Šta je novo?

Spor boot ssd?

nikola1970

Slavan
Učlanjen(a)
16.07.2009
Poruke
1,635
Poena
210
Imam MX100 Crucial od 256gb, prezadovoljan sa sa njim, sve radi full, otvara brzo, bez delay-a, stvarno sam zadovoljan ali mi nije jasno zasto mi je boot time windowsa i sporiji nego sa mehanickim HDD-om sto sam imao?

Problem je kada se pojavi Windows is Starting, taj gui boot, tu kao da imam utisak da zabaguje jedno 15-20 sekundi, pratim dole crvenu lampicu nista ne svetluca, kao da nije registrovan SSD, i onda se odjednom ukljuci ta crvena lampica, nakon 15-20 sec, koja oznacava da HDD/SSD nesto radi i posle 2 sekunde mu load-uje win i stvarno brzo udje na desktop i sve se poukljucuje za sekund.
Inace SSD mi je na sata0 a hdd na sata1, u bios-u boot priority mi je stavljen an "Hard Disk" kao primarni, AHCI i TRIM ukljuceni.
Ploca mi je SATA2, Gigabyte MA770T-UD3P.

Sta bi mogao biti problem? :)
 
Poslednja izmena:
Rešio sam problem.

Update-ovao sam AHCI driver, prvobitni mi je bio iz 2006. godine, a na Gigabyite-ovom sajtu sam nasao AHCI drajver iz 2009. koji sam update-ovao i sada je dosta brze. :)
 
"Na hard disk" a ne na ssd ili bios ti "ne vidi" razliku izmedju ssd i hdd... ne znam ni ja (nec secam se kad sam usao u bios...) pa pomisljam da prvo ploca pokusava sa hdd da pokrene sistem pa onda tek ide na ssd ... a za to bi trebalo vremena ...
Bas mnoooogo dugo nisam isao u bios, ima tome 2g , ja sam totalno zaboravio sta ima od opcija u mom biosu...
 
I ja sam imao isti utisak, da ploca prvo pokusava sa HDD da bootuje pa sa SSD.

Mada sa novim AHCI drajverom dosta je bolje nego ranije, mada imam malo losiji skor u CrystalDiskMark.
 
Ajde ti to malo bolje u biosu pogledaj i usmeri da se butuje sa ssd-a (bilo kao ssd ili kao tacno tog uredjaja na sata 0, na prvom sata konektoru) i daj nam rezultate CDM i as-ssd i izmeri koliko treba vremeana od stiskanja dugmeta do paljenja ekrana u winu (1.) i dok krene mis da se mrda i da se moze kiktati po ikonama na drsktopu (2.)? Frisak win ili ti koliko je star i koliko izakan sa instalacijama i reisnstalacijama kojecega?
 
Kako si stavio Windows na SSD ? Moguće je da je BOOT ostao na HDD-u pa dok Win sortira šta je gde..... Isključi HDD pa vidi hoče li da butuje.
 
Ajde ti to malo bolje u biosu pogledaj i usmeri da se butuje sa ssd-a (bilo kao ssd ili kao tacno tog uredjaja na sata 0, na prvom sata konektoru) i daj nam rezultate CDM i as-ssd i izmeri koliko treba vremeana od stiskanja dugmeta do paljenja ekrana u winu (1.) i dok krene mis da se mrda i da se moze kiktati po ikonama na drsktopu (2.)? Frisak win ili ti koliko je star i koliko izakan sa instalacijama i reisnstalacijama kojecega?

Ne znam kako to u biosu da uradim? Jedina stvar koju mogu je da stavim "Hard Disk" kao first boot, e sad on ne zna da li je to SSD ili HDD. Inače windows je fresh.
Od paljenja dugmeta do ulaska na desktop mu treba 33 sekunde, i odmah mogu da otvaram sve bez ikakvog delay-a.

Kako si stavio Windows na SSD ? Moguće je da je BOOT ostao na HDD-u pa dok Win sortira šta je gde..... Isključi HDD pa vidi hoče li da butuje.

SSD sam kupio i povezao ga na sata0, HDD prebacio na sata1, na SSD instalirao windows i nakon toga sam formatirao C particiju HDD-a na kojem mi je bio prethodni windows. Komp mi je jako zavučen i stvarno mi je poprilican posao da sve to izvlacim i isključujem HDD, krastavac. Ali kao da stvarno imam taj utisak da win nesto pretrazuje i kao da je zbunjen dok ne provali je ustvari na SSD-u. Mada opet kazem sa novim AHCI drajverom dosta je bolje.
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako to u biosu da uradim? Jedina stvar koju mogu je da stavim "Hard Disk" kao first boot, e sad on ne zna da li je to SSD ili HDD.
Tu gde podesavas odakle ce da odradi boot, nadji Hard Disk Boot Priority.

1.jpg

Onda bi trebalo da dobijes ovako nesto, namesti da ti je SSD prvi na toj listi.

2.jpg
 
Ne znam da li si guglao vec, ali sam naisao na vise ljudi koji su imali problem kao ti i resili su ga tako sto su izbrisali odredjene gigabyte-ove aplikacije koje inace idu uz plocu/drajvere.

"SOLVED!

After flying through PAGES of google results, mostly with the same methods there was one thread about non-administrator accounts and safe mode boots not having any issues.

See http://community.futuremark.com/forum/showthread.php?16... here.

These were exactly my issues, TL;DR he removed some Gigabyte (which is my mobo manufacturer also) "Smart 6" program, which was not even in startup settings.

I did NOT have the Smart 6 Program, but something like a download manager (from Gigabyte), which did sometimes not seem to work correctly anyways.

Removed, reboot, couldnt even see the Welcome screen anymore! LOL! I'm happy.

Hope this helps some others struggling with the same issue!"

"I had the same problem.
Samsung 840 EVO + Windows 7 + Gygabyte motherboard.
24 sec waiting at Welcome screen on any admin account.

Removing Gigabyte AppCenter solves problem for me."

"I had the same issue, read the solution to this post, and although I didn't find any program matching the one that the solver proposed I remove, I removed all programs made by gigabyte, my mobo manufacturer, and the problem was resolved. Removing these programs did not affect anything as no drivers were linked to them. I'm glad I resolved this issue because I was very confused that an intel ssd was getting such horrible boot times."

E sad je pitanje, da li ti imas nesto od tih nekih gigabyte-ovih aplikacija, koje bi mogle da prave problem, i da li ce kod tebe uopste ovo resenje da upali.
 
Nemam ja te gigabyte programe, niti sam instalirao bilo kakve drajvere sem za graficku nakon sto sam instalirao win, sve je on sam nasao i instalirao.
 
Nazad
Vrh Dno