpeg može da doda i watermark ako treba.
 
VFR a ne VBR. Vodi računa... Zbunićeš nekoga ko bude čitao ovo posle nekog vremena. :)
Handbrake je frontend za ffmpeg. Da li možeš da napraviš pipeline gde posle snimanja prvog klipa započinje konverzija dok se drugi klip snima. Na taj način bi delimično smanjio vreme obrade.
Ffmpeg može da doda i watermark ako treba.

Moja greska krastavac :d Jos sam nov u ovome sto se tice tih izraza i skracenica. Probacu to prvom prilikom. Hvala.
 
Nazad
Vrh Dno