Šta je novo?

Budget UHD televizori

DjoX

Slavan
Učlanjen(a)
28.01.2007
Poruke
358
Poena
330
Listam danas neku brosuru kad imam sta da vidim:

LG:
http://www.tehnomanija.rs/lcd-i-led--televizori/lg-televizor-led-lcd-42ub820v.html

Samsung:
http://www.tehnomanija.rs/lcd-i-led--televizori/samsung-televizor-led-lcd-ue-40hu6900.html

Kod madjara su oba oko 650E sto, kad se uzmu specifikacije i smart mogucnosti deluje veoma, veoma korektno.
Moje kljucno pitanje je - da li ima neki trik (primeri trikova - da npr panel nije IPS/PVA nego TN, ili ne moze da se izgura vise od 30Hz slike, itd.)

Pozz
 
To su odlični monitori, a ne televizori. :) Da bi video sve detalje na 4k panelu dijagonale 40" ili 42" trebalo bi da sediš na manje od metar od njega. :) Nekako gubi poentu.

UHD ima smisla kod velike dijagonale, pa ono... TV ti je na 3-4 metra, a dijagonala mu 85", pa kao u bioskopu - al' ovo...
 
E, bas za to mi i treba - rad na pc-ju. :)
Pozz
 
Šta si ti sad rekao?!? :trust:

Šta znači "na 3-4 m FHD dolazi do izražaja"?!? Koliki Full HD ekran?! Je l' isto i sa 32" i sa 60" dijagonalom?

P.S. Glagol "treba" je bezličan.
 
Поменута је дијагонала од 85'' те сам за њу и рекао. Гледао сам ФХД материјал са 3,5м на 120'' платну и то изгледа фантастично. Још ако је 3Д предивно.
За УХД не знам колики им екран треба али у радњи 55'' је вредео само на 1м растојању, преко тога није се примећивала разлика у односу на ФХД исте дијагонале.
 
Поменута је дијагонала од 85'' те сам за њу и рекао.
Tema su televizori, pa sam kao primer uzeo (prema mom saznanju) najveću dijagonalu koja je dostupna (i košta ~ $20.000). U svakom slučaju, na 3,5 metra 4k ekran dijagonale 85" počinje da ima smisla.

Гледао сам ФХД материјал са 3,5м на 120'' платну и то изгледа фантастично.
Izgleda ti fantastično iz nekoliko razloga. Prvo, zbog "woow" efekta, tj zasićenja vidnog polja. Drugo, zato što nemaš idealan vid (ako stvarno ne vidiš sken linije). Treće, zato što nemaš profesionalnu deformaciju pa zagledaš detalje. :)

Što se vidnog ugla tiče, isti efekat postižeš ako sedneš na metar od 32" ekrana, a i tim odnosom dijagonale i rastojanja si premašio čak i THX preporuku, tako da to definitivno nije primer u kome "FHD dolazi do izražaja" već u kome se mogućnosti tog formata natežu do krajnjih granica, pa i preko.

Још ако је 3Д предивно.
Takođe zbog zasićenja vidnog polja, ali ne i kvaliteta slike. Projektori uglavnom koriste tehnologiju aktivnih zastora, a ona obara nivo svetla koje dospeva u oko. Na tolikoj dijagonali (gde je iradijansa već mnogo smanjena), da bi 3D izgledao zaista "predivno", treba ti:

- high-gain platno (koje zbog svoje retrorefleksivnosti donosi čitav niz drugih problema)
- soba sa VRLO kontrolisanim svetlom, ako ne i potpuno adaptirana (plafon, pod, zidovi, prozori, vrata, nameštaj).
- projektor od >€5k

Meni je to predivno, ali zahteva mnogo novca i velika odricanja. Kakav god setap da imaš mogao bi da dobiješ na kvalitetu slike smanjivanjem dijagonale.

За УХД не знам колики им екран треба али у радњи 55'' је вредео само на 1м растојању, преко тога није се примећивала разлика у односу на ФХД исте дијагонале.
Znam ja. ,) Rekao sam ti, na 3,5 metra 85" dobija smisao, ali i to zavisi od kvaliteta vida posmatrača i dobitci nisu veliki, ali počinju da se pojavljuju. Ipak, ako se primakneš malo bliže... Pa ja moju 42" plazmu obično gledam sa 3,5 m, ali kada zaista hoću da uživam u nekom filmu, primaknem fotelju na < 1,5 m. :p
 
Obojica promašujete poentu, lepo je čovek napisao

E, bas za to mi i treba - rad na pc-ju. :)
Pozz

Zašto uvek kada se spomene nešto što u nazivu ima "tv", što je u ovom slučaju irelevantno, počnu svi da pričaju sa koliko metera treba da se "gleda", a još onda kada krenu o domaćim "kanalima" i rts-u.

Ja sam uzeo 55" hu7500 i koristim ga isključivo kao monitor sa 8 mpix i za snimke sa svog GH4. USA modeli se nedavno dobili sw update i sa hdmi 2.0 grafičkom rade savršeno na 60Hz 444, ovi naši modeli bi trebali za koji dan, nadam se.

U vezi pitanja, hu6900 ima ips panel, ali, izgleda da ne može 444 na 60Hz, USA modeli nisu dobili sw update kada i ovi viši 7500, 8500.. Može da radi na 60Hz, ali 4:2:0. A to nije za upotrebu kao monitor. Da ne davim ovde, ima u delu foruma o monitorima tema o uhd televizorima kao monitorima gde je objašnjena razllika.

Za LG ne znam, nisam pratio, a ono što je bitno je dakle da ima hdmi 2.0 i da na 60Hz ima full color 4:4:4, na to obrati pažnju.
 
Poslednja izmena:
@reboot,
Hvala puno za savet i temu, bas sam trazio ovakvu diskusiju ali nisam nasao (treba bolje da trazim :) ).

Pozz
 
Obojica promašujete poentu, lepo je čovek napisao
Čovek je to "lepo napisao" tek pošto sam mu odgovorio, inače toga nema ni u naslovu teme ni u prvom postu.

A ja ne mašim poentu već se prepucavam. :)

Zašto uvek kada se spomene nešto što u nazivu ima "tv", što je u ovom slučaju irelevantno, počnu svi da pričaju sa koliko metera treba da se "gleda"...
Zato što je monitor monitor, a TV je TV. Razlika danas polako nestaje, ali je gustina piksela idalje presudna razlika (pored vremena tranzicije) jer se monitor gleda izbliza. Teško da bi (udobno) mogao da koristiš 60" 4k panel kao monitor (sa pola metra rastojanja).

P.S. Kad reče HDMI 2.0, da podelim informaciju da ga trenutno podržavaju samo AMD Rx karte i par najskupljih Nvidia modela. Ja sebi za HTPC već šacnuo R2 230 jer Nvidia nema ništa što je sa HDMI verzijom 1.4. :(
 
Da, da, diskutujemo, sve ok :)

Što se tiče gustine piksela, on hoće 40", što dodje isto kao 4 komada 20" u 1080p rezoluciji u dva reda jedan iznad drugog. Ja mislim da nema nikakvih problema da se to koristi iz blizine kao mnoitor, mnogi imaju takav setup sa pojedinačnim monitorima. Dobija ogroman radni prostor, ako koristi 1:1 rezoluciju bez skaliranja.

Medjutim, meni je iz blizine ta gustina piksela mala, tj vide se pikseli, ja bih pre neki 27" sa 5,120x2,880 rezolucijom za rad za stolom. A na 55" sam baš i hteo da koristim sa neke distance da se ne vide pikseli a da opet sam dovoljno blizu da može da se koristi kao desktop. mac osx mnogo bolje radi to što mi treba, 1:4 skaliranje UI-a, tako da su fontovi i UI kao da imam 1920x1080 rezoluciju, toliko veliki (4 piksela na ekranu čine jedan UI piksel). Tako da je sve super oštro, a foto i video idu nativno 1:1, tako da se ne gubi prednost tolike rezolucije.

Šit je što sam sa osx trenutno limitiran na 30Hz, zato što gejevi nisu stavili hdmi 2.0 u novi mac mini, moraću da sačekam dp to hdmi 2,0 adapter.

Za win, koliko znam, samo nvidia 9xx ima hdmi 2.0, amd ništa nema još.
 
Za win, koliko znam, samo nvidia 9xx ima hdmi 2.0, amd ništa nema još.
Ja sam mislio na 1.4b jer mi više ni ne treba za ovu plazmu - domene. :S:

R5 230 bi trebalo da koristi 1.4a, ali neki proizvođači tvrde da može da tera 3D na 120 Hz što je svojstvo 1.4b standarda, tako da je malo konfuzno. Čekam odgovor od jednog proizvođača grafičkih, pa ćemo da vidimo šta kažu.

HDMI 2.0 za sada imaju samo poslednja generacija NV grafičkih karti, sa GM204 GPU-om.
 
Zar nije štetno za vid gledati tv sa samo metar udaljenosti?
 
može da se dobije očni kancer, stiv džobs je od toga umro, tako da si u pravu...
 
Nisi zabavan ni najmanje, pitanje je sasvim na mestu.
 
Zar nije štetno za vid gledati tv sa samo metar udaljenosti?
A sa koliko gledaš u taj monitor ispred sebe ili u mobilni telefon? :)

Emetropija, za ljudsko oko, je negde na 6+ metara rastojanja, što znači da objekte na toj udaljenosti oko fokusira bez ikakvog truda. Ako pri tome želiš da izvučeš maksimum iz Full HD tehnologije, trebao bi ti ekran dijagonale 180" iliti preko 4,5 metra.

Za kućni bioskop iz snova, koji se gleda sa 6 ili više metara, bili bi nam potrebni ekrani dijagnolane 8 i više metara. Mislim da većina ljudi ni nema toliko životnog prostora, a kamo li novca za takav setap. Postoji ipak bolje rešenje - ne gledajte TV po ceo dan. :)
 
E, da... postojao je još jedan štetni aspekt gledanja u ekran izbliza, ali se on odnosio na CRT ekrane. Elektromagnetna priroda tih uređaja, odnosno elektronskog topa, dovodi do toga da se sa površine naelektrisanog ekrana ispaljuju ka oku čestice prašine, koje se kao šurikeni zabadaju u korneu. :) Zato je bilo za duži rad ispred monitora VEOMA preporučljivo nositi zaštitne naočare, koje ne samo da štite retinu od štetnog ultavioletnog zračenja već i samo oko od mehaničkih trauma. :)

Sada se više slabo koriste CRT monitori pa mlađe generacije mogu da odahnu. Mi šta smo prošli prošli smo. :)
 
Dzabe, meni je ionako oslabio vid...

Znaci za novije tv-e vazi isto što i za mob i monitore... Ok, nisam pratio, pa pitam...

Znaci recimo za full HD tv od 32" preporuka je sedeti na metar rastojanja i to ne šteti očima?
Svakako steti u smislu da oko tada fokusira blizak objekat, pa opadne vid na daljinu, ako se ne prave pauze sa gledanjem nekog objekta u daljinu...

Ko savetuje inače metar rastojanja, proizvođači? Može neki link? :)
 
Dzabe, meni je ionako oslabio vid...
Što nema nikakve veze sa monitorom. :)

Znaci za novije tv-e vazi isto što i za mob i monitore... Ok, nisam pratio, pa pitam...
Važi za sve u šta gledaš.

Znaci recimo za full HD tv od 32" preporuka je sedeti na metar rastojanja i to ne šteti očima?
Čak ni čovek sa "najoštrijim" vidom neće moći da razluči sve detalje u visokokvalitetnoj slici na Full HD ekranu veličine 32" ako stoji metar i po ili dva od njega. Ta tvrdnja je zasnovana na funkcionalnim ispitivanjima ljudskog vida i saznanju da je rezolucija "normalnog vida" negde oko jednog lučnog minuta.

Naprezanje mišića u oku koji deformišu sočivo i fokusiraju predmete je samo jedan deo priče, pošto postoji i naprezanje zarad akomodacije (svetlo/mračno). U svakom slučaju, ne možeš ili je JAAAKO malo verovatno da ćeš na bilo koji način pokvariti vid gledanjem televizije izbliza - samo ćeš osećati neprijatne posledice tog naprezanja (glavobolja, zamućen ili dupli vid, itd).

Šta bi rekao da ti neko kaže, nemoj da se baviš sportom ili da ideš u teretanu, otpašće ti ruke ili će ti pući srce? :)

Mnogo veće naprezanje za oči je da u mrklom mraku gledaju u udaljenu svetlu tačku (ekran koji blješti).

Svakako steti u smislu da oko tada fokusira blizak objekat, pa opadne vid na daljinu, ako se ne prave pauze sa gledanjem nekog objekta u daljinu...
Pravilno bi bilo reći da je to naprežuće ili zamorno, a ne štetno, jer ne postoje dokazi da se vid može tako trajno oštetiti.

Ko savetuje inače metar rastojanja, proizvođači? Može neki link? :)
Računica kojom se dolazi do tog rastoja je zasnovana na osobinama ekrana (veličina i rezolucija), osobinama ljudskog vida i preporukama SMPTE i THX, u kojima je uzet u obzir i ukupni doživljaj gledanja koji, izmeđuostalog, zavisi i od zasićenja vidnog polja.

Činjanica je da na "tolicnom" ekranu ni "oko sokolovo" ne bi videlo sve detalje sa metra i po, a i ugao koji slika zaklapa bi krenuo da opada dodatno kvareći osećaj prisustva. Naravno, to ne znači da se 32" TV ne sme gledati i sa 3 ili 4 metra, već da to rastojanje neće izvlačiti maksimum iz ekrana.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno