Šta je novo?

Problem sa Sharp LC-42LE771EN TV-om i telekomovim STB-om?

Condor

Slavan
Učlanjen(a)
05.05.2009
Poruke
1,191
Poena
245
Poslednjih mjesec dana me bas hoce pehovi sa racunarom, TV-om... :(
Naime, prije 2-3 dana sam kupio TV iz naslova. Na prvu loptu sam zadovoljan izborom, ali imam bas veliki problem: TV ne moze da udje u glavni meni!

Testiranjem sam skontao sledece - problem se javlja samo na ulazu gdje je povezan telekomov STB receiver (povezan preko HDMI-ja).
Znaci, nebitno na koji od 4 HDMI-ja prikljucim STB, na tom ne mogu aktivirati meni ni sa jednog daljinca (dobio sam dva uz TV - klasicni i drugi na fazon LG-evog MagicRemote-a).
Jako frustrirajuce, jer dok imam sliku, nista od pristupa glavnom meniju! Cudno je sto sve druge menije normalno otvaram (tzv. quick meni i SMART meni)!

Cim se daljincem prebacim na neki drugi (prazan) ulaz, HDMI ili bilo koji drugi tip, meni se uredno otvara. Nemam nijedan drugi uredjaj da isprobam, da li bi sa tim nastupio isti problem.
Probao sam da otvorim TV meni i kad je STB iskljucen, a povezan na HDMI ulaz na TV-u, ni tada ne moze otvoriti isti!

Plasim se da je problem u TV-u, tj. njegovom softveru (nema novih update-a), i da cu morati reklamirati zbog ovakve glupost, a zaista sam svim ostalim zadovoljan, pa mi je to poslednja opcija. :(

Zamolio bih za pomoc i savjete?
 
I dalje imam problem i ne uspijevam da skontam sta se desava...

Probao sam da otvorim TV meni i kad je STB iskljucen, a povezan na HDMI ulaz na TV-u, ni tada ne moze otvoriti isti!

Sto se tice ove situacije skontao sam sledece:
- kad su iskljuceni i TV i STB, i potom ukljucim TV (STB ostane iskljucen, ali i dalje povezan na napajanje, mrezu i TV preko HDMI-a), tada TV uspijeva da otvori meni.
- kada su ukljuceni i TV i STB, i potom iskljucim STB (preko daljinca, sve ostaje povezano kao i u prvom slucaju), TV ne moze otvoriti meni.

Znaci, dvije identicne situacije - razlicito ponasanje (jedino je drugaciji redolsijed paljenja/gasenja uredjaja)?!

U medjuvremenu sam pokusao povezati TV na komp preko DVI-to-HDMI adaptera (Extend Desktop), sve radi perfektno (meni se uredno otvara).
Takodje sam skontao da osim problema sa menijem, ne rade jos neke funkcije na daljincu (pod istim uslovima) - konkretno TV info i Media Browser tipke ne otvaraju odgovarajuce aplikacije (licno mislim da nesto bug-uje upravo u ovom Media Browser-u).
Inace, taj Media Browser je sastavni dio menija (kao pod-meni), a ujedno mi je i najpotrebnija opcija da bih jednostavno ucitavao druge vrste zadrzaja - ovako, dok je TV povezan na ulaz za IPTV, nista od ucitavanja drugih sadrzaja, dok ne promijenim source - prilicno iritirajuce! :(
 
Dižem matoru temu, ali me zanima, da li si rešio problem?!?

I ja sam se nešto zaleteo na ovaj model, danas sam ga gledao uranji, stvarno veoma dobar prikaz, ali sada me ovo pokolebao. A i generalno, jako je malo informacija o tom modelu.
 
Nisam rijesio problem, nazalost. :(

Ali vremenom sam se navikao na ovo pa mi vise i ne djeluje kao znacajan problem. Doduse, ja i ne gledam puno TV (manje-vise samo utakmice), pa odatle i nemam potrebu ulaziti u meni cesto (stavise, ne pamtim kad sam poslednji put aktivirao meni). Uglavnom ces na pocetku sve ispodesavati i vise te taj meni nece interesovati, a i kad budes bas morao uci u meni, samo promijenis source (prebacis na bilo koji drugi), prepodesis sve sto zelis i vratis na TV (ovdje su problem jedino opcije koje su vezane za svaki ulaz ponaosob, kao podesavanja oko slike i sl.). Problem je takodje, mozda i najveci, ako planiras cesto koristiti Media Browser (za YT i druge aplikacije, direktno sa TV-a), to takodje neces moci otvoriti kad je source HDMI na kom je STB, tj. tamo odakle gledas TV. :(
krastavac, sra*je, ali prezivis sa tim ako moras i ako se naviknes. Tacnije, dovijas se. ;) Nisam htio (pokusavati) reklamirati TV samo zbog toga (veliko je pitanje da li bi i uvazili reklamaciju), jer mislim da nije do TV-a, vec do telekomovog glupog STB-a (mozda je kod tebe druga verzija ili mozda cak ista ali bez ovog problema), tako da nemoj da ti to predstavlja ogranicenje za kupovinu konkretnog modela. Vise obrati paznju na druge stvari (ako te bude zanimalo kazi, pa mogu napisati koju rijec, ako ti sta znaci?)!

P.S. Vidim da si iz NS-a, ako bas budes zagrijan da kupis ovaj model, mozemo isprobati tvoj STB kod mene (ako ti to ista znaci)? Ja svakako planiram otici do telekoma i probati dobiti novi STB, posto mi je jos ranije istekao ugovor, pa se cak dvoumim i da prijedjem na kablovski net i njihovu digitalnu TV.

P.S.2 Ako pazaris, obavezno javi i napisi svoje utiske. ;)
 
Da ti nije aktivirano nešto ovakvo: "Enable Virtual Remote on the TV (Menu->Settings->Other Settings)" gde on kao nešto (ne)omogućava kontrolu (i) preko HDMI porta?!? HDMI-CEC standard. On dozvoljava neko međusobno komandovanje među uređajima, ali to ponekad više smeta uređajima no što pomaže. Još to nisu usaglasili i retko ko koristi.

...i da li si pisao podršci Sharp-a?

A što se TV-a tiče, kako si zadovoljan? Prikaz? Rad na mreži? Titlovi? DLNA?

Da li koristiš optički audio izlaz? Bitno mi je da li rade interni zvučnici kada se koristi optical audio out. Kod LG-ja, ovo ne radi. Zvučnici ćute kada radi optički audio. BZVZ?!? Zato mi je LG otpao.

Nešto mi bzvz. da budem jedan od retkih koji su uzeli Sharp. Mnogo je teže rešavati probleme... Samsung, LG, Sony, tog ima k'o salate.
 
Poslednja izmena:
Nisam pisao podrsci Sharp-a, htio sam, ali ne imadoh vremena kad sam kupio TV-e, kasnije sam izgubio interesovanje.
Za opciju koju si naveo ne znam, provjericu da li tako sta postoji, pa cu napisati ovdje.

Sto se tice TV-a, pa vecinu stvari koje si naveo nisam isprobao. Kad sam kupovao TV, gledao sam da sve to podrzava, ali kasnije se svelo da koristim dvije-tri mogucnosti i to je to. Evo redom:
- Generalno, zadovoljan sam TV-om, mada sam se u momentu po samoj kupovini TV-a jaaako razocarao! Ocekivao sam da za 80k treba da dobijem u najmanju ruku proizvod bez fabrickih falinki, koje se nekako na nasem trzistu podrazumijevaju za "mainstream" proizvode! Tuzno ali istinito, trziste i prodajna mreza nam ne vrijedi ni dvije banke... :(
Naime, provalio sam da TV ima bas jako probijanje "pozadinskog" osvjetljenja u oba donja ugla, s tim sto u jednom "baca" dalje ali sa manjim intenzitetom ka sredini panela (veci oblak), a u drugom manje ali mnogo jace - ovo jako narusava crnu boja, koja na ovom modelu zaista nije nesto ("pozadinsko" pod navodnicima, jer bih ga prije nazvao "ivicno", s obzirom da je u pitanju model sa Edge LED tehnologijom)!
Ali su zato uglovi gledanja brutalno dobri, sto navodi na zakljucak da koriste neku varijantu IPS panela (iako po svim podacima koje sam ja pronasao o Sharp panelima je da koriste neku svoju tehnologiju koja je sve samo ne zasnovana na IPS-u). To mi je malo nelogicno! Rekao bih da za nase (i uopste istocno) trziste valjaju neke mutante koji se stancaju na kilo (ne kazem da su to losi paneli, stavise, ali bih rekao da je "Made in Japan" samo marketinski trik nasih prodavaca). Da ne bude zabune, isto rade i ostali veliki igraci: Samsung, LG, Sony...
Nacuo sam da se TV-i iz ove Sharp-ove serije za istocnu Evropu prave u Turskoj (na nekom bugarskom forumu pronadjoh, ako je Google Translate dobro preveo i ako je informacija uopste tacna, mada je vjerujem da jeste). Sta jos u Srbiju stize direktno iz Japana (osim Mazde! ;) )?!
Drugo (manje) razocarenje su bila 4 upaljena piksela koje sam, nakon uocenog isijavanja, pronasao detaljnim pregledanjem panela, ali oni se primjecuju samo ako se priblizis na manje od pola metra do TV-a, inace nema sanse da ih vidis pri gledanju sa normalne i propisane udaljenosti. Rekao bih da ovo moze da se nadje na svacijim panelima, cak se i proizvodjaci ogradjuju od mrtvih i upaljenih piksela, koliko znam gotovo svi, pa se i ne moze uzeti kao mana.
- Prikaz sve ukupno sasvim korektan, 8/10. Nije 9 ili 10 jer mi slika nije kristalno cista kad gledam utakmice i ima malo zamucenja pri brzim scenama (poznat problem LED-ova, rekao bih) - to moze lako biti i do samog TV signala, tj. digitalne IPTV. FullHD sadrzaj je perfektan, ali kontam da je na svakom 1080p TV-u. 3D je takodje brutalno dobar!
Mada, uzmi sa rezervom moje utiske, jer mi je ovo prvi veliki TV (dosad sam sve gledao na monitoru od 22" ili na starom CRT TV-u)!
- Rad na mrezi, Titlovi, DLNA - nisam probao! :( Povezah ga u startu preko HDMI na komp i ne boli me glava ni za sta. Istina je da sam toliko jurio za modelom koji ima sve bezicne tehnologije, a na kraju me nije ni zanimalo dovoljno da bar isprobam sve (volim da ekperimentisem sa uredjajima, ali u poslednje vrijeme imam zaista puno obaveza pa nista ne stizem).
Jedino sto sam probao je YouTube. Drugar koji ima neki vrhunski model LG-a iz 2012. godine kaze da Sharp ucitava munjevito u odnosu na njegov LG. A po mojim poimanjima brzine, to na mom Sharp-u je bilo presporo! Mozda sam ja previse ocekivao od danasnjih TV-a (po pitanju brzine), jer je meni sve to jednostavno isuvise tromo. Zato samo se fokusirao na komp i sve sto mogu pustam preko njega, a TV mi je samo za utakmice i "prikazivanje" sadrzaja sa kompa - skontao sam da se mozda i nisam morao toliko kesirati za ono koliko ja koristim. Ali dobro sad...

Sto se tice optickog audio izlaza, mene takodje zanima isto, ali vjeruj mi da nisam imao na cemu isprobati. Poznat mi je bug/feature na LG modelima i takodje mi se ne svidja sto tako radi, a s obzirom da uskoro planiram uzimati neko fino ozvucenje za TV, gledacu da ovo ispitam nekako pa napisem ovdje (ako do tada vec nesto ne pazaris).

Sto se tice samog brenda, takodje se potpuno slazem da je cisto samoubistvo uzimati bilo kakavu "egzotiku" ovdje u Srbiji! Uvjerio sam se u to vise puta, osjetio licno na svojoj kozi i naucio na tezi nacin. Jedno od tih iskustava je i ovaj Sharp - ako bilo sta pokusas saznati o njemu za nase, istocno-evropsko trziste, dobices jedno veliko NISTA - ni dobrog review-a, ni preciznih informacija o panelu, cak se ne zna sa sigurnoscu ni gdje se proizvodi (u ono "Made in Japan" za panel sumnjam, a zemlja porijekla ne pise nigdje na TV-u, bar ne sa spoljasnje strane, nigdje na kutiji, niti na bilo kojoj deklaraciji koja se nasla u sastavu pakovanja - misterija). Kao da su ga rode donijele, odnekle... A ako krenes guglati, sve sto nadjes o Sharp-u jeste uglavnom za americko trziste, gdje su sasvim drugaciji modeli i rekao bih drugi nivo kvaliteta (Sharp je jako cijenjen na zapadu).

Da budem nacisto, ne kajem se zbog kupovine ovog TV-a u ovom cjenovnom rangu, ali hocu da kazem da izbjegnes egzotiku ako nisi siguran da vrijedi ulozenog. Smatram da u Srbiji u egzotiku spada nesto sto nije proslo kontrole kvaliteta na zapadnim trzistima, pa zavrsi na nasem kao premium proizvod ili se pak proizvodjaci dosjete da mogu progurati svoje jeftine proizvode kao premium na nasem trzistu jer im se moze i jer nasa drzava to dozvoljava - samo zbog imena.
Ali moze biti premium koliko hoce, ako ima falinke! Opet, ne kazem da je to slucaj sa ovim Sharp TV-ima, iako mi nesto tu ne stima - ovdje svakako cijena u rangu konkurencije i sasvim solidna slika opravdava ulaganje. Na tebi je odluka, pogledaj dobro sta se sve nudi... Razmisli o Panasonic-u TX-42AS650E, pojavio se kod nas taman nakon sto sam pazario Sharp-a, a mislim da bi na njega pao izbor.

Napricah, tj. napisah ja svega ovdje, i sto treba i sto ne treba, ali ako te jos nesto konkretno bude zanimalo, pitaj!? ;)
 
Au! Najopširniji prikaz Sharp televizora na ovim prostorima (i šire...) Hvala. :D

Dovoljan je da odustanem od Sharp-a. Znam da je u svetu cenjen, na prvi pogled u radnji mi se dopao prikaz, ali ima previše ali pa će da odustanm od njega. Mislim da ta priča da je panel Made in Japan važi samo za one njihove panele sa Yello pikselom, ali ovi modeli su deklarisani da to nemaju već je panel standardni RGB. I baš su 'eronje. Na celom njihovom štandu blješte reklame o RGBY panelima, sajt im vrišti od toga, ali mudro prećutkuju da nemaju svi televizori ovakav panel, tj. na našam tržištu to nema ni jedan ponuđeni model. :mad:

Panasonic i Sony ponuda mi je pouzdanija.
 
Au! Najopširniji prikaz Sharp televizora na ovim prostorima (i šire...) Hvala. :D

Dovoljan je da odustanem od Sharp-a. Znam da je u svetu cenjen, na prvi pogled u radnji mi se dopao prikaz, ali ima previše ali pa će da odustanm od njega. Mislim da ta priča da je panel Made in Japan važi samo za one njihove panele sa Yello pikselom, ali ovi modeli su deklarisani da to nemaju već je panel standardni RGB. I baš su 'eronje. Na celom njihovom štandu blješte reklame o RGBY panelima, sajt im vrišti od toga, ali mudro prećutkuju da nemaju svi televizori ovakav panel, tj. na našam tržištu to nema ni jedan ponuđeni model. :mad:

Panasonic i Sony ponuda mi je pouzdanija.

Happy, na nasu veliku zalost i oni su poceli da saraju sa panelima. Mislim na panel lutriju. Od svega sto sam do sad video od modela Sony i Panasonic po meni najbolje se pokazao W829 i AS640. Sony W829 model nakon malo igranja sa podesavanjima parametara za boje, svetlinu, ostrinu. kontrast moze da pruzi odlicne rezultate.
 
Sharp-ove kvalitetne 3D panele ne rade Turci, sve ostale za evropsko trziste rade u potpunosti. Znaci softver i sklapanje sve Turci ali ne i Aquos 3D panele.
Ja sam video ovaj tv ima perfektne boje(nikako da bela vuce na neku drugu nijansu kao kod drugih brendova u ovom cenovnom rangu),
dobar 3d a skaliranje SD video materijala nikada i nisam video bolje..

P.S.
Condor: to sa hdmi ti je neispravan tv jer na ovome je sve radilo perfektno i probijanje je bilo minimalno samo u gornjem levom uglu.
 
...s' tim da ovi Sharp-ovi što ih ima kod nas po pravilu nemaju Aquios panele. :(
 
Condor: to sa hdmi ti je neispravan tv jer na ovome je sve radilo perfektno i probijanje je bilo minimalno samo u gornjem levom uglu.

Na srecu po mene (i mozda jos neke korisnike) - nije neispravan! Zasluge idu NShappy, jer je ovo pomoglo:
Da ti nije aktivirano nešto ovakvo: "Enable Virtual Remote on the TV (Menu->Settings->Other Settings)" gde on kao nešto (ne)omogućava kontrolu (i) preko HDMI porta?!? HDMI-CEC standard.

Doduse, postoje dvije zasebne opcije konkretno kod ovog modela Sharp-a:
* Virtual Remote
* CEC
Ova druga je ta koja pravi problem, prebacivanjem na Disabled rijeseni su svi opisani problemi sa menijima, tj. njihovim otvaranjem na izlazu (HDMI-u) za IPTV.

NShappy, pitam se samo kako si iskopao ovo gore?!? :D U svakom slucaju, dugujem ti zahvalnost, sad mi je drago sto sam sredio tu glupost (iskljucivo zahvaljujuci tebi), iako sam se vec bio navikao i pomirio sa tim da ne radi kako treba.

Sto se tice panela, bem li ga, pise da je Aquos, e sad, sta su zaista umetnuli, ko ce ga znati?! Ako uhvatim vremena, bas cu istraziti za svoj model - procackacu malo po servisnim menijima, firmware-u i tako to, mozda negdje pise porijeklo, tj. neki serijski broj koji bi ukazao na pravo porijeklo. Ako saznam, napisacu ovdje...

Inace, sve sto je blackbear napisao zaista stoji - boje su brutalne, 3D takodje, skaliranje manje-vise (nisam upoznat kakvo je na drugim TV-ima slicnog cjenovnog ranga, ali vjerujem ti na rijec da je medju boljim), ali probijanje po ivicama je nedopustivo za TV ovog cjenovnog ranga, ako mene pitas! Steta za ovakav panel! :(
 
Poslednja izmena:
Au! Najopširniji prikaz Sharp televizora na ovim prostorima (i šire...) Hvala. :D

Nema na cemu, drago mi je ako sam ti pomogao pri odluci (iako mi je zao sto sam ti potpuno eliminisao Sharp modele iz izbora - nisam htio da zvucim previse kriticno, ali da postoji puno ali - postoji)!

Panasonic i Sony ponuda mi je pouzdanija.

Bas mnogo kasnim sa odgovorom (poslednjih dana nikako ne stizem na forum) i mozda si vec i pazario nesto, ali ako nisi, mali savjet - drzi se Panasonic-a. Sa Sony-jem ces biti na istom kao sa Sharp-om - dobri TV-i, ali kontam da takodje brljaju sa nekim stvarima, ako je vjerovati nekim review-ima. Izmedju Sony-ja i Sharp-a, mislim da bih opet izabrao Sharp-a u istom cjenovnom rangu, ali bih definitivno isao na Panasonic-a. A razlog je (da ne bude da pricam bez pokrica) sto mi drugar ima Panasonic i to neki nizeg cjenovnog ranga, sluzi ga vec 2-3 godine i TV je zasta vrhunski. A osim ovog iskustva, review su uglavnom pozitivni za njihove modele. E sad, slazem se da je opet sve od modela do modela...
I naravno, ne bih volio da se pokrene prica "ciji je duzi", ali ovo je samo moje misljenje. ;)
 
"Enable Virtual Remote on the TV (Menu->Settings->Other Settings)" gde on kao nešto (ne)omogućava kontrolu (i) preko HDMI porta?!? HDMI-CEC standard.

Nisam ni procitao ovo^ samo tvoj review, cool sto ti je tv znaci ispravan.

NShappy:

...s' tim da ovi Sharp-ovi što ih ima kod nas po pravilu nemaju Aquios panele.

Pa 771 modeli imaju Aquos 3D panele.

Condor:
Sto se tice panela, bem li ga, pise da je Aquos, e sad, sta su zaista umetnuli, ko ce ga znati?! Ako uhvatim vremena, bas cu istraziti za svoj model - procackacu malo po servisnim menijima, firmware-u i tako to, mozda negdje pise porijeklo, tj. neki serijski broj koji bi ukazao na pravo porijeklo. Ako saznam, napisacu ovdje...

Pogledaj to i jeste najbitnija stavka, panel, mada ovakav kvalitet slike i trecerazredni Turcin ne idu zajedno ;)
 
Pa dobro sad, a šta je to Aquos panel?

Sharp se mnogo reklamira sa njihovom RGBY matricom. Dakle, ima i Yello piksel pored osnovnih RGB. To im je osnovna priča na sajtu, time je izlepljen njihov prostor u jedinoj radnji kod nas gde mogu da se vide. I onda se stiče utisak da je RGBY ono bitno što čini Sharp-a.

Onda se pogleda specifikacija recimo ovog modela gde jasno piše da je panel bez Y (Panel technology RGBY/RGB no/yes)

Nebitno, svakako ću gledati nešto što je kod nas zastupljenije. Nisam još kupio, i dalje je dilema Sony vs Panasonic.
 
Pogledaj to i jeste najbitnija stavka, panel, mada ovakav kvalitet slike i trecerazredni Turcin ne idu zajedno ;)

Definitivno ne idu! ;)

Btw, blackbear, je li ti imas ovaj model takodje? Ili neki drugi Sharp-ov? Posto mi se iz komentara cini da si imao dodira sa Sharp TV-ima.
 
Ja imam 42LE761 i ono što mi se nesviđa je to da ima identičan meni kao i svaki Vox televizor, takođe koriste i isti daljinski a to me sve navodi da se i sklapa na istom mestu. Isti ovakav meni imaju i većina Toshiba televizora.
Npr. Model 50LE750 ima totalno drugačiji meni kao i daljinski a pri prvom paljenju ispiše velikim slovima Aquos što me navodi da samo on i ima taj kvalitetniji panel.
 
Pa dobro sad, a šta je to Aquos panel?

Sharp se mnogo reklamira sa njihovom RGBY matricom. Dakle, ima i Yello piksel pored osnovnih RGB. To im je osnovna priča na sajtu, time je izlepljen njihov prostor u jedinoj radnji kod nas gde mogu da se vide. I onda se stiče utisak da je RGBY ono bitno što čini Sharp-a.

Onda se pogleda specifikacija recimo ovog modela gde jasno piše da je panel bez Y (Panel technology RGBY/RGB no/yes)

Nebitno, svakako ću gledati nešto što je kod nas zastupljenije. Nisam još kupio, i dalje je dilema Sony vs Panasonic.

Brate ti se posvadja sam sa sobom :)
 
Definitivno ne idu! ;)

Btw, blackbear, je li ti imas ovaj model takodje? Ili neki drugi Sharp-ov? Posto mi se iz komentara cini da si imao dodira sa Sharp TV-ima.

Nemem Sharp, odlucio sam se za 50" Panasonic plazmu. A drugarica ima Sharp 42" 771 i TV je 9/10 jedino sto je nesto ipak sporiji od plazme, ali zato kao sto rekoh boje i skaliranje za pohvalu. Gledao sam neki snimak 480p na Sharpu i ljudi su se zbunili da li je hd :) Naravno iskusno oko odma vidi razliku ali kao sto kazem jako dobro to radi..

Hector Ruiz

Ja imam 42LE761 i ono što mi se nesviđa je to da ima identičan meni kao i svaki Vox televizor, takođe koriste i isti daljinski a to me sve navodi da se i sklapa na istom mestu. Isti ovakav meni imaju i većina Toshiba televizora.
Npr. Model 50LE750 ima totalno drugačiji meni kao i daljinski a pri prvom paljenju ispiše velikim slovima Aquos što me navodi da samo on i ima taj kvalitetniji panel.

Sem softvera i daljinskog jel vidis razliku u kvalitetu slike?
 
Ja imam 42LE761 i ono što mi se nesviđa je to da ima identičan meni kao i svaki Vox televizor, takođe koriste i isti daljinski a to me sve navodi da se i sklapa na istom mestu. Isti ovakav meni imaju i većina Toshiba televizora.
Npr. Model 50LE750 ima totalno drugačiji meni kao i daljinski a pri prvom paljenju ispiše velikim slovima Aquos što me navodi da samo on i ima taj kvalitetniji panel.

Ja srecom nisam vidio kakav je meni kod Vox-a (ili Toshibe), pa mi nije tesko pao ne bas napredan Sharp-ov meni. :D
Ali da ne pretjeramo, po meni nije toliko los, stavise - prilicno je intuitivan i pregledan (e sad druga je stvar osjecaja da dijeli platformu za Vox-om, krastavac). ;)
Ali zanimljivo saznanje, jer ako se ne varam, Vox dolazi bas iz Turske.

Kako si globalno zadovoljan svojim modelom, utisci ukratko (slika, 3D, povezivanje i sl.)?

Nemem Sharp, odlucio sam se za 50" Panasonic plazmu. A drugarica ima Sharp 42" 771 i TV je 9/10 jedino sto je nesto ipak sporiji od plazme, ali zato kao sto rekoh boje i skaliranje za pohvalu. Gledao sam neki snimak 480p na Sharpu i ljudi su se zbunili da li je hd :) Naravno iskusno oko odma vidi razliku ali kao sto kazem jako dobro to radi..

Nisam obracao puno paznju na skaliranje, jer nisam imao iskustva sa drugim TV-ima iste dijagonale, pa ne mogu objektivno da uporedim. Ali fino je znati da je dobar u tome (rekao bih da je to pored samog kvaliteta slike i sigurno jedna od bitnijih stavki svakog TV-a, jer je ipak jos uvijek vrijeme sadrzaja nizih rezolucija od 1080p - najvise na TV programima).
Ali opet ponavljam, ovaj TV ima zaista dobru sliku i prikaz boja (osim crne)! Ipak, utisak uveliko kvari probijanje pozadinskog u dva ugla (u mom slucaju) i bas bih volio vidjeti drugi primjerak istog TV-a (mozda ja pretjerujem i preuvelicavam, ali eto...).
Ako mi se bude dalo, pokusacu uslikati prikaz sa probijanjem pozadinskog kod sebe i okaciti ovdje na temi, pa da cujemo tvoje misljenje u odnosu na situaciju koju si zapazio kod tvoje drugarice.!
 
Poslednja izmena:
Zaista nema recenzija o Sharp televizorima na Srpskom jeziku. Takodje, ono malo sto ima na Engleskom, je sturo i uopsteno, ali je opsti zakljucak da je slika dobra. Mene konkretno zanima model LC42LE761E, koji sam rezervisao i treba da ga platim i preuzmem u subotu, pa molim clana Hector Ruiza za pojedinostima oko 3d-a, smarta, kalibriranja parametara slike, naocara (navodno se u kompletu dobiju 4 komada ?), povezivanja, titlova ... I moj je utisak da je meni, tj. korisnicki interfejs, na ovom modelu nekako vizuelno siromasan i prost, bas kao kod brandova losijeg renomea. Sto se samih panela tice, odnosno pozadinskog osvjetljenja, izgleda da se sve svodi na "sta koga zapadne", ali svugdje se kao najveci kvalitet Sharpa istice da su paneli proizvedeni u Japanu. Mene upravo to navodi na kupovinu. Condor, moze li slika probijanja ? Bas me zanima koliko je u pitanju. Da li je od ovog modela Sharpa mozda bolja kupovina LG 42LB650V koji u Crnoj Gori, na akciji, kosta 440 € ?
 
Poslednja izmena:
Sam si sve rezimirao kako i jeste. :D

Potrudicu se da ti okacim sliku sto prije. Mada to ne mora da znaci da je tvoj primjerak los (najbolje da provjeris na licu mjesta prije nego platis i preuzmes). Eto vidjeces sta ce ti reci i Hector, ako sam ga dobro razumio model sa kojim je on imao dodira je imao beznacajno probijanje (rekao bih da ni na jednom LED TV-u sa edge pozadinskim ne moze proci bez bar minimalnog probijanja).

Sto se tice ovog modela Sharp-a (nebitno LE761E ili mog LE771EN, prakticno su isti) i navedenog LG-a - ja se ne bih dvoumio (ako je cijena priblizna), naravno u korist Sharp-a. To cak nisu TV-i iz iste klase, ako vec hoces LG, onda gledaj model LB670V/LB671V/LB679V ili LB700V.
Inace, taj LG LB650V je vjerovatno best-buy, ako se gleda ulozeno-dobijeno.
 
Condor,
Hvala na brzom odgovoru. I ja mislim da je Sharp dosta bolja kupovina od LG-a. Sam brand Sharp mi nekako uliva povjerenje. To ime se vazda vezivalo za kvalitet. Neko je dao dobro poredjenje sa Mazdom (jedina marka vozila koja jos uvijek dolazi iz Japana, odnedavno samo manji broj iz Mexika). Ono sto je mene kopkalo oko LG-a, jeste to, sto njegov interface i OS Webos, izgledaju svjetlosnu god. napredniji od Sharpovog. Tu ne mislim prvenstveno na funkcionalnost, pogotovo ne na brzinu, vec iskljucivo na estetiku i neki osjecaj da je tu LG nekako daleko moderniji. Slicno je i sa daljinskim. Inace, primjecujem da su televizori kod nas u CG i u R.Srpskoj/BiH, jeftiniji nego u Srbiji. Condor, bicu Ti zahvalan na slici, bas me zanima kako izgleda to probijanje po coskovima.
 
Poslednja izmena:
Sinoc sam pokusao da uslikam probijanje i nikako nisam uspijevao da napravim vjerodostojnu sliku sa svojim Ixus-om, pokusao sam na sve moguce nacine (sa blicom, bez blica, iz ugla...). Jednostavno, TV daje previse svjetlosti i sa ovakvim amaterskim fotoaparatom se ne dobije nista po mraku. Po danu se uopste ne vidi probijanje, pa i nema sta da se uslika.

Inace, sto se tice ovog famoznog probijanja, skontao sam da ga ne vidim uvijek, nekad gledam film i u tamnijim scenama se jednostavno vidi ("samo" u donja dva ugla, kao sto sam opisao u nekom od prethodnih postova). Poslije pokusam nekom da pokazem i pustim cistu crnu ili neke tamne scene i bukvalno nema probijanja (osim 1-2mm po rubu, sto nema veze sa konkretnim modelom, ja jos nisam vidio LCD bez toga). Konkretno sinoc, i da sam ti uspio napraviti vjerodostojnu sliku, ne bi vidio probijanje jer ga nije ni bilo!?! Mozda se to desava kad se TV malo zagrije, tj. duze radi, ali nemam pojma, jos uvijek nisam uspio upratiti, a iskreno da kazem nije me puno ni zanimalo (nakon pocetnog razocarenja) - sad sjednem i gledam TV.
Cinjenica je da sve te "sitnije" falinke gledas na pocetku kad kupujes neki uredjaj i malo s pocetka koriscenja, kasnije ih vise ne primjecujes (osim ako ne uticu znacajno na funkcionalnost). Ovo probijanje meni konkretno ne utice na sam uzitak gledanja TV-a jer se jednostavno ne primjecuje toliko. E sad, da me razocaralo nakon kupovine - jeste! Jednostavno zelis da za ulozeni novac dobijes maksimalno dobar proizvod. A savrseno nazalost ne postoji nigdje (pogotovo ne u Srbiji ili BiH ili CG).

Sto se tice Sharp-a kao Sharp-a, vec smo prezvakali to ko su oni i sta su... Cinjenica je da je doba globalizacije, odavno, i tesko je vise vezati se za bilo koji brand i garantovati kvalitet istog. Ali da imaju bolju reputaciju od LG-a - imaju. Ipak, to ne znaci da je LG globalno losiji, fora je sto oni zaista imaju savrsen softver (kada su u pitanju TV-i), ali razmisli koliko ti je bitna ljepota menija, ako je i ovaj "ruzniji" dovoljno funkcionalan. Jer vidjeces da se na kraju sve svede da jednom podesis sve sto ti treba (na pocetku eventualno jos dodatno cackas) i to je to. Kasnije ces samo da uzivas (ili ne uzivas) u samoj slici. ;)
 
Hvala na odgovorima. Sutra idem da platim i preuzmem TV. Kakve su cijene konkretnog modela u Srbiji ? Ono sto nalazim na netu mi nekako previse, makar u odnosu na nas ovdje, izuzev u Tehnomaniji, gdje je ocigledno neka greska u oglasenoj cijeni. Javicu utiske kada TV donesem kuci, kada ga otpakujem i kada "pocnem da se igram". Hvala obojici. Condor, da, i ja sam smetnuo sa uma da je gotovo nemoguce (i sa pro aparatom) "uhvatiti" sliku na TV-u, pogotovo ne neki mali dio slike.
 
Ja sam svoj platio prošle godine u Junu 540€
Sa 5 godina garancije.
 
Onda je to tuda negdje sa cijenom kao i kod nas, gdje sada kosta oko 500 €. Ja cu ga uzeti sa popustom na tu cijenu jer se radi o prodavnici gdje sam do sada uzeo brdo tehnike. Hector Ruiz, nisam ni znao da se ovaj model mogao kupiti jos u junu ? Odnosno, nisam uopste znao da se toliko dugo proizvodi. Bas cudno onda da nema neka recenzija na netu.
 
Poslednja izmena:
Moj je placen 582 eura sredinom novembra 2014. (ulovio sam kao "akciju" gdje je bio snizen 100-tinjak eura).
Oba modela o kojima diskutujemo su iz linije za 2014. godinu, Hector je ocigledno kupio na samom pocetku prodaje (kontam da ce uskoro i ovogodisnja serija u prodaju, ako vec nije).

A recenzija modela za nase trziste nema jer ocigledno Sharp nije popularan kod nas i u okruzenju, a kao sto smo ranije konstatovali, Sharp za istocno-evropsko trziste ocigledno nije ni blizu onom za recimo americko, stavise, uopste nisu isti modeli u prodaji (sad ti je mozda jasnije zasto nista ne nalazis na netu).
 
Nazad
Vrh Dno