Šta je novo?

Izbor programiranja?

joksa87

Poštovan
Učlanjen(a)
21.11.2014
Poruke
5
Poena
51
Pozdrav svima! Po struci sam inzenjer elektrotehnike i racunarstva. U toku skolovanja sam ucio JAVU (Java1) i Baze podataka (MySQL). Sto se Jave tice tu sam ucio standardno, struktruru jezika, metode, petlje, uslove, nasledjivanje, klase, izuzeci... Sto se MySQL-a tice tu je bilo, pravljenje baza, unos podataka, upiti, pod-upiti, spajanja... Posto se po zavrsetku skolovanja nisam bavio ovim stvarima jer nisam mogao, a zeleo sam, sada sam u mogucnosti da pocnem opet i ponovo! Moje pitanje za Vas je, po vasem misljenju, za koje programiranje bi trebao da se opredelim, Java ili da krenem na web (dizajn, programiranje)? Posle skolovanja 2 godine se uopste nisam bavio ovim stvarima, kad kazem bavio mislim da nisam nadogradjivao znanje, a zeleo sam da se tim bavim jos od prvog dana kada sam napisao prvi program u Javi (Hello World) i kada sam napravio prvu bazu. Prosle godine sam resio da nastavim da ucim pa kako bude, citam knjige, gledam tutorijale i mogu da kazem da sam upoznao ne znam koliko dobro jer nema ko da mi kaze i HTML jezik, CSS, Javu2, manje JavaScript i PHP. Sada kada znam po nesto i ne znam nista :) ne znam gde da se opredelim na Javu ili na Web (proslo je vec 4 godina kako sam diplomirao ali situacija je bila takva da sam morao da radim svasta da bih preziveo ali sada sam u mogucnosti da krenem ozbiljno). Prvo sto me muci je da odaberem cime da se bavim a kasnije mozda neki kurs ili tako nesto? Pozdrav
 
Izaberi ono što te više privlači. Ja bih recimo uvek izabrao web programiranje kao poslednju opciju (tj. kad ne bude za 'leba), čisto zbog tipa klijentele kojoj su potrebne usluge web programiranja.
 
Java ti je najpoplarniji jezik, barem u inostranstvu. Uzmi "specijalizuj" javu i sql i odlicno, ta dva mozes i da kombinujes, nadam se da znas to vec :)
Plate jave programera kod nas su izmedju 600-2000e, dok su u inostranstvu daleko vece. Jedino ako te ne zanima java i sql, onda nesto drugo..
Meni za drugu opciju licno stoji iOS programiranje...
 
Hvala na odgovorima. Jel znate mozda neke kurseve gde moze dobro da se usavrsi Java ili mozda Web dizajn ili neke druge preporuke? Za web dizajn sam cuo da je dobra Krojaceva skola pa mozda neki komentar i za to?
 
S' obzirom da sam headhunting asistent, mogu slobodno reći da je Java jedan od traženijih jezika ali se ne može reći da odskače od drugih. Čak bih pre rekao da je PHP najtraženiji trenutno.

@ joksa
Pa ne možeš na taj način razmišljati - ili se opredeli za sw development ili za web dizajn. Za dizajn jedino ako baš imaš afiniteta ka tome - ako nemaš kreativnosti tu nikakvo učenje neće pomoći.
 
Poslednja izmena:
Imas ITAcademy, koji su odlicni, svaka preporuka sto se tice njih. Malo su skuplji, ali su dobri.
Ako sada upises Javu, dobijas Android kurs free
 
Ja sam čuo sve najgore za IT Academy.
 
Dobro, vidim da su misljenja podeljena :) Imam nekoliko drugara koji idu na ITAcademy, i rekli su da su zadovoljni, sad ako oni lazu mene, ja lazem vas :)
Ja sam na ITS faksu, a oni su spojeni zajedno (ITS i ITAcademy), tako da nema neke razlike izmedju ta dva. Licno sam zadovoljan radom i atmosferom na faksu...
 
Ja sam išao na IT školicu ali na drugi smer. Sve zavisi koji smer upišeš. IT školica nije ni bolja ni gora od bilo koje školice u Serbiji. Moj savet je za svakog ko upiše neko programiranje u IT školici, da mora da zna unapred više od polovine gradiva za svaki predmet koji tamo stoji u planu i programu. Jer predmeta je mlogo a vremena malo. Nije dovoljno znati samo Javu,C# treba to znanje usvojiti i moći primenuti. Ima tamo dosta Assignment i nijesu baš mačij kašalj.
 
@Exodusbgd, primera radi, ako odaberem da se bavim Java programiranjem, sta bi trebao da preduzmem dalje posto znam osnove Java jezika. Kako da krenem dalje jer sad stojim u mestu, nijedna firma nece da primi coveka koji nema ni jedan projekat uradjen i nema iskustvo i ne zna da razmislja kao programer. Druga stvar kolko ja vidim da nema ni jedan kurs za Java programiranje u zemlji, sto se tice literature i tutorijala to mi nista ne pomaze jer meni treba sad konkretno da vidim kako ljudi rade, kako razmisljaju, da mi zadaju neki programi da ih sam napisem, ovako ja sam ni ne znam da smislim neki problem pa jos i da napisem program koji ce da resi taj problem. Ovo sam tebe pitao posto vidim da si napisao da si headhunting asistent :)
Nekad se pomislim kako su svi ovi Java i web programeri nasli posao i kako su se usavrsili a ja ne mogu ni da krenem????
 
Izaberi ono što te više privlači. Ja bih recimo uvek izabrao web programiranje kao poslednju opciju (tj. kad ne bude za 'leba), čisto zbog tipa klijentele kojoj su potrebne usluge web programiranja.

Vala baš, ja smatram da je jedna od najpametnijih stvari što sam u životu uradio što sam se manuo web-a na vreme. Mada je dobra stvar ako možeš da uletiš u inostranstvu, sada mi jedan bivši kolega odlazi za Hamburg.

Ako bih neki savet mogao da dam, to je uči i pokušavaj sam, tako je najbolje. Kursevi i tome slično samo u slučaju da si po prirodi lenja buba (kao ja na žalost) pa mora lova koju platiš za kurs da te stimuliše da učiš i ne odlažeš u nedogled. Peljaj, pokušavaj, ako zapneš tu je Stack Overflow, sve se danas može naučiti.

Java je po meni sasvim sigurna opcija, još uvek najtraženiji jezik. Možeš da tražiš projekte po netu gde bi mogao da se uključiš da raduckaš i vežbaš se ili možeš da kreneš da praviš proste igrice, interesantnije je i držaće te jače nego da se vežbaš na drugim stvarima.
 
Joksa, nisu ti dovoljne osnove Jave. Dakle, kao sto su gore napisali, moras stalno da se usavrsavas i da ucis, bas zato sto stojis u mestu je razlog zato sto ne prosirujes svoje znanje, u tome je sustina programiranja, moras stalno raditi na znanju.
Kao sto kaze @morbius, kreni sa nekim laksim igricama, npr. da odvedes neki predmet sa jednog mesta na drugi, to ti je random igra sto se tice jave :) imas dosta sajtova gde mozes raditi online java kurseve, i uci malo u sustinu Jave.
Sto se tice plate za Javu, brat koji radi u Minhenu kao Java programer se skoro zaposlio, i pocetna plata mu je 2000e, sto nije malo, da se ne lazemo.
 
Za Minhen je smesna plata. Ovde programeri imaju preko 2000e.

Uzmi i uci Android, trazi se dosta, napravis sam par apps, i lako ces naci ovde posao juniora.
 
Ne bih rekao da ovde imaju programeri jave preko 2000e. Ne znam da li si lepo procitao da je POCETNA toliko. Kod nas je pocetna daleko manja, a voleo bih da mi das jedan primer samo gde je preko 2000e plata u Srbiji, naravno, pocetna.
 
U Berlinu za sr.java programere bruto ide do 55k €, slično je u svim nemačkim gradovima.
 
Posto se malo diskutovalo o ITAcademy, da vas obavestim da ide Black Friday, gde birate dva smera po ceni jednog :)
Ako se neko odluci :)
 
Tamo je pocetna plata 2000e, dok ovde 600-1000e, i iskreno radije zivim i radim ovde za te pare nego preko grane gde te toliko novca izadje manje nego pocetna ovde. Samo ti furaj javu, imas na yt dosta tutoriala, imas knjiga po netu, samo zapni. Android ce ti leci samo tako na to znanje. Nista te te akademije nece nauciti vise nego sto mozes sam uz pomoc navedenih sredstava. Kad vec udjes u pricu kreni i C#, ne treba se ogranicavati na samo jedan jezik. Meni su glavni jezici Java i Android, imam par projekata iza sebe, a evo radim sa C# u Comtrade Business Solution Sector-u, tako da uvek budes spreman kad naleti prilika ;)
 
Ma plata meni nije bitna sad uopste, bitno mi je znanje i bitan mi je dobar posao (da se koristi mozak a ne snaga)! Ja radim u firmi za 200 evra kao radnik (stvarno radim ne zezam se), a radio bi i za 200 evra kao programer samo da budem okruzen normalnim ljudima i da ne radim fizicki tezak posao i da mi pritom sef ima barem zavrsenu srednju skolu i da zna da racuna do 200 (moj sef to nista nema i ne zna) :) Dobro, vidim da svi vecinom govorite da krenem da ucim Java programiranje i sad moram da vam postavim jos pitanja jer sami ste to hteli :))))
Posto java ima milion ugradjenih klasa u razlicitim paketima tipa java.util, java.applet, java.awt itd.
Da li ja kao Java programer treba da znam svaku kalsu i svaki interfejs u svakom paketu, primera radi, da li moram da znam da u java.util paketu postoji klasa Scanner koja moze da koristi standardni ulazni tok System.in i koja moze da koristi milion next() metoda tipa nextInt(), nextDouble() itd. Da li ja to sve treba da znam i da li ce od mene to da se ocekuje kad budem otisao negde na razgovor za posao i kad sutra dan bude neki projekat trebao da se radi? To me jako buni jer ako to sve treba da znam da uopste ne ulazim u ovaj svet :))) Nadam se da ce mi ljudi koji se bave ovim stvarima objasniti ovo sto me sad buni, jer ja kad gledam neki tutorijal ovaj sto radi odma krece da kuca, pocinje kod ovako import java.util.Scanner; Odakle on bas zna da treba da koristi tu klasu,
pa sve redom pa dodje do npr Scanner skener = new Sceanner(System.in); pa posle zna da treba da koristi metodu nextDouble(); i on sve to radi ko da se to uci u prvi razred osnovne skole, to me buni odakle on sve to zna napamet i da li ja to isto trebam da znam ako hocu da se bavim ovim poslom. Aj da vidim prvo odgovore na ovo pa posle cu jos da pitam :))))
 
Hehe, totalno shvatam tvoj bol, imam intervju za posao u četvrtak gde se traži TCP/IP i Unix i tu sam solidno jak, ali je nekom palo na pamet i da nas testira u osnovama programiranja, pa kao izbor imam Javu, C ili C++ od kojih ne znam ni jedan. I sad eto pokušavam da u četiri dana naučim Javu koliko da se ne izblamiram. Ako ti nešto znači, preneću ti pitanja koja budem upamtio. Šta mogu da te pitaju zavisi najviše od toga koliko visok nivo traže. U principu ne moraš pamtiti sve klase i metode, upamti ono što ti stalno treba, za ostalo postoji dokumentacija. Samo je bitno da stalno nešto radiš, polako ćeš usvajati novo znanje. Ali mnogi odustanu na putu.
 
Brate srecno na intervjuu pa ako nesto zapamtis ti javi :)
 
Je li mi moze neko reci gdje da nadjem dobar c++ compailer za android ?
 
Android ndk sadrži sve sto treba.
 
U Berlinu za sr.java programere bruto ide do 55k €, slično je u svim nemačkim gradovima.

Mорам да те исправим јер је то плата од 50 до 60.000 годишња (говорим о бруто износу) за неки средњи ниво искуства. Старији програмери са више искуства могу да дођу и до 70к а они са баш озбиљним искуством (и знањем нпр Scala) иду и до 80к. Ево овде можеш да погледаш неке од послова: http://www.jobserve.com/de/en/JobSearch.aspx?shid=8B2EA65117EAD78A30 чак ћеш често наћи и послове где нуде спонзорисање визе.

Имаш овде калкулатор за плате: http://www.brutto-netto-rechner.info/gehalt/gross_net_calculator_germany.php
Оно што ја могу да ти кажем је да 50.000 годишње ако си самац и без деце, изађе на 2.500 нето месечно.

Tamo je pocetna plata 2000e, dok ovde 600-1000e, i iskreno radije zivim i radim ovde za te pare nego preko grane gde te toliko novca izadje manje nego pocetna ovde.

Ако овде имаш сређено стамбено питање онда је свакако 1000е овде више него 2000е тамо. Међутим као неко ко је радио за фирму из Берлина и ко је провео пар месеци тамо у периоду од 18месеци, морам да ти кажем да су цене до 30% свега веће него у Београду, што значи да 1500е у Београду је као 2000е тамо. С’тим што ћеш тамо пре доћи до 3000е плате него што ћеш у Београду доћи до 2000е. Говорим о нето плати када си ти пријављен на тај износ а не да имаш своју агенцију и доприносе плаћеш на 45к динара.
 
Fakultet?

Ako ces sam da ucis, moj predlog je da ucis ono sto ti se vise svidja odnosno sto ti vise lezi, tj. ide.
 
Nazad
Vrh Dno